Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

1

Srijeda, 13. Januar 2010

Zadrzavanje prezimena po udaji

Kod nas je praksa da zene uzmaju prezime svog muza.

U posljednje vrijeme ima i sporadicnih slucajeva da zadrze svoje prezime i uzmu muzevljevo.

Kakvo je Vase misljenje o tome?

Ja spadam u prvu grupu, a podrzavam drugu.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

kalbi

Početnik

(10)

Datum registracije: 16.12.2009

• Poruku poslati

2

Srijeda, 13. Januar 2010

Mislim da je sasvim normalno,samo sto je kod nas to tabu tema.Smatra se da zena mora da uzme prezime svog muza,inace ga nece ispostovati ?(

Fotograf

Zlatna sredina

(10)

• »Fotograf« je muško

Datum registracije: 27.03.2007

• Poruku poslati

3

Srijeda, 13. Januar 2010

Muslimanka prilikom sklapanja braka nije obavezna da uzme muževo prezime.To se objašnjava time da nikome nije dozvoljeno da od nekoga ko ti nije roditelj, praviš roditeljom.Islam veoma pazi na ponos žene muslimanke i njenog prezimena.
Po ovome mozete da vidite da je islam predvidio da bi se žena muslimanka osećala poniženom ako bi svoje prezime izbrisala i ovim ne primorava ženu da uzme muževo prezime.Žena moze samo dobrovoljno prihvatiti muževo prezime. Kada matičar Mićo u našoj opštini venčava ima običaj posle pročitanih mogućnosti oko menjanja prezimena da kaže, da li ste se vas dvoje dogovorili oko budećeg prezimena, i onda doda: što bi nasi Pazarci rekli: vala dogovarali se nismo al to se zna. :). Nekada sam bio izričito protiv toga da žena zadrži svoje prezime ali sam sada za to da žena svoje prezime doda prezimenu svoga muža ili ako želi da zadrži svoje. Na zalost, mnogi danas nadju uvriedjeni ako žena zadrži svoje prezime, to ima dodje kao neki način omalovažavanja.
Univerzum se još uvek širi a ja nemam mesta da parkiram auto.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

4

Srijeda, 13. Januar 2010

Zadržavanje, apsolutno.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

5

Srijeda, 13. Januar 2010

A sta je sa trecom opcijom, da muz uzme zenino prezime. :D Da, da...bilo je i toga.

Sad ozbiljno. U cemu je svrha zadrzati djevojacko prezime? Koja je razlika u tome ako neka zena odluci da zadrzi ili odbaci djevojacko prezime? Zbog cega smatrate da treba zadrzati djevojacko prezime? Zbog cega taj trend?

kalbi

Početnik

(10)

Datum registracije: 16.12.2009

• Poruku poslati

6

Srijeda, 13. Januar 2010

(o) Brat samo potvrdjuje ono sto sam napisala

MATRIX

Zlatna sredina

(10)

• »MATRIX« je muško

Datum registracije: 22.04.2007

• Poruku poslati

7

Srijeda, 13. Januar 2010

Hm, sve nekako - ali me opasno nerviraju dva prezimena! Nek zadrži svoje prezime, šta fali?
我还记得

• »Mandelbrot« je muško

Datum registracije: 04.05.2009

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 14. Januar 2010

Sa sirenjem feminizma i osamostaljivanjem zena u svetu sve je cesca pojava da zena zadrzi svoje prezime. Meni je to svejedno. Bitno je da zena ima slobodu da bira...
A ovaj jabandzija, ocigledno, ne boji se ni dana, ni noci, ni sela, ni muhtara, ni vlasti, ni zvijeri. Mora da je ili krupan junak ili sitna pamet.

Social bookmarks