Niste prijavljeni

121

Petak, 22. August 2003

Reprezentacija Velsa podnela tužbu zbog ponašanja navijača SCG

Nakon pobede reprezentacije SCG nad Velsom u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo u fudbalu, Velšani su od Evropske fudbalske federacije UEFE zatražili da preduzme odlučne mere prema Fudbalskom savezu Srbije i Crne Gore, zbog rasističkih uvreda tokom utakmice. Neki navijači SCG navodno su vređali trojicu tamnoputih velških reprezentativaca. Oni se žale da su svaki put kada bi dobili loptu, sa tribina čuli zvukove oponašanja majmuna. Selektor velške fudbalske reprezentacije Mark Hjus izjavio je sledeće: "Zaista nije bitno koliko je bilo rasprostranjeno takvo ponašanje, da li je to radio ceo stadion ili samo mala grupa navijača. Takvo ponašanje potpuno je neprihvatljivo i to je, moram da vam kažem, bilo razočaravajuće." Velšani su odmah posle utakmice uložili žalbu delagatima UEFA na utakmici i na evropskoj fudbalskoj federaciji sada je da odluči da li će povodom rasističkih uvreda otvoriti formalnu istragu.
mogu ja da se potpisem i bolje...

122

Petak, 22. August 2003

Avion koji je ispustio prvu atomsku bombu, cuveni "Enola Gay", nakon 20-godisnje restauracije nalazi se u hangaru u americkoj drzavi Virdziniji i izgleda gotovo jednako kao sto je izgledao 6. avgusta 1945.

U Smitsonianu, koji je 1984. poceo restauraciju u koju je ulozeno stotine hiljada sati rada strucnjaka i volontera iz cijelog svijeta, tvrde kako je to bila najslozenija restauracija u istoriji tog cijenjenog muzeja.

Nakon zavrsetka Drugog svjetskog rata bombarder B-29 nekoliko se godina odmarao u hangaru, 1960. rastavljen je do najsitnijih djelova i uskladisten. Dotjerani "Enola Gay" javnosti ce biti predstavljen u decembru.

123

Petak, 22. August 2003

Ugusila ga upecana ribica

Sedamnaestogodisnji student u Kambodzi ugusio se nakon sto je ribica, koju je malo prije upecao, iskocila iz kantice i upala u njegova usta, objavila je policija.

Lim Vanthon, koji zivi u predgradju Pnom Penha, vratio se kuci nakon pecanja na obliznjam jezeru i upravo je roditeljima hvalisavo pokazivao ulov, kada je ribica iznenada iskocila iz kantice i upala mu u usta.

Kada je otvorio usta, ribica je skocila pravo u usta i zatvorila mu dotok vazduha, rekkla je policija. Dodao je da ga je otac odveo u dvije klinike, no ljekari mu nisu pruzili pomoc, jer su bili na pauzi za rucak.

124

Petak, 22. August 2003

Umro pjevajuci karaoke

Ko pjeva, zlo ne misli, ali mu se zlo moze dogoditi. Pjevuseci, nesrecu je dozivio 24-godisnji Vijetnamac. Dok je pjevao "Killing Me Softly With His Song", ubio ga je neispravan mikrofon na karaoke uredjaju.

U vrijeme nesrece samo je njegova majka bila kod kuce. I dok je uspjela iskopcati uredjaj, mladicevo tijelo vec je bilo ruzicasto, izjavio je policijski inspektor iz mjesta Trug An.

Nesrecni mladic umro je na putu do bolnice.

125

Petak, 22. August 2003

Novcic od jednog dolara prodat za 1,2 miliona

Redak primjerak srebrnog novcica, cija je nominalna vrijednost 1 dolar, prodat je za sumu od 1,2 miliona dolara jednom trgovcu starog novca sa Beverli Hilsa.

Srebrni dolar je jedan od samo 15 novcica iskovanih 1804. godine, a pripadao je kolekcionaru iz sjeverne Kalifornije koji ga je kupio prije dvije godine za 874.000 dolara.

To je jedan od samo dvanaestak rijetkih novcica koji su do sada u svijetu javno prodati za više od milion dolara, prenosi njemacka agencija DPA.

126

Petak, 22. August 2003

Prezivjeli u moru punom ajkula i krokodila

Dva ribolovca stara 82 i 77 godina, kojima se camac prevrnuo dok su pecali, uspjeli su da prezive u moru punom ajkula i krokodila na istocnoj obali Australije, prenose lokalni mediji.

Veliki talas je prevrnuo njihov camac dok su uvece pecali na sjeveru Kvinslenda.

Roš Penisi i Filip Sorbelo su ispricali da su dva sata bili u vodi okruzeni ajkulama. Plivali su cetiri kilometra i stigli do obale sa krokodilima.

Helikopter je na kraju pronašao nesrecne ribolovce usred noci, nakon šest sati neizvjesnosti.

"Molili smo se bogu da nam pomogne. Mislim da nas je cuo", rekao je Penisi.

127

Petak, 22. August 2003

Rastava braka moze se predvidjeti i matematickom formulom

Matematicar tvrdi da sa sigurnoscu od gotovo 100 posto moze predvidjeti koji ce tek vjencani par uzivati u bracnoj sreci, a koji ce se rastati i to pomocu matematicke formule.

Profesor James Murray kaze da dvije formule koje je izveo u 94 posto slucajeva tacno prognoziranju hoce li brak opstati, pise list Daily Telegraph.

Te je formule Murray, profesor matematike na fakultetu u Washington u Seattleu, osmislio nakon desetogodisnjeg pracenja 700 bracnih parova u Sjedinjenim Drzavama.

Pokusaj, u koji su ukljuceni i psiholozi, sastojao se od promatranja tek vjencanih parova tokom razgovora koji je trajao 15 minuta.

Rezultate tog istrazivanja Murray je prvi put iznio na konferenciji u Dundeeju u Skotskoj.

Sposobnost bracnih partnera za razgovor o seksu, novcu ili odgoju djece Murray je mjerio pomocu skale, dodjeljujuci pozitivne bodove za dobre reakcije poput osmijeha ili pokazivanja osjecaja, a negativne za lose signale, kao sto je okretanje ocima, hladnoca i ruganje.

´Koristili smo se prihvacenim psiholoski sistemom bodovanja. Tako su primjerici -3 dobili za prezir, a +2 za humor´, rekao je Murray, autor knjige ´Matematika za brak´.

Bodovi su potom pretvoreni u algebarske izraze, sto je autorima studije omogucilo predvidjanje rastave. Rezultati su uneseni u dvije jednake: jednu za muzeve, a drugu za zene.

Bracni sklad tih parova provjeravan je svake dvije godine i pokazalo se da je model predvidio rastave u gotovo svim slucajevima.

128

Petak, 22. August 2003

Dojila dijete, telefonirala i hvatala biljleške - vozeci 120 km/h!

Amerikanka Ketrin Donkers vozila je 120 km na sat na autoputu na sjeveru SAD, gde ju je policija zaustavila, pošto je istovremeno vozila bez dozvole, dojila bebu, telefonirala i hvatala bilješke.

Uprkos policijskim sirenama, 29-godišnja Amerikanka je nastavila da vozi još nekoliko kilometara, dok nije prisilno zaustavljena.

Ketrin Donkers je na sudu u Raveni (americkoj drzavi Ohajo) priznala da je 8. maja dojila kcerku, ali joj je suprug savjetovao da se ne zaustavi pošto ju je jednom napao neki policajac.

Tuzilaštvo je sudu preporucilo zatvor od 30 dana i novcanu kaznu od 500 dolara zbog voznje bez dozvole, odbijanja da zaustavi kola na policijski zahtjev kao i zbog kršenja zakona da djeca moraju da sjede na zadnjem sjedištu. Presuda ce kasnije biti izrecena.

129

Nedjelja, 24. August 2003

"Suša nas očekuje i u narednim godinama"

Ministar poljoprivrede Srbije Stojan Jevtić izjavio je u subotu da se i u narednim godinama očekuju velike suše i najavio značajna ulaganja iz budžeta u navodnjavanje poljoprivrednih površina. "Naći ćemo načina kako da ulažemo u navodnjavanje. Deo sredstava iz privatizacije duvanske industrije biće uložen u navodnjavanje, a biće i drugih načina, kako bismo popravili kanale i obnovili crpne stanice", rekao je Jevtić na konferenciji za novinare u selu Gospođinci, u žabaljskoj opštini, gde je prisustvovao manifestaciji "Dan povrća". On je rekao da dugoročne klimatološke prognoze govore da će u narednim godinama prosečna avgustovska temperatura u Beogradu biti između 42 i 44 stepena Celzijusova i kazao da će se takve tropske vrućine i te kako odraziti na poljoprivredu. "Postoji realna opasnost da regioni istočno od Tise i Južne Morave neće više biti u kukuruznom pojasu, pa treba dobro razmisliti o tome čime će se baviti zemljoradnici u tim područjima", naveo je Jevtić. On je rekao da će u poslednjem kvartalu ove godine početi javna rasprava o nacionalnoj strategiji razvoja agrara. (Beta)

130

Gorbačov se vraća u politiku

Poslednji predsednik SSSR-a i pokretač perestrojke, Mihail Gorbačov, odlučio da se vrati u svakodnevnu politiku. On i njegova Socijaldemokratska partija Rusije, kojoj je na čelu, najavili su povratak u političke vode. Međutim, da bi ušli u parlament nakon idućih izbora socijaldemokrate će morati da uđu u koaliciju sa Jablokom, strankom sličnih političkih pogleda. Sve donedavno Gorbačov je kategorički tvrdio da ne želi da se bavi aktivnom politikom.

131

Mobilni telefon zapalio joj glavu

Zasad neimenovana tridesettrogodišnja Holanđanka pretrpela je teške opekotine lica nakon što je planuo njen mobilni telefon marke Nokia. Iako je lokalni portparol Nokie preksinoć nastupio na holandskoj televiziji, zasad nije poznato o kojem se tačno modelu radilo. Izgleda da je vatru izazvao kvar na bateriji telefona izazvan njegovim padom. Incident se dogodio neposredno nakon što je vlasnica podigla mobilni telefon sa poda. Navodno se nije radilo o originalnoj Nokiinoj bateriji, već o bateriji drugog proizvođača. Nokia je tokom ove godine već izveštavala o sličnim incidentima sa baterijama drugih proizvođača koji su se dogodili širom sveta – u Evropi, Aziji i Africi. Trenutno ova firma provodi veliku istragu kojom analizira sve baterije za Nokiine telefone.

132

Najstarija Višegrađanka umrla u 101. godini

U Prelovu kod Višegrada u petak je umrla najstarija Višegrađanka Gospava Draganić, koja je nedavno navršila 101. godinu. Gospava je rođena u Boračkom jezeru kod Konjica, gde je živela do potpisivanja Dejtonskog sporazuma, kada se sa sinovima doselila u Višegrad. Starica je izrazila želju da bude sahranjena u svom selu kod Konjica. Imala je troje dece i mnogo unuka i praunuka.

133

Došao kod doktora zbog uva, a ostao bez testisa

Jedan Brazilac, koji je otišao kod lekara zbog bola u uvu, greškom je sterilisan kada je ušao u ordinaciju umesto drugog čoveka. Valdemar Lopes de Morains (39), farmer, otac dvoje dece, nije želeo da se podvrgne operaciji kojom bi greška bila ispravljena. Direktorka klinike “Doktor Hose Karlos de espirito santo” u Montes Klarosu ispričala je da je De Morain ušao u salu za vazektomiju kada je prozvan čovek po imenu Aldemar Aparesido Rodriges. “Prozvali smo čoveka punim imenom, ali je De Morain ipak mislio da se radi o njemu. Najčudnije je to što ništa nije pitao kada je lekar počeo pripreme na delu tela koji je tako daleko od uva”, rekla je Vanesa Gimarains. “Kasnije je objasnio da je mislio da mu se upala uva spustila na testise”, dodala je.

Gyerzelez

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

134

Utorak, 26. August 2003

Hondin novi robot - Asimo (inache porijeklom iz Pazara)

Sellam svima

Asimo, 1.2-metra visok robot koji je izgradila Honda, postavlja cvijeche pored skulpture Czeshkog pisca Karel Capek-a u Nacionalnom Muzeju u Pragu. Japanski Premijer Junichiro Koizumi, koji je trenutno u posjeti Czeshkoj Republici, je doveo/donio Asimo-a kao znak postivanja za Capek-a, koji je izmislio rijech "robot" u njegovoj predstavi R.U.R. (Rossum-ovi Univerzalni Roboti), izdata 1921 - od rijechi "robota"shto naravno znachi "rad".

Neki krugovi su mishljenja da je "robot" izmislio njegov buraz, kubista i isto, piskaralo, Josef Capek dok je Karel pokushavao nachi odgovarajuchi naziv za njegove vjeshtachke/umjetne radnike. Anegdota ide da je, kad mu je sinula ideja, Karel pritrchao bratu koji je u tom trenutku bio koncentrisan na neshto shto je slikao, i pozhalio mu se. Josef je, da nebi gubio vakat, onako non-sharlantno odbrusion Karelu da ih nazove "roboti" poshto je Karel-u "labori (radnici)" bilo previshe 'knjizhevno'.

PS

Trebalji bi vala da pochnemo da se faljimo kako je Asimo dobio ime po jednom Asim-u iz tscharshije, koji je glavni inzhinjer na Hondin-om programu za "Artificial Intelligence" . Shalim se, naravno.
Gyerzelez je dodao/la ovu sliku:
  • Asimo_bot.jpg

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

135

Utorak, 26. August 2003

Valla bas da se hvalimo

Emir Kumalić, učenik Tursko-bosanskog Sarajevo koledža osvojio je treće mjesto i bronzanu medalju na Svjetskoj olimpijadi iz informatike održanoj u SAD.

Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

136

Srijeda, 27. August 2003

Nije primljen u policiju jer je prepametan

Kada se Amerikanac Robert Džordan prijavio za posao policajca, odbijen je jer je bio – prepametan. On je uložio tužbu protiv grada Njujorka, ali je sudija presudio da uprava njujorške policije nije postupila mimo propisa. Džordan je na proveri sposobnosti sakupio 33 boda, što se podudaralo sa koeficientom inteligencije 125, a bilo je potrebno između 20 i 27 bodova i – nijedan više.

137

Srijeda, 27. August 2003

Dramatično povećanje broja pacova u Britaniji

U Britaniji danas ima više pacova nego stanovnika. U svakoj kanalizaciji, u svakom sokaku, u svakom podrumu, pacovi se množe neverovatnom brzinom. Talas vrućina koji je zahvatio Evropu doprineo je dramatičnom povećanju pacovske populacije. Novi podaci govore da ih na Ostrvu ima tri miliona više nego lane - a to znači frapantnih 60 miliona! Nigde niste sigurni. Pošto je u stanju da progrize beton i uspuže se uz vodovodne i kanalizacione cevi, ovaj nezajažljivi mesojed može da bira gde će da živi. Stanovi po gradovima i imanja po selima preplavljeni su ovim glodarima. Ni Bakingemska palata nije pošteđena. Služba za suzbijanje štetočina procenjuje da se čovek u Britaniji nikada ne nalazi devet metara dalje od jednog pacova.

138

Srijeda, 27. August 2003

Novi "hakerski" termini uvedeni u Oksfordski rečnik

Novo izdanje Oksfordskog rečnika engleskog jezika dopunjeno je sa oko 100 pojmova iz sveta informacionih tehnologija i komunikacija. Među njima su open-source (opisan kao softver čiji izvorni kod je javno dostupan) i script-kiddie (osoba koja koristi tuđe skriptove ili programe da provaljuje u računare, pošto ne zna sama da ih napiše). Pored konačnog dodavanja novog značenja glagola surfing (prelazak s jedne na drugu Inernet lokaciju), dodata su još dva interesantna glagola - to google (tražiti informacije o nekome na Internetu) i egosurfing (tražiti svoje ime na Internetu i hiperveze ka svojoj Web lokaciji).

139

Srijeda, 27. August 2003

Kubanskom predsedniku zabranjeno prisustvo otvaranju Olimpijade

Kubanski predsednik Fidel Kastro neće moći da prisustvuje otvaranju letnjih Olimpijskih igara 2004. godine u Grčkoj, jer je domaćin Olimpijade doneo odluku da mu zabrani ulazak u zemlju. Razlog za ovakvu odluku su sankcije EU protiv Kastra. "Fidel želi. Atina kaže ne", piše atinski list "To Vima". Želju da Fidel Kastro poseti letnju Olimpijadu izrazio je kubanski ministar za sport Umberto Rodrigez u susretu sa grčkim sekretarom za sport Georgosom Lianisom. Kako je saopštilo grčko Ministarstvo inostranih poslova, Atina ne može da udovolji ovoj molbi, jer "Grčka ne želi da ignoriše politiku EU". Članice EU uvele su jednu vrstu izolacije kubanskog predsednika zbog kršenja ljudskih prava članova opozicije na Kubi. Pre uvođenja mera EU, Kastro je 1992. godine imao priliku da uživo prati otvaranje Olimpijskih igara na stadionu u Barseloni. (Srna)

140

Srijeda, 27. August 2003

36 dece umrlo u pregrejanim automobilima u SAD-u

U Sjedinjenim Američkim Državama ove godine najmanje 36 dece je umrlo u pregrejanim automobilima u kojima su ih ostavili njihovi roditelji ili čuvari. Prošle sedmice u jednom takvom slučaju na 38 stepeni Celzijusa u Dalasu je ostavljen 8-godišnji Džordan Tomas koji je umro u automobilu u kojem se temperatura popela na 60 stepeni. Broj od 36 preminule dece zbog vrućine u automobilu je najveći otkako se vodi takva evidencija, a pretpostavlja se da ovakvih slučajeva ima još više jer mnogi ostanu neprijavljeni.

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks