Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

rime

Zlatna sredina

(10)

• »rime« je muško

Datum registracije: 22.10.2007

• Poruku poslati

301

Subota, 06. Septembar 2008

Tajna večera kao pod miskroskopom

Digitalna fotografija u najvećoj rezoluciji koja je ikada napravljena je fotografija "Tajne večere", remek dela Leonarda da Vinčija, koje je objavljivanjem romana "Da Vinčijev kod" Dena Brauna doživelo svoju "drugu mladost".

Remek delo koje je "pretočeno" u fotografiju ima šesnaest milijardi piksela i nalazi se u crkvi Santa Marije de la Gracije u Milanu.

Fotografiju koja prikazuje svaku pukotinu na zidu, pa čak i zamah četkice starog majstora, napravilo je svetsko udruženje za fotografisanje visokom rezolucijom Hal9000 u saradnji sa Ministarstvom za kulturu Italije, prenosi "Politikin zabavnik".

Ovaj posao iziskivao je nekoliko meseci rada, ali je zato sada svima dostupan.

Cilj ovog posmatranja je da stručnjacima omogući da posmatraju ovo kulturno dobro pod zaštitom Uneska, a drugi da uživaju u svakom detalju sa freske, čak do jednog kvadratnog milimetra!
rime je dodao/la ovu sliku:
  • v107983p0.jpg

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

302

Utorak, 23. Septembar 2008

Brisel: Najčešće ime bebama muškog pola - Muhamed

BRISEL - Mohamed je najčešće ime koje je prošle godine davano dečacima rođenim u Briselu, saopštio je belgijski Zavod za statistiku.

Još nekoliko arapskih imena našlo se među prvih deset najpopularnijih imena u 2007. godini - Amin, Ejup i Mehdi za dečake, odnosno i Aja, Jasmina i Selma za devojčice. Ime Mohamed nije bilo samo popularno u prestonici Belgije, već i u čitavoj zemlji gde je dospelo na sedmo mesto.

Od Drugog svetskog rata, Belgija je primila veliki broj imigranata, najviše iz severne Afrike.

Izvor: Radio-televizija Vojvodine
http://www.rtv.rs/sr/vesti/zanimljivosti…/vest_85510.jsp

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

• »deedee_tr« je žensko

Datum registracije: 18.02.2005

• Poruku poslati

303

Srijeda, 24. Septembar 2008

Ovo shto se vidi na maketi je Mekka!Mesto na kome se svake godine radi ibadeta okupljaju milioni Muslimana...Kada se uskoro zavrshi ovaj projekat Mekka ce ovako izgledati... Kaba ce ostati samo crna tachka..izmedju Mekke i New Yorka nece ostati nikakva razlika..Doneta je odluka da se sve oko Kabe,chak i hoteli sa 5 zvezdica srushe i da to okruzenje poprimi ovakav izgled..
U izvoru odakle je preuzet ovaj chlanak se josh kaze i da ce Mekka dobiti vanzemaljski izgled,kao da je ispala iz nekog nauchno fantastichnog filma...

DA LI JE OVO LEPA ILI RUZNA VEST,ODLUCHITE SAMI...
Shto se mene lichno tiche,mislim da nije trebalo i da ne treba nishta dirati da bi se sachguvala autentichnost nasheg svetog mesta....

deedee_tr je dodao/la ovu sliku:
  • kabe.jpg

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

304

Ponedjeljak, 29. Septembar 2008

Čudna bolest Australke

Nepoznata bolest od koje boluje 21-godišnja Australka dovodi do toga da nije u stanju progledati tri dana u sedmici jer se njene oči same od sebe zatvaraju. Doktori vjeruju da je Natalie Adler jedina osoba na svijetu sa ovakvim poteškoćama koje je prate još od 17. godine.
Probudila sam se jedne nedjelje, a oči su mi bile nateknute," ispričala je za list Herald Sun. "Bilo je tosamo dan prije mog testa iz engleskog. Oči su mi se nasumično zatvarale, a nakon nekoliko sedmica počele su se zatvarati i po tri dana. Doktori iz bolnice Royal Victoria su, u najmanju ruku, zbunjeni, te priznaju da nisu odredili dijagnozu. "Neobično je vidjeti nekoga sa ovakvim stepenom grčenja i zatvaranja očnih kapaka, posebno u tim godinama," rekao je neurooftamolog Justin O'Day. "Ne znamo šta je uzrok."
Kad se djevojčine oči zatvore, ona ne uspijeva vidjeti skoro ništa, a kad se, nakon tri dana otvore, odlično vidi, ali joj je lijevi kapak opušten. Prethodne dvije godine primala je terapiju botoksom, ali ni to više ne pomaže, te se ova mlada Australka nada da će više uspjeha biti nakon elektičnih stimulacija oko njenih očiju.
"Na 18. rođendan oči su mi bile zatvorene, ali su zato za 21. bile otvorene, pa sam priredila zabavu," priča ona. "Ne biti u mogućnosti ići na utakmice ili vidjeti svoje prijatelje je ono što mi najviše nedostaje."
Na vatru odgovori vatrom !

rime

Zlatna sredina

(10)

• »rime« je muško

• Poruku poslati

305

Nedjelja, 12. Oktobar 2008

Ključ koji "usporava" tinejdžere

Američki proizvođač automobila Ford najavio je novu tehnologiju koja će omogućiti roditeljima da "uspore" svoje tinejdžere.

Tehnologija MyKey omogućiće roditeljima da se oslobode svojih najvećih strahova - povređivanja dece u nesrećama prouzrokovanim prevelikim brzinama pri vožnji automobila.

Radi se o specijalnom ključu za automobile kojim se brzina automobila limitira na 130 km/čas, uz istovremeno ograničavanje jačine zvuka koji dolazi iz zvučnika automobila na svega 44 procenta od maksimalnog zvuka.

Roditelji imaju mogućnost da setuju ključ na ove ili na normalne vrednosti, u zavisnosti od toga kolko su njihova deca odgovorna dok voze.

Čak su i tinejdžeri prihvatili ideju da im "matorci" kontrolišu vozačka prava. Prvobitno je 67 odsto njih izjavilo da ne podržava ideju, ali kada im je predočeno da korišćenje ove tehnologije može da im poveća šanse da samostalno upravljaju vozilom, taj broj se smanjio na svega 36 procenata.

Kada je kompanija Ford u pitanju, problema sa implementacijom nove tehnologije neće biti, jer je razvijaju stručnjaci samog Forda.

Uz MyKey tehnologiju dolazi i SecuriLock adaptacija koja prepoznaje koji ključ se koristi i podešava operacije koje se u automobilu vrše.

MyKey tehnologija biće predstavljena u 2010. godini, a proširiće se na sve sadašnje i buduće modele automobila koji dolaze iz Forda.
(MONDO)

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

306

Četvrtak, 16. Oktobar 2008

Citirano

Orginalno od deedee_tr
Ovo shto se vidi na maketi je Mekka!Mesto na kome se svake godine radi ibadeta okupljaju milioni Muslimana...Kada se uskoro zavrshi ovaj projekat Mekka ce ovako izgledati... Kaba ce ostati samo crna tachka..izmedju Mekke i New Yorka nece ostati nikakva razlika..Doneta je odluka da se sve oko Kabe,chak i hoteli sa 5 zvezdica srushe i da to okruzenje poprimi ovakav izgled..
U izvoru odakle je preuzet ovaj chlanak se josh kaze i da ce Mekka dobiti vanzemaljski izgled,kao da je ispala iz nekog nauchno fantastichnog filma...

DA LI JE OVO LEPA ILI RUZNA VEST,ODLUCHITE SAMI...
Shto se mene lichno tiche,mislim da nije trebalo i da ne treba nishta dirati da bi se sachguvala autentichnost nasheg svetog mesta....

Mozda ova vest zasluzuje zasebnu temu...
Ja mislim da ovo nije bilo potrebano. I misljenja sam da izgleda ruzno, bas kao u fantasticnim filmovima. Ne znam samo kako su dozvolili ovakav projekat. To je nase Sveto mesto, a na ovom projektu je skoro i ne vidljivo. Cudan je onaj kralj...
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

307

Četvrtak, 16. Oktobar 2008

PRODAO JAHTU ZA 23 EURA

Nijemac Jakob Kauder napravio je pogrešku zbog koje će plaćati vjerojatno cijeli život. Svoju jahtu, vrijednu oko 12.000 eura, prodao je na internetskoj aukciji za samo 22,50 eura, jer je zaboravio odrediti najvažniju stvar, minimalnu cijenu.
Kada je istekao rok za prijavu zainteresiranih kupaca najveća ponuda iznosila je 22,50 eura. Ozbiljni kupci nisu se niti javljali na oglas, jer su, vidjevši da nema minimalne cijene, mislili da je riječ o šali.
Kada je na kraju dražbe shvatio što je učinio, Jakob Kauder pokušao je poništiti prodaju, navevši kao razloge „tehničke probleme", no sud u Kölnu je bio neumoljiv. Odlučio je da je aukcija bila legalna i da brod mora prodati najboljem ponuđaču.
Standardni zakoni trgovanja moraju se poštivati. To vrijedi i za internetske aukcije", rekao je glasnogovornik suda.
Na vatru odgovori vatrom !

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

308

Nedjelja, 19. Oktobar 2008

Medicinske serije stvaraju hipohondre!

Veliko istrazivanje belgijskih lekara pokazalo je da gledanje medicinskih tv-serija, koje su poslednjih godina vrlo popularne i kod nas, prosecnog gledaoca pretvara u hipohondra. Planetarne hit serije "Hitna sluzba", "Dr Haus" i ostale, izazivaju bezrazlozan strah od bolesti, a najvise su pogodjeni tinejdzeri.
Trogodisnja studija je pokazala da posle svake epizode, strah od bolesti raste za oko 10%, narocito kod neznijeg pola. Razlog je i taj sto se medicinske serije cesto bave bolestima koje nisu dovoljno poznate obicnim ljudima, a simptomi su uglavnom nerealno prikazani da bi ih gledaoci bolje razumeli.
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

309

Srijeda, 12. Novembar 2008

svim obožavaocima:D:D specijalno, da se ne ljute na mene

na www.dnevniavaz.ba možete naići na puno glupih, ali ponekad i zanimljivih "vijesti"

tačnije na ovom linku nalazi se i ova vijest:

Citirano

Razbojnicu prepoznali po golemoj stražnjici

Razbojnicu prepoznali po golemoj stražnjici
Majzer prijeti deset godina zatvorske kazne, a 61-godišnja svjedokinja dobila je nagradu od 4.000 funti...
25.09.2008. 10:21

U Njemačkoj su uhapsili jednu razbojnicu nakon što je svjedokinja prepoznala njenu golemu stražnjicu nekoliko sedmica kasnije u istoj banci.

U policiji kažu da je Sandra Majzer (Meiser, 26) opljačkala oko 12.000 funti u banci u Norfu, prijeteći osoblju u poslovnici pištoljem. Nasreću, jedna je svjedokinja dobro zapamtila njenu veliku stražnjicu i jaka bedra. I nekoliko sedmica kasnije ista žena našla se u istom redu u banci iza iste te goleme stražnjice. Odmah je prepoznala i obavijestila policiju.

- Pozvala je policajce i oni su je odmah uhapsili. Kod Sandre su u jakni našli skijašku masku i pištolj. Svjedokinja koja ju je prijavila rekla je kako nikada ne bi mogla zaboraviti nešto tako veliko - kaže zaposlenica banke.

Majzer prijeti deset godina zatvorske kazne, a 61-godišnja svjedokinja dobila je nagradu od 4.000 funti.

da se ne bi obožavaoci specifičnih oblika, nastavili ljutiti i svađati sa mnom :D:D:D
da me ne bi više slali kod psihijatra i sl
i da više prestanu sa topic-akcijom omalovažavanja sandžačkog građanstva, gadnim opaskama o divljaštvu i sl., donosim i ovu vijest ovdje na forum...

:D:D:D

na istom ovom linku nalazi s i fotografija, koju ja ovdje postavljam, ne bi li potpuno odobrovoljio obožavatelje epiloga sistema za varenje:

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

310

Srijeda, 12. Novembar 2008

Samo tri odsto ostavi duvan iz prvog puta

Nemoguće je da pušači ostave duvan bez poteškoća, čak iako znaju da je to vitalno za zaštitu njihovog i zdravlja najbližih u okolini. Duvanska zavisnost je priznata kao bolest u Međunarodnoj klasifikaciji bolesti SZO i Američkog psihijatriskog udruženja za dijagnostiku i statistiku.

Poteškoće se javljaju zato što je nikotin, supstanca koja je sadržana u duvanu, prouzokuje zavisnost u centralnom nervnom sistemu, a deluju isto kao droge, heroin ili kokain koji prouzrokuju modifikaciju nekih telesnih funkcija.

Svi ti simptomi kod pušača uzrokuju da on traži nikotin ponovo i ponovo, sve češće i češće, a s obzirom na to da se nikotin brzo razgrađuje i troši, pušač je prisiljen da ponovo puši da bi zadovoljio potrebe određenih neurocentara.

Što se tiče štetnih materija duvanskog dima, sem nikotina koji je farmakološki aktivan i ugljen-monoksida i katrana, cigarete sadrže i više stotina iritantnih i kancerogenih materija.

Međutim, svi stručnjaci se slažu da je pušenje jedna od najjačih zavisnosti, nalazi se na neslavnom drugom mestu, odmah posle heroinske zavisnosti.

Prema mišljenju stručnjaka, pušač se klasifikuje kao "zavisnik" kada ima potrebu za cigaretom bez obzira na situaciju, kada je ponašanje uslovljeno nikotinom, kada ne mogu da se odupru pušenju čak i kada znaju da ono prouzrokuje oštećenje.

Psihička zavisnost je stanje u kojem (droga) nikotin izaziva osećaj zadovoljstva i psihički nagon za povremenim ili trajnim uzimanjem da bi se izazvalo zadovoljstvo ili otklonile nelagodnosti.

Uz izuzetno snažnu nikotinsku zavisnost, ozbiljan problem je i apstinencijalni sindrom koji se razvija odmah po prestanku pušenja. Kriza koja počinje već posle dva sata može da traje i do šest meseci, a pušač je suočen sa žudnjom za cigaretom, promenljivog je raspoloženja, uznemiren, sa znacima anksioznih i depresivnih reakcija.

Takođe je usporen rad srca, koncentracija je niža, usporen je metabolizam i primetna je stalna glad.
Ono što olakšava proces odvikavanja su sredstva supstitucije nikotinom, među koja spadaju žvake, flasteri i slično.

Stručnjaci ukazuju da bez ičije pomoći samo jedan od tri pušača pokuša da ostavi duvan, a istraživanja su pokazala da samo 30 odsto pušača uspe da izdrži dva dana bez cigarete.

Bez stručne pomoći, samo tri odsto se izleči iz prvog puta, polovina uspe u svojoj nameri, ali iz pet do sedam pokušaja u roku od pet do deset godina.

www.cafe.ba
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

• »santandijev« je muško

Datum registracije: 12.10.2008

• Poruku poslati

311

Petak, 14. Novembar 2008

14. novembar 2008.
Trudan muškarac ponovo očekuje prinovu

Transeksualac Tomas Biti iz Oregona u SAD, rođen kao žena pre nego što je promenio pol i ovog leta na svet doneo devojčicu, ponovo je trudan i trebao bi da se porodi u junu iduće godine.

Biti koji je legalno muškarac, ali koji je zadržao ženske organe za reprodukciju mada se podvrgao hiruškoj rekonstrukciji grudi i terapiji steroidima, prošle godine izazvao je ogromno interesovanje u svetu kada je obelodanio svoju prvu trudnoću.

Tomas Biti porodio se 29. juna ove godine u jednoj bolnici u Oregonu i na svet doneo zdravu devojčicu.

U intervjuu datom Barbari Volters, najpopularnijoj voditeljki televizije Ej-Bi-Si, Biti je izjavio da je ponovo trudan i da porođaj očekuje 12. juna iduće godine.

On je rekao da nakon prvog porođaja nije nastavio terapiju muškim hormonima kako bi mogao ponovo da zatrudni.

Bitijevo iskustvo izazvalo je veliku senzaciju u martu ove godine nakon jednog članka u američkom gej časopisu "The Advocate" u kom je govorio o svojoj trudnoći i slikao se nagog torza, sa bradom i zaobljenog stomaka.

"Bio sam šokiran brzinom kojom se vest za 24 sata pročirila celim svetom. Vest je bila na kineskim sajtovima, u Rumuniji, Rusiji, Brazilu", ispričao je on u intervjuu Ej-Bi-Siju dodajući da je dobijao pretnje smrću i da je nazivan monstrumom.

U homoseksualnoj vezi sa izveznom Nensi, Tomas Biti, devojačkog prezimena Trejsi, legalno je promenio pol 1998. godine i postao muškarac nakon hormonalne terapije i odstranjivanja grudi. Nakon toga venčao se sa Nensi koja danas ima 46 godina.

Tomas je zadržao matericu i kako je njegova supruga bila podvrgnuta histerektomiji, on je bio taj koji je, da bi ostvarili želju za potomstvom, izneo trudnoću nakon veštačkog oplođenja.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

312

Petak, 14. Novembar 2008

Znači on je ustvari žena, ima suprugu Nensi, trudan je i već je rodio ćerku.

Ko je onda otac? Gavra Kaćanaski, Mija zmija, Joca trta ili neko četvrti?

Kad to dijete budu u školi pitali ko ti je majka, šta će da kaže? Recimo ovo bi bio odgovor:

"Majka mi je onaj sa bradom, a njegova žena, koja meni nije ništa je ona što ima 46 godina i živi sa nama, kuha nam ručak, a otac mi posećuje gej klubove i nikad nije kući jer nema zakonsko pravo da živi sa nama..."

rime

Zlatna sredina

(10)

• »rime« je muško

• Poruku poslati

313

Srijeda, 28. Januar 2009

Mali hemičar

Mladi, veoma mladi Englez Ejnan Kovli proglašen je za čudo od deteta, a stručnjaci koji su ga ispitivali jednoglasno tvrde da je najpametnije dete na svetu.

Maturirao je sa samo sedam godina, a nakon položenog prijemnog ispita "iz cuga" upisao hemiju. Ejnan je počeo da puzi sa četiri meseca, sa šest je prohodao, a sa osam je naučio da čita!

Ejnan danas bez problema može da izdeklamuje neverovatnih 518 decimala broja Pi, a napamet zna i periodni sistem elemenata.

Roditelji malog genija kažu da on uči veoma lako i brzo, što mu ostavlja dovoljno vremena da se igra sa "običnom" decom.

rime

Zlatna sredina

(10)

• »rime« je muško

• Poruku poslati

314

Subota, 07. Mart 2009

Bosnjaci stradali na Titaniku

Titanik je potonuo u 2"20 15/4/1912 I s njim je u dubinu Atlantika otislo preko 1500 putnika.Vecina tijela je prebacena u Fairview cemetery, koji se nalazi u gradu Halifaks Kanadi.Nazalost nijedan Bosnjak nije pokopan na tom mezarju, i njihova tijela su zavrsila u podnozju paluba

Ukupno je stradalo 4 Bosnjaka

Svi stradali su bili iz sela Badic kod Bosanske Krupe

Carim Balkic 26 godina
Redzo Delalic 25 godina
Husein Sivic 40 godina
Ejdo Rekic 38 godina

Ejdo Rekic je bio u Americi 1906 godine, prko u Milvokiju, drzava Wisconsin, a potom i u Pensilvaniji

Spomenuta 4 Bosnjaka su pocetkom 1912 uputila put Svajcarske, gdje su u gradicu Buchsu, kanton St Galen, kupili karte za putovanje u Ameriku kod agencije Viktor-Klaud-Wildi.Kupljene karte trece klase su nosile brojeve 349248,349249,349250 i 349251, dok je cijena po karti iznosila 285 svajcarskih franaka.Radi usporedbe, cijena putovanja u 1 klasi iz iznosila priblizno 4350 dolara, sto je otprilike 50 000 dolara u vrijednosti danasnjeg novca

Cetvorica Bosnjaka su se ukracala na Titanik u srijedu 10/4/1912 godine

MATRIX

Zlatna sredina

(10)

• »MATRIX« je muško

Datum registracije: 22.04.2007

• Poruku poslati

315

Nedjelja, 12. April 2009

Evo čekam da počne trka MotoGp-a. Prva trka sezone, i to noćna, u Kataru.
Start odložen, zbog neverovatnog pljuska koji je navalio pred sami start!
Kažu da ovoliko kiše ne padne za nekoliko meseci ukupno!
我还记得

rime

Zlatna sredina

(10)

• »rime« je muško

• Poruku poslati

316

Petak, 24. April 2009

Ovo je pljačka! Samo sekund...halo?

edna trudnica iz Severne Karoline pokušala je da opljačka banku, ali ju je u tome omeo važan telefonski poziv.

Kamere postavljene u jednoj banci u Severnoj Karolini snimile su smelu pljačkašicu kako, do određenog momenta, u delo sprovodi svoj plan da opljačka banku, ali i nešto mnogo više...

Dok je u jednom trenutku "protokolarno" odrađivala posao pljačkanja banke, mladoj trudnici je zazvonio telefon.

"Toliko se zapričala da je jednostavno odšetala iz banke ćaskajući", rekli su predstavnici policije.

MATRIX

Zlatna sredina

(10)

• »MATRIX« je muško

Datum registracije: 22.04.2007

• Poruku poslati

317

Nedjelja, 26. Juli 2009

Radnici čeličane pretukli direktora na smrt

Radnici pekinške čeličane "Đanlong Stil holding kompani" pretukli su na smrt generalnog direktora te firme Čena Guonđuna kada su saznali da je prošle godine primio platu od oko milion juana (440.000 dolara), dok penzionisani radnici primaju oko 200 juana mesečno.
Oko 30.000 ogorčenih radnika kineskih čeličana sukobilo se u pokrajini Đilin sa policijom, protestujući zbog ugovora prema kojem će "Đanlong Stil holding kompani" kupiti veći deo državne kompanije "Tonghua ajron", a u protestima je povređeno najmanje 100 ljudi, saopštio je hongkonški Informacioni centar za zaštitu ljudskih prava i demokratiju.
Velike razlike u platama i visoka stopa nezaposlenosti razlog su za sve veće socijalno nezadovoljstvo u Kini.

P.S. Nemoj da neko dobije grešne ideje :)) :P
我还记得

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

318

Petak, 16. Oktobar 2009

Majčinstvo je najstresniji posao

no što su mnoge majke i domaćice oduvek i same znale - sada potvrđuje i nauka. Biti majka i domaćica bez formalnog zaposlenja je najstresniji posao na svetu.

Britanski naučnici merili su nivoe stresnog hormona kortizola kod nekoliko kategorija ispitanika tokom njihovog prosečnog radnog dana, a pokazalo se da su oni najviši kod domaćica koje su i majke.

Ni saobraćajne gužve, ni mobing na poslu uz stalne pretnje otkazima, ne dižu hormone stresa kao odgajanje dece i obavljanje kućnih poslova.
Majke-domaćice trpe i šest puta veći stres nego oni koji rade na poznatim stresnim mestima poput brokera, učitelja ili medicinskih sestara. Domaćice su "kraljice kortizola".

Istraživanje je sprovela "Mindlab", nezavisna konsultantska kuća specijalizovana za merenje ljudskih reakcija u najrazličitijim situacijama. Ispitivanje nivoa stresa kod odraslih Britanaca sprovedeno je na pet radnih mesta - roditelja koji ostaju kod kuće, vozača taksija, učitelja, medicinskih sestara i berzanskih radnika.

Nakon majki-domaćica na drugo mesto su se "plasirale" medicinske sestre, zatim ljudi s berze koji barataju tuđim milionima, pa učitelji i, na kraju, bez obzira na frustraciju celodnevne bitke s gradskim saobraćajem, vozači taksija.

Svi oni su testirani tokom sedam sati, a bili su povezani s opremom za praćenje raznih parametara poput broja otkucaja srca i provodljivosti kože. U nekoliko navrata uzet im je i uzorak pljuvačke za merenje nivoa kortizola, koji je idirektni indikator stresa.

Šta toliko uzrujava domaćice i majke? Ključan je osećaj kontrole nad svojim životom koji svako ima, kaže dr. Dejvid Levis iz "Mindlaba".
Majke koje ostaju kod kuće imaju vrlo malo ili nimalo specifičnog treninga i najčešće su izolovane od drugih odraslih tokom dana, dodaje Levis.
Postoje ipak i rešenja koja sprečavaju da dođe "do pucanja". Psiholog Dženi Trent Hjudž izjavila je za Tajms da je glavni način borbe protiv ovog stresa - biti pomalo sebičan tj. uzeti malo vremena za sebe.

"Ako sami za sebe ne možete pravilno da se brinete, kako ćete se brinuti za nekoga drugog? Ako zvocate, lako se naljutite, ako ste umorni i na kraju snaga, kako možete dati najbolje od sebe partneru, deci, celoj porodici i na kraju - iako ne manje važno - sami sebi! To je jedini način borbe protiv stresa", kaže Dženi Hjudž.

Od prosečne žene danas se očekuje da bude besprekorna na svim poljima - ljubavi, karijeri, braku, majčinstvu, prijateljstvu, da bude obrazovana, energična, lepa i zgodna, negovana, zanimljiva, maštovita.
Sve to dovodi do stresa a on do depresije, glavobolje, nervoze, visokog krvnog pritiska, poremećaja metabolizma i mnogih drugih tegobe.
Žene vremenom fizički i psihički posustaju, gube volju za životom, vuku loše poteze, donose pogrešne odluke, strada im zdravlje, ili žargonski rečeno, "pucaju po šavovima".

Osim svega toga, naučnici kažu i da ženski organizam drugačije reaguje na stres nego muški. Žensko telo luči više hormona stresa, što se nastavlja u izvesnom periodu i kada prođe stresna situacija pošto ženski hormon progesteron blokira brzo "isključivanje" kortizola.

Nauka je dakle sve objasnila ali je nejasno hoće li majkama i domaćicama od toga biti lakše.
o
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

rime

Zlatna sredina

(10)

• »rime« je muško

• Poruku poslati

319

Subota, 17. Oktobar 2009

U ruskoj provinciji Dagestan na tijelu tek rodjene bebe (ime mu je Ali) poceli su se pojavljivati ajeti. "U pocetku je, prica njegova majka, izasao nejasan biljeg koji se kasnije pretvorio u arapski napis Allah. U pocetku smo mislili da je to obican biljeg ali se on kasnije poceo mijenjati u druge ajete, tada smo shvatili da se radi o necemo neoubicajenom. Nismo nikom o tome pricali, ali na tijelu djeteta se pojavilo "Pokazite ljudima napisano".
Tada su roditelji poceli pokazivat dijete ljudima. Medicinska sestra koja radi u seoskoj ambulanti kaze da nikad slicno sto nije vidjela. Nakon sto se proculo u okolini mnogo ljudi dolazi posjetiti kucu i vidjeti dijete.

Inace, kad se ajeti pojavljuju u jasnom obliku dijete dobije temperaturu.

http://www.youtube.com/watch?v=uVn8clrzEc8

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

320

Nedjelja, 18. Oktobar 2009

Citirano

U ruskoj provinciji Dagestan na tijelu tek rodjene bebe (ime mu je Ali) poceli su se pojavljivati ajeti. "U pocetku je, prica njegova majka, izasao nejasan biljeg koji se kasnije pretvorio u arapski napis Allah. U pocetku smo mislili da je to obican biljeg ali se on kasnije poceo mijenjati u druge ajete, tada smo shvatili da se radi o necemo neoubicajenom. Nismo nikom o tome pricali, ali na tijelu djeteta se pojavilo "Pokazite ljudima napisano".

Nisam bas siguran, ali ja sam inace skeptican sto se tice ovakvih pojava, a ko zna o cemu je rijec. Ovo me podsjeca na one slike "Allah u paradajzu", ili Allahovo ime na oblacima, ili kad onaj lav izgovara neke rijec kao "Allah." Ili imas one pojave kod kriscana gdje im se majka Isusova (Isa a.s.) pojavila, gdje place, gdje krvari... Ili prije nekoliko godina gdje su pokazivali da neki Hinduski kip pije mlijeko...ili sta ti ja znam. :rolleyes:

Sta ovo dokazuje, i sta je svrha ovakvih pojavljivanja? :rolleyes:

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks