Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

221

Srijeda, 03. Decembar 2003

Engleski jezik vodi poreklo od turskog
----------------------------------------------------------------------
Dva istraživača su kompjuterskom analizom 87 jezika došli do zaključka da su
indo-evropski jezici, uključujući engleski, nastali pre 8000 godina na tlu
sadašnje Turske.

Rasel Grej i Kventin Etkinson sa Oklendskog univerziteta su ispitivali
matricu od 87 jezika i 2449 jezičkih izraza koji su korišćeni u periodu pre
7800 do 9800 godina.

Ovo otkriće pobija dosadašnju teoriju "Kirgiskog širenja" i jača teoriju
"Anadolijskog zemljoradnika". (V.K.)

222

Ponedjeljak, 08. Decembar 2003

Korisnici najpopularnijeg Web pretraživača Google, unosom fraze "miserable failure" (u prevodu mizerni gubitnik) dobiće rezultate pretrage među kojima je na prvom mestu biografija Džordža Buša, hostovana na zvaničnom sajtu Bele kuće. Ovakvi trikovi nisu greška, niti stav Google operatera, nego takozvane Google bombe koje smišljaju sami korisnici Interneta. Google rangira sajtove po tekstu koji sadrži, kao i prema linkovima ka drugim stranicama. Na taj način korisnici Interneta mogu uticati na rezultate Google pretrage, linkujući izabrane sajtove dogovorenim rečima na svojim stranicama. Na ovaj način je i predsednik SAD postao meta Google bombe.
mogu ja da se potpisem i bolje...

223

Utorak, 16. Decembar 2003

Slika baste hotela koji je u sklopu cudesnog trznog centra o o kojem sam pisao ovde :
fingersbroken je dodao/la ovu sliku:
  • hoteloaza.jpg

224

Srijeda, 17. Decembar 2003

Lijepa hip-hop zvijezda, bivša pjevačica Fugeesa, očito nije bila obeshrabrena sudbinom svoje prethodnice Sinead O'Connor, koja je svoju karijeru bacila u bunar kad se uživo na televiziji pobunila protiv katoličkog svećenstva i poderala papinu sliku. Irska buntovnica htjela je upozoriti na ogromne razmjere pedofilstva među svećenstvom i zataškavanja tih slučajeva od strane crkvenih moćnika (skandali koji su joj dali za pravo izbili su desetak godina nakon njenog hrabrog poteza), a istu motivaciju imala je i Lauryn Hill.

Usred dobrotvornog koncerta u Vatikanu, udaljena manje od pet metara od petorice najstarijih kardinala, pjevačica je rekla: "Bog je svjedok korupcije crkvenog vodstva, izrabljivanja i nasilja koje čine svećenici." Napomenula je da "ne vjeruje u Božje predstavnike na Zemlji" i pozvala okupljene da "blagoslov traže od Boga, a ne od ljudi". Nakon toga je, umjesto pjesme koju je po programu trebala izvesti, otpjevala pjesmu čiji stihovi govore o društvenoj nepravdi.

Nakon svojih riječi da je "neprihvatljivo po tom pitanju braniti Crkvu", Lauryn je dodala: "Znam da će ove moje riječi uvrijediti neke od vas, ali što vi imate za reći onim obiteljima koje su izdali ljudi kojima su najviše vjerovali?" Njene riječi su, u talijanskom prijevodu, prenijele skoro sve talijanske novine. Najvjerojatnije će njen nastup biti izrezan iz snimke koncerta, koja će biti emitirana na RAI-ju na sam dan Božića.

225

Četvrtak, 18. Decembar 2003

Nisam bas sigurna da li i koliko vi to smatrate zanimljvim, ali ja malopre chuh da je Michael Jackson juce primio Islam. Meni bese zanimljivo i da je to pre njega ucinio i njegov brat Jermaine Jackson.

P.S. Sto se raznih optuzbi na njegov racun tice ne bih se usudila da ih komentarisem.Cekacu da se sve razjasni. ;)
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

226

Petak, 19. Decembar 2003

evo vesti

Majkl Džekson postao je član crnačke muslimanske organizacije "Nation of Islam", piše "Njujork post". List navodi informaciju od neimenovanog izvora koji kaže da se "Kralj popa" sada zove "Jacko X". Organizacija "Nation of Islam", koju vodi Luis Farakan, poznata je po svojim antižidovskim i antihomoseksualnim deklaracijama. (Beta, SC)

Citirano

Orginalno od pink

P.S. Sto se raznih optuzbi na njegov racun tice ne bih se usudila da ih komentarisem.Cekacu da se sve razjasni. ;)

E pinki ja, sad posle procitane vesti na netu, usudjujem se da kazem da mu je namesteno to sto mu se sad sudi, i to upravo iz razloga sto su sigurno znali za taj njegov potez. I ranije se speukilasalo o njegovom prelasku na Islam ali se to nikad nije dogodilo. Ista stvar je i sa Will Smithom bila. Moje misljenje je bilo da tu je sigurno bilo necega cim se pricalo (sto ne mora da znaci jelda), a da je razlog sto se nije nista desavalo konkretno sto je to suvise krupno bilo da se desi.. pritisci pretnje i ostale stvari.. Pazi: kad idoli nacije prelaze na Islam sta to onda znaci? Kakve su posledice? Onda pocnu i oni koji ih vole da rade isto.. eto cega su se plasile americke obavestajne agencije zasigurno, i siguran sam da su ove optuzbe planske.. prvo ga diskreditujes, optuzis, i onda posle toga uopste nije bitno da li ce preci na Islam (njima) ili niece jer ga kao takvog niko ne ceni...

S obzirom da mu brat vec odavno Musliman, ova vest dokazuje da su i nagadjanja od prije bila bliska istini. Eto meni je merak sto je tako, a za nijetove i sve ostalo ima ko zna. Ove moje pretpostavke su samo plod moje maste mozda, ali sam ubedjen (ja) da su ispravne..

227

Utorak, 06. Januar 2004

Ne mogu a da ne primetim koliko je zanimljiv (da ne kazem bolestan) nacin izvestavanja nasih novinskih agencija o rezultatima utakmica NBA lige. Naime krenem ja citat te rublike jer me zanimaju rezultati utakmica (ucinak timova dakle) a ono tamo kolko je koji Srbin postigao poena, pa onda sa nesto manjim znacajem rezultat utakmice !?! Pa kaze JARIC nije mogao da pomogne saigracima (naslov) a na dnu negde se spomene da je protivnickoj ekipi pomoglo neigranje O'Neala... EJ? HALOO? Nebeski narod samo o sebi prica? Pa mislim stvarno... razumem ja da se sebi neko divi, ali u rublici za sportske rezultate volio bih da vidim rezlutate, pa onda nek se velicaju u rubrici iza toga do mile volje (to im makar strano nije).. Zanimljivi su o|

Sandokan

Profesionalac

(10)

• »Sandokan« je muško
  • »Sandokan« je zabranjen

Datum registracije: 12.12.2003

• Poruku poslati

228

Utorak, 06. Januar 2004

Ha ha ha , i Ti to tek sad primeti!?
Pa znash li ti ono SERBIAN KING'S!!????
E sa njima ti je Rasim na brate!!!!!!
Pazare jedini ,pazaree jedinii najboljiiiii, oooo ooooo oooooo ooooooo!!!!![/URL]

229

Petak, 16. Januar 2004

Čudesne moći 16-godišnje Natalije Demkine zapanjile su ruske liječnike: djevojčica dokazano vidi ljudske organe bez pomoći ultrazvuka i rendgena! Djevojčica iz Saranska vidi cijeli ljudski organizam, do pojedinosti koje ostaju nezamijećene i na rendgenskim snimkama. Liječnici lokalne dječje klinike, kojima je u to bilo teško povjerovati, testirali su Nataliju na ženi oboljeloj od mnogih bolesti. Djevojčica je uspjela otkriti svaku, a njezina dijagnoza potom je potvrđena ultrazvučnim pregledom. Natalijini roditelji ne znaju odakle joj moći, ali znaju da su se pojavile nakon operacije slijepog crijeva. Nakon tog zahvata u njezinu je tijelu ostao pamučni tampon, a mjesec dana nakon nove operacije i povratka kući, otkrila je da posjeduje dvostruki vid

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

230

Srijeda, 21. Januar 2004

Najgluplji kriminalac

Pljačkaš banke, naoružan pištoljem igračkom i plastičnim nožem, kog su nemački mediji već proglasili najglupljim kriminalcem godine, uspeo da je da u banku u Gesenu uleti sa jutenim džakom na glavi, na kom nije bilo proreza za oči. Pošto je zaboravio na taj mali detalj, lopov je podigao masku, kako bi uopšte video od koga treba da zatraži novac.

Pošto mu je službenik objasnio da sef ne može da se otvori, čovek je istrčao iz banke i pobegao. Zahvaljujući skidanju maske i snimku sa kamera postavljenih u banci, vrlo brzo je identifikovan i uhapšen samo 24 sata kasnije, a zatim i osuđen na četiri godine zatvora zbog pokušaja pljačke.
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

231

Četvrtak, 05. Februar 2004

Kinezi za sedam dana poslali 9,8 milijardi SMS poruka

Za vrijeme sedmodnevnog praznovanja kineske nove godine 260 miliona korisnika mobilnih telefona u Kini poslalo je 9,8 milijardi SMS poruka, u prosjeku 40 po osobi. U odnosu na isti period 2003. godine bilo je oko tri milijarde ili 40 odsto poruka vise. Pretplatnici dva glavna kineska mobilna operatera, “Cajna mobajla” i “Cajna junikoma”, placaju u prosjeku 0,1 juan (jedan cent) za svaku poruku, sto znaci da su ti operateri za vrijeme praznika zaradili oko milijardu juana ili 120 miliona dolara.

...................................................................................

Novcanik sa novcem vracen poslije 40 godina

Novcanik izgubljen u Svedskoj prije vise od 40 godina vracen je vlasnici, zajedno sa novcem koji se u njemu nalazio. Guli Vilborg imala je 18 godina kada joj je, u ljeto 1963, novcanik ispao dok je vozila bicikl u Treleborgu. U novcaniku je imala 45,54 kruna - u to vrijeme polovina njene mjesecne stanarine, racune i fotografije. Danasnji ekvivalent tog novca je 412 kruna (56 dolara). Svedjanka je novcanik dobila postom, na kucu u gradu Malmou u kojoj zivi 25 godina, uz sledecu poruku: “Draga Guli, nikada ne prestani da se nadas. Evo ti novcanik koji si ispustila u ulici Ostersjogatan prije mnogo godina. Pozdravi iz Treleborga”. “Ovo je fantasticno”, kazala je Svedjanka. Identitet posiljaoca novcanika i poruke nije poznat.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

232

Subota, 03. April 2004

EMA ESESA

Da li ste se nekad pitali šta znači ono ema esesa esesa pipija kad se igra lastiša.

Elem, em, ai, es,es.ai, es,es,ai,pi,pi,ai je poznata brojalica za "lastiša", a u stvari je spelovanje rijeci MISSISSIPPI.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

233

Subota, 03. April 2004

Najmladja nana u svijetu sa 21 godinu zivota!

Nedavno sam procitala u jednoj knjizi, pa sam to prepisala i u svesku jer mi je bilo izuzetno cudno, da je veliki islamski ucenjak Es-Safii vidio u Jemenu u gradu San'a zenu koja je u svojoj 21. godini postala nana. Autor knjige kaze da je i on takodje vidio licno zenu koja je postala nana u svojoj 27. godini zivota.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

234

Četvrtak, 15. April 2004

milijarder vozi volvo star 11 god

Ingvar Kamprad, osnivač svetski poznate kompanije "Ikea", koja proizvodi nameštaj i potrepštine za opremanje stanova, na pijacu ide lično i to isključivo posle podne, kada trgovci spuste cene voća i povrća. Svoj jedini luksuz, mali vinograd u Provansi, opisuje kao "veoma skup hobi". Vozi "volvo" star 11 godina, luta Internetom u potrazi za jeftinijim avio-kartama i uvek putuje ekonomskom klasom. Mudro, reklo bi se za čoveka prosečnog imovnog stanja. Međutim, iza toga se, sudeći prema nalazima finansijskih stručnjaka u njegovoj domovini, Švedskoj, krije jedan od najbogatijih ljudi na planeti. Ingvar Kamprad navodno je pretekao "Majkrosoftovog" gazdu, milijardera Bila Gejtsa i postao najbogatiji čovek - "težak" 58 milijardi dolara.

Ta cifra, iako su je u "Ikei" odmah osporili, ukazuje na veliki uspeh preduzetnika koji je uveo police na sklapanje u više nego uspešan biznis na sektoru nameštaja i obogatio se boreći se u međuvremenu sa alkoholizmom i lošim publicitetom zbog druženja sa nacistički orijentisanom partijom u mladosti.
Finansijski analitičar koga je angažovao jedan švedski poslovni magazin tvrdi da je u prethodnoj proceni, u kojoj je izračunato da Kamprad ima 13 milijardi dolara, osnivač "Ikee" potcenjen pošto je taj magnat, iako više ne učestvuje u svakodnevnom vođenju firme, još pravi vlasnik kompanije. "Ikea" je danas podeljena na filijale kojima upravlja dobrotvorna fondacija sa sedištem u Holandiji, podseća "Indipendent". Kamprad, dakle, zaslužuje prvo, umesto 13. mesta na najnovijoj "Forbsovoj" listi najbogatijih. Nove procene svrstavaju ga ispred Gejtsa, koji, prema "Forbsu", ima 40-ak milijardi dolara, i američkog investitora Vorena Bafeta.

Ali, kakva god da je istina o Kampradovom bogatstvu, niko mu ne osporava da je genije za biznis. Već sa 20 godina posao svoje kompanije, čije ime krije njegove inicijale i prva slova imena farme njegovih roditelja i sela na jugu Švedske u kome je živeo, proširio je na nameštaj, a prvu prodavnicu otvorio je 1953. Sada "Ikea" ima 174 skladišta u 36 zemalja. Preduzetnik, čiji je prvi "ikea" slogan bio: "Nije za bogate, nego za pametne!" - sada živi u Lozani i ne samo što je svoje nekretnine u inostranstvu ograničio na vinograd u Francuskoj nego i na pijacu ide posle podne, kada trgovci spuste cene voća i povrća.

"Da sam počeo da pribavljam luksuzne stvari, to bi podstaklo druge da me slede. Važno je da vođa služi kao primer," rekao je Kamprad u jednom od retkih intervjua. Ma koliko bilo, Kampradovo bogatstvo ne smeta Šveđanima: "Izgleda da je malo ekscentričan, ali je heroj. Konačno, on pronosi boje Švedske svetom". (Beta)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

235

Srijeda, 21. April 2004

Najmladji student

Najmladji student na svijetu je cetvorogodisnji Kinez, Liu Ksijaobin, koji je nedavno primljen na Univerzitet Vu-Han u sredisnjoj Kini.
Svoje izvanredne sposobnosti djecak je poceo pokazivati kada mu je bilo godinu i po dana. Uporedo je govorio engleski i kineski. Sa dvije godine znao je tablicu mnozenja i dvadeset geometrijskih oblika, a vec sa tri godine je citao klasicnu englesku i kinesku poeziju!
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

236

Četvrtak, 22. April 2004

ROĐEN MIŠ OD DVE MAJKE, BEZ OCA | 19:09 | Izvor: B92

Tokio -- Japanski naučnici uspeli su da, zajedno sa kolegama iz Južne Koreje, stvore miša od dve majke, a bez ijednog oca. Oni tvrde da se ovakav eksperiment neće raditi na ljudima zbog, kako kažu, tehničkih, ali i etičkih razloga.

Ovo je prvi put da je ovakav eksperiment uspeo kada su u pitanju sisari. Eksperiment je uradjen na Univerzitetu u Tokiju uz pomoć kolega iz Južne Koreje. Naučnici ističu da su stvorili dva miša od kojih je jedan doživeo čak polnu zrelost i nastavio da se reprodukuje. Takodje, oni tvrde i da ovakav eksperiment ne može da se primenjuje na ljudima, zbog kako kažu tehničkih, ali i etičkih razloga.

Naučnici, kažu da nova tehnika može da bude korisna za naučne svrhe, ali ističu da bi ovakav vid reprodukcije kod ljudi bio besmislen. Oni navode i da je bilo potrebno na stotine reproduktivnih ćelija kako bi se došlo samo do dva miša.
Pazi koju igru igras.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

237

Četvrtak, 22. April 2004

E svasta li se desava ?( Po meni ovakvi eksperimenti nisu eticki moralni ni kod zivotinja, i to su ziva bica.

EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

238

Četvrtak, 22. April 2004

Citirano

Orginalno od kiki

ROĐEN MIŠ OD DVE MAJKE, BEZ OCA

Naučnici, kažu da nova tehnika može da bude korisna za naučne svrhe, ali ističu da bi ovakav vid reprodukcije kod ljudi bio besmislen. Oni navode i da je bilo potrebno na stotine reproduktivnih ćelija kako bi se došlo samo do dva miša.

Vidis, juce na vijestima kanadske televizije je bio gost poznati geneticar (kojem sam ja zaboravio ime usput, no nije ni bitno) i koji je narodskim jezikom vrlo nesvojstvenim ljekarima (ne moj da bi se ko uvrijedio na ovu opasku) uspio objasniti kako su Japanci uspjeli da izvedu ovaj "trik". Istina je da je taj mis "stvoren" od dvije majke ali je jajna celija jedne majke modifikovana tako da oponasa musku jajnu celiju pa je i doslo do zaceca...Inace kako on rece, zamisli da imas dva kljuca ili dvije brave a ne jedan kljuc i jednu bravu...Jedno bez drugog ne moze, makar jednu bravu u kljuc pretvorio.

I kako on rece voditelju koji se bas bio zabrinuo (a i kako nece normalan covjek) da je muska rola u cijelom tom procesu (za sada) ipak neizbjezna. Dokle, pitam se ja...

Zivila
Giovanni
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

239

Subota, 24. April 2004

KOMPJUTERI ZAMENJUJU EKSPERIMENTALNE ŽIVOTINJE | 17:40 | Izvor: B92

Beograd -- Poznato je da se laboratorijske životinje koriste u razne svrhe, za naučna istraživanja, testiranje kozmetičkih proizvoda i obrazovanje. Medjutim, evropska konvencija nalaže da se takvi eksperimenti u nastavi zamene alternativama. Takvu kampanju već dve godine vodi i organizacija za brigu o životinjama „Orca“, koja je uspela da se u nastavi na dva beogradska fakulteta, eksperimentalne životinje zamene snimljenim materijalom ili programima na CD-u.

Od pre pola godine, prvo na Veterinarskom, a potom i na Medicinskom fakultetu u Beogradu, umesto da se u nastavi rade eksperimenti na životinjama – koriste se simulacije na kompjuteru. Profesor Instituta za fiziologiju na medicinskom fakultetu, doktorka Zvezdana Kojić kaže da je ta promena, osim što je poštedela životinje, donela bolji kvalitet nastave i smanjila troškove: “Cilj je da pomognemo studentima da što više nauče. Eksperiment u svakom slučaju uspe. Prošle nedelje su studenti radili endokrinologiju. Ovaj program je davao mogućnost dvanaest različitih eksperimentalnih životinja. Kada zaista radimo sa životinjama, nikada nismo u mogućnosti da pripremimo životinju kojoj je operisana hipofiza, operisana tiroidna žlezda i da njima merimo potrošnju kiseonika. Uz pomoć jednog ovakvog softvera, zaista smo u mogućnosti da simuliramo različite situacije”.

Studenti su uglavnom zadovoljniji učenjem od kada su uvedene simulacije na kompjuteru. Sa druge strane, eksperimentalne životinje će se i dalje koristiti za medicinska istraživanja, pa se kunići, zamorčići i pacovi drže i uzgajaju i u okviru medicinskog fakulteta. Upravnik Instituta za fiziologiju, doktor Tomislav Jovanović kaže da su eksperimenti na njima neminovni zarad dobrobiti ljudskog prosperiteta i lečenja bolesti: “Prava fundamentalna istraživanja koja traže neke nove puteve u medicini, ipak moraju da se sprovedu na životinjama. Eksperimenti se mogu obavljati na tri načina: eksperimenti u kompjuterima, tu medicina nema mesta, ali može da koristi dobijene rezultate. Eksperimenti na ljudima, to nije izvodljivo i treće je najizvodljivije, eksperimenti na životinjama. Odabrati pravu životinju i čuvati je u uslovima koji su najpogodniji. Funkcija životinje mora biti najbliža funkciji tog sistema kod čoveka”.

I predsednik Orke, organizacije za brigu o životinjama, Elvir Burazerović slaže se da postoji ogroman broj oblasti gde je neophodno koristiti laboratorijske životinje. Medjutim, on ističe da je veoma važno da se one zamene alternativnim metodama gde god je to moguće: “Sve one metode koje se koriste za neke estetske svrhe, treba da budu zamenjene alternativama. Jedna od njih zasigurno jeste kozmetika. Postoje alternative da se isto ulepšavajuće sredstvo proizvede. Sada se najčešće koriste kunići za testiranje kozmetičkih proizvoda i na njima se sprovodi jedan od najstravičnijih testova u ljudskoj istoriji, Drajcov test, koji podrazumeva ukapavanje toksičnih hemikalija u oko i na osnovu stepena oštećenja oka utvrđuje se da li i u kolikoj meri je ta supstanca toksična”.

Orka pune dve godine vodi kampanju pod nazivom “Miš ili miš”, kako bi se u nastavi životinje zamene savremenijim tehnikama: “Orka će nastaviti da vodi ovu kampanju, sve dok se sve životinje u obrazovanju, ne zamene alternativama i dok Srbija ne bude imala zakon o zaštiti životinja i ratifikovanu Konvenciju o zaštiti životinja”.
Pazi koju igru igras.

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

240

Nedjelja, 25. April 2004

Ovo sto cete sada procitati nije sala vec zakon na snazi u Danskoj....
Zapravo, svi vozaci pre nego sto upale svoj auto moraju se uveriti da niko ne lezi ispod vozila...
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks