Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

61

Nedjelja, 08. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od nevidljivi
ekavski sam ucio a ijekavski nisam.kad smatram da treba pravilno da pisem onda mi je lakse ekavski,mada sam i to malo zaboravio.iako sam bio jedan od boljih ucenika,van skole nikad nisam govorio pravilno ni ekavski ni ijekavski,osim kad bi se neko prikacio mom drustvu pa da ne brukam drugove.a tek sto voljim da turim j iza l,to nista da vam ne pricam.

:) :D.. ja sam u skoli ucila ijekavicu.. a takodje sam i odrastala u mjestu dje se ipak vecinom govorilo ijekavski.. tako da i ja dok pricam pretezno koristim ijekavicu.. madaa mi se nekad omakne pa onda i ekavski :)
..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

EG

Učenik

(10)

Datum registracije: 10.05.2006

• Poruku poslati

62

Nedjelja, 08. Oktobar 2006

Koristim ijekavicu i ekavicu ali ni jedno od ovo dvoje ne koristim cistio. Bas kao i inaa nekad mi se desi da napisem neku rec na ekavski

zoni

Početnik

(10)

• »zoni« je žensko

Datum registracije: 15.10.2006

• Poruku poslati

63

Četvrtak, 26. Oktobar 2006

BUDI SVOJJJJJJJ !!!!!

ZASTO PISEM EKAVSKI... ? PA EKAVSKI PISEM ZATO STO SAM UCILA U OSNOVNOJ SKOLI DA CITAM I PISEM.. JA IJEKAVSKI NISAM UCILA. NE RAZUMEM KAKO DANASNJI NAROD U N.P POKUSAVA PISAT I PRICAT NA IJEKAVSKI KADA NIKAD NIJE BIO KORISCEN... NEKO POKUSAVA DA PRICA ALI UZALUD.. JA BRATE NE MOGU SE PRAVIT KAO DA ZNAM PRICAT KAD NE ZNAM ... MA BUDI SVOJ I PRICAJ ONAKO KAKO SI ODMALENA NAUCIO BEZ VESTACENJA ..... POZZZ :rolleyes:

_ ZA KORAK NAPRED _____

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

64

Citirano

Orginalno od zoni
NE RAZUMEM KAKO DANASNJI NAROD U N.P POKUSAVA PISAT I PRICAT NA IJEKAVSKI KADA NIKAD NIJE BIO KORISCEN...

Ja ovo sad da čujem. ?(

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

65

To sto ijekavski nije koristen u Pazaru i ja isto prvi put cujem. :rolleyes:

Naravno, nama su "komsije" nabile kompleks zbog naseg ijekavskog rjecnika ubijedivsi nas da "nismo kulturni ako ne kazemo lepo, dete,cvece.." No, hvala Bogu, doci ce sve na svoje. U medjuvremenu, dako se i mi dozovemo pameti pa ijekavski vise ne budemo dozivljavali kao latinski nego kao maternji.
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

• »seherzada« je žensko

Datum registracije: 08.09.2006

• Poruku poslati

66

Utorak, 16. Januar 2007

Zoni a odakle si ti bogati?!
U Pazaru se vise prica ijekavicom nego ekavicom,e sad sto mi ucimo u skoli kako ucimo...pa dijete ne smije da kaze-lijepo,bijelo... da mu se uciteljica ni bi smijala,to je drugo. Sto se mene tice pricam vise ijekavicom!
BUDIMO REALNI ... :D

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

Datum registracije: 25.07.2006

• Poruku poslati

67

Srijeda, 17. Januar 2007

Citirano

Orginalno od Root
nabili nam nake komplekse ko da se samo u BG govori ispravnim jezikom

Ja lichno pricam ekavski zbog toga shto mi vishe odgovara....

U BGu se ne govori pravilno. Pravo (knjizevno) narecje je u istocnoj Hercegovini i u Shumadiji...verovali ili ne...
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

68

Četvrtak, 18. Januar 2007

Mislim da je obicno uvek tako da se u glavnom gradu ne prica najpravilnije.

A ja...
Ja pisem svakako, a kako tek govorim.
Tako cu ja videti DIJETE, a dati nesto DETETU. Mislim da je to moje "mixanje" jos zapazenije u govoru. Previse bosanskog/srpskog/hrvatskog jezika oko mene dovelo je do toga da ponekad naglasim rijeci kako bi naglasili B/S/H. Mozda je delimicno moj govor posledica toga da mi je otac zavrsio skolu u Sarajevu, pa onda studirao u Zg. Dakle, koristim oboje i nemam nameru da koristim samo jedno, poseno jer me neki nagovaraju na jednu, a neki na drugu varijantu. Ali mislim da nema problema dok me svi razumu. :)
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

• »Pahuljica« je žensko

Datum registracije: 16.12.2005

• Poruku poslati

69

Koristim ekavicu zato sto sam tako navikla i zato sto su me tako naucili...Govorim cisto,jer mrzim kad mesaju...

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

70

Ekavicu pravilnije govorim, izleti mi i bjelo i mlijeko, ali ne pravim frku ni sebi ni drugima . U sustini,ko hoce da te razume, razume te . . . Ko nece , dzaba ti da mu crtas ekavski ili ijekavski . . .

Daleko su i beogradski i sarajevski od ispunjavanja knjizevnih normi . . .
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

demoiselle

Zlatna sredina

(10)

• »demoiselle« je žensko

Datum registracije: 09.12.2006

• Poruku poslati

71

Pisem i pricam ekavicom. Kada sam skoro bila u sarajevu jedan momak je rekao ' bas bih voleo da cujem muslimanku koja govori ekavicom'!
Da mi je engleski maternji(ili ruski, japanski,grcki... bilo koji jezik) da li bih zbog toga bila manje muslimanka? Ili, obrnuto, da mi je maternji arapski da li bih zbog toga bila vise muslimanka?
Ako mi u sandzaku pricamo bosnjackim, ekvicom, kakva je razlika izmedju njega i srpskog(ekavica)?
Insistiranje na takvim razlikama je odjek porasta nacionalizma( neko ce reci budjenja nacionalne svesti ;) )u zadnjih 15 god.
Inace, na fakultetu u Bgdu, u svim dokumentima sam Bosnjakinja.
selam

yascool

Učenik

(10)

• »yascool« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

72

Citirano

Orginalno od carsijaner
[SIZE=4].......pisem ijekavski....
....jer mi je jezik Bosanski....
[/SIZE]

Bravo carsijaneru....Slazem se,iako ponekad pricam ekavicom,trudim se da par pisem ijekavicom,jer sam Bosnjak, i to smatram nekim nacionalnim identitetom...Problem je kod nas sto nam je u skolama maternji jezik srpski,sto nismo pricali ijekavicom,pa nekima mozda to predstavlja problem. Sto se tice mene samog,u govoru,nikad necu reci belo,lepo, kad mogu bijelo i lijepo...ali isto tako npr. trudicu se da napisem smjer,iako mi se ponekad omasi pa kazem smer :P
Skoro svi mi pricamo tako i ne stidim se svog dijalekta bosanskog jezika.
Ko igra za raju i zanemaruje taktiku,zavrsice karijeru u nizerazrednom Vratniku!

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

73

Govorim i pishem ekavicom, jer se trudim da se koliko-toliko pravilno izrazavam. Za mene izrazavanje nije samo forma, povrshina. Ima neka tema ovde u kojoj se kaze neshto u smislu da su oni koji se izrazavaju pravilno slichni licemerima (?!), kako je to nebitno i sl. Ne znam da li josh uvek postoji taj prilog...
Koristeci ijekavicu imam vishe shanse da pogreshim. U srednjoj shkoli sam konstantno pisala ijekavicom, chak i kad bi mi diktirali ekavski. Neka vrsta navike. Ali zato sam uvek govorila ekavicu.

Naravno, chesto kazem "lijepo", "dijete" i sl.

Uvek mi prija ushima kada chujem da neko pravilno govori, pa bilo ekavicom ili ijekavicom. Ne znam da li je nemogucnost da se opredelimo uzrokovala pomalo chudan govor u Pazaru. Meshanje ekavice i ijekavice - za to vec imam opravdanja, ali korishcenje "ć" i "lj" gde treba i gde ne treba - to vec nije nashe jezichko nasledje. To je unishtavanje govora.

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

74

Ja se isto tako trudim da pravilno govorim i izrazavam se, tako da mi mešanje ekavskog i ijekavskog nerečja ne smeta u tome.
Mogu mešati ta dva narečja ali i dalje pravilno govoriti,zar ne?Padeži postoje u svakom od tih jezika(srpskom i bosanskom);)
A kao što i većina Sandzaklija govori i meni vrlo često kao posledica kombinovanja raznih dijalekata,"izletavaju" reči ijekavskog izgovora,a prednjačim u ekavici jer me je školstvo nateralo na to,ceo naš sistem škole je bio usklađen sa Srpskim jezikom-ekavskog narečja,tako da je sasvim razumljivo naše mešanje izgovora.Mi živimo u Srbiji ljudi,tu smo odrasli,i to je normalno.

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

75

U privatnim razgovorima nikad ne pricam knjizevno, niti se trudim. Koristim ijekavicu u vecini slucajeva, mada sam u zadnje vrijeme pocela vise da mijesam, vjerovatno pod uticajem drustva. U pisanju vise pazim i vise vodim racuna o ijekavici nego u govoru.

Sjecam se u srednjoj, odgovara drugarica iz Bg-a bosanski, i recituje neke stihove.Zamolila me prije casa da je pogledam svaki put kad treba ijekavica. Ja na to zaboravila i recituje ona, ja je nesvesno pogledam kad ona:
...i hljeb i mjed ...
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

• Poruku poslati

76

Zisto....ako smo mi Boshnjaci, kako to da je nash 'maternji' jezik bosanski? Bosnjak i bosanac nije isto....je l' moze to neko da mi pojasni?
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

77

SuddenDeath, tu temu smo vec pre nekoliko godina "sazvakali" na ovom forumu.

Navikavaj se da koristis opciju za pretrazivanje foruma, iznenadit ces se sta se sve ovde moze naci i nauciti:

http://forum.novipazar.org/thread.php?threadid=95&boardid=54
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Bosniaco

Zlatna sredina

(10)

• »Bosniaco« je muško

Datum registracije: 30.12.2003

• Poruku poslati

78

Petak, 19. Januar 2007

Jezik u Sandzaku - Mapa iz 1950. godine

Tradicionalno, sandzacki Bosnjaci govore IJEKAVICU, sto se moze vidjeti i sa ove stare karte (Zetsko-sjenicki i istocnohercegovacki dijalekt).

Svako moze govoriti kako god zeli, ali je NETACNO kada neko kaze da sandzacki Bosnjaci pricaju tradicijom ekavicu.

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

• Poruku poslati

79

Petak, 19. Januar 2007

Hvala Admin...
S obzirom da ova tema govori o tome, nije mi ni padalo na pamet da gledam da li je ta tema vec "sazvakana" il' jok...al shtagod, ti si admin :P

Koliko mene pamcenje sluzi, Zetsko-Sjenicki dijalekat je blizi srpskom knjizevnom govoru od onog "beogradskog"...tako da nemojte pokushavat da zvuchite "kulturno" i akcentovati rechi ko 'beogradjani' jer je nepravlino...Meni ijekavski govor uopshte ne smeta il' slichno, bas naprotiv, volim kad chujem da neko pricha tako, ali pod uslovom da je pravilna ijekavica, a jok ono zorom (ko na VIJEstima RTV-a....)...Neshto shto mi smeta kod nasheg naroda je podsmejavanje drugim dijalektima, tj. akcentima....i ono otezanje na prvom slogu (kaasika, paatika, itd..). Meni su se, na primer, smejali kad sam reko patika, a ne paatika...(muchno mi sad da trazim ona slova sa akcentima...valjda znate na shta mislim)... Glupo...pusti svakog da pricha kako hoce..njegova stvar...

Hvala

EdinA`

Zlatna sredina

(10)

• »EdinA`« je žensko

Datum registracije: 22.02.2006

• Poruku poslati

80

Petak, 19. Januar 2007

Mislim da je suvishno osudjivati ljude koji govore ili pak ne govore ijekavicu. Svako ima pravo izbora koje mu niko ne moze uskratiti. I zbog toga svaki drugi komentar vezan za ekavicu i ijekavicu na ovakav nachin bi bio suvishan. Bar ja tako mislim.
Pozdrav.
[SIZE=2]Hocesh protiv njih ? ? Onda, budi bolji od njih ! ![/SIZE]

Social bookmarks