Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

2.061

Nedjelja, 23. Septembar 2007

@Babbha, Karakterna, Manager, pink, annonimus, linalena, zuti cvijet, Junus, inaa - sa malim zakasnjenjem se zahvaljujem na cestitkama i lepim zeljama i ja vama zelim sve najbolje i puno zdravlja i uspeha u zivotu :D :D :D :D :D :D :D :D :D !!!!
Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

2.062

Nedjelja, 23. Septembar 2007

Srecan rodjendan
esd
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

Datum registracije: 08.09.2007

• Poruku poslati

2.063

Ponedjeljak, 24. Septembar 2007

Selamim sve pjesnike foruma
za istinu

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

2.064

Srijeda, 26. Septembar 2007

Srecan rodjendan Merima1
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

2.065

Cestitam temi "zelje pozdravi i cestitke" 4 rodjendan, sve najbolje i ziva bila.

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

2.066

[SIZE=4]Megi,

Sretan ti rodjendan!
Vazda mi bila sretna!

Voli te LilSis! :D
[/SIZE]

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

2.067

Petak, 28. Septembar 2007

Srecan rodjendan McDino.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

• »Ez_Zehra« je žensko

Datum registracije: 16.07.2007

• Poruku poslati

2.068

Ponedjeljak, 01. Oktobar 2007

Puno selama za Altunu i njenog supruga koji su trenutno na bracnom putovanju. :) (o) (o)

Altuna nevesto nasa neka je po hajru i bice inshaAllah. :)

ps: svrati, nemoj nas zaboravit

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

2.069

Utorak, 02. Oktobar 2007

S malo vecim zakasnjenejm zahvaljujem svima koji su mi cestitali rodjendan i mubareklisali udaju.

Opet sa zakasnjenjem, nek Vam je mubarek ovih posljednjih 10 dana Ramazana.

A mojoj dragoj sestri Altuni hajirli brak, miran i ugodan zivot sa bracnim saputnikom od srca zelim.

"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

2.070

Utorak, 02. Oktobar 2007

Sve čestitke i svaki hajr Altuni, da je uvijek srećno zaljubljena ako Bog da :)

Selam za Imanu!
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

ANNA

Zlatna sredina

(10)

• »ANNA« je žensko

Datum registracije: 14.08.2007

• Poruku poslati

2.071

Srijeda, 03. Oktobar 2007

RODJENDAN

Želim da ti kažem:

The Maniacs...

SREĆAN RODJENDAN...

p.s. Iznenadjenje....

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

2.072

Subota, 06. Oktobar 2007

Sellam svima..sretan i bericetan rodjendan scvima kojima je bio do sada , a ovim mladim nevjestama hir i srecu i neka ih Allah dz.s. nagradi s puno djece :D
Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

2.073

Ponedjeljak, 08. Oktobar 2007

Hvala vam, ljepotice moje.

P.S.Nijedan mi ljepotan ne cestita...Ne ostavi bez sestara muslimanki! :))

Ez-Zehra, vilo moja, svracat cu ti svaki dan, ne brigaj. :)
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

2.074

Altuna, nek ti je hairli brak. I želim ti da uspiješ sebe da savladaš i ukrotiš, jer ako to ne uspiješ, sigurno ćeš imati problema u braku. Ovo ti je moj iskren savjet, a ti shvati kako hoćeš.
Polako ubijaj u sebi samopouzdanje, a jačaj bogobojaznost, poniznost i skromnost.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

2.075

Citirano

Orginalno od Junus
Altuna, nek ti je hairli brak. I želim ti da uspiješ sebe da savladaš i ukrotiš, jer ako to ne uspiješ, sigurno ćeš imati problema u braku. Ovo ti je moj iskren savjet, a ti shvati kako hoćeš.
Polako ubijaj u sebi samopouzdanje, a jačaj bogobojaznost, poniznost i skromnost.

:)) Dobar si.Al necu da nastavljam....Jednom sam pojela cutek od Admina. ;) :))
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

2.076

I da hoćeš da nastaviš ja ne bih, jer ja nisam ni imao namjeru da se sa tobom svađam. Ovo je tebi od mene bio iskren savjet, a ako ti misliš da je to neka provokacija, onda halali. Sa druge strane pomenula si da ti niko od muških nije čestitao, pa rekoh hajde da nešto napišem.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

2.077

Altuna, svaki hair u braku i insallah da budete samo hair jedno drugom (muz tebi i ti njemu). ;)
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

• »Kako_bilo« je muško

Datum registracije: 06.10.2007

• Poruku poslati

2.078

Utorak, 09. Oktobar 2007

NEK NAM JE SVIMA SA HAJROM OVA DOBRA NOC

NAJVREDNIJA NOC- LEJLETU-L- KADR

INNA ENZELNAHU FI LEJLETIL KADR. VE MA EDRAKE MA LEJLETUL KADR. LEJLETUL KADRI HAJRUN MIN ELFI ŠEHR. TENEZZELUL MELAIKETU VERRUHU FIHA BI IZNI RABBIHIM MIN KULLI EMR. SELAMUN HIJE HATTA MATLEIL FEDŽR.

" Mi smo ga poceli objavljivati u noci kadr. A sta ti mislis sta je noc Kadr? Noc kadr je bolja od hiljadu mjeseci. Meleki i Dzibril, s dozvolom gospodara svoga, spustaju se u njoj zbog odluke svake. Sigurnost je u njoj sve dok zora ne svane." (El- Kadr,1-5)

Draga braco i postovane sestre u islamu, Esselamu alejkum!

Govoriti o Lejletul kadru je vrlo tesko jer nikada se ne moze sve reci niti je ikada dosta o tome govoriti. Zato cu i ovaj put progovoriti o ovoj noci koristeci se dijelom znanja nasih prethodnika, alima koji su o ovoj noci vec napisali i rekli pa ce i moja malenkost nesto tome dodati.

Vrijednost Noći kadr

1. Koliko je ta noc vrijedna najbolje se vidi iz samoga Kur'ana. Naime, u Kur'anu se o njoj govori na dva mjesta, od kojih je jedno kompletna 97. sura, koja je po njoj i dobila ime.

2. U drugom ajetu te sure kaze se: "A ko ce ti reci sta je Noc kadr?" Onaj ko proucava Kur'an primijetit ce da, kada god Uzviseni pocne pitanje rijecima "A ko ce ti reci..." (we ma edrake...), On time skrece paznju na onoga kome se obraca na nesto sto je veoma vazno. Dakle, ovdje, na taj nacin, najavljuje govor o najvaznijoj i najodabranijoj noci.

3. U trecem ajetu te sure kaze se: "Noc kadr bolja je od hiljadu mjeseci!" Naravno, time se misli na mjesece u kojima nema te noci. Mnogi su pretvarali tu cifru u godine, pa su dosli do zanimljivog podatka da je ta noc vrednija od osamdeset tri godine i cetiri mjeseca u kojima nema te noci! Tumaceci ovaj ajet, mufessiri kazu da se time misli da su dobra djela uradjena u toj noci, ako se kompletna provede u cinjenju dobrih djela, vrednija nego sva dobra djela uradjena u periodu od osamdeset tri godine i cetiri mjeseca. Time se trazi od vjernika da tu noc provedu sto vise, a po mogucnosti i cijelu, u cinjenju dobrih djela.

4. U toj suri ona se naziva "Noc sudbine" (lejletul-kadr) i spasom (selam), a u suri "Ed-Duhan" opisuje se kao blagoslovljena noc (fi lejletin mubareketin).

5. Pored toga, i'tikaf, tj. boravak u dzamiji zadnjih deset dana i noci u ramazanu, radi ibadeta, propisan je svakako i zbog toga da bi se ta noc provela u cinjenju dobrih djela i tako zaradila velika nagrada koja se samo na taj nacin moze steci.

Sta ciniti u toj noci?

Iz svega navedenog jasno se vidi da je Noc kadr prilika kakva se samo jednom u toku cijele godine pojavljuje, pa zato vjernici treba da se potrude da se okoriste njenim blagodatima i da uberu njene plodove. U tome smislu Poslanik, s.a.v.s, kaze: "Onome ko provede Noc kadr u ibadetu, vjerujuci i nadajuci se Allahovoj nagradi, Allah ce mu oprostiti sve prethodne grijehe!"

Dakle, tu noc treba provesti u klanjanju dobrovoljnog (nafila) namaza, ucenju Kur'ana, ucenju različitih oblika zikra (tekbir, tehlil, tahmid, tesbih...), tj. sjecanja na Allaha, dz.s., obracanju Uzvisenom putem dove i tevbom, tj. pokajanjem, te trazenjem oprosta od Najmilostivijeg od svih milostivih.

Posebno te noci Uzvisenom treba upucivati slijedecu dovu: ALLAHUMME INNEKE 'AFUVVUN, TUHIBBUL-'AFVE, FA'FU ANNI! (Allahu moj, zaista si Ti onaj koji prasta i volis da prastas, pa oprosti meni!).

To vidimo iz hadisa u kojem stoji da je Aisa, r.a, jednom prilikom upitala Vjerovjesnika, s.a.v.s: "Kada bih znala koja noc je Noc kadr, sta bi trebalo u njoj da izgovaram?", pa joj je on odgovorio: "Izgovaraj: ALLAHUMME INNEKE 'AFUVVUN, TUHIBBUL-'AFVE, FA'FU ANNI!" Kako prenosi H.Aisa, Poslanik, s.a.v.s, je bio inace darezljiv i puno je čcnio ibadet, ali to je pojacavao u zadnjih deset dana i noci ramazana. On bi cijele noci provodio u ibadetu i skoro nikako ne bi spavao.

Pored toga, budio je sve clanove svoje porodice u tim nocima, kako bi ih i oni proveli u ibadetu. Iz svih navedenih predaja jasno je da bi na taj nacin trebalo da postupaju svi oni koji zele provesti Noc kadr u ibadetu i tako zasluziti veliku nagradu kod Allaha, dz.s.

U vezi sa i'tikafom treba napomenuti da se ne treba ogranicavati, kao sto je kod nas uobicajeno, na to da samo jedan ili dva covjeka budu u i'tikafu zadnjih deset dana ramazana. Na osnovu prakse Muhammeda, s.a.v.s, moze se zakljuciti da je ispravno i pozeljno da vjernici provedu jedan dio vremena u dzamiji, pored obaveznih namaza, cineci ibadet i ucestvujuci koliko bilo u i'tikafu. To je pohvalno djelo i treba ga uvoditi u nasu praksu.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

2.079

Utorak, 09. Oktobar 2007

Amin ja Rabbi i sve ti sa hairom brate.

• »Kako_bilo« je muško

Datum registracije: 06.10.2007

• Poruku poslati

2.080

Utorak, 09. Oktobar 2007

i tebi ko god da si

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks