Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško
  • »björn« je autor ove teme

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

1

Petak, 31. Oktobar 2003

Za omladinu

Zatim će biti pozvani mlađarija i omladina, pa ce biti upitani: "Šta vas je odvratilo od robovanja (ibadeta) Uzvišenom Allaha i od ispunjavanja obaveza prema Njemu?"

Oni će reći: "Dao nam je ljupkost i ljepotu i to nas je preokupiralo".
Biće upitani: "Ko je bio ljepši, vi, ili prelijepi Jusuf?" Oni će reći: "Jusuf, a.s., je bio ljepši!"
Biće im rečeno: "Njega to nije odvratilo od ispunjavanja obaveza prema Uzvišenom Allahu!"

14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

2

Petak, 31. Oktobar 2003

Bjorne ne bihi sad da zvcim nekako kontraski niti pokusavam opravdati neke svoje slabosti ali mislim da ne biso trebali biti ni toliko crni u pogledu nas samih .... ( ovo sam reko jer se pronadjoh u ovom prethodno recenom od tebe )
Ne pokusavam naci opravdanje za nerobovanje niti za cinjenje harama ni za nasu nespremnost za samoodricanjem dunjaluckih lepota .... samo zelim da dodam da ce se inseAllah verovanje nase upotpuniti kad se inseAllah ozenimo ..... ako vec nismo ili niste ... :)
U skorom razgovoru sa jednim alimom (za mene ) iz carsije , u jednom otvorenom razgovoru u kom se je otvoreno pricalo o nekim slobodnije realnim stvarima dosli smo do zakljucka onako zajedno da u npr.nasoj carsiji (medju tolikoom fitnom da ne mozes abdest od kuce do dzamije sacuvat) jedini nacin iskrenom robovanja Allahu dz.s u vaktu o kom prichas bi bilo (omladina time) trazenje vjernice za upotpunu imana .... eh sad otvara se novo pitanje .... koliko smo zreli ponijeti teret samih sebe po pitanju braka i organizovanja sebe u tom pogledu .... ali ne trebamo sad dici ruke i odatise robovanju sejtanu lanetullahi alejhi .... tesko je sada biti pametan i prihvatiti tj prici jednoj strani koja bi te sacuvala od svojih losijih strana .... no o tom u nekom drugom pstu ....
Nadam se da si me razumeo sta sam hteo rec ....
esselamooalaykoom :)
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

3

Petak, 31. Oktobar 2003

da brate razumeo sam te jer sam i ja mlad.mislim da je zenidba odlican nacin preporucen sunetom.i sam Allah dz.s kaze da treba zeniti neozenjene i udavati neudate.a ON najbolje zna.jedan problem na koji bih zeleo ukazati je nesto sto me zacudilo kad sam bio u pazaru.tolika ljubomora i netrpeljivost prema muminkama.moze se cesto cuti bar sam ja to cuo kako su'te pokrivene najgore'.niko nije idealan pa ni te sestre.ali one klanjaju,poste i izpunjavaju farz tj pokrile su se.a ovi sto ih kritikuju nerade nista od toga.zasto onda toliko price i gibeta?vise volim jednu takvu sestru sto puta nego onog ko zna da kritikuje a neradi nista na polju islama.ko da je lako nositi mahramu u SRBIJI :rolleyes: da nam se Allah dz.s smiluje i uputi nas na pravi put.
selam
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

4

Petak, 31. Oktobar 2003

Citirano

Orginalno od björn
da brate razumeo sam te jer sam i ja mlad.mislim da je zenidba odlican nacin preporucen sunetom.i sam Allah dz.s kaze da treba zeniti neozenjene i udavati neudate.a ON najbolje zna.jedan problem na koji bih zeleo ukazati je nesto sto me zacudilo kad sam bio u pazaru.tolika ljubomora i netrpeljivost prema muminkama.moze se cesto cuti bar sam ja to cuo kako su'te pokrivene najgore'.niko nije idealan pa ni te sestre.ali one klanjaju,poste i izpunjavaju farz tj pokrile su se.a ovi sto ih kritikuju nerade nista od toga.zasto onda toliko price i gibeta?vise volim jednu takvu sestru sto puta nego onog ko zna da kritikuje a neradi nista na polju islama.ko da je lako nositi mahramu u SRBIJI :rolleyes: da nam se Allah dz.s smiluje i uputi nas na pravi put.
selam

Esselamu alejkum!

Ja bih te brate samo dopunio, N. Pazar nije Srbija nego Sandžak. Po toj logici ne bi trebale sstre nositi hidzab u Njemackoj, Austriji i drugdje.

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

5

Petak, 31. Oktobar 2003

Citirano

Ja bih te brate samo dopunio, N. Pazar nije Srbija nego Sandžak. Po toj logici ne bi trebale sstre nositi hidzab u Njemackoj, Austriji i drugdje.

Posto nije Srbija nego Sandzak kako onda da okarakterisemo recimo sestre koje su za Islam chule u Beogradu,zive tamo,rade i studiraju i treba da osnuju porodicu recimo sa josh nekim bratom takodje iz Bgda ....
esselamooalaykoom :) o|
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

6

Ponedjeljak, 03. Novembar 2003

brate onajkoji trazi a koji pasos imaju ljudi iz pazara?dvoglavi orao.sta ti pise na svim dokumentima?republika srbija. kad bude pisalo sandzak javi mi,da znam:)

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

7

Subota, 08. Novembar 2003

Poruke mladima

Poruke mladima

(Allah neće izmijeniti jedan narod dok on sam sebe ne izmijeni)
Kur’an, sura Ar-Rad.

Islamski Balkanski Centar

Bismil-lahir-rahmanir-rahim

Neka je svaka hvala Uzvišenom Allahu i neka je Selam na onoga poslije koga nema poslanika.

Ovo su osjećaji jedne bosanske djevojke koja je zažalila zbog stanja njene domovine kada je vidjela koliko se krše propisi Allahove Knjige. Zato je ona uzela pero da izloži ono što ima u srcu, osjećaje žalosti i razočarenja zbog stanja omladine – njene generacije, kako su se oni negativno promijenili, postali su lutke u rukama neprijatelja islama, koje oni pokreću kako hoće. Oni oponašaju nevjernike u nošnji, u običajima, načinu života, i misle da je sve to kultura.

Igranke koje su tako raširene u Bosni, mjesta gdje se čini razvrat, kafane gdje se toči alkohol… to nije ništa drugo osim oblik nevjernickih običaja, koji su prenešeni u muslimanske zemlje zamotani lažnom maskom civilizacije, kulture, napredovanja…

Pošto je autorka tražila da se ne objavi njezino ime, nazvali smo je “Bintu-l-Bosna” (Kcerka Bosne), zato što smo vidjeli da njeni radovi sadrže želju za što bolju i uspješniju bosansku sadašnjost i budućnost. Njena želja je da Bosna više ne bude pozorište gdje muslimani glume nevjernike. Od Allaha tražimo pomoć na Njega se oslanjamo, i nema snage ni moći niko osim Allaha.

ISLAMSKI BALKANSKI CENTAR

Bismil-lahir-rahimanir-rahim

OMLADINO!

Vaše pravo polje djelovanja ste vi sami. Ako u tome uspijete, onda će vam u drugim poljima biti lakše. Ako budete slabi sa samim sobom onda ćete prema drugima biti nemoćni. Zato, prvo eksperimentišite sa samim sobom i imajte na umu da cjelokupni dunjaluk očekuje generaciju posebne mladeži, sa potpunom čistotom, te vrijednim I snažnim moralom.

Djevojko, pogledaj ovaj tekst i priznaj, makar i sama sebi, da si bar jednom pomislila kako je glup taj tvoj izlazak u kafić i sva ta procedura šminkanja pred ogledalom, za nekog propalicu, koji u tebi vidi korist kroz zadovoljavanje njegovih prljavih strasti, a ne biće koje osjeća. Sestro, reci sebi da niko nije vrijedan tvoje ličnosti i tvog morala. Stavi tačku, i okreni leđa svom dosadašnjem načinu života.

“A Allah prašta i samilostan je”.
(Kur’an)

Mladiću, pitam te, zbog čega posjecuješ kafiće u kojima činiš nebrojne harame, sve ono što je odvratno, glupo i neprihvatljivo, a vodi u džehennem. Probudi se! Osvijesti se i reci jasno odlučno NE. Reci "ne" alkoholu, bludu, muzici, kocki i svemu onome sa čim nije zadovoljan tvoj Gospodar. Nemoj biti ohol i tvrdoglav. Raskini prijateljstvo sa šejtanom, a pokoravaj se samo Allahu. Svoju muškost ne dokazuj pijenjem alkohola, lupanjem čaša, tučom… već uzmi pušku i bori se protiv nevjernika, bori se da riječ tvoga Gospodara bude gornja a Allahov zakon iznad svih zakona silnika i vladara. Reci sebi neću da budem grješnik bez životnog cilja. Budi mudžahid koji se bori nepoznavajući strah od smrti.

Allah je spomenuo nas prije nego što smo mi Njega. Znao je nas prije nego što smo mi Njega. Dao nam je blagodati prije nego što smo Mu mi uputili molitvu, a smilovao nam se prije nego što smo Ga i zamolili. Pa kako da dozvolimo da u našim srcima bude išta drugo osim Njega?

A zar možemo iskazati zahvalnost Allahu u dugim satima dangubljenja u zagušljivim, mračnim i punim bluda prostorijama diskoteka? .

Ako hoćemo da nas Allah uputi pravim putem, ostavimo diskoteku i strast koja se nalazi u njoj. Kaže Uzvišeni Allah:

“Ko će uputiti onoga ko je strast svoju za Boga uzeo”…
(Kur’an)

Čovjek je stvoren u najljepšem obliku, ali se spušta do najnižeg životinjskog stepena življenja kad god se podvrgne načinu života različitom od onog kojeg je Allah odredio.

Omladino ne dozovlite da padnete u okove strasti i da im postanete poslušni robovi. .

Dragi brate, o ti, koji hodaš krivim stazama dok ti život prolazi u grijehu, bludu i piću. Koliko si puta samo proveo noći uz čašu alkohola, uz tu čašu otrova. Zašto, brate? Zar ti to ikakvo dobro donosi? Stani, ne lutaj dalje! Razmisli brate!

Pitaš li se ikad ko si i šta si? Nemoj misliti, brate, da ćeš vjecno živjeti i da ti je ovaj život sve. Zar ti mnoštvo grobova koje gledaš svaki dan, nisu jasan dokaz da ćeš i ti sutra biti jedan od njih? Da ceš svo blago ovog svijeta ostaviti i sam samcat krenuti u vječnost.

Šta misliš, brate, ko je stvorio sve ovo, sav ovaj svijet, kosmos, mene i tebe? Nije to moglo postati onako, samo od sebe. Znaj da je jedini Tvorac svega, moj i tvoj Gospodar, Gospodar cijelog svijeta – Allah.

Pokušaj da razmisliš. Shati da si ti samo običan rob, ništavilo, zrnce prašine. A opet, tako sićušan i bezvrijedan, usuđuješ se da kršiš naređenja svoga Gospodara. Da huliš na Njegovo časno ime.

Misliš li da si junak kada odeš u birtiju, kada trošiš novac za kelnerice koje te služe u suknjicama, ili možda kada razbijaš cašu zbog neke pjesme koja te je “dirnula”? Šta misliš brate da te takvog zadesi smrt? Pitaš li se šta bi s tobom bilo? Ponovo te upozoravam da razmisliš.

Kaže Allah:

“O vjernici, zaista je alkohol, kocka, idoli i gatanje strelicama samo nečisto šejtansko djelovanje. Pa klonite se toga da biste bili spašeni”.
(Kur’an)

Brate, Allah ti pruža mogućnost da umjesto u kafanu, odeš u džamiju, da živiš zivotom vjernika i da shvatiš koliko je lijep takav život. On ti pruža dobra ovog+ svijeta, ali obećaje i blagodati onog svijeta. Jer doćiće dan, brate, kada ćeš odgovarati za svoja djela. Tad neće biti tvojih ahbaba iz kafane, ni tvojih kelnerica u mini suknji, nego ćeš ti i samo ti brate sve to podnositi. Pokušaj da zamisliš vječnost. A tek vječnost u džehennemu, vječnost u bolu i patnji. Zar zaista to želiš? Stani i dobro promisli kojim putem da kreneš. Da li putem koji vodi u privremenu zabavu a poslije u džehennem ili stazom ispravnih prethodnika? Sve je ovo zbog tebe samog. Vjeruj da ti ja želim svako dobro. A dobro možeš postići samo vjerovanjem u Allaha. Ako odlučiš da se promijeniš, onda neka je na tebe mir I spas Božiji. Ali, ako nastaviš po starom, žao mi te je, jer onda si doista jedan od izgubljenih.

DŽAHILSKA MJESTA ZA ZABAVU

Svaki sat, svaki tren treba da nam bude dragocjen. Ne smijemo se s vremenom šaliti, niti ga uzalud trošiti. Za pravog čovjeka, to je nedopustivo. Život je izuzetno ozbiljan zadatak a smrt je nijemi svijedok uzvišene ozbiljnosti.

“A vi ste smrt priželjkivali prije nego što ste se sa njom suočili, pa ste je eto očima svojim vidjeli”.
(Kur’an) “Sve što je živo umire Allahovom voljom u času suđenom”.
(Kur’an)

Život je kao da uđeš na jedna vrata a na druga izađeš. ZAR DA MI DRAGOCIJENO VRIJEME TROŠIMO U DISKOTEKAMA, KAFIĆIMA… IGRAJUĆI ZABRANJENE IGRE I RADEĆI NEDOZVOLJENE STVARI.

Englezi kažu: “Vrijeme je novac”. Ali vrijeme je puno više od toga. Vrijeme je bitno pitanje čovjekovog života. U svom ograničenom životu imamo zadatke koje treba da ostvarimo, shodno svojim sposobnostima i mogucnostima. Ti zadaci su veoma važni i naređenje su Uzvišenog Allaha. Svaki čovjek ima svoju misiju na Zemlji i on je ne smije iznevjeriti ili izdati.

Kad vidimo djela nekog pisca začudimo se: “Kako je samo taj čovjek uspijevao koristiti vrijeme na koristan način”?

A kako ga koristi danas omladina?

Mladi koji poštuju život dat od Allaha treba da korisno upotrijebe vrijeme. Zbog tog saznanja treba naučiti pravilno upotrijebiti vrijeme. Svaki rani početak daje veći plod od kasnog. Često, dok razmišljamo kako da počnemo neki posao, bude prekasno. Dane mladosti treba iskoristiti, jer mladost ne traje vječno. Zar da mladost provedeš u mračnim prostorijama u kojima se gubi svaki trag ljudskosti, daleko od nauke? Neznalice su mrtvi i prije prave smrti, a učeni su živi iako su davno pomrli.

Brate, sestro! Potrudimo se da upoznamo svoju vjeru. Nemoj odbacivati islam prije nego što ga upoznaš. Znaj da je stroga naredba

(farz) da uciš. Zato upoznaj uzvišenu vjeru islam, postupaj u skladu s njom, da bi se spasio i na ovom i na budućem svijetu.

“I NE PRIBLIŽAVAJTE SE BLUDU, JER TO JE RAZVRAT, KAKO JE TO RUŽAN PUT”.
(KUR’AN)

Zar nisu dovoljne ove Allahove riječi da bi čovjek shvatio pravo značenje razvrata koji danas gospodari našom omladinom?! Zar nije dovoljno Allahova zabrana, da ljudi odbace tu prljavu i poganu stvar, da je skinu sa njenog prijestolja, da je bace pod noge i da je satru u prah i pepeo?!

Ali Allah dobro kaže:

“Mi u ovom Kur’anu na razne načine objašnjavamo ljudima svakovrsne primjere, ali je čovjek više nego spreman da raspravlja”.
(Kur’an)

Tako i ova naša omladina.

Bez obzira što Allah zabranjuje blud i to izričito zabranjuje, oni ipak uzimaju Njegove riječi za raspravu i pokušavaju da za to nađu opravdanje u svojom “zdravom razumu”. Za sve imaju neka objasnjenja: “pa eto, to se odnosilo na tadasnje vrijeme”. Oni ne znaju. Ne znaju da je Kur’an objavljen za sva vremena i sve narode, da nema onog: “drugo je bilo tad, a drugo je sad”.

I kako uopšte jedan insan, jedna mala praška u svemiru ima toliko hrabrosti da se suprostavi Allahovom naređenju i da iznosi neka svoja mišljenja. Kao da čovjek zna šta je dobro za njega. Jadno je to!

Čovjek ne shvata, ili neće da shvati poruku, koju nam šalje Allah. Poruku da ćemo uspjeti jedino ako budemo izvršavali Alahova naređenja i klonili se Njegovih zabrana.

A Allah zabranjuje blud. I ne samo što zabranjuje sam čin bluda, nego poduzima sve mjere da do toga uopšte i ne dođe, i kaze: “I ne približavajte se bludu…”

Prema tome, trebamo se kloniti mjesta na kojima se možemo približiti razvratu, i tako otići na šejtanov put, izazivajući Allahovu srdžbu što nas vodi u džehenem. Da nas Allah toga sačuva!

Upravo takva mjesta su igranke, diskoteke i kafići. Dragi brate i sestro, okanite se toga, vratite se islamu i samo tako ćete biti spašeni.

Dobro vam želi:
Bintu-l-Bosna

preuzeto sa www.dzemat.org
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

8

Ponedjeljak, 10. Novembar 2003

Hvala Allahu dz.s., Gospodaru svih svjetova i salavat i selam na posljednjeg Allahova Poslanika Muhammeda s.a.v.s.. Braco u islamu, podsjevam sebe i vas na cvrsto vjerovanje u: Allaha dz.s., meleke, kitabe, poslanike, Sudnji dan i Kada i Kader, te na: Kelime-i-sehadet, namaz, post, zekat i hadz. Podsjecam sebe i vas na takvaluk i ustrajnost na putu islama. Klonimo se harama i natjecimo se u dobru!

Imamo li na umu rijeci naseg Poslanika s.a.v.s.: "Svi cete vi uci u dzennet, osim onih koji to odbiju!" Upitase ashabi: "A ko to odbija dzennet o Allahov Poslanice?" Rece: "Ko mi je pokoran on ce uci u dzennet, a onaj ko se ogrijesi prema meni (ko bude cinio grijehe) on odbija ulazak u dzennet!"

Ako pazljivo citamo historiju islama vidjecemo da je Muhammed a.s. posvecivao posebnu paznju svojim mladim ashabima. Prvi ashabi koji su se odlucili na prelazak na islam su bili upravo mladici, kao sto su: Alija ibn Ebi Talib, Usame ibn Zejd, Abdullah ibn Abbas, Abdullaha ibn Omer, Abdullaha ibn Amr i dr.. Poslanikova s.a.v.s. omladina se isticala u dobru. Oni su se natjecali u svemu sto je korisno. U cemu se mi danas natjecemo i sta je nas cilj?

Rekao je casni ashab Rubai bin Amir, obracajuci se perzijskom vojskovodji: "Mi smo narod koji je Allah odredio da ljude odvratimo od robovanja ljudima, robovanju samo jednom Allahu, da izvedemo ljude iz tjeskobe dunjaluka na njegovu sirinu, i iz nasilja vjera u pravdu islama!"

Omladina je uvijek kroz historiju uz Allahovu pomoc bila tajnom snage ummeta, osloncem njegova uspona, izvorom njegove casti i postenja i nadom za buducnost. Mladost koja nije ogrezla u grijehu i koja spozna istinu, uvijek ima dodatnu snagu da izdrzi mnoga iskusenja i pokaze veliku snagu u vodjenju umeta. Neprijatelji islama znaju sta znaci imati jaku, odgojenu, obrazovanu i perspektivnu omladinu, pa ulazu ogromna sredstva i napore u odvracanju istih od islamskih vrijednosti i odvodjenju u svijet materijalizma i bezdusnosti. Neprijatelji islama trguju sa zenskim tijelom, na razne nacine: kroz prostituciju, razgolicavanje, poziranje za erostke casopise i time prodajuci njihovo tijelo, dusu i ponos.

Vanjski izgled omladine je porazavajuci. Na pretek je mladica koji lice na djevojke i obrnuto. Mindjuse koje nose mladici u usima bi se mogle smatrati gotovo normalnim, ako imamo u vidu da su se iste pcele nositi u obrvama, nosevima, celu ili stomacima. Takvih alameta i strasila do skoro nije bilo, na ovoj zemlji bosnjackoj. Ponekada je tesko razlikovati musko od zenska, jer se i jedni i drugi oblace gotovo identicno. Poslanik s.a.v.s. nas upozorava na prokletstvo koje je nagovijesteno onima koji imitiraju druge:

"Allah je prokleo muskarce koji oponasaju zene i prokleo je zene koje oponasaju muskarce."

Ko od nas smije da bude proklet od Gospodara svjetova?

Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

9

Ponedjeljak, 10. Novembar 2003

Šest stvari u priprmi za brak

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمد لله ربّ العلمين والصلاة والسلام على رسول الله

Nekoliko riječi prije braka ...

Islamski dersovi, predavanja , skupovi i slično su jedan od načina i mijesta gdje se može sresti bračni drug. Žalosno je što se čak ni na takvim skupovima muslimani i muslimanke ne pridržavaju šerijatskih pravila.

Nerijetko se može čuti kako se osobe sastaju u privatnosi, braca I sestre, “ pretražuju teritoriju “ da bi pronašli sebi partnera, gdje se otpočinje dobacivanje pogleda I slično, ništa od ovoga ne spada u šerijatse propise.

Navest ce mo par stvari koje možete uzeti u obzir ako budete tražili sebi ženu / muža:

1. Pitajte se: Zašto sklapam brak ?

“Zato što su svi moju prijatelji /ce već uženjeni ili udati“ , to nije dobar razlog. Ovo je dobro pitanje čak i ako pronađete osobu za koju ste se odlučili, da bi vamo koristilo kao podsijetnik i da znate svrhu braka iz islamske perspektive.

Brak sa islamskog gledišta je dio vijere i dio sunneta Allahovog Poslanika s.a.v.s.

2. Pitajte se: Šta ja tražim kod supružnika, kakve osobine i kvalitete?

Abu Hurejre r.a. prenosi da je Poslanik s.a.v.s. rekao : “Čovijek ženi ženu iz četiri razloga: zbog novca, zbog porijekla, zbog ljepote i zbog nejne vijere, oženi onu što ima vijeru i dobit ces sve.“

Ovo se naravno odnosi i na žene.

Ipak vijera izgleda da je jedna od zadnjih stvari na koje današnja omladina gleda. Mnogim muslimankama danas je važnije da budu advokati ili doktorice nego dobra muslimanka.

Ali ni muškarci nisu puno bolji. Po mišljenjima mnogih mladih muslimana ključ za sretan život je žena koja je 'zgodna, mršava i lijepa'.

Ako želimo da imamo zdravu islamsku porodicu vijera nam mora biti prva.

3. Ako trazis supruznika spusti svoj pogled

Ovo može da zvući kao dvije suprotnosti, ali nije. Traenje partnera za brak netreba da nam bude razlog da izostavimo ovo šerijatsko pravilo. Spustite poglede svoje, ako tražite partenera nemorate 'buljiti u svaku koja prođe'.

'Reci vjernicima neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim; to im je bolje, jer Allah, uisitinu, zna ono što oni rade.' ( 24: 30)

' A reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim....' ( 24:31)

' Razgledanje po teritoriji ' sa ovog gledišta, ne bi bilo islamski prihvatljivo.

Prenosi se od Jabira ibn Abdullaha, da je Allahov Poslanik s.a.v.s rekao: “Ako je (muškarac) u mogućnosti da kod nje (žene) vidi nešto što će ga privuči da je oženi neka to i uradi"

Ovo znači da se dotične osobe mogu vidjeti ali ne i da pretjeruju u tome. Ipak obadvoje traba da znaju da je svrha ovih pogleda samo fizička privlačnost da bi se našo nešto što bi ih privuklo na brak.

Nije dozvoljeno vijerniku da vidi vijernicu ili buduću zenu bez hidžaba, jer joj još uvijek nije mahrem, (osoba sa kojom brak nije moguć zbog rodbinskih veza ili zakonski muz ), viđenje njenog lica i ruka je dovoljno da bi se moglo pronaći privlačnost za brak.

4. Traži savijet od drugih.

Brak nije nešto u šta se trabamo sami bez ičijeg savijeta baciti. Veoma je važno da potražimo savijet od svojih roditelja, rodbine, komšija iskrenih vijernika, ili imama...

Činjenica je da su čak i ne muslimani vidjeli da je ovo puno bolja praksa nego da sami nekoga "upecate" u noćnom klubu kako bi se zatim samo razočarali.

Pitanje drugih ne znači da će vam to oduzeti pravo vaše odluke na da ili ne za brak. To je jednostavno samo jedan način kako da pronađemo važne informacije o dotičnoj osobi.

Pitajući treće osobe takođe nam pomaže da saznamo da li je dotična osoba ozbiljna i postena. Ta treća osoba često ispita okolinu o karakteru i ponašanju a naravno i vijeri osobe za koju ste vi zainteresovani. Ta treca osoba treba da bude povijerljiv i iskren vijernik, jer vi tražite muslimanku ili muslimana za brak, zbog toga vam treba neko ko je upoznat sa stubovima vijere.

Ako su vam roditelji vijernici koji se pridržavaju vijere, oni su vam najiskreniji prijatelji, i oni vam najbolje mogu tu pomoći, jer oni vas i vašu narav poznaju cijeli vaš život, a ujedno oni vam najiskrenije žele dobro. Ipak, roditelji moraju biti otvoreni prema izboru onog što njihovo dijete traži, i nikad nezaboraviti i na njihov izbor i interes. Jer na kraju taj sin ili kćekra će biti ti koji će živjeti sa izabranom osobom zbog toga oni su ti koji će donijeti konačnu odluku.

Roditelji netrebaju da guraju i nagovaraju ili čak što više da postanu agresivni, niti na svoje dijete niti na osobu koju bi htijeli za svoje diejte. Uvijek pitaj za preporuke. Ovdje dolazi 'va'a treća osoba' u igru. Oni će se raspitati za vas. Ta treća osoba može biti imam koji poznaje brata koji te je zaprosio, ili jednu sestru - prijateljicu, žene koju ti želiš zaprositi, to može biti prijatelj, komšija, rodbina...Treba da znate da vam treba potpuna iskrena I pouzdana osoba, jer ako bi osoba saznala nešto loše o vašoj izabranici ili izabranom i to prešutjeli prekršila bi islamska pravila, jer u slučaju braka ta osoba je dužna da kaže i dobro i loše koje zna o dotičnoj osobi.

Savijet Omera ibn Hattaba r.a. jednom ashabu, koji je hvalio drugu osobu pred njim Omer r.a ga upita:

'Jesi li ti njegov najbliži komšija, tako blizu da možeš da pratiš komu ide i kuda ide?

'Ne, nisam'

'Jesi li mu bio pratioc na putovanju tako da bi mogao upoznati njegov karakter? '

'Ne, nisam'

'Jesi li imao sa njim poslovnih veza, sa dinarima i dirhemima, kako bi mogao i u tom pogledu da prepoznaš njegovu pobožnost?'

'Ne, nisam'

'Ja mislim da si ti njega vidio u džamiji kako mrmlja Kur’an ljuljajući svoju glavu gore dole?'

'Da, jesam'

'Idi , ti njega nepozajes... ' I onda dotčinom muškarcu reče 'Idi I dovedi mi nekog ko te poznaje'.

Ovdje se navode tri osobe koje možeš da pitaš o nekoj drugoj osobi; njegovog komšiju, poslovnog kolegu koji sa njim posluje ili je poslovao, ili nekog ko je sa njim putovao.

5. Kad se susrećete nemojte biti sami!

Omer Ibn Hattab r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: 'Kad god se jedan čovijek osami sa ženom treći im je šejtan'.(Prenosi Tirmizi )

Nikad netreba da se sastajete sa dijevojkom bez njenog mahrema. Sastajanje po hotelskim sobama naprimjer je strogo zabranjeno. Umijesto toga bolje je da organizujete sastanak sa svojim i njenim mahremom, tako da sijedite u jednoj prostorijji ali da još uvijek možete da razgovarate vas dvoje na samo ( tj. da se mahremi malo udalje ili da sijede u drugom dijelu prostorije itd. ).

Isto tako roditejli ili mahremi treba da odrede trajanje takvog jednog sastanka, naprimjer jedan cijeli dan bi bio predug vremenski period za takvu vrstu sastajanja.

6. Pričajte određeno, više kao poslovno.

Svrha ovakvog sastajanja i razgovora je da se vidite i upoznate ali se mora pridržavati šerijatskih propisa, i ovakvi razgovori nesmiju da sadrže udvareanje, ili bilo kakvih tema seksualne prirode s bilo koje strane. Teme ovakvih razgovora mogu da budu npr: zajednički interesi, financijalni status muškarca, razgovor o rodbini, i slicno tome.

Naglašava se da se priča ono što je potrebno a da nebude samo da bi se pričalo pa sta bilo, treba da bude kratko i jasno i to samo ako je se stvarno zainteresovano za brak sa tom osobom, dok jedno od tih dvoje ili obadvoje primjete da nisu jedno za drugo treba to prekinuti bez odugovlačenja.

Ovakav posutpak daje sigurnost i štiti za obje strane od ponizenja i bola.

Naravno nebi bilo na odmet dotičnu osobu upitati o njenoj seksualnoj prošlosti, kao npr.da li je imao / imala partnera prije, i da li je ta osoba možda zaražena nekom seksualnom bolesti, takva pitanja naravno netreba ostaviti zadnja nego treba što prije da se riješe.

Druge tačke koje bi se trebale dotaći u razgovoru su npr, koliki je level islamskog znanja, praktikovanja, budući planovi u pitanju školovanja i poslovanja, kućni poslovi i znanje o tome, i npr. gdje će se živjeti poslije vijenčanja i kasnije (država, grad itd...).

Takođe neki imami savijetuju radi sigurnosti da obadvoje urade krvni test da bi se zasigurno znalo da su obadvoje zdravi. Neke države ovo čak naređuju zakonom.

Brak je visoko tražen u islamu i strogo preporučen šerijatom, dok traženje odgovarajuće osobe za brak je nešto što mi muslimani trebamo pomoći jedni drugima, iskrenim savijetima.

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

10

Srijeda, 12. Novembar 2003

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

Posvećena mladomuslimanskim šehidima koji su mučki ubijeni od strane komunista u periodu 1945. - 1949.
Autor: Emira Drinić
Datum: 22.09.2003

Sa srca poteče kap krvi
Mučeničke
I stopi se sa zemljom
Ispucalom od suše

Od žeđi
Od uzdaha

Utonu u njenu dubinu
I sjeme prkosa posta
Nikoše dječaci od nekih
Dvadesetak ljeta

I baciše prah u oči života
Kleknuše samo pred Boga Velikoga

Ljuteći time faraonskog vođa
On im oči proli k'o suze
Iščupa ruke u dovi pružene
Sažeže nade u tamnici hladnoj

Zatvori im puteve mladosti
I ugasi svijezde

Poprskane po njivi Gospodnjoj
I poteče potok krvi šehidske
U pustinju vrelu
Vapaji k nebu se digoše

I niknu opet klasje
Islamsko

Od krvi njihove
Niknuše gazije
Niknu prkos i nada
Niknu hiljadu kapi

Iz svake kapi
Hiljadu novih

Iz svake nove
Hiljadu ...
Niknu život
Iz kapi smrti....

Allahimanet.
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

11

Srijeda, 12. Novembar 2003

brate onajkojitrazi danas je takvo vreme da je tesko vrlo tesko naci nekog ko ce ti iskreno reci nesto o osobi koja te zanima.znam da ponekad ti neko kaze nesto samo da bi naskodio ugledu te osobe...nije to tako lako.jeste lako reci ali nije lako naci takvu osobu.zbog toga mora covek da se osloni malo i na svoju procenu tj na znake koje uocava kod te osobe.A Allah dz.s zna najbolje.

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

12

Petak, 14. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od björn
brate onajkojitrazi danas je takvo vreme da je tesko vrlo tesko naci nekog ko ce ti iskreno reci nesto o osobi koja te zanima.znam da ponekad ti neko kaze nesto samo da bi naskodio ugledu te osobe...nije to tako lako.jeste lako reci ali nije lako naci takvu osobu.zbog toga mora covek da se osloni malo i na svoju procenu tj na znake koje uocava kod te osobe.A Allah dz.s zna najbolje.

U pravu si!

Social bookmarks