Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

101

Utorak, 19. August 2003

Liječenje pluća u podzemnim špiljama

Jedan od vodećih slovenskih pulmologa kaže da je speleoterapija "obična šarlatanska metoda", koja se više tiče pomodnog turizma nego medicine. Speleoterapiju, liječenje alergijskih i plućnih bolesti u podzemnim jamama, u Sloveniji službeno provodi bolnica u Sežani, a o takvom načinu korištenja podzemnih prirodnih bogatstava razmišljaju druge bolnice i lječilišta, piše list "Delo". "Na žalost, to je šarlatanska metoda. Ne postoji korisni utjecaj boravka u jami na bolesti pluća", izjavio je dr. Mitja Košnik, zamjenik ravnatelja pulmološke bolnice Golnik. No, dr. Pal Narancsik iz bolnice u Sežani već desetak godina vodi program u kojemu je sudjelovalo više stotina oboljelih od plućnih bolesti i raznih alergija. On tvrdi da boravak u jamskim prostorima, gdje je prosječna temperatura 10 do 12 Celzijevih stupnjeva, poboljšava stanje bolesnika.
mogu ja da se potpisem i bolje...

102

Utorak, 19. August 2003

Osvetoljubljiva Britney uzvraca udarac

Britney uzvraca udarac Justin-u Timberlake-u i njegovoj novoj ljubavi Cameron Diaz - izlazeci s glumicinim bivsim vjerenikom.

Pop princeza, povrijedjena fotografijom para koji se zaljubljeno drzi za ruku, pocela se vidjati sa zvijezdom “Fighting Club-a” Jared-om Leto, donedavno jos vjerenikom Cameron Diaz.

Fotoreporteri su uhvatili Britney i Jareda kako u subotu uvece zajedno napustaju restoran "Dolce" u Los Andjelesu - u vlasnistvu mladog decka Demi Moore, Ashton-a Kutcher-a. Kako bi izmakli oku znatizeljnika, iz restorana su se odvezli zasebnim automobilima, no ponovo su se sastali na proslavi 31. rodjendana Ben-a Affleck-a.

Britney je odlucila javnosti predstaviti svog novog odabranika samo nedelju dana nakon sto su Justin i Cameron snimljeni kako izlaze zajedno iz njujorskog nocnog kluba. Prema rijecima prijateljice, Britney je bila “povrijedjena i ojadjena” zbog fotografije. Par se naime uopste nije ustrucavao javno pokazati, plesuci i ljubeci se u disku cijelu noc. "Britney se uzrujala kad je vidjela Justina kako plese tako blizu Cameron."

"Jared je pruzio rame za plakanje, a on i Britney dobri su prijatelji vec dulje vrijeme. Poceli su se redovno vidjati i na kraju se zblizili. Ona uistinu uziva u njegovom drustvu, no pitanje je bi li se spetljali da se ne radi o njihovim "bivsima"," otkriva izvor blizak pjevacici.

Britney i Justin razisli su se lani u martu nakon dvije godine izlazenja, a nagadjalo se da ga je ona prevarila s plesacem Wade-om Robson-om. Nakon raskida Justin je dosljedno izbjegavao ozbiljne veze, flertujuci sa svom silom ljepotica - od glumice Alysse Milano, pjevacice Janet Jackson, Christine Aguilere do plesacice Jenne Dewan - stvorivsi sebi imidz najseksipilnijeg pop nezenje. Sada se Justin, barem na neko vrijeme, skrasio kraj Charlijevog andjela Cameron Diaz.

Britney pak nije skrivala koliko joj nedostaje neko nakon raskida. Zbog niza "zlocestih momaka" u njezin imidz “nevinasca” posumnjali su i oni najnaivniji. Prvo se na premijeri “Regrutacije” pojavila s zvijezdom filma “prostim” Colin-om Farrell-om. Sljedeci na listi bio je teski metalac Fred Durst, frontmen grupe “Limp Bizkit”. Afera je bila burna nakon sto ga je zavela prozirnom bluzom. Sada je na redu mladi glumac Jared, poznat i u po ulozi u “Americkom psihu” kojeg je Cameron ostavila nakon cetiri godine izlazenja.

103

Utorak, 19. August 2003

Robbie Williams bi zelio biti Mr Nobody

Robbie je zaprijetio da ce napustiti muzicku scenu, te da bi zelio postati Mr Nobody.
Intervju za The Sun je dao u Los Angeles-u, gdje trenutno provodi odmor u svom 3,5 miliona funti vrijednom domu.
"Ne mogu napustiti kucu bez toga da budem opsjedan, da mi ljudi prilaze i uznemiravaju me cijelo vrijeme. Ozbiljno razmisljam o tome da sve napustim, te da ne izdajem vise nove albume," dodao je.
"Imam sve, mogu si kupiti sve sto hocu i svi misle da bih ja zbog svega toga morao imati brilijantan zivot, medjutim je zapravo sve jako strasno," rekao je Williams.
Robbie je nedavno potrosio 200.000 funti na kupnju Ferarija, a prijatelj Jonathan Wilkes mu drzi casove voznje na Robbie-evom posjedu.

104

Utorak, 19. August 2003

George Bush kao igracka!

George Bush u obliku igracke Action Man-a bi se trebao pojaviti na trzistu od oktobra ove godine.

Blue Box International, inace firma koja stoji iza popularne igracke Action Man, je svoju najnoviju igracku nazvala Elite Force Aviator: George W. Bush.

Ova figurica je obucena isto kao sto je bio Bush obucen prilikom svog slijetanja na USS Abraham 1. maja 2003. godine, kada je uslikan u kompletnoj avijaticarskoj opremi.

Ova igracka je privukla veliku paznju i prije zvanicnog pocetka prodaje, tako da ce se moci dobiti samo putem rezervacije.

105

Utorak, 19. August 2003

Ocu engleskog vratara 100.000 funti?

Hoće li Chris Kirkland donijeti svom ocu veliki dobitak na kladionici ovisit će ponajviše od izbornika Svena-Gorana Erikksona

Otac pričuvnog vratara Engleske Chrisa Kirklanda mogao bi uzeti 100 tisuća funti na kladionici, ukoliko mu sin bude na vratima u pripremnom susretu s Hrvatskom u Ipswichu.

Oklada je stara čak deset godina, a Eddieja Kirklanda, oca pričuvnog vratara engleske reprezentacije, tada nije puno smetao omjer 100:1 na kladionici, jer je uvjerio i devetoricu svojih prijatelja da ulože novac.

"Moj otac uvijek je imao nevjerojatno povjerenje u mene. Kada sam imao 10 godina otišao je u kladionicu i uložio tisuću funti, uvjeren da ću ja kad-tad nastupiti za englesku reprezentaciju", rekao je o neobičnoj okladi 22- godišnji Chris Kirkland, pričuvni vratar Liverpoola.

Njega je, naime, na iznenađenje engleskog tiska izbornik Sven-Goran Eriksson pozvao u sastav 'Gordog Albiona' za prijateljsku utakmicu protiv Hrvatske, koja se u srijedu igra u Ipswichu.

Iako su Kirklandove šanse za nastup prilično male (mrežu izabrane vrste Engleske najvjerovatnije će čuvati David James iz West Hama), oklada njegova oca više nije toliko nemoguća.

Sada je, naime, to gotovo siguran dobitak jer je Chris Kirkland ušao u uži reprezentativni kadar, pa će izbornik Erikkson, mišljenje je mnogih, kad-tad Eddiejevom sinu pružiti priliku na vratima.

106

Srijeda, 20. August 2003

Neobični Italijan pamti sve što je radio kao beba

Italijan Đani Golfera važi za pravo čudo jer pamti sve živo, piše italijanska štampa, dodajući da je ovaj genije u stanju da bez napora memoriše broj od čak 15.000 cifara, svako lice i reč, ali i najmanju uvredu. Ako ga zamolite, izrecitovaće vam bilo koju od 261 knjige, i to stranicu po stranicu. Ma koliko vam se činilo da je Đanijev život zbog ovakvog talenta sjajan, ne zaboravite kakav bi haos zavladao u vašoj glavi kada biste čitavog života pamtili lica slučajnih prolaznika, sve svađe i sukobe, sve cene u samoposluzi, svaki san ili noćnu moru, svaku izgovorenu reč...

Golferine "natprirodne moći" godinama intrigiraju naučnike koji ne mogu da veruju da je ovaj mladi Italijan, rođen 1978. godine, u stanju da vam do tančina ispriča gde je sve bio i šta je radio kada je imao samo šest meseci. Čitav konzilijum vrsnih stručnjaka mesecima je istraživao Đanijevo super pamćenje, ali od čitave stvari nije bilo ništa jer, za sada, objašnjenja nema. Golfera i danas, bez greške i zamuckivanja, može da ponovi petnaestocifreni broj koji su mu lekari pre nekoliko godina dali da zapamti. Na pitanje kako mu je bilo kad je bio dete, Đani odgovara: "Ne biste hteli da se menjate sa mnom, verujte mi" i dodaje: "Druga deca me nisu volela jer sam bio preozbiljan za svoj uzrast, ali ni učitelji jer sam često znao više od njih". "Sa 12 godina sam počeo da prevodim tekstove Đordana Bruna s latinskog. Jedina stvar koja me je mučila bilo je učenje stranog jezika, jer je jezik kao živ organizam i ne može da se nauči napamet", priča Đani i setno dodaje: "Voleo bih da nađem nekog s kim bih mogao da igram šah". Ko bi pak na to mogao da pristane kad se zna da ovaj neobičan momak pamti svaki Kasparovljev potez bolje od njega samog. U slučaju da želite da budete kao Đani, sve što treba da uradite jeste da se oprostite od svojih 1.200 evra i da na samo nedelju dana svoj mozak stavite na raspolaganje geniju lično. Mladi Golfera, naime, drži kurs brzog pamćenja čije su metode "učenja" veoma neobične - Đani u svojim sećanjima povezuje zvukove, boje i ukuse, a za svoj neobičan talenat kaže: "Sećanje je problem reda, a ne mesta".

107

Četvrtak, 21. August 2003

Cvrcak je najboji skakac na svijetu

Jedan mali insekt, dugacak svega šest milimetara, tzv. pjenušava cikadina (Phileanus spumarius), u stanju je da skoci više od 70 centimetara, što je, po ljudskim mjerilima, jednako skoku od preko 200 metara, naveo je britanski zoolog Malkolm Barouz u naucnom casopisu "Nature".

Za ovaj skok bez premca, objašnjava Barouz, cvrcci koriste zadnje noge kao katapult. Oni pomocu posebnog mehanizma akumuliraju muskularnu energiju koja se u datom trenutku oslobadja poput eksplozije.

Kako prenosi AFP, britanski naucnik je izracunao da je snaga koju razvijaju mišici ovog insekta 414 puta veca od njegove telesne mase.

To znaci da pjenušava cikadina moze da se podigne u visinu i do 400 puta vecu od sopstvene. Kod buva je taj odnos 135 puta, kod skakavaca osam.

Cikadine pripadaju velikom podredu insekata iz reda istokrilih rilaša (Homoptera), biljnih parazita - štetocina poljoprivrednih kultura i prenosioci su biljnih virusa.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

108

MUSLIMANKE SMIJU DA USLUŽUJU KUPCE NOSEĆI MARAMU

Berlin -- Savezni ustavni sud u Karlsruheu donio je u četvrtak odluku prema kojoj prodavačice islamske vjeroispovjesti u Njemačkoj smiju da uslužuju mušterije sa maramom na glavi. Presuda je obrazložena odredbama najviših njemačkih zakona koji se odnose na slobodu vjeroispovjesti. Time je Savezni ustavni sud potvrdio prošlogodišnju odluku Saveznog suda za rad iz Erfurta i odbacio žalbu jedne robne kuće iz mjesta Schlichtern u pokrajini Hessen. Uprava prodavnice je dala otkaz 32-godišnjoj prodavačici, Turkinji, koja je odbila da kupce uslužuje gologlava. Krajem septembra Savezni ustavni sud treba da donese daleko složeniju odluku o tome da li i učiteljice islamske vjeroispovjesti smiju da nose maramu na glavi tokom nastave.

Izvor: Beta
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

109

Stari most

Kameni luk novog Starog mosta u Mostaru bice spojen 22.08.2003. pre godinu dana. Postavljena je skela za podizanje luka. Turska firma Er-bu je izvodjac radova, a bice postavljeno 111 redova sa 456 kamenih ploca. Radi se po identicnim metodama kao i iz vremena neimara Hajrudina. Kamen se vadi iz kamenoloma Mukosa, nedaleko od Mostara, kao i nekada.

Stari most bice izgradjen u prvim danima decembra 2003. do kraja juna 2004 bice zavrsena rekonstrukcija celokupnog Starog grada, kada je i najavljeno svecano otvaranje. Potpuno ce biti obnovljene kule na obodima mosta - Tara i Halebija, kao i objekti "Susjedstva" - po jedna zgrada za obe konfesije.

110

U Portugalu od vrućine umrlo više od 1.300 osoba

Procjenjuje se da je val vrućine u Portugalu od kraja srpnja do polovice kolovoza uzrokovao smrt 1.316 osoba, objavilo je portugalsko ministarstvo zdravstva. Ovaj je val vrućine najtopliji i najdulji val zabilježen u Portugalu, a dio je šireg vala vrućine koji je zahvatio veći dio Europe. Zbog velikih vrućina Portugal su poharali najveći požari zabilježeni otprije 20 godina, u kojima su izgorjele šume površine Luksemburga, te je poginulo 18 osoba. Danas je u Hrvatskoj na Mljetu u 14 sati zabilježena temperatura od 37 stupnjeva Celzijusovih, dok je temperatura vode u Komiži bila 27 stupnjeva.

111

Zaboravio da uplati dobitnu kombinaciju italijanskog lota

Neimenovani penzioner koji je, u nameri da okuša sreću na italijanskoj lutriji "Super enaloto", prošle nedelje pogodio šestocifrenu kombinaciju za rekordnu premiju od 66 miliona evra, zaboravio je da preda svoj tiket. Zauzet priređivanjem svadbe svoje kćerke, ovaj Italijan smetnuo je sa uma činjenicu da ispunjeni tiket mora i da preda u predstavništvu organizatora lutrije. Kada je shvatio da je pogodio dobitnu kombinaciju, pozlilo mu je, posle čega je prebačen u jednu bolnicu nedaleko od Rima, odakle je pušten dva sata kasnije, javlja Rojters. Zanimljivo je da enormna suma predstavlja rekordnu lutrijsku premiju za evropske prilike, a razlog za to leži u činjenici da glavnog dobitka na "Super enalotu" nije bilo čitavih šest meseci. (Tanjug)

112

Web kamere u učionicama

Školske učionice u Biloxiju, u saveznoj državi Mississippi, odnedavno nadgledaju video kamere spojene na Internet. Cilj je zastrašiti potencijalne prekršitelje discipline i reda, odnosno spriječiti kaznena djela koja su učestala u američkim srednjim i osnovnim školama. Snimkama će imati pristup samo školske vlasti, privatne zaštitarske tvrtke koje održavaju red u školama, te policija. Neki učitelji, kao i organizacije koje štite privatnost građana, kritiziraju postavljanje kamera u učionicama tvrdeći da to šteti procesu učenja.

113

Nokia kupila Sega.com

Kako bi osigurala tehnologiju potrebnu za ambiciozne planove sa online multiplayer igranjem, Nokia je za neobjavljen iznos kupila odjel za proizvodnju mrežnih igara Sege - nekoć popularnog proizvođača igračih konzola, a danas proizvođača video igara. Segina Network Application Package (SNAP) tehnologija biti će implementirana u Nokijin hibrid igrače konzole i mobilnog telefona N-Gage, koji bi korisnicima trebao omogućiti umreženo igranje putem Bluetootha i GPRS-a.

114

Prva on-line beba rođena u Engleskoj

Kontroverzna londonska tvrtka ManNotIncluded.com, koja se bavi prodajom sperme putem interneta, objavila je da je rođena prva britanska "on-line" beba. Unatoč tome što je ta banka sperme osnovana kako bi omogućila majčinstvo lezbijkama i svim ženama koje ne žele imati posla s muškarcima, pa se uz detaljne upute objavljenim na web stranicama mogu oploditi u vlastitoj kupaonici po metodi "uradi sam", zdrav dječačić rođen je u heteroseksualnoj obitelji koja živi u Engleskoj i želi ostati anonimna. Vlasnik tvrtke i bivši boksač John Gonzales zadovoljno trlja ruke i ubire proviziju, ponosno ističući kako su mu stranice zagušene od poziva. Dosad je, kaže, uspio prikupiti 5000 donatora i 3000 zainteresiranih žena, dok je njegovom metodom oplođeno još 13 žena.

115

Jahta se sudarila sa kitom !

Ljetovanje jedne engleske porodice u Australiji bilo je grubo prekinuto kad je na jahtu na kojoj su jedrili skocio kit tezak 10 tona.

Kit grbavac dugacak 9 metara prošle subote je iskocio iz okeana uz sjeveroistocnu obalu Australije i udario postrance u brod, srušivši jarbol i jedra.

Britanski turista Trevor Johnson iz Coventryja (61), koji je jahtu unajmio za desetodnevno jedrenje sa svojom suprugom, dvojicom sinova i djevojkom jednog sina, izjavio je da je bio u potpalublju kad je zacuo stravican udar.

Nevjerovatno je da u incidentu niko nije stradao, buduci da je jedrilica tek nešto veca od morskog sisara koji se s njome sudario.

Brod je otegljen na obalu, a ozlijedjeni kit je otplivao dalje. Australijske vlasti nastoje da ga lociraju, buduci da postoji strah da je teško ranjen. Uz istocnu obalu u ovo doba tokom godišnje migracije prolazi 5.000 kitova grbavaca.

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

116

Petak, 22. August 2003

Sve se nesto zanimlivo desava po svetu, kod nas nikako.

Konacno evo jedne zanimljivosti s nasih prostora:

Gradonacalnik Zenice je pre godinu dana uzeo je za SAVETNIKA decaka od 14 godina.
Ovaj mali super decak zna govoriti 12 jezika.
Posto je polsom otisao na Kosovo i zadrsao se 5 dana, nazvao je gradonacalnika da ga pita moze li ostati jos 15 dana kako bi mu navodno tih 20 dana bilo dovoljno da nauci albanski jezik o| o|

Verovali ili ne...
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

117

Petak, 22. August 2003

Robot kao gost na večeri premijera Japana i Češke

Japanski i češki premijer na svečanoj večeri ovih dvojice državnika u Pragu imali su neobičnog gosta - robota Asimoa! Asimo je ušao u Hradčanske dvore i tamo se rukovao s dva premijera, a zatim se na češkom obratio premijeru Vladimiru Špindlu: "Stigao sam u Češku Republiku, gdje je rođen robot, zajedno s premijerom Koizumijem kao japanski izaslanik dobre volje". Proizvod japanske Honde, Aimo govori i "materinji" japanski, te se može penjati stepenicama i raspoznavati glasove, a japanski lider ga je doveo s sobom u znak štovanja prema češkom piscu Karelu Čapeku koji je izmislio pojam i riječ "robot" u svojoj knjizi iz 1921. godine.

118

Petak, 22. August 2003

Žitarice za doručak su bolje za mozak

Djeca koja umjesto pravog doručka jedu proizvode bogate šećerom imaju na testovima mentalnih sposobnosti rezultate slične rezultatima umirovljenika. Istraživanje britanskih znanstvenika s Reading University je pokazalo da djeca u dobi od 9 do 16 godina imaju bolji učinak na testovima mentalnih sposobnosti ako su tog dana pojela tradicionalni doručak. Mladi ispitanici koji su na dan testiranja za doručak imala gazirana pića i proizvode s čokoladom su imala slabije rezultate, slične onima kakve su imali 70-godišnjaci. Znanstvenici dodaju da konvencionalna hrana za doručak, kao što su žitne pahuljice ili toast, sadrži više složenih ugljikohidrata, a manje šećera. Šećer u početku daje snažan energetski poticaj, no složeni ugljikohidrati su izvor energije u dužem razdoblju, pa to može utjecati na kognitivne funkcije.

119

Petak, 22. August 2003

Opljačkana Delta banka u Mladenovcu

Delta Holding kompanija saopštila je da je u petak u Mladenovcu opljačkana Delta banka i da je tom prilikom odneto 10 miliona dinara i 2.250 evra. Kako se navodi u saopštenju, oko 9 sati i 20 minuta, šest maskiranih i naoružanih osoba upalo je u Delta banku, napalo i razoružalo radnika obezbeđenja, kao i dva pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova, koji su ušli u banku tokom pljačke. Prema saznanjima Delta Holdinga, napadači su zatražili od šalterskih radnika ključeve trezora, što su oni prvo odbili. Pod pretnjom da će upotrebiti oružje, uperivši pištolj u glavu jedne od prisutnih stranaka, napadači su primorali radnike da predaju ključeve, stoji u saopštenju. (Beta)

120

Petak, 22. August 2003

Postavljen poslednji kamen u lučni deo Starog mosta u Mostaru

Rekonstrukcija Starog mosta u Mostaru, zdanja iz 16. veka koje su uništili Hrvati tokom rata u Bosni, ušla je u završnu fazu, a u petak je postavljen poslednji kamen na lučni deo mosta, saopštili su zvaničnici. "Sada kada je svod mosta dovršen, završena je tehnička faza rekonstrukcije mosta", rekao je agenciji Frans pres Esad Humo, član tima koja radi na rekonstrukciji mosta. Rekonstrukcija simbola Mostara, koji je uništen u novembru 1993, trebalo bi da traje do kraja godine. Ipak, Stari most za saobraćaj verovatno neće biti otvoren pre proleća 2004, ocenio je Humo. (Beta)

Social bookmarks