Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

21

Srijeda, 01. Decembar 2004

Kod mene je isti slucaj kao kod And_U_Price. Koristim ekavicu i ijekavicu a nijedno od ovog dvoje ne znam cisto da govorim. Niti hocu. Moj nacin govora je deo mene, deo mog identiteta. I molim lijepo. :)
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

22

Nije to samo stvar ekavice i ijekavice sto rece stati(s)ticar iz Nisa, vec izvornog jezika Arabice, pa Bosancice iz kojeg su kasnije proistekli srpski, hrvatski i dr. Nisam se posvetio vise ovoj problematici, ali znam jedno. Fes je kulturno obelezje Bosnjaka. A cudi me kako to da je Vuk Karadzic nosio jedan. Po verziji price koju sam cuo od jednog dobrog ahbaba, Vuk Karadzic se kretao u krugove naprednih Bosnjaka i cijelu bosancicu modifikovo i tako je nastao srpski jezik. Kod Srba je tad postojao crkveni jezik:"solcece zajaha, invast tiho spi ukoliko se secamo. To je jedna verzija koju cu insallah i potkrepit nekim faktima u skorijoj buducnosti. Kad to dodje na dnevnom redu.
Na nasim jezicarima ostaje da formiraju jedinstven bosanski recnik u kojem ce se naci i reci i turcizmi iz reona Sandzaka. Ovo je pominjala jedna od ucesnica tribina koje su pokretali zvanicnici BNVS-a.
A Sulejman Tabakovic je samo jedan u nizu nasih autora koji su ostavili trag u nasoj krvavoj istoriji. Znate kako se kaze, nece insallah. Politika progona, asimilacije i iseljavanja sad prelazi na institucionalne okvire ali treba bit spreman za sve. Znamo ko smo, i ne vidim razlog da treba da provlacimo kojekakve komplekse sa generacije na generaciju. Zavrsimo stvar..i ostavimo im bar taj jezik.

Originalno od Muhadzer

Citirano

A djeca neka mi nauce lijepo i govorit i pisat bosanski, to mi je zelja.
(o)

I meni.
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Sandokan

Profesionalac

(10)

• »Sandokan« je muško
  • »Sandokan« je zabranjen

Datum registracije: 12.12.2003

• Poruku poslati

23

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78
Kod mene je isti slucaj kao kod And_U_Price. Koristim ekavicu i ijekavicu a nijedno od ovog dvoje ne znam cisto da govorim. Niti hocu. Moj nacin govora je deo mene, deo mog identiteta. I molim lijepo. :)

Ma samo PAZARSKI!!
a??
Pazare jedini ,pazaree jedinii najboljiiiii, oooo ooooo oooooo ooooooo!!!!![/URL]

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

24

Četvrtak, 02. Decembar 2004

Hajde bogoti i ti Sandokane. Ja sam Pazarac, ne znam sto hoces ti. Pazarac prica pazarski, to je mojeee. To nemoze niko da mi oduzme. Ni Bosnjaci ni Crnogorci ni niko. Ja sam intelektualac i ja ne mogu da pricam nesto drugo nego samo ko pravi intelektualac. Sutra treba da mi dodju neki pacijenti, a ja da pricam tu neki bosanski. Ne mogu da zategnem covece. Kako cu.. Pravis mi probleme. Sutra neki kolega mi dodje iz Beograda, ja da pricam nesto drugacije. Treba da crvenim tu jel, da me sramota. Hoces da me ponizis...kakav siiii. I ti i ovi sto pricaju svasta. Boricu se protiv vas..sve dok imam i poslednju kap mog socijalizma tj. socijalizacije tj. asimilacije. Moj kompleks nize vrednosti stoji naspram svih vas. I nosim ga hrabroo..do krajaaa. Ne mozete mi nista. 8) Mnogo smo jaki !!!! :))

P.S. Odnosi se na one koji se nadju u ovom postu.

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

25

Petak, 03. Decembar 2004

Zetsko-juznosandzacki dijalekt

Preko 70% stanovnistva Novopazarskog Sandzaka je porijeklom sa prostora uze Crne Gore i nekadasnjeg Hercegovackog Sandzaka, sto znaci da su nasi preci velikom vecinom govorili IJEKAVICU.

Malisori koji su dosli iz Sjeverne Albanije nakon 1700 cine najvecu "manjinu" medju Bosnjacima Sandzaka, te se njihovi potomci sluze sa "lj" i koriste vise ekavicu nego ostali. Kao sto znamo, puno starijih ljudi na Pesteri i dan danas zna albanski.

Nakon Balkanskih ratova 1912 godine, cijelo podrucje Srbije i Crne Gore je bilo izlozeno jakoj "SRBIZACIJI", tako da je EKAVICA pocela uzimati zamaha. Ne zaboravimo da je Novopazarski Sandzak pripadao ZETSKOJ BANOVINI sa sjedistem u Cetinju izmedju 1929 i 1941.

Nakon podjele Sandzaka izmedju Srbije i Crne Gore 1945. godine, EKAVICA uzima zamaha u srbijanskom dijelu Sandzaka, da bi nakon 1980 PROSPERIRALA. Bosnjaci u crnogorskom dijelu Sandzaka jos uvijek pricaju CISTOM IJEKAVICOM.

Da rekapituliram, u srbijanskom dijelu Sandzaka se sve vise prica LJEPSA I LJEPSA EKAVICA. Beograd ce biti ponosan!

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

26

Petak, 03. Decembar 2004

Citirano

Orginalno od PAUK_
Hajde bogoti i ti Sandokane. Ja sam Pazarac, ne znam sto hoces ti. Pazarac prica pazarski, to je mojeee. To nemoze niko da mi oduzme. Ni Bosnjaci ni Crnogorci ni niko. Ja sam intelektualac i ja ne mogu da pricam nesto drugo nego samo ko pravi intelektualac. Sutra treba da mi dodju neki pacijenti, a ja da pricam tu neki bosanski. Ne mogu da zategnem covece. Kako cu.. Pravis mi probleme. Sutra neki kolega mi dodje iz Beograda, ja da pricam nesto drugacije. Treba da crvenim tu jel, da me sramota. Hoces da me ponizis...kakav siiii. I ti i ovi sto pricaju svasta. Boricu se protiv vas..sve dok imam i poslednju kap mog socijalizma tj. socijalizacije tj. asimilacije. Moj kompleks nize vrednosti stoji naspram svih vas. I nosim ga hrabroo..do krajaaa. Ne mozete mi nista. 8) Mnogo smo jaki !!!! :))

Ja taman rekoh, bas lijepo sto se PAUK_ vratio kad ono on opet daje password nekim likovima iz podzemlja. Pa eto ja se pronadjoh u gornjem postu. Sa Paukom cu uzivo porazgovarat posto je on jos i ostao razuman. Sa onim ko se krije iz Pauka definitivno vise nemam sta da pricam, jer taj izvrce svaku moju rijech, namerno ih pogresno tumaceci i unosi smutnju medju clanove Foruma.

Brate, zavrsio sam sa tobom svaku raspravu sad i nadalje i neka te je sramota.

Sit Hungry Doesn't Believe

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

27

Petak, 03. Decembar 2004

Neka bude Pazarski Sandokane, pa puklo kud puklo :D
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Sandokan

Profesionalac

(10)

• »Sandokan« je muško
  • »Sandokan« je zabranjen

Datum registracije: 12.12.2003

• Poruku poslati

28

Petak, 03. Decembar 2004

Citirano

Orginalno od PAUK_

PA NISI MORAO DA NAM PREVODISH."VALJDA" NISMO DJECA!!??
Pazare jedini ,pazaree jedinii najboljiiiii, oooo ooooo oooooo ooooooo!!!!![/URL]

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

29

Utorak, 07. Decembar 2004

Citirano

Ja taman rekoh, bas lijepo sto se PAUK_ vratio kad ono on opet daje password nekim likovima iz podzemlja. Pa eto ja se pronadjoh u gornjem postu.

Jos kolko ce puta da me "optuze" da pozajmljujem Gerilcu nick i da saradjujem sa podzemljem :)) Svasta ima po forumu. Ono najbolje da se povuce covek i da ne pise nista. Najrahatnije tako.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

30

Ponedjeljak, 17. Oktobar 2005

Hehehe...meni je simpaticno kod Sandzaklija sto mjesaju ijekavski i ekavski.Ima nekih koji ne znaju jos uvijek kako se pravilno izgovara neka bosanska rijec..npr. umjesto djeca kazu dijeca :D
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

31

Ponedjeljak, 17. Oktobar 2005

Takav jezik (udrobljena ekavica i ijekavica) se uvijek pricao u Pazaru i to ces cuti kod vecine Pazaraca. Eto, bas mi je drago sto ti je to simpa. :)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

32

Utorak, 18. Oktobar 2005

Citirano

Orginalno od galaksija
Hehehe...meni je simpaticno kod Sandzaklija sto mjesaju ijekavski i ekavski.Ima nekih koji ne znaju jos uvijek kako se pravilno izgovara neka bosanska rijec..npr. umjesto djeca kazu dijeca :D

Jedan od funkcionera (da ne imenujemo) u Pazaru poslao vozaca po dorucak i rekao: "Uzmi mi pet i pola i uzmi sјebi nesto." :O
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

33

Utorak, 18. Oktobar 2005

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od galaksija

Jedan od funkcionera (da ne imenujemo) u Pazaru poslao vozaca po dorucak i rekao: "Uzmi mi pet i pola i uzmi sјebi nesto."

Hahahahaha e bas ti hvala sto me nasmija na jutru :D
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

Datum registracije: 25.05.2005

• Poruku poslati

34

Utorak, 18. Oktobar 2005

Pricam

ekavicu zato sto sam u Srbiji u zemlji gde se nikad nije pricala ijekavica. Kada nesto neznam ne mogu da je na silu pricam i da pravim budalu od sebe.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

35

Utorak, 18. Oktobar 2005

prce, i nemoj da govoris ijekavicu rode, neka svako govori kako je u kuci naucio, nemoj da se nerviras oko tih sitnica. Niko ti od Bosnjaka u Sandzaku, ako i jest od svog baba, a ono od deda svoga nije cuo rijeci poput belo ili lepo, ako ti kaze jest, onda laze, ok? ;) Ma da je samo ijekavica problem.., e bas bih volio da popricas sa nekim od nase starine, tesko da bi ga 50% razumio. :P
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

• Poruku poslati

36

Srijeda, 19. Oktobar 2005

Haj, haj

da se i ja jednom sa Muhadzerom slozim.

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

37

Ne slazem se sa tobom prcenzajn. Stari Pazarci i Bosnjaci i Srbi pricaju pomijesanu ekavicu i ijekavicu, narocito stariji ljudi. To je uticaj polozaja Pazara koji je raskrsnica izmedju Srbije, Crne Gore, Bosne, Kosova... i to je obelezje Pazara, Sjenice, Tutina. U gradovima zapadnog Sandzaka, prica se gotovo cista ijekavica sto je opet uticaj Bosne (Priboj, Nova Varos, Prijepolje)

• Poruku poslati

38

Hajde

bre ti sve ozbiljnio shvatas. Koga ne mozes da naucis a ti se ni ne trudi. Ja neznam da je iko u Novom Pazaru a koji je rodjen u njemu ne doseljenik iz Crne Gore ili Bosne pricao ijekavicu. Znaci neznam nikoga. Imamo mi poneki dodatak bezveznog i nepotrebnog j ali to je retkost. Poenta moga javljanja je bila ta sto se sada u Pazaru trude da objasne Bosancima da bolje govore ijekavicu od njih.

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

39

Citirano

Orginalno od prcenzajn
Koga ne mozes da naucis a ti se ni ne trudi. Ja neznam da je iko u Novom Pazaru a koji je rodjen u njemu ne doseljenik iz Crne Gore ili Bosne pricao ijekavicu.

Vidis, ja znam i to vise njih i Bosnjaka i Srba. Ali ja pricam o tome kao o odlici Pazara kao grada bez povezivanja sa bilo kojim jezikom.

Hasasin

Početnik

(10)

• »Hasasin« je muško

Datum registracije: 03.09.2005

• Poruku poslati

40

Pa naravno da pricam pomalo ekavicu malo jekavicu.Ali bitno je da pricam Bosanskim jezikom jer sam na kraju krajeva Bosnjak.I nema tu sta.A ako negdje kazem lepo umesto lijepo opet pricam Bosanskim.
Bolje je biti sto godina milioner,nego deset dana siromasak

Social bookmarks