Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

41

Srijeda, 10. Septembar 2003

selam alejkum

Ed: drago mi je sto se razumijemo ;)

Admin: razumjesmo li se oko predjasnjeg posta?

Björn: hvala na podrsKi ;)
I am a woman above everything else

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

42

no problem sis ;)
pa svi se brinu vise o tome zasto se 'ta i ta' pokrila nego za svoje dobro.kao da on ili ona nema preca posla od gibeta.svi oni muslimani tj muslimanke koji su nam uzor u vjeri i koji ce to i ostati(muslimani iz vremena Poslanika a.s) su bili nevernici pa su onda primili islam.i sad je neko trebao nedaj Boze da kaze ma sta tu oni izvode do juce su bili to i to a sad su primili islam...Poslanik a.s je svakog primao kao brata tj sestru u islamu kad bi ta osoba primila islam i krenula pravim putem.samo Allah dz.s zna nijet neciji i nije na ljudima da ga kritikuju.svako ima sansu da se popravi,Allah dz.s prima pokajanje od svakog ko se iskreno trudi...a Allah dz.s opet najbolje zna.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

43

Pre svega naziv teme kaze da se radi o zapazanju a ne nikako o osudi. U prvim prilozima na ovu temu je od vecine ucesnika, a takodje i sa moje strane, receno da nije na nama da donosimo sudove jer ima neko drugi koji ce to raditi. Poslednji prilozi ne kazuju nista novo vec samo ponavljaju ono o cemu smo se vec slozili.

Da li su zapazanje i osuda ista stvar?
Da li je greh konstatovati cinjenicu da postoje ljudi koji su pokorni Bogu a evidentno rade mnoge stvari koje koje nisu u skladu sa verom?
Da li je greh takvim ljudima ukazati na njihove greske (sto je usput budi receno i cilj pokretanja ove teme)?
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

44

Četvrtak, 11. Septembar 2003

selam alejkum

Nije grijeh konstatovati cinjenicu, ali da bi nesto konstatovao moras u to biti siguran. Da bi bio siguran, moras znati necije nijjete, a nijjete zna samo Allah dz.s. i onaj kome je taj nijjet u srcu. Primjer gore (djevojka sam mahramom) ti je jedan cist primjer ljudske greske. Ja prva da sam je vidjela, osudila bih je kao licemjerku, a zena se bori za opstanak svoje familije. Znam efendiju iz Sarajeva koji hoda po tulumima sa omladinom, i to po pijankama, zamalo ga sa posla nisu izbacili, kroz neko vrijeme je svu tu omladinu sa derneka doveo u dzamiju, elhamdulillah ti momci sad bes-vakta ne propustaju.

Je li grijeh ukazati na gresku? Nije, cak je i pozeljno, ali treba naci nacin. Ja uvijek kazem, najbolje je svojim primjerom. Kada su Hasan i Husein r.a. bili djeca i igrali se vani, vidjeli su starijeg covjeka kako pogresno uzima abdest. Da ne bi uvrijedili njegov ponos, opomenom koja dolazi od djece, njih dvojica su prisla i poceli uzimati abdest. Covjek ih je vidio, zahvalio Allahu dz.s. na uputi i poceo i on uzimati kako treba.

love

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

45

Citirano

Nije grijeh konstatovati cinjenicu, ali da bi nesto konstatovao moras u to biti siguran. Da bi bio siguran, moras znati necije nijjete, a nijjete zna samo Allah dz.s. i onaj kome je taj nijjet u srcu.

U potpunosti se slažem sa izrečenim, ali moram da primetim da se ovo, po mom mišljenju, treba shvatiti i po pitanju negativnih, tako i po pitanju pozitivnih konstatacija, pa skladno s tim, zapitah se da li ima smisla nastavak koji sledi , u orginalnom tekstu iza tih reči...:

Citirano

Znam efendiju iz Sarajeva koji hoda po tulumima sa omladinom, i to po pijankama, zamalo ga sa posla nisu izbacili, kroz neko vrijeme je svu tu omladinu sa derneka doveo u dzamiju, elhamdulillah ti momci sad bes-vakta ne propustaju.

...da bi nesto konstatovao moras u to biti siguran. Da bi bio siguran, moras znati necije nijjete, a nijjete zna samo Allah dz.s. i onaj kome je taj nijjet u srcu.

S druge strane, ako se tome doda i misao dana koju danas postova Messko:

Citirano

Nema hajra u dobru,...koje se ostvari posredstvom zla !!!

ostaje nam samo da se zapitamo da li uopšte ima smisla diskutovati o ovome...

P.S. Logička zabluda, opet...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

46

Citirano

Orginalno od sans

Citirano

Nije grijeh konstatovati cinjenicu, ali da bi nesto konstatovao moras u to biti siguran. Da bi bio siguran, moras znati necije nijjete, a nijjete zna samo Allah dz.s. i onaj kome je taj nijjet u srcu.

U potpunosti se slažem sa izrečenim, ali moram da primetim da se ovo, po mom mišljenju, treba shvatiti i po pitanju negativnih, tako i po pitanju pozitivnih konstatacija, pa skladno s tim, zapitah se da li ima smisla nastavak koji sledi , u orginalnom tekstu iza tih reči...:

Citirano

Znam efendiju iz Sarajeva koji hoda po tulumima sa omladinom, i to po pijankama, zamalo ga sa posla nisu izbacili, kroz neko vrijeme je svu tu omladinu sa derneka doveo u dzamiju, elhamdulillah ti momci sad bes-vakta ne propustaju.

...da bi nesto konstatovao moras u to biti siguran. Da bi bio siguran, moras znati necije nijjete, a nijjete zna samo Allah dz.s. i onaj kome je taj nijjet u srcu.

U principu tako je, samo sto kod pomenutog primjera ima jos nesto dodatno. Parafraziracu hadis u kojem Poslanik a.s. kaze da se kod munafika ne moze istovremeno naci da obavlja namaz i daje zekat. Dakle, moze se kod munafika (vrsta o kojoj je rijec na ovoj temi) naci i post, moze otici i na hadzdz, moze cak ici i u dzamiju kada to drugi vide ali kada istovremeno neko obavlja namaz i daje zekat onda mozemo sa sigurnoscu posvjedociti da nije munafik. Ne moramo mu zavirivati u srce.
Poznavajuci imama o kojem je rijec vjerujem da oni koji su posli za njim ispunjavaju ove uslove.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

47

Citirano

Ed:
Parafraziracu hadis u kojem Poslanik a.s. kaze da se kod munafika ne moze istovremeno naci da obavlja namaz i daje zekat.

Od Enesa r.a. se prenosi da je rekao: "Da se ne bojim da neću pogriješiti, pričao bih vam o stvarima koje sam čuo od Allahovog Poslanika ili ono što je rekao Allahov Poslanik s.a.v.s. To je zbog toga što sam ga čuo da kaže: "Ko na mene namjerno slaže, neka pripremi sebi mjesto u džehennemu." (Daremi u svom sunenu 1/67)
To je i jedan od razloga te je i ustanovljena praksa da se hadisi ne parafraziraju već tačno navode uz obavezno navođenje prenosilaca hadisa ili lanca prenosioca hadisa...

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

48

Citirano

Orginalno od sans
To je i jedan od razloga te je i ustanovljena praksa da se hadisi ne parafraziraju već tačno navode uz obavezno navođenje prenosilaca hadisa ili lanca prenosioca hadisa...

Ako moze malo vise o ovome.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

49

i ... bode mi oči

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

50

selam alejkum

Sans.. ne skontah bas sta je nelogicno u mom postu, mozes li malo protefsiriti? :)

love

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

51

Alejkumu sellam

Ok, bez i malo namere da umanjim vrednost tvojih reči, već i naglašavajući ono što mi se posebno svidelo iz tvog posta, samo sam primetio da je nelogično:

s jedne strane kritikovati negativno (uslovno rečeno) ponašanje ljudi koji su skloni uočavati "negativnosti" kod drugih, jer:

a s druge strane, nepridržavajući se tog istog principa, tj. ne poznavajući nečiji nijet govoriti o nekim stvarima kao o pozitivnim:

...kroz neko vrijeme je svu tu omladinu sa derneka doveo u dzamiju, elhamdulillah ti momci sad bes-vakta ne propustaju.

Da li je tebi poznat nijet tih momaka, i ako nije ( što se može pretpostaviti na osnovu one tvoje odlične rečenice: da bi nesto konstatovao moras u to biti siguran. Da bi bio siguran, moras znati necije nijjete, a nijjete zna samo Allah dz.s. i onaj kome je taj nijjet u srcu) da li je onda ovo nelogično???

Poenta svega toga, i razlog zbog kojeg sam se uopšte i javio u ovoj temi je da je stepen vere ipak zaista lična stvar svakog od nas i stvar našeg odnosa prema Stvoritelju, poznata samo nama samima (nekim manje, nekim više) i Allahu dž.š. (apsolutno poznata samo njemu) i da prema tome rasprave o tome nisu ni pohvalne ni dostojne. Okrenimo se sebi i uradimo nešto na povećanju svog stepena Imana, drugima prepustimo da se pozabave svojim. Jedino što možemo učiniti po pitanju drugih je da uputimo dovu Allahu dž.š. da i nas i njih uputi na pravi put, i da na tom putu istrajemo, i da drugima dajemo dobar svoj primer.

i ... bode mi oči

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

52

Petak, 12. Septembar 2003

Citirano

Sans, procitah cio tekst ali nigdje ne nadjoh da je ustanovljena praksa da se hadisi ne parafraziraju .

I jos jednom, tvoj prigovor angel-u je principijelno u redu ali za dati primjer ne vazi. Objasnio sam zbog cega.

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

53

selam alejkum

Sans, primjer efendije je opet primjer kako nepoznavanje nijjeta moze dovesti do konfuzije :)
Alija ef. je hodao po tulumima, i svojim primjerom mu'mina je potakao i tu omladinu da dodju do dzamije i vide sta ima u njoj :)
Nisam momke okarakterisala ni vaki su ni naki su, samo sam rekla ono vanjsko sto se vidi, elhamdulillah su i ne propustaju bes-vakat, sto je isto ocito, jer smo klanjali u istoj dzamiji :)
I onaj, osjecam se ko svemirac, bas me niko ne razumije, sve moram tefsiriti :)

love

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

54

Angele, mislim da nisi razumjela Sansa. On ocjenjuje da se radi o dvostrukom arsinu. Jednu pojavu koju je registrovalo nase oko (skidanje marame od strane zene) smo brzopleto proglasili licemjerstvom a za drugu pojavu koju je nase oko registrovalo (ulazak tih momaka u dzamije) kazemo (opet brzpleto) masallah.
Dakle, kako god ne poznajemo nijet one sto skide maramu (te je ne trebamo brzopleto ni osudjivat) tako ne poznajemo nijet ni ovih sto udjose u dzamiju (te ih ne trebamo brzopleto hvaliti).

U principu, Sans je u pravu s tim sto sam ja reagovao i naveo u kojem slucaju mozemo ipak pohvaliti postupak a da ne poznajemo nijet osobe.

55

Pozdrav svima
Javih se na kratko ne da bi komentarisala “vase komentare” o vernicima i nevernicima” ( licno o vernicima ne komentarisem, to nije moje ) vec da jos jednom podvucem ovo sto sans rece :

Citirano

[U]Okrenimo se sebi i uradimo nešto na povećanju svog stepena Imana, drugima prepustimo da se pozabave svojim. Jedino što možemo učiniti po pitanju drugih je da uputimo dovu Allahu dž.š. da i nas i njih uputi na pravi put, i da na tom putu istrajemo, i da drugima dajemo dobar svoj primer. [/U]

Kada bi vecina nas manje uporedjivala, komentarisala i sudila drugima, a vise se pozabavila samima sobom , manje bi i drugi komentarisali o nama pa bi se samim time i oni vise usredsredilii na same sebe , svoj Iman...

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

56

Citirano

Ed:
Sans, procitah cio tekst ali nigdje ne nadjoh da je ustanovljena praksa da se hadisi ne parafraziraju .

A ti onda nastavi da parafraziraš...Što se mene tiče, ja iz onog izvukoh pouku da to ne radim.

i ... bode mi oči

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

57

Citirano

Orginalno od sans
A ti onda nastavi da parafraziraš...Što se mene tiče, ja iz onog izvukoh pouku da to ne radim.

:)
To je lijepa osobina. Sto se budemo dalje drzali od granca dozvoljenog bicemo sigurniji u cuvanju od grijeha.

By the way, Imamovicev tekst govori o vremenu udaranja temelja hadisu kao izvoru islama i normalno je da je vladala tolika predostroznost jer je realno postojala opasnost od iskrivljavanja Poslanikove a.s. tradicije. Danas, kada postoje citavi tomovi zbirki provjerenih hadisa razvrstanih po raznim kriterijima, kada se radi na izradi enciklopedije hadisa, kada se razmislja da se izda zbirka laznih hadisa koja bi olaksala njihovu identifkaciju ... parafraziranje istih nije nikakav problem. A onaj hadis kojeg ti navede govori o onima koji namjerno slazu na Poslanka a.s. U svakom slucaju hvala ti na upozorenju. Ovakva upozorenja nisu nikada suvisna.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

58

Abdullah sin Omerov priča da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Naređeno mi je da se borim sa svijetom sve dotle dok ne posvjedoče da nema drugog boga osim Allaha i da je Muhammed Njegov Poslanik i dok ne počnu obavljati namaz i ne počnu davati zekat; kad to urade sačuvali su od mene svoje duše (krvi) svoj imetak, osim za islamski hak (pravo), a račun će pred Uzvišenim Allahom polagati ."

I ovaj hadis je vjerodostojan (sahih), a nalazi se u Buhariji i Muslimu i u drugim hadiskim djelima.
Ako muslimanski protivnici prime Islam izrazivši riječima svoje vjerovanje i pristavši na obavljanje vjerskih dužnosti, s time će sačuvati svoj život i imetak. U tom slučaju nikome nije dozvoljeno da mu napadne život ili imetak, ako to islamsko pravo ne traži.Svačiji je imetak u islamskoj državi zaštićen. Niko, pa ni sama muslimanska država nema prava uzeti ni jedne pare, ako to islamski propisi ne zahtjevaju. Od muslimana Islam traži zekat i neke druge obaveze.U Islamu nema toga da čovjek odgovara za svoje grijehe pred ljudima, koji su kao ljudi svi njemu ravni. Ako grijeh šteti zajednici ili pojedincima ili vuče za sobom zle posljedice onda Islam propisuje određene kazne. Ukratko, u Islamu nema ispovjedanja i polaganja računa pred drugim osim Allaha kao što veli Muhammed s.a.v.s. u ovom hadisu: "Račun će pred Uzvišenim Allahom polagati."

Iz ovog hadisa se može zaključiti da nemamo pravo nekog ko obavlja namaz i daje zekat mi - kao ljudi -nazivati licemerima, a o tome da li su ili nisu licemeri ...račun će polagati pred Uzvišenim Allahom.

i ... bode mi oči

59

moje licno

Misljenja sam da je na nama pojedincima ponajveci amanet da se pozabavimo svojim ponasanjem, da se trudimo da greske izbegavamo, i ne samo to nego sto vise ispravnih i korisnih stvari radimo (jer samo izbegavanje gresaka ovo drugo ne vuce zasobom u svakom slucaju), i na taj nacin drugima damo primer i skrenemo im paznju na neispravno cinjenjem ispravnog.
Ovo, dalje, podrzavam i sa aspekta koji sta malo razradili: nijeta, jer uverio sam se u dosta slucajeva da oni koji drugima ukazuju na greske ne cine to bas uvek iz najbolje namere, bez obzira sto se oni u vecini slucajeva 'ispravnije ponasaju'. Istina misljenja sam da dobra dela ne treba preispitivati, ali takodje kazem da ni o losima nije na nama da dajemo finalni sud o njima, jer je samo Jedan koji svima sudi.
Kod nas je, dole, redji slucaj da postoje grupacije ljudi koji prate gde ljudi cine nesto sto, ne nije ispravno vec nije po njihovim shvatanjima nije ispravno, i onda, bez, da se primetiti kod nekih, ociglednog pojma o tome sto osudjuju i razlozima osude, reaguju tako sto govore da to ne valja, i to na nacin kao da im je neko dao za pravo da oni osudjuju. A ono sto se desava svuda, a meni se ne svidja ni malo, da ima ljudi koji istina trude se da ne grese, pa i ne cine neke vidljive greske mnogo, ali na toliko ruzan nacin reaguju i uticu na sve koji rade neke stvari koje oni ne rade da se stice misljenje da njihovo reagovanje dolazi od necega loseg u njima, a ne dobrog. Zbog tog nacina reaogvanja, koji nije generalan ali postoji, a i zbog kontra delovanja onih grupacija koje se same od sebe konstituisu (a u jedno vreme su se, sad se setih, i po Pazaru bile pojavile) najbolje je sebe, samo sebe, ograniciti na ukazivanje na dobro svojim primerom, pogotovu zbog mnogih greski koje mozemo cinjenjem drugog i sami naciniti (tipa kontraproduktivnog delovanja, ili pogresnog suda zbog ogranicene ili sujetne percepcije situacije).

Samo da spomenem i zahvalim na neki nacin, angel undercover na onoj prici o ukazivanju na pravilno uzimanje abdesta, jer me podsetila na mog rahmetli deda koji je meni jednom prilikom, da bi mi ukazao na nesto sto sam pogresno radio ispricao bas tu pricu ne bih li ja skontao da nesto i sam radim pogresno a on mi tako ukazuje... i uspeo je bio :).

U svakom slucaju sto se tice samog osnova za pokretanje teme, a to je pojava 'vernika' koji se mozda iz kvazi ispravnih razloga eksponiraju kao takvi, misljenja sam da je upravo osuda takvih prelaz jurisdikcije nase kao obicnih ljudi, jer samo Uzviseni zna kom je nijet ispravan a kom nije, a sve preko licnog misljenja prelazi u pogresno delovanje (dobrim delom i zbog toga sto bi osuda imala za cilj te ljude da odvuce od puta kojem bi se mozda na kraju i iskreno predali (ukoliko se uzme da nisu), jer praktikovanjem forme i sustinu mozda spoznaju). A za one za koje se vidi da grese (sto zna bit i relativno), kako vec objasnih, osim u slucajevima kad smo sigurni da znamo kako ukazati na gresku, i kad osecamo da je duznost (kad bi vec bio greh ne uciniti to), mislim da se treba drzati ukazivanja na ispravno svojim primerom.
mogu ja da se potpisem i bolje...

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

60

Srijeda, 17. Septembar 2003

esselamualejkum wr wb

Utjecem se Uzvisenom od prokletnika,i trazim pomoc...da pri pisanju ispravno iznesem moje misljenje,i budem ispravno shvacen od strane citalaca mojih rijeci...aamiin!!! Dragi i postovani ucesnici ove teme, drago mi je da se nije jednostavno zavrsila ova tema ,sa samo par izlaganja,jer bi nekako bila i okrnjena.Smatram da ako se ne cuju razna misljenja,nekako da i nije uspjela ideja teme,Jer se nekad i pgresnim misljenjima ili izlaganjima mozemo okoristiti,i uvidjeti da se nekom mora drugacije prici i na drugi nacin,ne samo onako,kako sami smatramo da je jedini, i najispravniji nacin.

citat:originalno od Admina

Citirano

Sve je vise onih koji sebe smatraju vernicima i tako se deklarisu, a u stvaru to cine samo zbog tradicije ili pomodarstva

Temu je dakle pokrenuo Administrator,mozda iznoseci puno puta postavljano pitanje ,zeleci time da cujemo razna misljenja i da svoja nadopunimo raznim iskustvima i misljenjima,sudionika foruma,cija ce biti ovdje iznijeta.Svidja mi se i konstatacija vecine,koju kako-ko iznosi na svoj nacin,a sto Birdum Bardum rece

Citirano

NIJE FORA KONSTANTOVAT NEKO STANJE (TO JE JEDNOSTAVNO) FORA JE POPRAVIT GA AKO SI U MOGUCHNOSTI (BUDI HEROJ).
I mogu se djelimicno sloziti sa misljenjem koje iznosi u nekom njegovom nredanom prilogu,gdje kaze:

Citirano

Ali recimo kao primjer NAMAZ. shta je to? ima razlichitih shvatanja. ali vechinom se ima jedan pogreshan stav o tome. a to je da u dzamiju treba da idu ljudi chisti. barem tako ispada.
ja ne mislim tako ja mislim da je dzamija bash za greshne i one koji zele da se poprave. e sad neznachi da ako ide u dzamiju je i bezgreshan. tome i sluzi recimo namaz da popravi chovjek.
Ne slazem se u potpunosti zato, jer su svi ljudi grijesni,samo sto ima onih koji su puno grijesni...( koji namjerno grijese),i onih koji drze do cuvanja od grijeha,...manje grijesni-(koji se vise trude na izbjegavanju grijeha) i Dzamija je za svija dostupna i potrebna. . Pa medju ljudima mozemo praviti razliku kako ono fino to kaza ED,u njegovom postu:

Citirano

treba razgovarati i veoma je bitno
napraviti razliku izmedju licemjera i vjernika kod kojih se nalaze neke osobine licemjera . Pri tome ne smijemo zaboravljati da nam je najprece da gledamo sebe i svoje porodice. Moze se ispostaviti da oni koje smo drzali losijim od nas na Sudnjem danu budu ispred nas.

Vidio sam i nekih pogresnih shvatanja oko odnosa Islama i nauke ,a na sto je odmah i reagovano i odgovoreno,pa ne bih ponavljao to isto,inace u ovoj temi i nije mjesto za razgovore o tom pitanju.
Original od Emiraga

Citirano

"a religija ma koliko bila produktivna ipak sputava sirenje znanja i nauke" , nemislim da shvatas koliko je Kur'an doprinio danasnoj nauci ili jednostavno neces da shvatis. Nemoj me pogresno shvatiti. Takvo sam misljenje dobio kada sam citao tvoj text.

Ja bih se ovdje dalje osvrnuo na rijeci,koje nam je prilozila sestra Angel undercover

Citirano

Nije grijeh konstatovati cinjenicu, ali da bi nesto konstatovao moras u to biti siguran. Da bi bio siguran, moras znati necije nijjete, a nijjete zna samo Allah dz.s.
Ja se ovdje ne mogu sloziti,sa ovim rijecima ,jer ako malo bolje razjasnimo neke stvari,mozda cemo to malo bolje pojasniti:Naime Allah Dz.S. nas je darivao culima kojima se sluzeci,zapazamo i konstatujemo.Npr:

- imamo oci kjima posmatramo zapazamo ...i razum dobija informacije,sta je gdje ,i kako.
-Culo dodira, koje nadopunjuje informacije cula vida,pa se ima bolja predatava o odredjenoj stvari.
-zatim redom ,ukljucujuci svako naredno culo mi sve vise upotpunjujemo definisanje posmatranog objekta.
Da sad ne ispadne neko filozofiranje pokusacu da se vratim na temu,i moju izjavu o neslaganju pokusam obrazlozit.

Naime,...Allah Uzviseni,nas je stvorio na ovaj dunjaluk,pa nas je i darovao blagodatima u vidu razuma,culaa nasih ,nimetima,....i zaduzio nas je da radimo,zivimo po njegovim upustvima (naredbama),a izmedju ostalog je i to dao da smo kao Njegova stvorenja skloni i grijesenju.Pa se medju insanima razlikuju oni koji znaju,na jednoj strani,....i oni koji ne znaju,na drugoj strani .To jest pokorni i nepokorni,...svjesni i nesvjesni,koji se trude i oni koji se ne trude...itd i Imaju neke stvari koje moze insan da registruje posigurno svojim razumom,za sto smo i zaduzeni ,a one stvari koje nijesmo mocni uraditi,to i ne smijemo raditi.Bolje receno,mi konstatujemo npr.da jedan vjernik obavlja namaz,a u njegov nijjet,ne smijemo zalaziti sa nasim presudama,[U]jer to nije dostupno nasim mogucnostima [/U] .
Ili na primjer,...neko je nekom poklonio neki poklon,konstatacija je... [U]da je poklon poklonjen[/U] ... a kakva je pozadina (nijjet) [U]to ne smijemo presudjivati[/U] ,jer to nije u nasoj nadleznosti,to samo Allah Dz.S. zna.
Znaci...da bi se nesto konstatovalo potrebno jeste biti siguran,ali [U]nije potrebno poznavanje nijjeta[/U]
,jer to i pored maximalnog truda mi insani sa 100 %-tnom sigurnoscu ne mozemo znati .Dakle ,presuda ostaje u nadleznosti Allaha Uzvisenog !!!Znaci,..ovim sam htio naglasiti, Da je konstatovanje kako pozitivnih tako i negativnih stvari kod ljudi DOZVOLJENO i nuzno potrebno(i samo sa ciljem poboljsanja stanja kod nas i medju nama),ali da nam nije dozvoljeno povodom istih OGOVARANJE,OMALOVAZAVANJE,ISMIJAVANJE,ili sto-sta ruzno slicno tome .I mi [U]smo samim tim duzni da se potrudimo da to (ali na samo lijep nacin,i najbolje licnim primjerom) pokusamo objasnit i to samo i samo sa cistim nijjetom [/U] , Jer od iskrenosti naseg nijjeta,zavisi kako ce to nase djelo biti primljeno kod Svevisnjeg !!!

Plasticnije bih pokusao objasniti to mozda i ovako:
Mozda ima i takvih,da se nalaze u redovima vjernika,sa koje-kakvim nijjetima (neiskrenim),posmatranih iz ugla poboznosti i iskrenosti,i te iste bih ja nazvao bolesnicima jedne vrste ,kojima je itekako potrebno lijecenje.To lijecenje ne smije se svesti na nekakvo precutno posmatranje ili... samo pricanje o kojoj se vrsti bolesti radi(samo na odredjivanje dijagnoze).Niti se smije svesti na pogresan tretman od strane nestrucnih ljekara (u ovom slucaju da se ne postigne kontra efekat sa ruznim nastupom pojedinaca ili sa napadima ,zbog njihovog nerazumijevanja nekih stvari oko iskrenosti i nijjeta(moramo biti svjesni da se insan ne moze preko noci oplemeniti,i toliko promijeniti niti zbog te sporosti odmah ignorisati),...jer ipak dok je tu ,postoji mogucnost da se nesto moze i uraditi uz Allahovu pomoc) Razmislimo, sta bi se desilo,kad bismo povrijedjenog covjeka od kicme,natovarili na ledja i nosili na ledjima trceci ka bolnici koja ja kilometrima udaljena od mjesta gdje je tenutno bolesnik ? ,to medicinari vrlo dobro znaju,...mozda bi se pacijent koji se mogao spasiti valjanim tretmanom,TOTALNO UPROPASTIO ZAUVIJEK i ostao invalid zauvijek,a to samo zahvaljujuci tom pogresnom zbrinjavanju povrijedjenog. Hocu ovim reci,da svako mora brinuti i o sebi i o svojim postupcima,zatim ponasanju svojih najblizih,...pa kad to uskladi i bez velike price moze da djeluje na popravljanju ponasanja drugih ,i to daleko vise,nego ako puno govori...a sasvim suprotno radi.

U ovom javljanju ,toliko od mene .Selam svima !!!

M.S. ......................meSSko ...................... .S.M
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

Social bookmarks