Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko
  • »galaksija« je autor ove teme

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 30. Oktobar 2005

ZEN-ZEN pricice

Bio jednom jedan bunar.U tom bunaru citav zivot zivjele su zabe.Medju tim zabama postojao je jedan zabac koji je bio vodja i njega su zvali Guru.Zivjeli su oni tako mirno i sretno u tom bunaru .Nekim zabcima i zabicama taj zivot je bio jako dosadan jer je sve bilo tako «savrseno mirno» jer svi su morali klimati glavom vodji Guru-u,na sve sto kaze i niko mu nije smio reci NE.Guru zabac se pravio jako vazan i jasno mu se na celu svakodnevno mogla citati parola:SVI ZA JEDNOG,JEDAN ZA SEBE.
Svaki dan za te zabice je bio isti,sve je bilo ok,sve dok se jednog dana ne pojavi jedna djevojcica po imenu galaksija.Sve zabice su je docekale veoma fino,ali i Guru istupi u znak dobrodoslice…»Kre-kre…dobro nam dosla u bunar!»
«Hvala» rece galaksija.
«Kako se zoves i odakle dolazis?» opet je upita Guru.
«Dolazim iz jedne galaksije koja je daleko odavde od vaseg bunara,a ime mi je galaksija» rece galica i zapali lulu-mira.No,posto Guru nije pusio njemu se ne svidi ta lula mira,ali ostale zabice su se okupile oko galaksijice i trazile su koji dim.To je jos vise naljutilo Guru-a,jer je osjetio da je ta nova gosca iznad njega,pa ga je ta spoznaja strasno naljutila i trpio je to u sebi pokusavajuci da se nosi sa tim..(jedva).
A onda da bi ponizio malu galaksiju,rece nadmeno…»A kakva je ta galaksija iz koje dolazis????Je li velika kao MOJ BUNAR????».
Galaksija se okrenula prema zabcu-vodji,podigla obrvu i prsnula u smjeh…»Naravno da je veca…pa ne moze se ni poreditit sa ovim bunarom».
No,Guru se pravio da ga ne zanima ono sto je galaksija pricala i onda se krenuo drugim zabicama i rekao glasno:»Od svih lazura koje sam u zivotu sreo,ova je ubjedljivo najgora!» i pljunu na djevojcicu.Djevojcica se podize,ostavi lulu mira onim zabicama oko sebe ,pogleda jos jednom u Gurua,zavrti glavom i izadje iz bunara.
Taj Guru je bio isuvise ogranicen da bi shvatio neke stvari kao sto su ove:Kad pljunes na Nijagarin vodopad on i poslije toga ostaje isto tako velicanstven kao sto je i bio. :)
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 31. Oktobar 2005

LULU

Posjetilac jedne ludnice zatekao je jednog ludaka kako se neprestano klati na stolici i sav sretan beskonacno ponavlja:»Lulu…Lulu…»
«Sta je tom covjeku?» pitao je posjetilac doktora.
«Lulu je zena koja ga je ostavila»-odgovorio je doktor.
Obojica su zatim dosli do celije u kojoj je bio covjek koji je neprestano udarao glavom u zid i jecao:»Lulu….Lulu…»
«Sta,zar i ovaj ima sindrom Lulu…»-upitao je posjetilac.
«Da»,odgovorio je doktor»On je covjek za koga se Lulu udala»

(Samo su dva razloga za tugu u zivotu:kad ne postignemo ono sto zarko zelimo i kada to postignemo)

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

3

Poslje raznih na forum evo stigose i zen-zen pricice. Nesto razmisljam, otkud naziv zen-zen?
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

4

Citirano

Orginalno od ed
Poslje raznih na forum evo stigose i zen-zen pricice. Nesto razmisljam, otkud naziv zen-zen?

Tako im je naziv.To su raznorazne kratke pricice iz raznog naroda.Ljudi tj.pisci koji ih skupljaju po svijetu ,razradjuju te pricice po svom...a mislim da su bas simpa i da nose jednu duboku poruku svima koji ih citaju.... :) tako da se mnogi mogu prepoznati u njima :]

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

5

Utorak, 01. Novembar 2005

PECENE USI

Jedan pijanac isao je ulicom i naisao na prijatelja koji ga je upitao: «Sta ti se desilo sa usima?Kako si ih sprzio?»
«Ma glupo-zena je ostavila ukljucenu peglu i kad je zazvonio telefon,zabunom sam uzeo peglu»
«Shvatio sam,ali sta je bilo sa drugim uvetom?»
«Taj kreten je ponovo zvonio!»

(Poenta price je u tome da ljudi nikad ne bi grijesili kad bi shvatili da svaki put kada ucine grijeh povredjuju sami sebe.Medjutim,mnogi su obuzeti takvom apatijom da ni najmanje nisu svjesni patnje koju sebi nanose)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

6

Srijeda, 02. Novembar 2005

PIJANAC I MJESEC
Jedan pijanac teturao se nocu preko mosta i naisao na drugog pijanca.Obojica su se nagnuli preko ograde mosta i otpoceli razgovor.
«Sta je ono dole?»,upitao je pijanac,gledajuci u Mjesecev odraz na povrsini rijeke.
«Mjesec»,odgovorio mu je prijatelj.
Pijanac se zagledao,u nevjerici iskrivio vrat i rekao:
«Dobro,nema problema.Ali kako sam dospio cak ovamo gore?»

(Mi gotovo nikada nevidimo stvarnost.Ono sto vidimo samo je njen odraz,prerusen u rijeci i pojmove,koji zatim poistovjecujemo sa stvarnoscu.Svjet u kome zivimo samo je konstrukcija naseg duha)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 03. Novembar 2005

KO JE «DOBRI»?

Jedan pustinjak molio se Bogu u pustinji.Kad se okrenuo ugledao je neocekivanog posjetioca kako sjedi iza njega.
«Sta hoces?»-upitao ga je pustinjak.
Posjetilac mu je ispricao tuznu pricu.Jedno vrijeme njegova kuca je bila cuvena u carsiji iz koje dolazi.Sobe su bile prepune mladih,molilo se Bogu svaki dan,medjutim,jednog dana kuca se ispraznila i odjednom sve je utihnulo.Neki su otisli iz nje da grade nove kuce misleci da ce tako biti sretniji.Ostala je samo grupica NJIH koji su se molili Bogu,dok im je srce bilo ispunjeno tugom.Na kraju upitao je pustinjaka:
«Da li ne nas grijeh razlog sto je kuca u takvom stanju?»
«Da»-odgovorio je pustinjak,»grijeh neznanja»
«O kakvom je grijehu rijec?»
«Jedan od vas je preruseni DOBRI,a vi to ne znate»
Pustinjak je zatim nastavio sa svojim molitvama,a posjetiocu je srce zaigralo pri pomisli da se DOBRI krije medju njima.Zamisli DOBRI u ljudskom obliku?!I to bas u njihovoj kuci!Kako ga nije prepoznao?Ko bi to mogao da bude?Brat Kuhar?Brat Cuvar?Brat Kljucar?Ne,imali su toliko mana.Ali pustinjak je rekao da je DOBRI prerusen.Mozda su te mane nacin prerusavanja?Ako bolje razmisli,u kuci niko nije bio savrsen,pa ipak je jedan od njih DOBRI!!!Kad je stigao kuci,okupio je se ukucane i obavijestio ih o svom otkricu.Sa nevjericom su gledali jedni u druge.DOBRI? Ovdje?Nemoguce!Medjutim,izgleda da je ovdje inkognito,krije se.Onda je,mozda…A mozda je onaj tamo?Ili onaj drugi?Ili….Jedno je bilo sigurno-ako je DOBRI prerusen,nece biti lako prepoznati ga.Zato je svako poceo prema svakome da se odnosi obzirno i s postovanjem.»Nikad se ne zna»-mislili su,kad se setnu s nekom novom osobom «Zasto n bi to bio taj DOBRI?»
Na kraju atmosfera u kuci je podrhtavala od radosti i sve vise se mladih vracalo u nju sa molbom da ih prime nazad pod krov.

POUCNA PRICA ZAR NE??????? ;)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

8

Petak, 04. Novembar 2005

TAJNA SRECE

Putnik: «Kakvo ce vrijeme biti danas?»
Pstir:»Onakvo,kakvo meni odgovara»
«Kako znas da ce biti vrijeme kakvo tebi odgovara?»
«Jer sam otkrio da ne mogu uvijek imati ono sto mi odgovara,i naucio sam da uvijek budem zadovoljan onim sto imam.Zato sam siguran da ce vrijeme biti kakvo meni odgovara»

(Poenta ove pricice je u tome da se sreca i nesreca kriju u nasem odnosu prema dogadjajima,nikad u prirodi samih dogadjaja)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

9

Subota, 05. Novembar 2005

PET ZVONA

Jednom je postojala krcma koja se zvala «Srebrna zvijezda».Krcmar je slabo poslovao i pored toga sto je dao sve od sebe da privuce goste.Lijepo je opremio lokal,poboljsao usluu i smanjio cijene na razumnu mjeru,ali nista nije pomoglo.Ocajan,otisao je kod jednog mudraca po savjet.
Kad je saslusao njegovu tuznu pircu,mudrac je rekao «Jednostavno je.Treba samo da promjenis nazic krcme»
«Nemoguce!» uzviknuo je krcmar.»Od davnina je poznata kao «Srebrna zvijezda».
«Moguce» odlucno se usprotivio mudrac «Sada trebas da je nazoves «5 zvona» i okacis 6 zvona na ulazu u krcmu»
«Sest zvona?Kakav je to apsurd?Cemu bi sluzila?»
«Probaj i vidjet ces» s osmjehom je zavrsio mudrac.
I tako,krcmar ga poslusa.Svi koji su prolazili pored krcme ulazili su da im ukazu na gresku;svako je bio ubijedjen da je samo on primjetio jedn zvono vise.Kad bi usli,prolaznici bi se obicno iznenadili ambijentom i usluznoscu osoblja,pa su cesto sjeli da se posluze necim,dajuci krcmaru prihod na koji je tako dugo cekao.

(Ova prica govori o tome da nema mnogo stvari koje toliko mogu da ushite nas ego kao sto je ispravljanje tudjih gresaka) :)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

10

Ponedjeljak, 07. Novembar 2005

OTAC NASTRADALOG

U jednoj varosici doslo je do saobracajne nesrece.Zrtva je bila okruzena velikom grupom ljudi,tako da novinar nije uspjevao da pridje i vidi zrtvu.Tada mu je sinula ideja!
«Ja sam otac nastadalog!» viknuo je.»Molim vas,pustite me da prodjem!Ja sam otac!»
Gomila se razmakla i on je ugledao nastradalog.To je bio magarac. :D

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

11

Srijeda, 09. Novembar 2005

POL SEZAN

Pol Sezan je 35 godina zivio u sjenci,slikajuci remek-djela koja je poklanjao neukim susjedima.Toliko je volio svoj posao da nije cak ni mislio o nekom priznanju;nije ni sanjao da ce ga jedngo dana smatrati ocem moderne umjetnosti.
Svoju slavu za zivota dugovao je jednom galeristi iz Pariza koji je vidio njegove slike i napravio prvu Sezanovu izlozbu.Svi su dozivjeli to iznenadjenje da se nadju pred velikim majstorom.I on je bio jednako iznenadjen.Stigao je na izlozbu oslonjen o ruku svoga sina i kada je vidio svoje slike,nije mogao da prigusi zadivljenost :»Vidi,uramili su ih!» rekao je sinu.

(Vidite kako velicina nije svjesna same sebe,to isto vazi i za svetost)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 10. Novembar 2005

PUSTINJAK I NJEGOVO JA

Jedan pustinjak bio je toliko izmucen iskusenjima svake vrste da nije vise mogao da izdrzi.Rijesio je da napusti svoju celiju i ode kud ga noge nose i oci vode.Dok je obuvao sandale da sprovede svoju odluku,primjetio je drugog pustinjaka nedaleko od njega koji je takodjer obuvao sandale.
«Ko si ti?» upitao je nepoznatog.
«Tvoje ja»,odgovorio je ovaj «Ako sam kriv sto odlazis,znaj da cu ici s tobom kud god ti posao»

(Zakljucak:Ono od cega bjezis i ono za sta se vezujes,samo su dvije strane u tebi)

KADA JE DAN A KADA JE NOC

Jedan guru pitao je svoje ucenike kako znaju kad prestaje noc i pocinje dan.Jedan je odgovorio:
«Kad iz daleka mogu da razaznam konja od trave»
«Ne,nije to « rekao je guru.
«Kada iz daleka mogu da vidim da li neko drvo mango ili smokva»
«I to je pogresno»
«Pa kako onda?» upitali su ucenici.
«Kada gledas u oci bilo kog covjeka i prepoznas brata:kada gledas u oci bilo koje zene i prepoznas sestru.Ako to jos ne znas,tada je i dalje noc,cak i kad je sunce visoko na nebu».

HRABROST JEDNOG MISA

Po indijskoj basni postojao je mis koji je zivio u neprestanom strahu pd macaka.Jedan carobnjak sazalio se na njega i pretvorio ga u macku.Tada je on poceo da strahuje od pasa.Carobnjak ga je pretvorio u psa,poslije cega je ovaj poceo da se boji pantera.Kada je pretvoren u pantera,poceo je da se boji lovaca.Carobnjak se predao,ponovo ga je pretvorio u misa i rekao mu:»Nikako ne mogu da ti pomognem,jer uvijek zadrzavas srce jednog misa».

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

13

Petak, 11. Novembar 2005

KRADLJIVAC CIPELA
Jedan bogati musliman posao je u dzamiju .Kad je dosao,ostavio je vani svoje elegantne cipele.Poslije nekoliko minuta,kad je zavrsio molitvu i kad je izasao napolje,elegantnih cipela vise nije bilo.
«Kakva sam budala» pomislio je,»kad sam ostavio napolju takve cipele bez cuvara.Tako sam nekog stavio na iskusenje i pruzio zgodnu priliku a ih ukrade,a inace bi mu rado poklonio da mi ih je trazio.Sada sam odgovoran sto sam od covjeka napravio lopova»

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

14

Ponedjeljak, 14. Novembar 2005

ZUBI ALIGATORA

Jedan turista na Amazonu s divljenjem je gledao ogrlicu jednog Indijanca.»Od cega je napravljena?» upitao je.
«Od aligatorovih zuba»,glasio je odgovor.
«Da.Shvatam.Vjerovatno za vas imaju istu vrijednost kao za nas biseri»
«Nije bas tako.Svakim od njih moze se otvoriti ostriga»

(Zakljucak price:Prosvjetljeni vidi dijamant kao obican kamen dok mu ljudski um ne prida vrijednost.
Stvari su velike ili male shodno onom kako ih nas um vidi)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

15

Srijeda, 16. Novembar 2005

IZGUBLJENI KRITICAR

Bio jednom jedan rabin koga je narod volio i postovao.Smatrali su ga da je poslan od Boga.Nije bilo dana da se ne okupi gomila svijeta pred njegovim vratima u potrazi za blagoslovom ili savjetom.Kad god bi rabin progovorio,masa je zudno upijala svaku njegovu rijec,kao da kroz njega progovaraju andjeli.
Medju ovim ljudima bio je jedan prilicno antipatican covjek koji nikad nije propustao da se suprostavi rabinu.On je uocio rabinove slabe tacke i javno ukazivao na njegove mane,tako da su uvrijedjeni rabinovi ucenici poceli da govore kako ga je sam djavo poslao u njihov grad.
Jednog dana «djavo» se razbolio i umro.Svi su odahnuli,duboko u srcu zadovoljni sto taj neodgovorni jeretik nece vise prekidati rabinove govore i kritikovati njegovo ponasanje.
Zato,ljudi su bili iznenadjeni vidjevsi na sahrani da je rabin duboko i iskreno ozaloscen.
Kada ga je kasnije jedan ucenik upitao da li tuguje za pokojnikom,on je odgovorio:
«Ne,ne.Zasto bih oplakivao naseg prijatelja koji je sad na nebu?SEBE ja oplakujem.Taj covjek je bio jedini moj prijatelj.Okruzen sam samo ljudima koji me uvazavaju.On je bio jedini koji me je stavljao na probu;bojim se da cu bez njega prestati da rastem».

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 17. Novembar 2005

SLJEDECI GOVORNIK

«Bas lijepo od vas sto ste ostali do kraja mog predavanja,kad su vec svi otisli.Hvala vam»
«Nema na cemu,ja sam sljedeci govornik»

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

17

Subota, 19. Novembar 2005

"ZBOG TEBE"

Jedan diktator koji je opljackao svoj narod setao je ulicom okruzen brojnim policajcima.Iznenada zastao je kod jednog izloga sa luksuznom robom."Ah siroti penzioneri!" licemjerno ih je zalio,lijuci krokodilske suze"Oni nikad nece moci sebi ovo da priuste".
Jedan penzioner koji nije cuo ove rijeci,prisao e policajcu i upitao ga :"Zasto place nas Predsjednik?" "Zbog tebe stoko!Zbog tebe!"dreknuo je policajac i odalamio ga pendrekom.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

18

Ponedjeljak, 21. Novembar 2005

`STA AKO ODBIJE`

Samjuel je bio vrlo potisten.Gazda mu je otkazao stan I on nije znao kuda da ode.U jednom trenu sinula mu je ideja-mogao bi da se preseli kod svog dobrog prijatelja Mosea.Ova misao privremeno ga je utjesila,ali samo dok se nije javila druga:`Sta ti garantuje d ace te Mose primiti u svoju kucu?`
`A sto to ne bi ucinio?` rekao je sebi,vec pomalo iznerviran`Na kraju krajeva,ja sam bio taj koji je prenasao kucu u kojoj on sada zivi I pozajmio mu novac da plati prvih 6 mjeseci zakupa.Najmanje sto moze da ucini za mene je da me primi na 2-3 nedjelje dok se ne izvucem iz ove nevolje`.
To ga je ponovo smirilo,ali je poslije vecere opet pocela da ga muci ista misao:`Sta ako odbije?`.
`Da odbije!?` uzviknuo je `Zasto bi me pobogu odbio?Taj covjek moze da mi zahvali za sve sto ima.Ja sam taj koji mu je nasao posao,ja sam ga upoznao sa lijepom zenicom koja mu je podarila 3 djece na koju je toliko ponosan.Zar da odbije da me primi na nedjelju dana?Nemoguce!`
Ponovo se oraspolozio,dok nije legao I shvatio da ne moze da zaspi,jer ga je I dalje mucila ista misao:`A sta ako ipak odbije?Sta ces onda?`
Samjel se razbjesnio `Kako se samo usudjuje da odbije` uzviknuo je `Meni I samo meni duguje to sto je uopce ziv.Ja sam taj koji ga je spasao kad se jos kao djete,davio u rijeci.Zar ce biti tako nezahvalan da me usred zime ne primi u kucu?`
Ali misao mu I dalje nije davala mira.`Sta ako…`
Siroti Samjuel se dugo borio sa njom,da bi na kraju skocio iz kreveta u gluho doba noci,otisao do Moseove kuce I zvonio mu sve dok mu Mose nije otvorio vrata,probudjen iz sna I zabrinuto ga upitao:`Samjele!STa se dogodilo?Odkud ti ovdje usred noci?`
Samjel je bio vec toliko bijesan da je mogao samo da drekne:
`Kazacu ja tebi odkud ja ovdje!Ako mislis da sam dosao d ate molim da me primis u goste,maker I na jedan dan,ljuto se varas.Necu nista da imam sa tobom,s tvojom kucom,tvojom zenom I tvojom porodicom.Idite svi do djavola!`
Nakon toga se okrenuo I otisao svojim putem.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

19

Utorak, 22. Novembar 2005

RAZLIKA KOSTIJU

Kod Plutarha ima jedna epizoda kada Aleksandar Veliki srece Diogena koji s velikim interesovanjem razgleda gomilu ljudskih kostiju.
`Sta trazis?` pitao ga je Aleksandar
`Nesto sto ne mogu da otkrijem` odgovorio je filozof
`Sta je to?`
`Razlika kostiju tvog oca od kostiju njegovih robova`.

(Prosvjetljeni ne vidi nikakvu razliku cak ni kad su kosti prekrivene mesom)

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

20

Utorak, 22. Novembar 2005

sekira :)

covek izgubio svoju sekiru i predpostavlja da je komsijin sin ukrao istu. Sledeceg dana on posmatra krijuci decaka, da vidi da li je bio u pravu.

Posmatra ga on i gle: mali hoda ko lopov sekire, njegove rijeci su rijeci lopova i njegovo ponasanje uopste je identicno kao ponasanje jednog lopova sekira.

Uvecer covek nadje sekiru u jednoj velikoj korpi u njegovoj supi.

Sutra dan posmatra sina svog komsije. Cudno, hod malog nije uopste izgledao na hod lopova, niti njegov govor, niti njegovo ponasanje.
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

Social bookmarks