Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

41

Četvrtak, 20. Oktobar 2005

Grubo (takoreci odvratno) zvuci kad neko pokusava pod stare dane da promijeni ono sto je do starih dana nosio sa sobom. To govori prije svega o licnosti osobe. Dakle ne postoji doslednost. Vrlo mi ruzno zvuci (usi mi otpadaju) kad neko od ljudi o mojoj blizini (u Pazaru) kaze lepo ili belo, a inace kaze lijepo ili bijelo. Relacija je dvosmerna. Isto mi se usi (nekad i obrazi) zacrvene kad neko kaze recimo...

CJEO (umesto cio ili ceo), ili kaze vrjemena umesto vremena (Vrijeme u Bosanskom, Vreme u Srpskom, Vremena u Bosanskom i u Srpskom!!!!)

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

42

Nije mi jasno kako niko od diskutanata nije primetio da se tema ne zove "zasto govorim ekavski/ijekavski",vec "zasto pisem ekavski/ijekavski" :D
Ja pisem ekavski a i govorim takodje jer sam tako naucio u osnovnoj i srednjoj skoli,i svejedno mi je jer mi to nije maternji jezik,vec strani.maternji mi je Arapski.
Nazalost,mnoogo bolje znam strani nego maternji :D ;(
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

43

Ja i govorim i pisem ijekavski :D , jedino poslije onakvih situacija kao neki dan na marakani i opsujem tamo njima ekavski X( . Mada se dobro sjecam sjedeci u krilu mog rahmetli deeda, Smail ef ;( . da nikada nije koristio klasicnu ekavicu :] . Osnovna skola me potpuno bila navikla na nju ?( , elhamdulillah, srednja me potpuna naucila ijekavicu :] , ne zamjeram Vama koji ste prosli kroz sistem obrazovanja u potpunosti kroz ekavicu :rolleyes: , ali vas molim barem malo se potrudite, nije puno tesko, prisjetite se krila vaseg deeda i vidjecete, ide lahko ;) .
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

Datum registracije: 25.05.2005

• Poruku poslati

44

I na

ekavici i na ijekavici se Marakana pise velikim slovom. Sedi ti moj harunu jos u rahmetli dedinom krilu mozda te dedo bude i pravopisu naucio kad nisu mogli babo i mama kao i tvoja uciteljica.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

45

Petak, 21. Oktobar 2005

@prcenzajn:Evo tvog prioga iz teme "Fk Novi Pazar" :
Jel

bese ovaj crnac "GANIC ".

Posle upitne recenice se pise znak pitanja(?)a ne tacka(.). ;) Znak pitanja se posle upitne recenice stavlja,pa bilo ona na ekvskom ili ijekavskom. ;)
Ovim uopste ne pokusavam braniti Harunha,vec,ako cepidlacis,onda...i ti gresis...a nebi trebao...valjda bi ti trebao da znas srpski u prste :D
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

46

Petak, 21. Oktobar 2005

pozdrav za tebe

Citirano

Orginalno od prcenzajn
ekavici i na ijekavici se Marakana pise velikim slovom. Sedi ti moj harunu jos u rahmetli dedinom krilu mozda te dedo bude i pravopisu naucio kad nisu mogli babo i mama kao i tvoja uciteljica.

Sad bi se ovdje po starinski reklo, za mene sve ono sto je preko drine prce viste satjerali u malo slovo, i 'marakana ' ce uvijek za sve nas biti uvijek nesto malo i mizerno. A sto? Ti to dobro znas. I nemoj me tjerati da i ovdje koristim 'ekavicu' ziv bio. X(
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

Datum registracije: 25.05.2005

• Poruku poslati

47

Petak, 21. Oktobar 2005

Pogledaj semafor

[SIZE=4]SRBIJA I CRNA GORA : BiH = 1 : 0 na MARAKANI[/SIZE]. Nauci pravopis.

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

48

Petak, 21. Oktobar 2005

Malo sam vrsio analizu tvoje ne(pismenosti) :)) po ostalim postovima, trebao bi dobro analizirati kada nekog hoces kritizirati, kakav si ti u tome sto kritikujes :( . Mogu sa osmjehom, :D konstatovati, da si puno nepismeniji nego sto se zelis predstaviti ;) .

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

49

Petak, 21. Oktobar 2005

Zasto pisem ijekavski?

Pa, kako rece Vuk: Pisi k'o sto govoris, govori kako pises. :D
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

50

Petak, 21. Oktobar 2005

Citirano

Orginalno od ed
Pa, kako rece Vuk: Pisi k'o sto govoris, govori kako pises. :D

I ja ga pisem/govorim iz istog razloga. A Vukove neobicno volim i cijenim sto mi se iz avatara/potpisa da vidjeti.

Zivili
Giovanni

[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

51

Subota, 22. Oktobar 2005

Sta je prcenzajne,ponestalo argumenata(ako ih je i bilo)pa odmah menjas temu?

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

52

Subota, 22. Oktobar 2005

Pocese momku da pominju Vukove i on pobeze :))
" Bilen alemlere rahmettir "

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

53

Ponedjeljak, 27. Februar 2006

Ma nije bitno kako pisemo/prichamo,bitno je da se RAZUMEMO :]
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

54

Subota, 15. April 2006

Pisem i pricam ijekavski jer ga osjecam svojim maternjim jezikom i prorodniji mi je i pogodniji za komunakicaju. Ekavski mi je prilicno plastican,krut i suhoparan. Ijekavski mi zvuci puno svjezije. Ucila sam ga 4 godine u srednjoj i 2 na fakultetu te mi ne ide tesko,bas sam se navikla.Mislim da bismo svi trebali da potrudimo da njime govorimo jer naprosto to je narjecje naseg Bosanskog jezika i pravo koje nam je desetljecima bilo uskraceno. Zasto propustati sasnu da budemo ono sto jesmo? Pricajmo bosanski i naviknimo se konacno na to. Ne treba praviti bauka od tako male a tako znacajne stvari za nas.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

55

Subota, 15. April 2006

Citirano

Orginalno od Altuna
Ekavski mi je prilicno plastican,krut i suhoparan. Ijekavski mi zvuci puno svjezije.

E baš si ovo dobro rekla. Često sam razmišljala o tome. Ijekavski zvuči puno toplije, prirodnije, pitomije. Muzika, poezija...Sve je nekako iskrenije na ijekavskom.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

56

Subota, 15. April 2006

Ijekavski vs Ekavski

1. Bosnjaci Sandzaka su govorili 100% IJEKAVICU prije 1912. godine;

2. Bosnjaci Sandzaka su govorili 70% IJEKAVICU do 1970. godine;

3a. Bosnjaci Juznog Sandzaka govore 90% IJEKAVICU danas;

3b. Bosnjacima Sjevernog Sandzaka je nametnuta EKAVICA kroz skolski sistem. Nazalost, 90% mladih danas govori EKAVICU i NE TRUDI se da se vrati ijekavskim korijenima.

Selam!

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

57

Subota, 15. April 2006

Citirano

Orginalno od zuti cvijet

Citirano

Orginalno od Altuna
Ekavski mi je prilicno plastican,krut i suhoparan. Ijekavski mi zvuci puno svjezije.

E baš si ovo dobro rekla. Često sam razmišljala o tome. Ijekavski zvuči puno toplije, prirodnije, pitomije. Muzika, poezija...Sve je nekako iskrenije na ijekavskom.

Ma zuti cvijete samo ti se cini :)
Uvijek je zanimljivije nesto tudje :)
Evo recimo meni je jako zanimljiva ekavica.... :)
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

Meli

Početnik

(10)

Datum registracije: 02.10.2006

• Poruku poslati

58

Srijeda, 04. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od Root
Dalj ste ikad culi Pirocance, Lebance, Nislije???
Iz Nish, u Nish, do Nish, od Nish :D

E, bas nije tako :D ;) (o)
Pitam se da li su zvezde osvetljene zato da bi jednog dana svako mogao pronaci svoju ...

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

59

Nedjelja, 08. Oktobar 2006

Kada neko govori ekavski to znaci, po cuvenju naseg naroda, da govori "kulturno" i pravilno. Medjutim, mislim da je to samo eho kompleksa koji su nam "komsije" navukli, donosno, da je sve sto od njih dolazi "dobro i napredno" a mi smo ti koje oni trebaju da "preskolovavaju".

Nedavno sam slusala predavanje na fakuletu profesorice savremenog jezika i morfologije, Hasnije Muratagic-Tune, a i sama sam se poslije sjetila da je tako, da je bosanski jezik temelj i srpskog u hrvatskog jezika. Naravno da je tako jer je cak i Vuk Karadzic govorio bosanskim jezikom a Ivo Andric je polagao ispit i imao ocjenu iz BOSANSKOG jezika.

Mi smo narod koji ima svoju tradiciju, svoj jezik i svoju kulturu te svakako ne bismo trebali truniti svoj identitet onim sto nije nase-ekavicom.

Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

60

Nedjelja, 08. Oktobar 2006

ekavski sam ucio a ijekavski nisam.kad smatram da treba pravilno da pisem onda mi je lakse ekavski,mada sam i to malo zaboravio.iako sam bio jedan od boljih ucenika,van skole nikad nisam govorio pravilno ni ekavski ni ijekavski,osim kad bi se neko prikacio mom drustvu pa da ne brukam drugove.a tek sto voljim da turim j iza l,to nista da vam ne pricam.

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

Social bookmarks