Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

201

Utorak, 02. Septembar 2003

Toyota predstavila samouparkiravajući automobil

Japanskim kupcima automobila juče je predstavljen automobil koji je u stanju da se sam uparkira. Ova nova Toyota koristi senzore koji sami regulišu okretanje volana da bi se automobil naveo na pravi put ka ivičnjaku. "Pogledajte, uparkiravam bez ruku" - govorio je predsednik kompanije, Fujio Cho predstavnicima štampe demonstrirajući im mogućnosti nove tehnologije. Cena dodatka za uparkiravanje košta 1.800 eura i za sada je ponuđena na petro-električnom automobilu Toyota Prius.
mogu ja da se potpisem i bolje...

202

Utorak, 02. Septembar 2003

Bjezeci od pozara ugušila se u zamrzivacu

Francuskinja stara 45 godina, uplašena od pozara koji je izbio u šupi, sklonila se u zamrzivac, ali je umrla od gušenje, saopštili su vatrogasci.

Zena je spremala zimnicu kada je, po svemu sudjeci, rešo zahvatila vatra, naveli su oni.

Da bi se sklonila od pozara, sklonila se u zamrzivac, ali se ugušila od otrovnih isparenja plastike koju je zahvatio plamen.

203

Srijeda, 10. Septembar 2003

Srbija i Crna Gora među najsiromašnijima u svijetu

Nakon dva desetljeća gospodarske stagnacije i recesije, Srbija i Crna Gora u skupini su s najmanje razvijenim zemljama u svijetu te su suočene s dodatnim problemima. Tekući godišnji bruto domaći proizvod (BDP) po glavi stanovnika od 1.650 američkih dolara usporediv je s onim Indije i Pakistana. Novi problemi uskoro će se pojaviti, zajedno s eskaliranjem krize prezaduženosti. U 1990. Srbija i Crna Gora imale su sedam milijardi dolara, a u 2000. 11,2 milijarde dospjelih dugova.

204

Utorak, 23. Septembar 2003

Reality ludilo visi 16. dan nad Londonom

David Blaine, mađioničar sklon suludim podvizima, već 16. dan leži u jednom staklenom kavezu koji visi iznad obale Thamese u Londonu. Leži on tako bez hrane, samo ima dovod vode i zraka, a cilj mu je zapanjiti što više svijeta. Blaine planira ostati tako čitavih 44 dana, sve do 20. listopada. Cijeli "spektakl" se može pratiti na Channel 4 stranici koja je home page akcije. Imaju i forum na kojem opisuju što su vidjeli - "Izgleda već fizički slabo, da mu i najmanji pokret predstavlja veliki napor...". Neki su ga slikali . Blaineov "podvig" već je izazvao ankete tipa - Koga biste vi voljeli vidjeti da visi u kavezu bez hrane. Na prvom mjestu ankete je Jordan, moralno problematični model sa 26% glasova, drugi je premijer Tony Blair (19%), a 4. je Victoria Beckham (13%). I britanski MSN na svojoj Blainewatch stranici prati iz dana u dan ovo "javno ponižavanje" kakvim ovaj reality show mnogi ocjenjuju. Iscrpnije ...

205

Utorak, 30. Septembar 2003

U Maleziji je juce otvoren najveci shoping centar na svetu! Gigantski projekat koji je izgradjivan vise od pet godina (jos ga nisam video :) ) je zvanicno otvorio premijer Malezije Dr Mahatir. Video sam samo artikal u novinama u kojoj pored nekih astronomskih informacija vidoh i sliku na kojoj je rollercoster ('ludi voz') u sred mall-a. U jednom drugom imaju velikog zmaja, i reku kroz centar (sa sve camcima kao prevoz kroz 'trznicu') ali ovo je vec malo previse :).. to im je theme park da ne bude monotona velicina izgradjenog objekta..

Zanimljiv je nacin na koji neke nacije/zemlje (pogotovu azijske, a pogotovu Malezija), iz raznih (vrlo opravdanih) razloga sebe u svet guraju projektima koji su po necemu prvi/najbolji/najveci na svetu. Jednako im uzdize nacionalni ponos a i imaju dobar ekonomski povratak od vecine toga. Ako ni zbog cega ono zbog turizma (a Maleziji su dve grane na kojima najvise profitira export elektronike i turizam). Dosada je u Maleziji bio najveci shoping centar u Aziji, a eto sad su to prosirili i na svet kazu. Imaju najveci book shop u Aziji, najvece zgrade na svetu, cetvrti telekomunkacioni toranj na svetu (po velicini), hotel sa najvise soba na svetu (i sa najvecimim PBAX sistemom), najveci jarbol za zastavu na svetu (???), najduzu i najbrzu zicaru (cable car), i tako dalje i tako dalje...
.........................................
Mogao bih spisak bukvalno do sutra da pisem jer Malezija ima bukvalno, ali bas bukvalno na hiljade svetskih rekorda, i svakog dana planiraju po neki novi da sruse. Tu ulaze u konto i svi oni 'besmisleni' a zanimljivi (a ipak necemu korisni) tipa najveca torta na svetu, najveci zivi novcic, najveca zastava na svetu... sve zajedno (sa onim gradjevinama i ostalim) hiljade..

A sve to oslikava ono sto im je premijer implementirao u svakodnevnicu da bi ojacali moral i ponos kroz jednu recenicu: MALAYSIA BOLEH!!!(Malaysia can do it, ili ti Malezija to moze!!!)

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

206

Srijeda, 01. Oktobar 2003

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Zanimljiv je nacin na koji neke nacije/zemlje (pogotovu azijske, a pogotovu Malezija), iz raznih (vrlo opravdanih) razloga sebe u svet guraju projektima koji su po necemu prvi/najbolji/najveci na svetu.

Aha! Sad mi je jasno otkud ideja o dvadesetospratnici u centru Novog Pazara. I mi želimo da se priključimo svetu preko ovakvih grandioznih projekata. :D
Mada Malezija mi se ipak čini malo jačom ekonomski zemljom od naše ;)

207

Pa jes, Malezija je 'malo' (Samo malo :D) od nase zemlje ekonoski :D.
A bez sale, sad moze da se skonta (zaista) zasto se u Bosni prave dve najvece zgrade na Balkanu, i plus najveci shoping centar (takodje na Balkanu (a spekulisu i o Evropi)) koji ce spajati dve zgrade. Mozda vec pogadjate: iako su u Bosni, investitor je niko drugi do Malezija :) ;).

208

"Pametni" bilbord u srcu Londona

Kompanija "Koka-Kola" predstavila je jedan od najvećih bilborda na svetu, koji ima 30 metara i koji može da interaktivno "komunicira" sa onima koji gledaju u njega. Bilbord je postavljen u srcu Londona, Pikadili Sirkusu, a prva poruka na bilbordu bila je "Hello, London". Najveći bilbord u Britaniji i najširi u svetu prevazišao je čak i "čudovište" iz Tokija. Ovaj bilbord je čak tri puta veći od onog koji se nalazio na tom mestu. "Ovo je jedan veoma inteligentan znak i predstavlja umetničko delo kompjuterske tehnologije", kaže se u saopštenju iz "Koka-Kole". Bilbord "reaguje" na vremenske prilike i pokrete. "Kada pada kiša, pojavljuju se velike kapi na bilbordu, a kada je vetrovito, ´Koka-Kolin´ znak se ljulja i na kraju izgleda kao da ga vetar oduva", kažu u kompaniji. Takođe, može da prepozna kada mu ljudi sa zemlje mašu. Inače, "Koka-Kola" ima svoj bilbord na Pikadiliju još od 1954. godine. Od tada, svetla neonskih reklama isključena su samo pet puta, uključujući 1974. godinu kada je došlo do nestanka struje u čitavoj zemlji zbog štrajka rudara i 1997. godine, za vreme sahrane princeze Dijane.

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

209

Petak, 03. Oktobar 2003

Najveća džamija u zapadnoj Evropi svečano je otvorena juče u Engleskoj. Džamija džinovskih razmera sagrađena je u Mordenu, u jugozapadnom delu Londona. Kompleks će moći da primi čak 13.000 vernika. Džamiju su podigli muslimani koji pripadaju islamskoj zajednici ahmedista. Oni su dobili ime po svom osnivaču Hadratu Mirzi Gulamu Ahmedu, koji je 1889. osnovao tu muslimansku sektu u Kadijanu na severu Indije. Za manje od jednog veka zajednica se proširila na 174 državu, a procenjuje se da ima oko 200 miliona sledbenika. Međutim, pošto se smatraju nepravovernim muslimanima, u nekim delovima sveta, recimo u Pakistanu, izloženi su progonu.

Suština je u tome što oni veruju u Mesiju, koji je u 19. veku nastojao da protumači Kuran da bi pronašao njegovo pravo značenje. Osim toga smatraju da je Isus preživeo raspeće i da mu se grob nalazi u Kašmiru.

Novac za izgradnju džamije, oko 10 miliona funti, obezbeđen je dobrovoljnim prilozima pojedinaca. Hadrat Mirza Masror Ahmed, vođa muslimana ahmedista u celom svetu, održaće molitvu u petak u džamiji koja je dobila ime Bajtul Futuh. On je tim povodom izjavio: „To je druga istorijska prilika za muslimane ahmediste da daju svoj doprinos britanskom kulturnom nasleđu i prisustvu muslimana u Britaniji.“

Muslimani ahmedisti su sagradili prvu džamiju u Londonu pre skoro 80 godina, a najveću džamiju u zapadnoj Evropi otvaraju danas. Cela džamija zauzima prostor od 15.000 kvadratnih metara; glavna zgrada je napravljena od specijalnog mermera koji može da izdrži vlažnu britansku klimu. Međutim, džamija će morati da izdrži i brojne kritike drugih muslimanskih grupa koje smatraju da ahmedisti ne zaslužuju da džamija bude mesto njihovih molitvi. Ali, predstavnik zajednice Bašarat Nazir kaže: „Kad ljudi kažu da ovo nije džamija i da mi nismo muslimani, ja im odgovaram: ‘Ko sam ja da govorim drugima kakvu veru treba da ispovedaju?’ Dok god poštujete jednog boga - hrišćanskog, jevrejskog ili muslimanskog - ovde ste dobrodošli.“

Centralno mesto džamije zauzima velelepna kupola visoka 15,5 metara, napravljena od spacijalnog nerđajućeg čelika. Kupola ima veliki broj prozora koji omogućavaju prodor svetlosti, a iznad svakog su ispisani stihovi iz Kurana.
(blic)

I TO JE DANAS MOGUCE A I PRAVICU SE DA MI NIJE JASNO KO STOJI IZA OVOG "PODUHVATA"
esselamooalaykoom

Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

210

Petak, 03. Oktobar 2003

I OPET NAS SPOMINJU PO "DOBRU" :S

haj sta radi zookan :D

Gabrijela i Zukan čuveni par sa juga

Striptizeta oborila pola Novog Pazara
Nekrunisani kraljevi seksa za Novopazarce ostaju Zukan i Gabrijela - diler i striptizeta. Kada je pre petnestak godina Gabrijela bila učesnica na lokalnom izboru za mis, svukla je sve sa sebe, a predsednik žirija Zukan potpuno je poludeo i nagradio njenu drskost. U Gabrijelu, kasnije striptizetu, zagledali se mnogi, pa je ostala u Pazaru gde su je probale, u svim pozama, tvrdi se, na hiljade muškaraca koji kažu da je “u seksu bolja od hiljade žena”.

Diler Zulfo Bogućanin, zvani Zukan, koji se sada sa dileraja prebacio u trgovinu igračkama, nikada nije, priznaje, okusio Gabrijelu, iako ju je svojim glasom na izboru za mis proslavio i zadržao u Novom Pazaru.

- Imao sam nešto blisko prema njoj, jer sam joj pomogao da ostane ovde i zaradi basnoslovne pare od rada njenog - kaže Zukan i dodaje da mu žene ne manjkaju, jer ga samo one interesuju.

Tako mu je celog života, samo je ženama opsednut i skoro „svake večeri opsedne ga druga“.

- Neko voli košarku, neko fudbal, neko voli knjige, neko muziku, neko putovanja, neko automobile, a ja samo žene i nesebično im se dajem i ne žalim da potrošim sa njima, ni da uživam - priča Zukan i ističe da za dobar provod ne treba atmosfera, neko posebno piće ili hrana - „samo merak “.

On ne bira i spreman je na sve varijante: striptiz-barovi, hoteli, moteli, automobili ili stanovi.

- Osećaj me ne vara i znam koje su žene zainteresovane za provod, zovem i nijedna me ne odbija. I ja sam se pročuo u ovome što radim, ne biram mnogo, sve su žene privlačne - tvrdi Zukan.

E. Halilović
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

Mikov_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Mikov_sin« je muško

Datum registracije: 24.10.2002

• Poruku poslati

211

Srijeda, 08. Oktobar 2003

aha !!

Arnold Schwarzeneger je po do sad izbrojanim glas. listicima u velikoj prednosti i najverovatnije novi guverner Californije.
Bravo Arni 8)
[SIZE=3]
A HEAD
[/SIZE]

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

212

Semafori koji cvrkuću?

Njemački političar Mathias Uhlig, član CDU-a iz Dusseldorfa pokrenuo je inicijativu prema kojoj bi se semafori trebali oglašavati pjevom ptica! Uhlig je rekao da ga "tik-tak", kojima semafori omogućavaju kretanje slijepim osobama, izluđuje. Umjesto toga predlaže da semafori cvrkuću. Smatra da bi taj zvuk bio idiličan, za razliku od "tik-taka koji svima ide na živce". No, njegovi kolege smatraju da bi mijenjati signal bilo preskupo, a možda i opasno. "Ako bi se u blizini našla prava pjesma, postoji mogućnost da bi se slijepa osoba zaletjela ravno u automobil." – smatra liberal Mahfred Neuenhaus. Drugi liberal Alexander Zeitz upozorava da je zvuk koji emitiraju semafori previsok, stariji ga ljudi teško čuju, pa predlaže dublji zvuk.
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

• Poruku poslati

213

Ruski rulet uživo na TV

Derren Brown, stručnjak za kontrolu uma, odlučio je na neobičan način dokazati svoje sposobnosti. U televizijskom prijenosu na britanskom Channel 4, Brown je odigrao ruski rulet, predviđajući u kojoj se komori nalazi metak. Pri tom je četiri puta pritisnuo okidač na pištolju u smjeru svoje glave, prije nego što je točno predvidio da se metak nalazi u petoj komori. "Show" je izveden pred pažljivo odabranom publikom, koja je i napunila "Smith & Wesson". Cijeli je događaj izveden na nekoj tajnoj lokaciji izvan Velike Britanije budući da lokalni zakoni o oružju to ne dozvoljavaju. Britanska je javnost osudila ovakav čin smatrajući ga neukusnim i neodgovornim.

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

• Poruku poslati

214

Bigfoot ipak postoji

Tako barem tvrde američki forenzički stručnjaci koji su proučili šest navodnih otisaka Bigfoota. Sve dosadašnje fotografije i snimke čovjekolike životinje pokazale su se lažnima, ali forenzičari su sigurni kako su otisci pronađeni pored Washingtona stvarni. Istraživač Jimmy Chilcutt, koji je specijalist za otiske prstiju i stopala, siguran je u istinitost proučavanih otisaka i smatra kako ih nije mogao napraviti čovjek ili neka druga životinja. “Kao istraživač mjesta zločina, na mene ne može utjecati što ja mislim ili što ja osjećam”, izjavio je Chillcutt, “Znam da ta životinja postoji, jer sam vidio fizičke dokaze”. Bigfoot je sjevernoamerička verzija yetija s Himalaja, također misteriozne životinje.

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

Datum registracije: 22.10.2003

• Poruku poslati

215

Srijeda, 22. Oktobar 2003

[SIZE=4]Britanci-nesretna nacija[/SIZE]
Dok u Hrvatskoj vlada nezadovoljstvo zbog teške gospodarske situacije, izgleda da u zapadnim državama na koje se mi ugledamo situacija nije puno bolja što se tiče ljudske sreće. Tako u Britaniji gotovo četiri milijuna ljudi pati od depresije, pokazalo je novo istraživanje provedeno za potrebe knjige "Complicated Lives". Ta se brojka uvećala za čak 62% u odnosu na prošlo desetljeće, iako su Britanci općenito zdraviji, bogatiji i žive u sigurnijem društvu. Autori knjige tvrde kako su za nezadovoljstvo u ljudima djelomično krivi političari (a tko bi drugi), jer preuveličavaju probleme, a mediji su krivi za prikazivanje priča s dozom tjeskobe. Studija je naime pokazala da se mnoge bojazni baziraju na ustaljenim mitovima u kojima zapravo nema istine. Većina ispitanika smatra kako ih moderan život čini manje sretnima nego što je bilo prije. Zvuči poznato? Očito niti novci, pa čak niti zdravlje nisu razlog za sreću, stoga uživajte u životu kakav on je.
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

216

Subota, 25. Oktobar 2003

"Trzni centar za nabavku muzeva" otvoren je kako bi zene mogle da odaberu muza izmedu puno muskaraca u ponudi. Centar je podignut na pet spratova, sa ponudom muskaraca ciji su kvaliteti rasli sa svakim sljedecim spratom. Jedino pravilo kupovine bilo je da kada se jednom popne na neki sprat, nema silaska sprat nize osim da bi se izaslo iz trznog centra.
I tako, dvije prijateljice su krenule u centar da nadu muza...

Na prvom spratu, natpis na vratima je glasio: "Zaposleni muskarci koji vole djecu". Djevojke procitase natpis uz komentar: "Pa dobro, bolje nego da su nezaposleni ili da ne vole djecu, ali da vidimo sta ima gore".
I tako podose na sljedeci sprat...

Natpis na vratima drugog sprata glasio je: "Zaposleni muskarci sa dobrom platom koji vole djecu i uz to izuzetno dobro izgledaju". "Hmmm...", rekose djevojke i pogledase se. "Ipak, zanima me sta ima na sljedecem spratu", rece jedna od njih, tako da su odlucile da odu i na sljedeci sprat.

Treci sprat, natpis na vratima: "Zaposleni muskarci sa odlicnom platom koji ekstremno dobro izgledaju, vole djecu i pomazu po kuci". "Wow!" uzviknule su devojke, "Ovo je vec ozbiljno iskusenje".
"ALI, ne zaboravimo da ima jos spratova!", rekose i podose na sprat iznad.

Cetvrti sprat: "Zaposleni muskarci sa ekstremno visokim primanjima, obozavaju djecu, savrsene spoljasnosti, pomazu u kucnim poslovima i uz to su nepopravljivo romanticni". "Jao, moj Boze, da li je moguce!", ushiceno su uzviknule djevojke. "Sta li nas tek ocekuje na najvisem spratu!"
I tako zurno odose i na posljednji sprat...

A na vratima poslednjeg sprata stajao je natpis: "Ovaj sprat postoji samo da pokaze da je zenama nemoguce udovoljiti. Hvala na kupovini i dovidenja! ...
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

217

Ponedjeljak, 24. Novembar 2003

Obavezan džeparac za decu u Nemačkoj

Roditelji u Nemačkoj zakonom su obavezani da svojoj deci daju džeparac, a prema propisu Službe za brigu o deci i omladine petnaestogodišnjaci mogu da računaju na 25 do 30 evra sedmično. Roditelji koji ne ispunjavaju tu obavezu na osnovu pisane žalbe njihovog deteta dobiće tabelu-raspored u kojoj su navedeni iznosi džeparca koji sleduje deci u zavisnosti od starosti. Ukoliko džeparac i pored toga izostane, roditeljima preti kazna. Detetu uzrasta do šest godina pripada pola evra sedmično, sedmogodišnjem 1,5 do dva, desetogodišnjem 10 do 12, a dete od 13 godina trebalo bi da dobija 20 evra. Kupovna moć dece i tinejdžera u Nemačkoj procenjuje se na 7,5 milijardi evra godišnje.

• »josef borg« je muško

Datum registracije: 16.11.2003

• Poruku poslati

218

Utorak, 02. Decembar 2003

DESILO SE PROSLE GODINE

Prosle godine je bila takva zima u Bergenu
koja se ne pamti u zadnjih 50 godina!
Temperatura je bila -17 gradi.
Izgleda vama nije mnogo, ali da li ste znali
da je -17 u Bergenu kao -35 gradi u Oslu!
To objasnjava da je u Bergenu vazduh suh!

OVE GODINE...
Jedan brod prepun nafte, je potonuo
bez traga. I dan danas ga nisu pronasli! 8o
A, svi su pokusavali!
Dzaba im tehnologija kad nemaju u glavi :rolleyes:

NAJNOVIJE
Hajde sto nestaju brodovi,
nego i ljudi 8o
U poslednjih par meseci nestalo je
205 persona kojima se nezna trag! ;(
Ljudi odu na posao i nikad se vise ne vrate,
ili odu na planinarenje i nestanu!
To se obicno desava u malim delovima
Norveske!

ZANIMLJIVO JE TO STO JE POLICIJA NEMOCNA
ZATO SU ZAPOSLILI DVE ZENE KOJE IMAJU
"NADPRIRODNE MOCI" KAKO NEBI STO VISE
DOZNALI!

ZANIMLJIVO JE TO
A i tuzno ;(
" Ko Priznaje, Pola Mu Se Prasta"

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

219

Srijeda, 03. Decembar 2003

Kompjuterske igrice za vecu produktivnost

Igranje jednostavnih kompjuterskih igrica moze da poveca produktivnost radnika i da doprinese da oni budu zadovoljniji poslom, pokazuju rezultati najnovijeg istazivanja sprovedenog u Holandiji. Slaganje pasijansa cak moze da se koristi kao dobra strategija poboljsanja produktivnosti zaposlenih, tako sto njihovom mozgu pruza predah od slozenih zadataka na poslu.
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

220

Srijeda, 03. Decembar 2003

Najbrži voz na svetu

Japanski voz na magnetnu levitaciju (Maglev) oborio je juče sopstveni rekord u brzini dostigavši 581 kilometar na čas u probnoj vožnji sa posadom od 12 osoba, saopštio je predstavnik Instituta za istraživanja u železničkom saobraćaju. Maglev je za dva kilometra na čas poboljšao svoj prethodni svetski rekord, postignut 19. novembra. Japanske brze železnice testiraju Maglev od 1997. godine na posebnoj pruzi na zapadu Tokija, a taj voz još nije uključen u redovan saobraćaj. Maglev ide znatno većim brzinama nego klasični vozovi zahvaljujući posebnom mehanizmu privlačenja i odbijanja superprovodljivih magneta fiksiranih na voz. Japanski Maglev je nastao po konceptu inženjera nemačkog konzorcijuma "Transrapid internešenel", u kojem su velike nemačke industrijske firme "TISENKRUP" i "Simens", a zamišljeno je da ide brzinom od 430 kilometara na sat. (Beta, AFP)

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks