Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• »muhadzer« je autor ove teme

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 20. Februar 2005

Zastiti planetu!

Nasa planeta se grije. Vjerovatno ste imali prilike vidjet neke od crnih scenarija u bliskoj buducnosti u vezi sa promjenom klime, otopljavanjem leda i katastrofa koje poslije toga slijede. Nedavno je na snagu stupio takozvani protokol iz Kjotoa(Japan) o ogranicenju emisije gasova koji stvaraju efekat staklene basce i dovode do povecanja prosjecne temperature godisnje cak do pola stepena. Pored toga sto je protokol potpisalo 141 drzava, njemu nisu pristupile SAD kao glavni zagadjivac koji emituje u atmosferu oko 30% od ukupnih stetnih gasova. Tu su jos ako se ne varam Kina i Indija. Da bi neko zaradio koji dolar vise cijelo covjecanstvo se uzima kao talac.
Sve u svemu svako od nas moze dati svoj doprinos po ovom pitanju. Evo prijedloga koje je objavio engleski The Daily Mirror a koje svaki covjek moze uraditi te na taj nacin doprinijeti zastiti planete:

1. Provedite svoj odmor u svojoj drzavi. Na taj nacin ce se manje goriva potrosit.
2. Tusirajte se max 5 min, te na taj nacin ustedite vodu
3. Ne ostavljajte radio, tv i sl aparate stand-by
4. Jedite sezonsko voce i povrce. Kivi, banane i sl se uvoze iz dalekih zemalja te se veliko gorivo na to trosi
5. Obojite spoljasnjost vasih kuca tamnijim bojama sto ce ih ciniti toplijim
6. Koristite javna prevozna sredstva sto je vise moguce
7. Izolujte prozore, vrata, itd radi manje potrosnje za grijanje
8. Koristite povratnu ambalazu gdje je moguce
9. Kontrolisite da li je frizider zatvoren
10. Bacajte papir u za to odredjene korpe
11. Ne koristite toplu vodu za ves masinu ukoliko nije stvarno potrebno
12. Zamijenite novim ako su vam vodovodne instalacije i rezervoar za vodu stariji od 15 god.
13. Izbegavajte koriscenje masine za susenje vesa
14. Koristite ekonomicne sijalice za osvjetljenje
15. Posadite pored kuce drvece, zimi stiti od hladnoce a ljeti od vrucine
16. Izolujte zidove kuca
17. Ne preterujte sa temperaturom parnog grijanja
18. Od smeca koje bacate, ako se sto vise preradi znatno se smanjuje kolicina CO2 gasa
19. Proveravajte pritisak guma vaseg automobila
20. Koristite prozore sa duplim staklom

Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Fahro

Zlatna sredina

(10)

• »Fahro« je muško

Datum registracije: 12.02.2005

• Poruku poslati

2

Muhadzer,

prikljucujem se i trudim se uraditi sto vise stvari sa ovog spiska.
Stedljive sijalice vec imam, prozore sa duplim staklom a i to nkeo drvo je ispred nase zgrade.
Ponekad je tesko ne ici na odmor malo dalje nego do Ceske...
Sa druge strane stalno kontrolisem pritisak guma, rozdvajam odpad i kad idemo na sluzbeni put nas cetvoro, onda idemo jednim autom, ne kao Francuzi - svako svim (@tzv. hadalj: slazes li se?)

Ali dok zemlje kao SAD ne odluce takodje nesto uraditi za ovu planetu, bicemo veca i veca staklena basta... :(

Svejedno - ne predajem se. Hvala na prilogu.

3

Vezano za temu (i jos prikaz kako Americka ekonomija bezdusno funkcionise sa ciljem da obrce kapital pa makar i po cijenu 'zdravlja' zemlje). Procitajte kompletan post i videcete ko tu najmanje mari za globalno zagrevanje.. koja nacija, tj civilizacija.. A jos ljudi ideje te nacije i brane.. Izov vesti je BBC da ne bude da je nesto fabrikovano..

Gotovo osam godina nakon što je potpisan, danas na snagu stupa Sporazum iz Kjota - međunarodni ugovor kojim je većina industrijalizovanih zemalja preuzela obavezu da smanji emisiju ugljen-dioksida i drugih gasova čija povišena koncentracija u atmosferi izaziva globalno otopljavanje, klimatske promene i porast nivoa mora. Zemlje koje su ratifikovale sporazum obavezale su se da će emisiju takvih gasova do 2012. godine svesti na nivo koji je za 5 odsto manji od onog zabeleženog 1990. godine. Od razvijenih zemalja sporazum su potpisale evropske države, Kanada, Rusija i Japan, ali ne Sjedinjene Države i Australija. Američki predsednik Džordž Buš ocenio je da bi primena sporazuma naštetila američkoj ekonomiji i odbio da ga pošalje u Kongres na ratifikaciju.
No budući da su Amerikanci najveći proizvođači ugljen-dioksida na svetu, mnogi se pitaju koliko će primena Kjota biti uspešna bez Vašingtona. U svakom slučaju, pred stupanje sporazuma na snagu, predsednik Islanda Olafur Grimson pozvao je Džordža Buša da poseti Island i da se prošeta po glečerima koji se tope kako bi se i sam uverio u posledice globalnog otopljavanja. Stručnjaci za klimu sa druge strane upozoravaju da ni Kjoto nije dovoljan da zaustavi globalno otopljavanje, tj. da bi moralo da se razmišlja i o drugim merama za smanjenje globalnog otopljavanja. Profesor Volis Broker sa univerziteta Kolumbija kaže da na primer treba razmišljati o tehnologiji kojom bi se iz atmosfere sakupljao ugljen-dioksid i onda zakopavao u zemlju. (BBC)

mogu ja da se potpisem i bolje...

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

4

@muhadzer:Ja mislim da ce pazarci sve ucinet kako bi doprineli zastiti planete,osim jednog:da koriste JAVNI prevoz a da kuci ostave svoje'mecke'!mi da mozemo,mi bi i u kafic usli autom al posto nema mesta ostavljamo ga ispred kafica(bez obzira dal je tu zabranjeno parkiranje)kako bi ga drzali na oku i hvalili se. ;)
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

5

Nazalost, stvar je jasna cak i povrsnom posmatracu politickih zbivanja u Americi. Zbog svojih dobro poznatih veza sa energetskim korporacijama, a upravo su naftna industrija i termolektrane ponajveci proizvodjaci CO2, Bus je odlucan u nameri da zakonsku regulativu na tom polju ostavi sto je moguce labaviju. Kroz svoje strukture u Kongresu, lako to i sprovodi.

To je tuzno, jer je ekoloska svest na nivou pojedinca zaista zadivljujuca.

Na licnom polju, pokusavam da se disciplinujem, ali slabo to meni ide. :O

Mada, kad gledam ovih 20 tacaka, dosta toga i uradim, ali ima i propusta brdo. Recimo, sve ovo sto je vezano za ustedu po pitanju grejanja sam u plusu ( 8) ); javna prevozna sredstva ne koristim (krajnje nepozeljno u Majamiju); frizider mi je vise otvoren nego zatvoren; sve sto ima elektronike radi bez prestanka; za odmore me i stid reci; e drveca oko kuce imam i za izvoz; pritisak guma, hm, kakve to sad veze ima, ali eto, to radim redovno iz nekih drugih razloga ...

Sve u svemu, moglo bi i bolje. :)
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

6

muhadzer

Svih ovih 20-tacaka sto si naveo su OK.Samo mi se ova pod rednim brojem 2 nekako ne dopada (5-min) to bi mi palo mnogo tesko meni je malo 50l vode da se istusiram :) sto je dosta duze od tih tvojih 5-minuta!

" Bilen alemlere rahmettir "

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

7

Utorak, 22. Februar 2005

Svima hvala na odgovornosti, mozda se cini da ove radnje pojedinca nisu toliko bitne u globalu, al' vjerujte da kumulativni efekat moze bit impresionirajuci.

Inace protokol iz Kjotoa medju znacajnijim drzavama jos nisu potpisale Indonezija, Australija i pogodite jos ko: SCG.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

8

Ponedjeljak, 28. Februar 2005

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

9

Utorak, 01. Mart 2005

vodeci se onom poznatom ekoloskom,

MISLI GLOBALNO, DELUJ LOKALNO

Planeta se stiti u Josanici
malo za promenu

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

10

Ponedjeljak, 21. Mart 2005

Prije par dana sam odgledao film Day after tomorow koji se bavi ovom tematikom globalnog zagrijavanja, nije lose da se ljudi pa bilo malo ubrzano podsjete na crnu buducnost ukoliko se nastavi sa ovim tempom unistavati okolina.

Evo par hadisa koji doticu ekologiju:

Uracunace se u vrlo humana davanja(sadaka) svakome muslimanu ko posije neki usjev ili posadi neku vocku a od toga nesto pojede ptica, covjek ili zivotinja.

Kada dodje posljednji cas(kijamet) i u rukama nekog od vas se nadje sadnica, neka ne odustane vec neka je zasadi ako stigne.

• »Ibn_Izzet« je muško

Datum registracije: 18.10.2004

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 24. Mart 2005

Sto se tice ove jako zanimljive i aktuelne teme, ne mogu, a da ne ukazem na sljedece:
Mi trebamo cuvati svoju okolinu, ali i pored toga, ono sto je predodredjeno, to mora da se desi. Pa navodim jedan hadis: >>Nece se pojaviti Sudnji dan, dok se na Arabijski poluotok /Dzeziretul-'Areb/ ne povrate zelenilo i rijeke.<<
Naucna dostignuca ovo su dokucila i potvrdila , dakle, ne: otkrili, nego: Potvrdili. Jer je to rekao Resulullah, sallallahu alejhi we sellem, prije 14 vijekova, i vise od toga. To nije mogao znati, osim PUTEM OBJAVE .
Nama je poznato da ima sve svoj uzrok i da je Allah, subhanehu we te'ala, stvorio i uzroke i ti uzroci su dio Sudbine-Kadera . Sto znaci, da naucna dostignuca govore: ''Da bi se to desilo, mora da dodje do promjene klime'': >>NOVO LEDENO DOBA<<.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 24. Mart 2005

Ibn_Izzete, da mozda ne postoji kakav drugi nacin da se arabijsko poluostrvo zazeleni osim ovog tvog nihilistickog principa.

• »Ibn_Izzet« je muško

• Poruku poslati

13

Petak, 25. Mart 2005

To je pretpostavka, koja naravno, ne mora biti istinita. Ja samo navodim kako su današnji naučnici, koji inače imaju ateistička ubjeđenja, došli su do saznanja da će se pojaviti u arabijskoj pustinji zelenilo i rijeke. Ne bih se čudio da se buni neko ko o Islamu ne zna ništa. Ali se čudim nekome kao što si ti, jer, vjerovatno znaš za hadise koje sam navodio, a koji najavljuju promjenu klime. Dakle, ja sam samo naveo da sve ima svoj uzrok, a zar nije tako. :)
Ja se ne držim slijepo svojih stavova i čist sam od čvrstoće u stavu, osim kad za nešto ima jasan dokaz. A ti, dragi moj muhadžer-u, sa svojim pitanjem, bez nekog protudokaza za moje mišljenje, nećeš tek tako promijeniti moje mišljenje. Neumjesno je samo postaviti pitanje, a ne dati obrazloženje: zašto? Stekao sam dojam kao da sam ne znaš zašto si postavio ovakvo pitanje. Nemoj ostajati nedorečen niti dvomislen. :) Me'asselam.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

14

Petak, 25. Mart 2005

Ova tema i nije mjesto za neke diskusije. Kazes: ''Da bi se to desilo, mora da dodje do promjene klime''. Definitivno se to moze desiti bez novog ledenog doba, to je ono sto ja mislim.

Logika koju slijedis recimo moze opravdati postojeci nuklearni arsenal u svijetu dovoljan da unisti planetu nekoliko puta, a sve zbog cinjenice da kijamet mora doci. Slicna logika vodi i evangelisticku kliku oko Busha, koja je umislila da je kijamet blizu i da za to treba pripremiti bliski istok kako ga oni vec pripremaju.
Dok ovdje pozivamo ljude da stite svoju okolinu ti dolazis sa porukom u smislu: Radio ne radio svira ti radio, Arabija se mora zelenit a za to treba ledeno doba. To mi je zasmetalo, nadam se da sam bio nedvosmislen.

• »Ibn_Izzet« je muško

• Poruku poslati

15

Petak, 25. Mart 2005

E sad si tek opravdao ono pitanje. Jer i to tvoje misljenje niti je generalno, niti je iskljucivo, kao i moje. I ja se slažem, potpuno:Zelenilo će se desiti, a šta će ga uzrokovati, ni meni nije bitno.
:) Ako porediš moje i tvoje tekstove, vidjećeš da se uopće ne razilazimo i da nam je suština jedna.
Jedino ako ti tvrdis sa sigurnošću u svoje pretpostavke, a moje negiraš, to je već jedan razlog razilaženja, koji opet nije uzrok da se gložemo i prepiremo. Vjeruj mi, ja volim nepristrasne rasprave, jer one dovode do više saznanja. Tako da je ova razmjena naših mišljenja samo pozitivna. :)

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

16

Subota, 26. Mart 2005

Mislim da slika odgovara temi...

iMan-a je dodao/la ovu sliku:
  • priroda.jpg
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

• »Ibn_Izzet« je muško

• Poruku poslati

17

Nedjelja, 27. Mart 2005

Naravno da odgovara, Allah da te obilato nagradi za ovaj trud, sestro, na ovoj lijepoj slici. Amin.
Usput, da navedem jednu naučnu raspravu na kojoj glavnu riječ vodi šejh Abdulmedžid Zindani sa jednim znanstvenikom sa zapada. Naime, taj naučnik je donosio podatke i dokaze koje su dokučili, da će pojavom novoga ledenoga doba doći do pojave zelenila i rijeka na Arabijskom poluotoku (Saudijska Arabija). Nakon toga, sejh Zindani, niti je potvrdio, niti je negirao tu njegovu spoznaju, nego mu je samo citirao hadis: >>Neće se pojaviti Sudnji dan, sve dok se ne povrate na Arabijski poluotok (S. Arabija), zelenilo i rijeke.<<

Social bookmarks