Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

161

Petak, 29. August 2003

Nestanak struje doveo do saobraćajnog haosa u Londonu

U mnogim delovima Londona i u prigradskim naseljima istočno i jugoistočno od glavnog grada sinoć je na oko 30 minuta prekinuto snabdevanje strujom zbog čega je došlo do potpunog haosa u saobraćaju. Zaustavljene su bile mnoge linije londonske podzemne železnice, a nisu radili ni neki vozovi između centra grada i okolnih prigradskih naselja. Nekoliko velikih stanica u centru Londona su bile zatvorene, a u nekim delovima grada nisu radili semafori. Sve se pri tom desilo tokom večernjeg špica, kada se veliki broj ljudi vraća sa posla. Desetine hiljada ljudi bile su zaglavljene u vozovima gradske podzemne železnice koji su u trenutku nestanka struje zaustavljeni u tunelima
mogu ja da se potpisem i bolje...

162

Petak, 29. August 2003

Prva žrtva penal drame u Njukaslu

Navijač Partizana Tomislav Sretenović (44) iz Kamenova kod Petrovca na Mlavi preminuo je kasno sinoć nakon što je njegov klub pobedio na penale engleski Njukasl junajted i plasirao se u Ligu šampiona. Sretenović se, nekoliko minuta po završetku utakmice i poslednjeg uspešno izvedenog penala koji je "crno-bele" odveo u to takmičenje, požalio supruzi na srčane tegobe. Njegova supruga Natalija pokušala je da pruži prvu medicinsku pomoć suprugu Tomislavu, ali u tome nije uspela. Ekipa hitne pomoći iz Doma zdravlja u Petrovcu na Mlavi konstatovala je smrt od posledica infarkta. (B92)

163

Subota, 30. August 2003

Najduža cigara na svijetu

Stari kubanski "meštar" cigara oborio je svetski rekord zarolavši najdužu "kubu" na svijetu. Stručnjaci Guinnessove knjige rekorda priznale su da je 45 stopa (13 metara i 72 cm) duga cigara Josea Castelara Caira najduža u povijesti. Castelaru je za njenu izradu bilo potrebno pet dana. Stari rekord je također bio njegov – 1999. je izradio cigaru od tri metra kako bi privukao turiste, a 2000. dugu čak 11 metara. "Nikad nisam mislio da će cigare koje radimo doći do Guinnessa" – rekao je Castelar, koji se tim poslom bavi već 43 godine.

164

Subota, 30. August 2003

Autostopirao 2000 km – uzalud

15-godišnjeg Talijana nakon 2000 kilometara koliko je prošao autostopom dočekao je hladan tuš. Na taj se potez odlučio zbog ljubavi. Mladić se zaljubio u dvije godine stariju Šveđanku s kojom je bio tijekom zajedničkog ljetovanja u SAD-u. No, kad se vratio kući u Milano, nije mogao prestati misliti na nju. I što sad? Na cestu i autostopom do Švedske, to je bar jasno kao dan. I što je najgore, došao je na manje od 200 km od svog odredišta, Taebya pored Stockholma, kad ga je pokupila policija. Naime, dječakov je nestanak prijavljen u Italiji, a njegov je otac stupio u kontakt s curinim ocem, koji je pristao da se "golupčići" susretnu. No, kad je njen otac došao kako bi pokupio dječaka, odveo ga je direktno na aerodrom jer mu je kćerka rekla da je to "zaboravljena romansa s ljetovanja".

165

Subota, 30. August 2003

Na sud zbog spavanja

28-godišnji Adrian Carr je odgulio jutarnju smjenu, popio nekoliko piva i otišao na utakmicu Middlesbrougha i Arsenala. Osim što su njegovi ljubimci poraženi s 4-0, Adrian je zaspao na tribinama, te su ga probudili na kraju utakmice i pozvali policiju jer je bio pijan na sportskom borilištu. Uz to što se pojavio pred sudom, oduzeta mu je godišnja pretplata na Middlesbroughove utakmice. "Nije učinio ništa, samo je zaspao na utakmici. Ova situacija je stvarno nevjerojatna." – rekao je njegov odvjetnika Simon Walker koji se nada da će optužba odustati od slučaja.

166

Subota, 30. August 2003

Orkestar svira mobitelima

Jedan maštoviti šef orkestra odlučio je u nastupe svoga "Drumming Hands" orkestra uvrstiti "ringtonove" tj. zvonjavu mobitela – od Bacha i Mozara do "Old McDonald Had A Farm". "Sve su to vrste signala za buđenje" – rekao je Bernd Kremling iz Wurzburga. - za "Berliner Zeitung". Neke mobitele podesit će muzičari na stageu, dok će se druge aktivirati iz backstagea. Tijekom nedavnog nastupa u Bayreuthu, prijem publike je bio tako slab da dio djela nije izveden. Zanimljivo, Kremling od publike na koncertu traži da isključi mobilne telefone – uključiti ih mogu tek za vrijeme bisa.

167

Subota, 30. August 2003

Crnkinji ponuđena bijela proteza

Crnkinji koja je prisiljena amputirati nogu ponuđena je bijela umjetna proteza – jer je jeftinija. Britanka iz Calcota, koja će tek pristupiti operaciji se žalila, te su odgovorni povukli ponudu i ponudili joj protezu u boji njene kože. No, "Disability Rights Commission" je okarakterizirala slučaj kao apsolutnu sramotu. Iz bolnice "Royal Berkshire And Battle" rekli su da su nabavili samo bijele proteze. "Ženi je bilo rečeno da će morati dodatno platiti za drugu boju (osim bijele), no to je sad riješeno" – rekla je glasnogovornica bolnice.

168

Subota, 30. August 2003

UREĐENA DRUŠTVA ŽIVJELA SU U AMAZONI PRIJE 2500 GODINA

RIO DE JANEIRO, (Hina/dpa) - Pronalazak 270 posmrtnih urni na središnjem trgu grada Manausa potvrdilo je teze da su na ovom području brazilske Amazone živjela uređena društva prije više od 2.500 godina, otkrili su arheolozi. Posmrtne urne pronašli su u srpnju radnici koji su na trgu Don Pedro u Manausu obavljali neke popravke.
Skupina arheologa pod vodstvom Eduarda Goesa Nevesa iz Muzeja za arheologiju i etnologiju Sveučilišta Sao Paulo zatim je proučila urne, a rezultati njihovog istraživanja potvrdili su da su te urne slične onima pronađenim na istom području 2001. godine, a koje su stare najmanje 1.300 godina. "Dokazi pokazuju da su ljudi koji su živjeli u ovom području bitno utjecali na svoj okoliš. Riječ je o brojnim društvima, stručnjacima za izradu keramičkih predmeta i društvima koja su koristila podjelu rada", kazao je Goes Neves.

Prema riječima arheologa, urne su napravljene od keramike, a njihov pronalazak potvrđuje tezu o nazočnosti uređenih društava u Amazoni koju je prvi puta šezdesetih godina 20. stoljeća iznio njemački arheolog Peter Hilbert. "I sam sam bio vrlo sumnjičav prema Hilbertovoj tezi. Danas vidim da je on bio pravi pionir u tom području", ističe Goes Neves .

Arheološka iskapanja pojačana su u području Amazone od 1993. godine kada su u području rijeka Uaupes i Papuri pronađeni dokazi koji potvrđuju da Indijanci plemena Tucano u tom području žive već 8.000 godina. U posljednje tri godine arheolozi su u Manausu pronašli nekoliko stotina posmrtnih urna izrađenih prije 20 stoljeća. Sve te urne napravljene su od keramike.

169

Subota, 30. August 2003

FRANCUSKA IZGUBILA BITKU ZA ČISTU ČOKOLADU BEZ PRIMJESA

PARIZ, (Hina) - Nakon 30 godina kampanje francuski sladokusci izgubili su bitku za čistu čokoladu bez drugih primjesa, piše Guardian.
Naime, ovog tjedna stupa na snagu europska direktiva kojom se dopušta da se u proizvodnji čokolade koriste i drugi sastojci, poput biljne masti.

Francuske skupine koje zagovaraju čistu čokoladu od kakao maslaca očajne su jer dodatak biljne masti znači "lošiju kvalitetu i uništen okus", navodi se u časopisu proizvođača slastica.

Guy Urbain, počasni predsjednik Nacionalne udruge proizvođača čokolade i slastica u Francuskoj, upozorio je da će taj propis zbuniti potrošače koji traže pravu čokoladu.

Britanska čokolada, koja je uvijek sadržavala biljnu mast, u Francuskoj se smatra neukusnom.

Većina francuskih potrošača najviše voli gorku crnu čokoladu koja se proizvodi od 100 postotnog kakao maslaca.

Budući da je biljna mast 20 posto jeftinija od čistog kakao maslaca, samo će najpredaniji francuski proizvođači čokolade ostati vjerni čistoj čokoladi i odoljeti mogućnosti smanjivanja troškova.

170

Subota, 30. August 2003

Programer složio Rubikovu kocku za 20 sekundi

Sjećate se Rubikove kocke? Ono malo, kockasto koje se može okretati? Ukoliko ste bili jedan od onih strpljivih i niste koristili odvijač kako bi varali, zasigurno će vas obradovati vijest da je Rubikova kocka još uvijek vrlo...

... popularna. Toliko je popularna da je na ovogodišnjem svjetskom prvenstvu u San Franciscu u slaganju Rubikove kocke sudjelovalo oko 100 ljudi iz 20 zemalja, a natjecali su se u raznim kategorijama poput slaganja kocke jednom rukom ili povezanih očiju.

Ovogodišnji pobjednik, 24-godišnji programer Dan Knights, je uspio složiti kocku za samo 20.2 sekunde i ući u Guinnessovu knjigu rekorda preduhitrivši vrijeme iz 1982. godine koje je iznosilo 22.95.

Dan je priznao kako ne bi pobijedio da nije usvojio Fridrichinu metodu koju je razvila prije 22 godine dobitnica drugog mjesta Jessica Fridrich.

Metoda, na koju je slučajno naišao na Jessicinoj web stranici, ga je ubrzala za jednu minutu, te mu naposlijetku donijela pokal, 5.500 dolara i rekord.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

171

Subota, 30. August 2003

Ukoliko ste i sami zainteresovani da uz pomoć Jassice Fridrich poboljšate svoje vreme slaganja "mađarske" kocke evo linka: http://www.ws.binghamton.edu/fridrich/cube.html
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

172

Nedjelja, 31. August 2003

Potonula ruska nuklearna podmornica

Ruska nuklearna podmornica K-159 sa 10 članova posade potonula je jutros u Barencovom moru i tom prilikom poginula su najmanje dva od ukupno 10 članova posade, saopštilo je rusko ministarstvo odbrane. Nuklearni reaktor bio je isključen u vreme kada je podmornica potonula jutros oko četiri sata po lokalnom vremenu, oko tri nautičke milje severozapadno od ostrva Kildin, saopštilo je ministarstvo, a prenose agencije. Ministarstvo je potvrdilo da u podmornici nije bilo oružja. Jedan mornar je spasen, dok su pronađena tela dva člana posade, a sudbina još sedam članova posade nije poznata, saopštilo je ministarstvo. U toku je operacija traganja za preživelima.

173

JAT uskoro otvara linije Beograd-Sarajevo i Beograd-Dubrovnik

Generalni direktor "Jat erverjza" Predrag Vujović potvrdio je u petak da će ta kompanija 25. septembra uspostaviti redovnu liniju između Beograda i Sarajeva. Nekoliko dana pre toga Jat će uspostaviti saobraćaj sa Njujorkom zajedno sa uzbekistanskom aviokompanijom, rekao je on za Večenje novosti od petka. On je kazao da će veliki svetski proizvođač aviona kompanija "Boing" pomoći Jatu da dobije međunarodni sertifikat za kompletno servisiranje aviona koji "nema gotovo nijedna zemlja u okruženju". "To će doneti veliki prihod Jatu, jer nećemo morati da plaćamo servisiranje aviona u inostranstvu, a postaćemo i jeftiniji servisni centar za sve susedne zemlje", rekao je Vujović.

174

Hamburger od 199 kilograma

Širom Poljske upravo se održavaju čudna takmičenja, kao što su gađanje čekićem u televizor, šampionat sveta u proždiranju prezli ili kuvanje najveće supe na svetu. Varšavska štampa naveliko analizira ovih dana pojavu juriša na neobične rekorde i zaključuje da je to izraz nostalgije za masovnim priredbama iz doba realnog socijalizma. "Mislim da je ljudima dosta sive svakodnevice i da osećaju ogromnu potrebu da ostvare uspehe", kaže pisac Cezari Leženjski, šef udruženja koje se bavi evidencijom poljskih znamenitosti i rekorda. Zapisuju se svi, pa i najbesmisleniji podvizi. U trci za rekordima učestvuju restorani, radio i TV stanice, škole, dečja obdaništa, čak i institucije lokalne samouprave. Tako je napravljen najveći hamburger (težine 199 kilograma i debljine 34 centimetra), na trgu u Krakovu.

175

Meksički vračevi prete poslanicima

Meksički vračevi zapretili su poslanicima vladajuće partije svoje zemlje da će se suočiti sa zlim činima ukoliko njihovu "delatnost" proglase nezakonitom. Meksička Partija nacionalne akcije nastoji da izdejstvuje zabranu veštičarenja u državi Verakruz, koja je poznata kao područje na kome deluju vračevi i veštice. Ukoliko inicijativa bude usvojena, osobe koja upražnjavaju vračanje ili druge okultne rituale mogu se suočiti sa oštrim novčanim ili čak zatvorskim kaznama. Zato su dva glavna tamošnja vrača, šamani po imenu “Đavoliki” i “Tigar”, upozorila poslanike da povuku nacrt zakona, jer će u suprotnom na svoju stranku navući prokletstvo i tako joj doneti poraz na sledećim izborima.

176

Prvorođena djeca su uspješnija

Australski znanstvenik Michael Grose u svojoj knjizi tvrdi da su prvorođena djeca ambicioznija i uspješnija od svoje mlađe braće i sestara. Po njegovom mišljenju, prvorođena djeca su ozbiljnija i usredotočenija, sklonija perfekcionizmu te imaju veće izglede za bavljenje medicinom ili pravom. Ona imaju više samopouzdanja i češće se koriste maštom. Srednja djeca su društvenija, imaju više prijatelja i bolje se ophode s ljudima. Najmlađa djeca u obitelji su sklona šarmiranju i manipulaciji, te inzistiraju da sve bude po njihovom. U svojoj knjizi, nazvanoj `Zašto prvorođena djeca vladaju svijetom i zašto ga njihova najmlađa braća/sestre žele promijeniti`, Grose ističe da su svi američki astronauti bili prvorođena djeca u obitelji. Isto vrijedi i za više od polovice svih američkih predsjednika i većinu dobitnika Nobelove nagrade. Djeca koja nemaju braće ili sestara po njegovom mišljenju imaju karakteristike slične prvorođenoj djeci.

177

Arnold Schwarzenegger, hollywoodski glumac koji se kandidovao za guvernera Kalifornije, našao se u vrlo neugodnoj situaciji pred svojim konzervativnim biracima, zbog novih neugodnih otkrica o njegovom ponašanju.

Nakon što je otkriveno da je on kao mladi glumac pušio marihuanu, sada je otkriveno i da je u jednom davnom novinskom intervjuu otkrio kako je ucestvovao u orgijama.

On je 1977. godine dao intervju tadašnjem francuskom erotskom magazinu "Oui", u kojem je opisao kako je za vrijeme dok je nastupao na takmicenju bodybildera spavao s mnogim obozavateljicama i to cesto s drugim kolegama.

Ispricao je kako su ga djevojke opsjedale, a on im je udovoljavao, pozivao ih u sobu te i sam najviše uzivao u takvim situacijama.

178

Njemci i Britanci najgori turisti

Njemci i Britanci su najgori turisti, pokazuju rezultati ankete koju je sproveo strucni casopis ugostitelja i hotelijera.

Ukupno 23 odsto od 1.000 anketiranih ugostitelja reklo je da su Njemci najnepodnošljiviji gosti, jer uvijek nalaze razlog da se zale, cak i kada je usluga na najvišem nivou.

Ugostitelj sa Kariba ispricao je kako je jedna Njemica trazila da se clan osoblja hotela u kome je odsjela pozove na odgovornost zbog toga što je odbio da je namaze uljem za suncanje.

Britanci su zauzeli drugo mjesto na listi ugostitelja, pošto su dobili 22 odsto glasova anketiranih, koji su ih opisali kao "pijane, grube, arogatne i glupe".

Anketirani ugostitelji su ispricali kako Britanci imaju naviku da traze odštetu za jela koja su pojeli, ali im, navodno, nijesu prijala.

179

Pobrkali Mars sa letecim tanjirima

Nakon što se u Njemackoj posljednjih dana naglo povecao broj prijava o primjecenim neidentifikovanim letecim objektima, strucnjaci iz Centra za istrazivanja paranormalnih nebeskih pojava, ocjenili su da je to zato što su ljudi pobrkali Mars sa letecim tanjirima.

Tako je jedan par penzionera javio centru Cenap da su 13. avgusta dva sata pratili narandzasti NLO koji je, po njima, bio udaljen jedva 500 metara. Jedan muškarac je sav uzbudjen ispricao da je satima gledao kako "nešto" prati Mjesec, saopštio je taj centar.

Medjutim, Verner Volter iz Cenapa smatra da se radi o zabludama, prenosi AFP. Po njemu, zbog izuzetne blizine planete Mars, izgleda kao da se na nebu pojavilo neko novo crvenkasto svjetlece tijelo. Mnogim neupucenima to lici na neku letjelicu, pa otuda novonastala plima navodnih "susreta druge vrste".

Mars je poslednji put bio u sadašnjoj poziciji u odnosu na Zemlju još prije 59.618 godina i sledeci put ce zauzeti slicnu lokaciju u svemiru tek za 23.698 godina.

180

Potjera koja traje već 12 dana!!

Potjera australskih patrolnih brodova za urugvajskim ribarskim brodom s ulovom ugrožene vrste riba, koja već 12 dana traje u vodama Anatkrika, pretvorila se međunarodnu borbu protiv ilegalnog ribarenja.

Ministar ribarstva Ian Macdonald izjavio je u utorak kako je niz zemalja, uključujući Južnu Afriku, Britaniju, SAD, Kanadu, Indiju i Njemačku, ponudilo svoju pomoć u potjeri za brodom Viarsa za koji se vjeruje da nosi ulov skupocjenog Patagonijskog zubana, poznatog i kao Čileanski morski grgeč.

- Ako mi kao svijet sada ne učinimo nešto, mogli bi uništiti posljednji netaknuti dio australskih voda, potpuno uništiti ribarstvo i dopustiti nestanak još jedne vrste na zemlji", rekao je ministar Macdonald u Press clubu u Canberri.

Potražnja za bijelim, lisnatim mesom te ribe porasla je u posljednjem desetljeću, posebno u Japanu i SAD-u i pokrenula unosno crno tržište na kojem je riba dobila naziv "bijelo zlato".

Cijene zubana, koji naraste u duljinu do 2.2 metra, kreću se od 17.50 do 23.50 dolara za kilogram, a procjenjuje se da je na Viarsi ulov vrijedan dva milijuna dolara.

Oceanolozi su upozorili da bi zbog prelova ova dubinska riba mogla komercijalno nestati do 2007. godine.

Australski patrolni brod "Southern Supporter" slijedi urugvajsku Viarsu 1.800 milja (3.250 km) kroz ledene i olujne vode Antarktika uz valove visoke 10 metara.

Urugvajski brod u zadnja je 24 sata ušao u vode opasne za plovidbu zbog ledenih santi, pa su ga i australski progonitelji upozorili da se izlaže opasnosti.

Ministar Macdonald izrazio je nezadovoljstvo ponašenjem Urugvaja u toj krizi, rekavši kako Montevideo nije pozvao Viarsu da se preda.

Social bookmarks