Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

abfang

Učenik

(10)

• »abfang« je zabranjen
  • »abfang« je autor ove teme

Datum registracije: 23.06.2006

• Poruku poslati

1

Petak, 23. Juni 2006

Zasto devojke traze starije muskarce?

Gotovo bez izuzetka, sve moje najbolje prijateljice su udate ili u vezi sa muškarcima dosta starijim od sebe. Do ovoga nije došlo preko noći, niti su one to vidjele jedna od druge - neke od njih se međusobno baš i ne poznaju, ili se ne poznaju dobro. Kako god, u razdoblju od nekih desetak godina, na barem tri kontinenta, sve su one, kada je ljubav posrijedi, došle do iste zaključnice.

O ovome porazmislih tek neki dan kad, bez nekog posebnog razloga, poredah te odnose u svojoj glavi jedan do drugog i shvatih da to ne može biti slučajno. Ujedno shvatih da one svojim primjerima brišu ili barem načinju neke stavove u mojoj glavi.

Kao, primjerice, onaj da je odnos izmađu starijeg muškarca i mlađe žene/djevojke a priori neravnopravan i da je uvjetovan preovlađujućim društvenim normama i, donekle, biologijom. Muškarac sa odgovarajućim položajem u društvu bira sebi nekoga ko ide uz takav položaj (kako ga on vidi), a to je najčešće mlađe žensko. Ili iz vlastite neadekvatnosti pokupi onu za koju misli da će je, mladu i naivnu, najlakše preveslati i sa njom manipulirati.

Žensko, s druge strane, nema uvijek toliko izbora. Počesto porodica odluči da je starohan dobra udadbena prilika i da bi djevojka trebala poći za njega, za svoje i svačije dobro. Počesto je, pak, veza sa starijim muškarcem vid instant-maturacije. Ako je on viđen kao pravi, odrasli muškarac, uz njega i ona odmah postaje prava, odrasla žena. Fizički, intelektualno, emotivno i materijalno, redoslijed bira svaka sebi. Bez prevelikog truda, bez plaćanja prevelike cijene.

U odnosu starijeg muškarca i mlađe žene se, osim razlike u godinama, najčešće kriju i mnoge druge, socijalne razlike, što takav odnos u njegovim osnovama automatski postavlja kao neravnopravan. Uglavnom je tu iskorišteno mlađe žensko, mada se može, rijetko doduše, desiti da promućurna mladica nemilice zlorabi starijeg mamlaza.

No, u svim primjerima iz moga okruženja nema ni traga iskorištavanju. Sve su moje prijateljice uspješne profesionalne i obrazovane žene, karijerom i titulama ispred mene. Vrlo su samosvjesne i znaju šta hoće, svoje su partnere/muževe odabrale sa dovoljno godina da mogu otkloniti svaku primisao o njihovoj naivnosti.

Njihovi su brakovi/veze sretni i stabilni ili se barem tako doimaju. One nastavljaju sa svojim karijerama onako kako su ih započele i prije susreta sa svojim partnerima, pa čak u kuću unose više novaca od svojih muževa. Njihovim muževima to nimalo ne smeta, dapače, s velikim užitkom posvećuju više vremena odgoju djece i planiranju zajedničkih aktivnosti. Osim generacijskih, ove veze su uspješno prevladale etničke, nacionalne i religijske razlike. U svim ovim vezama razlika u godinama je dvocifrena. Od svih mojih prijateljica, razvela se jedino ona od koje je muž bio stariji tek devet godina.

Kada nešto što smatram izuzetkom postane pravilo, to me neizostavno natjera na razmišljanje. Tako bi i ovaj puta. Te ja sebi nabacah nekoliko mogućnosti, kojima ću se jednoga dana vratiti podrobnije ih razmotriti kada budem imao više materijala:

- Neki muškarci zbilja kasno sazriju (neki od gore pomenutih su iza sebe imali i po par propalih brakova. Stoga sam za neke od mojih prijateljica sam, s pravom, bio zabrinut. Sada više nisam.)

- Neke djevojke su isuviše zrele za svoje vršnjake, čak i kada odrastu i postanu žene.

- Neke žene su isuviše kompetitivne da bi održale uspješnu vezu sa jednako pametnim i kompetitivnim muškarcima svojih godina.

- Elektroidno, neke žene u svojim partnerima traže svoje očeve (očevi ovih mojih prijateljica su veoma inteligentni i uspješni ljudi, sa izraženom osobnom harizmom i profesionalnim autoritetom).

- Prava ljubav i srodne duše, kada se nađu, s lakoćom prevladavaju sve postavljene prepreke i sve zjapeće razlike.

Nemam načina da utvrdim koja je od ovih mogućnosti tačna. Ili u kojoj je mjeri svaka od njih tačna. A zar je to i bitno? Nimalo. Meni osobno, utješno je znati da veza između starijeg muškarca i mlađe žene može biti ravnopravna, uspješna i ispunjavajuća.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

2

Petak, 23. Juni 2006

Dragi IrfanP (mada mail glasi Emina@neshto.de)....

Nisam hteo postavljati tvoj post ceo kao citat jer nema potrebe da forumashi citaju 2x istu stvar pa onda repliku 8)

S pravom se ti (kao mladji, ocigledno) pitash sve te stvari, s pravom.

Ja, trenutno, imam 37 godina i mogu rechi da sam kompetentan da dam nekoliko sugestija pa i odgovora na tvoja razmishljanja i Upite.

Imash stav:
"- Elektroidno, neke žene u svojim partnerima traže svoje očeve (očevi ovih mojih prijateljica su veoma inteligentni i uspješni ljudi, sa izraženom osobnom harizmom i profesionalnim autoritetom)."

Odgovor:
Prema istrazivanja 60% zenske populacije severne hemisfere bira za zivotnog saputnika BASH takvu osobu iz nebrojeno puno razloga (citaj Frojda).

Imash stav:
"No, u svim primjerima iz moga okruženja nema ni traga iskorištavanju. Sve su moje prijateljice uspješne profesionalne i obrazovane žene, karijerom i titulama ispred mene. Vrlo su samosvjesne i znaju šta hoće, svoje su partnere/muževe odabrale sa dovoljno godina da mogu otkloniti svaku primisao o njihovoj naivnosti."

Odgovor:
Odnos 2x godishte je nesrazmeran u pogledu odnos godina - kvalitet razumevanja i suzivota. Stariji se "mladichi" definitivno manje bave ljubomorom, neshvatanjem partnera ili POTREBA partnera."

Imash stavove:
"- Neke djevojke su isuviše zrele za svoje vršnjake, čak i kada odrastu i postanu žene. &

- Neke žene su isuviše kompetitivne da bi održale uspješnu vezu sa jednako pametnim i kompetitivnim muškarcima svojih godina."

Odgovor:
Istrazivanja pokazuju da su devojke od 18-26 godina DANAS u Evropi Intelektualno RAVNE muskarcima od 32-42 godine tako da ISKUSTVO takvog muskarca jedino moze da doprinosi samoj Vezi.

(definitivno ce se nastaviti)
8)
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

studentica

Početnik

(10)

Datum registracije: 16.06.2006

• Poruku poslati

3

Utorak, 04. Juli 2006

Ne traze djevojke starije muskarce, vec zrele muskarce, sudeci po vecini mojih kolega i poznanika oni ni poslije dvadesete nisu izasli iz puberteta. Mislim da je jasno zasto neko zeli muskarca koji nije iskompleksiran, koji nije neizivljen, koji nije vezan mami za suknju isl. (cast izuzecima), mada ima kod nas i pretjerivanja, jer mislim da do 10 godina razlike to je sasvim razumljivo, ali sve su cesci brakovi sa puno vecim razlikama, u tom slucaju mislim da se radi ili o nekom ozbiljnom kompoleksu "Lolite", ili o materijalnom interesu, ili djevojka jednostavno iz nekih razloga ne moze da nadje nista bolje. Mada ne bih da se neko nadje uvrijedjen, mozda i grijesim, ali iz ove perspektive zaista ne razumijem takve veze, mozda ima i izuzetaka :(
Ono pitanje koje bih ja prije postavila je "zasto se muskarcu udvaraju puno mladjim djevojkama?" ili jos bolje receno djevojcicama, nije ni cudo da one budu zavedene, ako je on vec toliko stariji i iskusniji. Eto, neka muski rod objasni, cemu toliko zanimanje za djevojcice koje se jos nisu formirale kao licnost? Mozda zelite da ih "vaspitate" prema sebi? Ili vam je lakse kad ona nema svoje "ja" pa vi vodite glavnu rijec u kuci? ;)

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

4

Utorak, 04. Juli 2006

Mislim da nema nista lose biti sa starijim muskarcem. Ljubav ne broji godine.... ;)

sahih

Učenik

(10)

• »sahih« je muško
  • »sahih« je zabranjen

Datum registracije: 07.06.2006

• Poruku poslati

5

Utorak, 04. Juli 2006

To devojke najbolje znaju

• »fahrudin« je muško

Datum registracije: 07.08.2003

• Poruku poslati

6

Utorak, 04. Juli 2006

mozda malo grub odgovor za studenticu al mislim da si zaboravila nekoliko argumenata zbog cega stariji muskarci trazu mladje djevojke, evo po tackama da nebude po brojevima da neko pomisli da se radi o stepenu vaznosti ;)

* mozda muskarac od 30 godina hoce mladju zenu, naprimer od 20 zato sto je ona fizicki atraktivnija nego neka od 30?

* mozda je sansa da je mladja djevojka ostala netaknuta, neljubljena ili nevina veca nego djevojka koja je presla godina?

* mozda nesto nije u redu sa onom starijom djevojkom, jer kako kazu u narod, da je ona sta valjala odavno bi ona bila udata... al ovo je malo vise ulicno razmisljanje.

* i nezaboravite da muskarac gleda iskljucivo okom, dok gleda a malo je danas tih ljudi koji se zadovoljavaju sa necim ispod svog nivoa :)

a moje licno misljenje uvezi zadnjeg tvog komentara da je lakse mladju da vaspitavas, to je moze bit i istina jer naucno je dokazano da covek sto vise stara to teze uci, valjda odumiranje mozdanih celija :D
[SIZE=1]
Gospodaru moj,
Ne dopusti da me zavara uspjeh
Niti poraz baci u ocaj .
Podsjecaj me stalno
Da je neuspjeh iskusenje
Koje predhodi uspjehu.[/SIZE]

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

7

Utorak, 04. Juli 2006

Fahrudine, ne mogu da verujem...

Citirano

a moje licno misljenje uvezi zadnjeg tvog komentara da je lakse mladju da vaspitavas, to je moze bit i istina jer naucno je dokazano da covek sto vise stara to teze uci, valjda odumiranje mozdanih celija

Zar je moguce da muskarci misle da to zensko nije prije susreta sa muskarcem vaspitano. Zar to zensko nije imalo oca i majku? Nije tacno da covek teze uci sto vise stara, vec je prosto u pitanju iskustvo koje se mijesa u taj proces ucenja. Jedno dijete imitira necije postupke, dok odrasla osoba razmislja o njima prije nego sto ih prihvati.

Neverovatno je da smo postali tako savremeni a ustvari ostali tako primitivni!
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

8

Utorak, 04. Juli 2006

Fahrudine, ja neznam koliko ti imas godina, kao i dali si ovakav tvoj zaklucak o tome zasto se stariji muskarci zene mladjim djevojkama napravio na osnovu svojeg vlastitog iskustva, ali je moje licno misljenje da ukoliko se ovdje radi o nekom opstem shvatanju svih muskaraca (ne i iz nekog zabacenog sela na Pesteri) onda nisu u pravu bas ni u jednoj od tacaka koje si nabrojio

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

9

Srijeda, 05. Juli 2006

Citirano

Orginalno od E-B
Fahrudine, ja neznam koliko ti imas godina, kao i dali si ovakav tvoj zaklucak o tome zasto se stariji muskarci zene mladjim djevojkama napravio na osnovu svojeg vlastitog iskustva, ali je moje licno misljenje da ukoliko se ovdje radi o nekom opstem shvatanju svih muskaraca (ne i iz nekog zabacenog sela na Pesteri) onda nisu u pravu bas ni u jednoj od tacaka koje si nabrojio

i sam sto kazes to je tvoje licno misljenje, nazalost ti moram uzet tu iluziju da ovo sto je naveo fahrudin zbiva samo u selima, imam nekolko poznanika (iz pazara) koji imaju pono mladje zene od sebe i koji sami potrvrdjuju da su vecinom razlozi ti koje je naveo fahrudin ...

pogledajte sta rade devojke po pazaru, i to su bas devojke koje su od strane roditelja korektno vaspitane ... al dzaba je kad se late pogresnog drustva te posle ni srama ni obraza nemaju ...

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

10

Srijeda, 05. Juli 2006

Ja nisam rekao da se samo po selima mladje djevojke udaju za starije, vec sam rekao da se mozda jos samo po selima stariji muskarci zene mladjim djevojkama iz razloga koje je naveo Fahrudin.

Da ti slucajno ne mislis na to da neki stariji muskarci nabavljaju mladje ljubavnice iz razloga koje je Fahrudin naveo.
Nazalost, ja nisam pricao o nabavljanju mladih ljubavnica, vec o zenidbi sa mladjim djevojkama.

Ne shvatam te bas dobro sta zelis reci kada se tice djevojaka po Pazaru i onog sta one rade.
Ja sam ovdje govorio o njihovoj udaji za starije muskarce, pa ako si na udaju mislio, onda neznam sta ih zbog tog imas kritikovati da one niti srama niti obraza imaju.
Ukoliko si mislio na to da djevojke iz Pazara bivaju ljubavnice mladjim muskarcima, opet, ja nisam o tome pricao, vec o njihovoj udaji, a zasto mislim da ih se apsolutno nebi trebalo kritikovati

Marcella

Početnik

(10)

• »Marcella« je žensko

Datum registracije: 19.07.2006

• Poruku poslati

11

Srijeda, 19. Juli 2006

ljubav se negleda u godinama vaznoje da se dvoje vole :D
mada ja nisam za to da bude velika razlika u godinama .

A mislim one koje traze starije traze vise neku sigurnost u muskarcu . :D
amore e tutto

Sandokan

Profesionalac

(10)

• »Sandokan« je muško
  • »Sandokan« je zabranjen

Datum registracije: 12.12.2003

• Poruku poslati

12

Srijeda, 19. Juli 2006

ZATO SHTO ZNAJU SHTA TRAZHE! 8)
Pazare jedini ,pazaree jedinii najboljiiiii, oooo ooooo oooooo ooooooo!!!!![/URL]

Jaeger

Zlatna sredina

(10)

• »Jaeger« je muško

Datum registracije: 02.07.2003

• Poruku poslati

13

Utorak, 01. August 2006

Citirano

Orginalno od studentica
Ne traze djevojke starije muskarce, vec zrele muskarce...
Ono pitanje koje bih ja prije postavila je "zasto se muskarcu udvaraju puno mladjim djevojkama?"

Mozda zelite da ih "vaspitate" prema sebi?

Ti naslucujesh odgovor, mada to vaspitavanje "prema sebi", nije li to nesvjesna pojava i kod muskaraca i kod zena, da ipak "nechija" na kraju pretegne...
Basimi veririm, Sancakin bir tasi vermem!

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 03. August 2006

Ovaj naslov teme, odnosno i sama tema, je pitanje koje ja sebi vec dugo postavljam i nikako da nadjem odgovor koji ce me ubijediti. Nekad se pitam da li to cine zbog novca, ili pak zbog neke sigurnosti koju trenutno vide u straijem muskarcu, ili..ili..??

U svakom slucajno nemam razumijevanja za to. Ok, u redu je razlika do 8 pa eto neka bude i do max. 10 godina ali sigurno ne vise. Jer po meni veca razlika vremjenom samo donosi probleme bracnom paru. Tada nastaju nesuglasice izmedju bracnih drugova koje je tesko izbjeci, kao na primjer nerazumijevanje od strane (puno starijeg) muza, jer ipak ta velika razlika u godinama nosi sa sobom razlicita razmisljanja, razlicita interesovanja.. o kojima cure tokom upoznavanja ne razmisljaju.

Vjerujem da cure koje stupaju u brak sa puno starijim "momcima" nisu dovoljno sazrele da razmisle o daljoj buducnosti koja ih ocekuje sa tom/tim osobom/osobama. One su u tom trenutku koncentrisane samo na sadasnjost koja je mozda trenutno bitna ali ne i na buducnost. A stariji muskarce bas tu naivnost koriste da zavedu i pridobiju mlade cure.

Po meni brak nije samo trenutno razmisljanje, vec da bi covjek bio spreman za to treba da razmisli bas o svemu, o buducnosti koja bi je ocekivala sa tom osobom, itd. A bas to razmisljanje se "preskace" od strane cura, sto je po meni mnogo zalosno.

Mislim da brak u kome je razlika u godinama ogromna rijetko moze da opstane u nekom duzem periodu.

Na pocetku je sve lijepo i sareno, ali problemi nastaju tek kasnije dok na pr. cura bude imala 25 a muz 40g... tu je vec kriticno, jer su razmisljanja ta dva god. doba dosta razlicita.

No, to je samo moje misljenje.

Pozdrav za sve na forumu!
..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

Sandokan

Profesionalac

(10)

• »Sandokan« je muško

• Poruku poslati

15

Subota, 05. August 2006

Malo si u krivu!
Tezhe opstaju brakovi gdje je MALA razlika u godinama ili nedaj bozhe zhena starija!
Pazare jedini ,pazaree jedinii najboljiiiii, oooo ooooo oooooo ooooooo!!!!![/URL]

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

16

Subota, 05. August 2006

Citirano

Orginalno od Sandokan
Malo si u krivu!
Tezhe opstaju brakovi gdje je MALA razlika u godinama ili nedaj bozhe zhena starija!

Svako ima svoje misljenje, ali po meni ogromna razlika u godinama, nije optimalna. Sve treba da bude u granicama pa i to ;)
Takodje nisam tvrdila da je zena ta koja treba da bude starija ili pak da su oboje isto godiste, malo si me pogresno shvatio.

Da nebih sad ponovo nabrajala razloge koji opravdavaju moje misljenje na ovoj temi, jer bi ovaj post onda bio i suvise dug, a takodje sam u prvom postu napisala nesto u vezi toga. Ponovit cu samo da, PO MOM MISLJENJU, razlika od 10 god. pa navise, nije recept za uspjesan brak.

Pozdrav :)
..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

17

Subota, 05. August 2006

paradoks

To jeste zalosna sudbina,kako ostalih gradova tako i ovog.Ali sustina je u tome sto su devojke navucene na kojekakve drugacije kriterijume i stavove u zivotu tako da su im prioriteti obicno ostvarljivi uz bogatog cicicu koji im je pri tom decko!
Tuzno i duboko istinito.Mozda cu delovati sasvim ogorceno ali moram to priznati jer sa strane posmatram sta se sve dogadja tako "lepim " devojkama i ne mogu ostati ravnodusna jer se na sve nacine trudin da budem malko drugacija.
No,ne mogu ni sasvim opovrgnuti hipotezu da je cak i ljubav sa starijim muskarcem moguca.To je vrlo poznat fenomen i vrlo cest,ali ko bi mogao znati sta se krije ispod toga:).
Ja jedino mogu kao,relativno mlada devojka:) sa potrebom za relativno mladim deckom reci da je sve u istinskoj harizmi koja moze postici sve.
Može me osvojiti samo neko ko ume da govori iz duse!

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

Sandokan

Profesionalac

(10)

• »Sandokan« je muško

• Poruku poslati

18

Subota, 05. August 2006

Citirano

Orginalno od inaa

Citirano

Orginalno od Sandokan
Malo si u krivu!

Svako ima svoje misljenje, ali po meni ogromna razlika u godinama, nije optimalna. Sve treba da bude u granicama pa i to ;)
Takodje nisam tvrdila da je zena ta koja treba da bude starija ili pak da su oboje isto godiste, malo si me pogresno shvatio.

Da nebih sad ponovo nabrajala razloge koji opravdavaju moje misljenje na ovoj temi, jer bi ovaj post onda bio i suvise dug, a takodje sam u prvom postu napisala nesto u vezi toga. Ponovit cu samo da, PO MOM MISLJENJU, razlika od 10 god. pa navise, nije recept za uspjesan brak.

Pozdrav :)

Ne kazhem Ja da je to dobro,nego je losha mala razlika u godinama.Najbolja je razlika od 4-8 godina u korist mushkarca!!
Najvecha opasnost su istogodishnjaci!

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 24. August 2006

Cula sam da zene za sedam godina prije zrijevaju od muskaraca.Mozda je to jedan od razloga da u starijim muskarcima pronalaze potrebnu zrelost i razumijevanje koje im je neophodno u zivotu.Mozda...otkud znam. :) Mada mislim da to nije uslov za bolje razumijevanje u braku ili vezi. Nekada se mozda budete i bolje razumjeli sa muskarcem koji je vas vrsnjak ili cak malo mladji.Nema tu neke standardne seme ni pravila...
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

siemprae

Zlatna sredina

(10)

• »siemprae« je žensko

Datum registracije: 24.08.2006

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 24. August 2006

Ko trazi starije? :))
...ne mozesh izgovoriti toliko mudrosti u zivotu koliko mozesh precutati gluposti...

Social bookmarks