Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško
  • »Mehdi« je autor ove teme

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 31. Oktobar 2004

Zasto pisem ekavski/ijekavski...?

Bujrum...

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

2

Pogledajte (oslušnite) oko sebe i cucete da se u Pazaru, još odavno govori poluijeka /ekavicom.

Zašto je to tako?

U obdaništu, predškolskom, osnovnoj, srednjoj školi (sve sam to završio :]) kao što znamo govori se ekavica. Knjige su napisane na ekavici. U školi si obavezan govoriti ekavicu (bar kod uciteljice), jer si tad mali :) pogodan za vaspitavanje. Ako uciteljici kažeš nešto na ijekavici, odmah ti yove roditelje :) da se žali kako si nekulturan. Tako je bar bilo kod mene. U svakom slucaju malo po malo biva te stid da govoriš ijekavicom jer tako nisi ucio u školi.
Kad izadeš napolje da se igraš sa drugovima, pod uticajem okoline a i imajuci na umu da si ucio u školi kako je to biti kulturan ti pocneš da miješaš ekavicu i ijekavicu. Ako još imaš bosanske krvi, kao što recimo imam ja, i ako ti je nana iz Priboja ili nekog drugog grada gde se govori ijekavica.... i ako ti se u kuci govori onako kako se govorilo oduvek u starim Pazarskim porodicama ti onda ne znaš što ti je ciniti. I tako nastaje HIBRID poluijeka /ekavica koju ja i dan danas koristim i koju koristi mnogo (da se ne služim sad procentima) Pazaraca.
I eto tako sam ti ja i u školi ponekad bio nekulturan jer sam govorio pazarskim hibridnim jezikom :O

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

3

Govorim ijekavicom jer sam rodjena i odrasla na mjestu gdje su rodjeni moji preci i govorim jezikom kojim su oni govorili.

Prije kada kazes da si Sarajlija ochekivalo se da gutas samoglasnike i da ono ch i sh provlachish kao da nemash prednjih zuba.

Sada, je malo drugachije.

Obichnije je chuti da Sarajlija kaze lepotica, nego dj's ba jarane, sh' ima, haaa :)
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

4

Naslijedio od baba. A on od rahmetli deda, itd...
A onda pokusali da nam namjetnu ekavicu (sram je bilo nekad reknut lijepo, bijelo), nabili nam nake komplekse ko da se samo u BG govori ispravnim jezikom. Pa onda skontasmo da se svudje govori ispravnim jezikom, samo razlicitim.
Dalj ste ikad culi Pirocance, Lebance, Nislije???
Iz Nish, u Nish, do Nish, od Nish :D

smeker

Profesionalac

(10)

• »smeker« je muško

Datum registracije: 13.09.2004

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 01. Novembar 2004

Ja licno pricam i ekavicu i ijekavicu jer smo mi porasli u takvoj sredini da to jednostavno mora biti tako.
Ako pricas samo jednim nacinom onda sa tobom teraju cirkus (kao na primer sa RTV ili sa recima "Sjebecevo" ili recenicom "Kupi meni i sjebi nesto" i sl... (izvinjenje za one koji ce se uvrediti ali nisam ja kriv sto je sve to tako protureno kroz narod...)

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško
  • »Mehdi« je autor ove teme

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

6

Utorak, 02. Novembar 2004

:]

(j)opet greska…

Ekavska, “multi,kulti” forumska familija se pali na izvolte…

• »Sestovoboy« je muško

Datum registracije: 05.11.2002

• Poruku poslati

7

E!

Ma to jedno slovo nije toliko vazno bre! :D
EBI GA! :D :D :D

Sandokan

Profesionalac

(10)

• »Sandokan« je muško
  • »Sandokan« je zabranjen

Datum registracije: 12.12.2003

• Poruku poslati

8

Citirano

Orginalno od Root
Naslijedio od baba. A on od rahmetli deda, itd...
A onda pokusali da nam namjetnu ekavicu (sram je bilo nekad reknut lijepo, bijelo), nabili nam nake komplekse ko da se samo u BG govori ispravnim jezikom. Pa onda skontasmo da se svudje govori ispravnim jezikom, samo razlicitim.
Dalj ste ikad culi Pirocance, Lebance, Nislije???
Iz Nish, u Nish, do Nish, od Nish :D

Svaka Ti chast majstore!!
Kod nas je sve nekako pomijeshano.Svi chemo rechi mlijeko a niko neche rechi SJUTRA, itako to.Mada vechinom prichamo ijekavicu a dosada toga nismo bili ni svjesni.Malo se sad pali RAJA na ovo shto radi RTV(mada su upravu 100%%,mislim RTV)pa ima i malko viceva koje dotichni "shmeker' pominje(i prolazi i dalje bez OPOMENE)ali neshvata da i ON svoj narod pokushava da OMALOVAZHI(zamisli se malo).
Pazare jedini ,pazaree jedinii najboljiiiii, oooo ooooo oooooo ooooooo!!!!![/URL]

9

Zasto pisem ekavski/ijekavski...?

Recimo zato sto se trudim da ono sto mislim, kazem/napisem ispravno, a posto sam 12 godina ucila ekavicu onda je lako zakljuciti da se bolje snalazim sa njom. Nisam imala srece da ucim ijekavicu. Ipak, koliko primecujem na forumu se i ovako odlicno razumemo.

Srdacan pozdrav
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

Datum registracije: 29.09.2004

• Poruku poslati

10

Utorak, 09. Novembar 2004

selam

ja pisem nesto izmedzu ...jer nijedno ni drugo nisam ucila nikad u skoli ... ;( ?( :(

selamce 8)
Vjecna i vrijedna ljubav se moze zadobiti samo ako se probudi spram necim sto je vjecno i trajno,a to su dusa i intelektualno moralni kvaliteti!

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

11

Pisem ekavicom,govorim meshano...kako mi je koja rec simpaticnija.pisem ekavicom jer mi je jednostavnije,moze se reci,stedim slova.
koliko cesto ovaj jezik koristim je uopste i cudo sto ga znam.

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

Datum registracije: 09.10.2003

• Poruku poslati

12

ja sve pricham, sve mesham, tamo dje treba J da se stavi zaboravim ga i obrtno ... bitno da me svak' i ovako razumje :)
ups :O ... uhvatili ste me na delu 8o ... kako ponovo lupam :)) :))

• »carsijaner« je zabranjen

Datum registracije: 25.09.2004

• Poruku poslati

13

Utorak, 23. Novembar 2004

[SIZE=4].......pisem ijekavski....
....jer mi je jezik Bosanski....
[/SIZE]

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

14

Ponedjeljak, 29. Novembar 2004

...pre neki dan meni jedna koleginica sa faksa kaze da sam ja jedini musliman koji medju nama govori cisto ekavski...
...meni je maternji srpski...ja nista ne mogu protiv toga...
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

ZAMBAK

Učenik

(10)

• »ZAMBAK« je muško

Datum registracije: 24.08.2002

• Poruku poslati

15

Postovani prijatelji i svi ostali

Ne oglasiti se na ovu teme za mene je odobravanje dugogodisnjeg kulturocida Bosnjaka u ovoj zemlji, a pogotovo u Sandzaku. Svi oni koji su imali prilike da se bave intelektom na prostoru gdje se govori ijekavica dolazili su u neprijatne situacije zbog toga. U Beogradu svi oni koji govore ijekavicu (Srbi) nemaju problema s tim.
Kada Bosnjaci hoce da govore ijekavicom i da svom rjecniku javno koriste rijeci koje uce od svog baba i majke, pogotovo od deda i nene e onda se cuju komentari, sta izvrces, nemoj mi te seljacke i slicno. Jezik jednog naroda je taj narod. Samo jedan autentican primjer ljudi iz Sjenice i Pazara govore priblizno ali sjenicaci koriste vise ijekavicu, dok pazarci koriste vise turcizama.
Kada je kako pisati i govoriti kao i u svemu proradi bosnjacki inat pa i oni koji i nisu bas vicni ijekavici je koriste. Primjer za to je i ovaj forum.
Ono sto bi smekeru na ove ciste izmisljotine i prvovkacije mogao odgovoriti je da je iznosenjem ovih primjera samo pokazao njegovu spremnost da prihvati neke cinjenice. Kao odgovor njemu je pitanje "Kako bi ti govorio i pisao da si citao i pisao dok si jos bio dijete ijekavicu, gledao tv gdje se tako govori i slicno.
Rtv je prva pocela sa ijekavicom, kazem prva jer izgleda prije neko nije smogao snage za to ili je htio da nekome bude dobar.
U svakom slucaju sigurno je to da ce lahko, lijepo, mehko, babo, nana, itd za koji godinu biti normano i nece se tamo neka Suljova televizija nesto "pravit". Onima koji imaju nesto protiv neka i dalje kao primjer kada hoce da kazu kako neko spava koriste "spava kao zaklan" i pokazuju svoje cicilizacijske tekovine. Ja cu u ovom slucaju koristit "spava kao janje", jer tako me je moj babo ucio, a nadam se da ce i nasu djecu u skole tako ucit.

Neka je mir medju Vama!
[SIZE=4][SIZE=3]"Interes (ma kakav on bio) je jedini motiv ljudskih postupaka"[/SIZE] [/SIZE]

Sandokan

Profesionalac

(10)

• »Sandokan« je muško
  • »Sandokan« je zabranjen

Datum registracije: 12.12.2003

• Poruku poslati

16

Citirano

Orginalno od ernad
...pre neki dan meni jedna koleginica sa faksa kaze da sam ja jedini musliman koji medju nama govori cisto ekavski...
...meni je maternji srpski...ja nista ne mogu protiv toga...

Pa mozhda Ti je majka Srpkinja!!
Ako nije ,jel Ti onda i majki maternji Srpski ili SRPSKOHRVATSKI????
A koji Ti je maternji bio Biki?
Pazare jedini ,pazaree jedinii najboljiiiii, oooo ooooo oooooo ooooooo!!!!![/URL]

17

U bosanskom, ako niste primijetili, nema ni ekavice, ni ijekavice, to je samo bosanski, jezik kojim govore Bosnjaci. Pa mi je ova tema nelogicna ako je postavljena Bosnjacima. A ako je upucena Srbima, onda OK, jer u srpkom jeziku postoji podjela na ijekavicu i ekavicu.
Ovdje neki govore o nekom hibridnom jeziku Sandzaklija. To nije nikakav hibrid vec sandzacki dijalekat bosanskog jezika. To je kao vojvodjanski, juznjacki(niski) ili crnogorski dijalekat srpskog jezika.
I apsolutno je neistina (da ne kazem laz) da Bosnjaci ne smiju u srbiji da se koriste svojim maternjim jezikom. Ja studiram u Nisu i govorim onako kako govorim i kuci, znaci bosanskim jezikom. Mada ima i nekih nasih koji zbog ko zna cega lome jezik i cesto sebe dovode u bas glupe situacije. Mislim da me kolege (a jos vise koleginice ;) ) zbog toga i vise postuju, jer se ne sramim toga ko sam i odakle sam.
Moliiim!!!!!?
Kome ti to, ha!???

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

18

Citirano

Jezik jednog naroda je taj narod.

U ovome ima mnogo istine, ali nemojmo zanemarivat i kulturne tekovine. Mada jezik je jezik pa drzimo se njega. Ako su nam godinama naturali i brisali jedno, nisu mogli da utru djela koja dan danas svjedoce o prisustvu Bosanskog na ovim prostorima. Tu su velikani, tj. stubovi i sve je tu. Ima jedna solidna knjiga od Sulejmana Tabakovica pisana pre oko 150 god. Cak su recenzenti knjige morali da urade recnik manje poznatih reci na kraju. Nagradno pitanje bi bilo cije su to reci?

A u kutku istorija ima solidnih tema o Bosnjackom narodu od koga je nastao i pre koliko je pominjan u temi REKLI SU O BOSNJACIMA. To je dosta solidno odradio Gerylazez..svaka mu cast. Mada bice jos toga, ako Bog da.

Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

19

Utorak, 30. Novembar 2004

Pitanje jezika na yu prostoru nije moglo ostati po strani poslije toliko dogadjanja u zadnjih 15-20 god. Srbi imaju bolju strategiju od drugih po ovom pitanju, jer su oni postojeci srpsko-hrvatski(u stvari jugoslavenski) jezik jednostavno proglasili srpskim, a na ruku im je isla tkzv hrvatska reforma jezika koja je uslijedila poslije i poprimila obim komedije. U takvoj situaciji mi Bosnjaci ne mozemo ostat po strani. Red je da "haos" koji vlada u jeziku kojim govorimo u Pazaru uredimo. Ako je nekad ekavstina bila odraz privrzenosti elite sistemu red je da se tog kompleksa oslobodimo i da ijekavica koju smo doduse ''sakatu'' govorili u kuci izadje napolje. Zar ne kazemo maternji jezik, ako je tako onda je to onaj iz kuce nikako iz skolske citanke. Da ne bi ostao polovican u pisanju uvijek koristim ''full'' ijekavicu, iako to nije slucaj u govoru. Svoj govor nisam nikad kontrolisao ili cezurisao, gdje god da sam se zadesio uvijek sam koristio svoj pazarski :] i nikako ne volim one koji se pokondire po ovom pitanju. A djeca neka mi nauce lijepo i govorit i pisat bosanski, to mi je zelja.

Citirano

meni je maternji srpski...ja nista ne mogu protiv toga...

i nemoj, zasto se boris protiv toga, Allah dz.s. da je htio sve bi nas jednim narodom napravio i ucinio da nam jezik bude isti.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

20

Utorak, 30. Novembar 2004

Koliko se secam u srpskom jeziku postoji Zetsko-juznosandzacki dijalekat pa zasto onda u bosanskom ne bi postojalo nesto slicno. Slazem se da tako nesto treba da postoji ali u krajnjoj liniji totalno je nebitno kako taj jezik nazvati. Cinjenica je da se on razlikuje od srpskog koji se govori recimo u Kragujevcu ili gornjem Milanovcu.

Sto se tice moga govora (i pisanja), koristim se i jednim i drugim naracjem, u zavisnosti od r(ij)echi. Tako cu recimo reci uvijek, bijelo, mlijeko, dvije, dijete... ali nikada djeca, djevojka, pjesma... Naprosto, to je nesto sto nosim od kuce i ne zelim da menjam. Mislim da je i to deo naseg identiteta.
Sit Hungry Doesn't Believe

Social bookmarks