Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

merjem

Početnik

(10)

• »merjem« je muško
  • »merjem« je autor ove teme

Datum registracije: 30.11.2004

• Poruku poslati

21

Petak, 10. Decembar 2004

esselamu alejkum

Esselamu alejkum ve rahmetulahi ve berekjatuhu!

-Kao prvo vezano za taj hadis: Boziji poslanik Muhammed a.s. nije nosio svilu, pa je i naredio svim muskarcima muslimanima da ne nose svilu!
-Kao drugo: da me zadesi kakva bolest od Allaha dz.s. vise bih volio saburati nego na taj nacin se lijeciti.
-Kao trece: nije lijepo igrati se sa osjecanjima vjernika i sa akidom njihovom.

Esselamu alejkum MERJEM

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

22

Petak, 10. Decembar 2004

Citirano

Orginalno od merjem
Esselamu alejkum ve rahmetulahi ve berekjatuhu!

-Kao prvo vezano za taj hadis: Boziji poslanik Muhammed a.s. nije nosio svilu, pa je i naredio svim muskarcima muslimanima da ne nose svilu!
-Kao drugo: da me zadesi kakva bolest od Allaha dz.s. vise bih volio saburati nego na taj nacin se lijeciti.
-Kao trece: nije lijepo igrati se sa osjecanjima vjernika i sa akidom njihovom.

Merjema, hadis se nalazi u Muslimu, i poziva se na autoritet Esme bint ebu Bekr, i mislim da bi ga trebala smatrati i zaista kao sahih

A sad

-Kao prvo, hadis nekaze da je muskarcima dozvoljeno nosenje odjece od svile, vec da je poslanik sws nosio odjecu ciji su rubovi bili ukraseni svilom, kao i na dzepu imali umetak (zakrpu) od svile

-Kao drugo, nedaj Boze da nam se ti razbolis, ali hadis ne naredjuje da ti je obavezno na taj se nacin lijeciti, ti kao alternativu danas mozes upotrebljavati medicinske preparate isl
Hadis nam samo ukazuje na koji su se nacin ashabi lijecili u to doba

-Kao trece, kazi nam ko se to igra sa tvojim ili necijim drugim osjecanjima i akidom

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

• Poruku poslati

23

Nedjelja, 12. Decembar 2004

Citirano

Muhammed_Alim
selamun alejkum
.......
pitao sam nesto u vezi te dlake i cijenjenog dr sukri ramica koji mi je odgovor poslao na mail, veoma kratak i veoma jasan :"Esselamu alejkum, mala je vjerovatnoca da je to, uistinu, dlaka
Poslanikova, s.a.v.s,
a svako vjerovanje da ona donosi srecu i otklanja nesrecu je pogresno i toga se treba kloniti , a svijetu to treba objasnjavati.
Sukri
"
wesselamu alejkum

Citirano

Preuzeto sa http://www.islamskazajednica.org/fetve/dlaka.htm
Rešad-ef. Plojović – islamska zajednica sandzaka

Vjerovati da je to dlaka Poslanika a.s. i da ona ima posebnu moć nešto je što je neosnovano i neutemeljeno. Kako se nešto tako može tvrditi kada je Poslanik a.s. u toku svoga života bio veoma oprezan i nije dozvoljavao da se nešto od njega uzme što može biti upotrijebljeno na pogrešan način.

Poslanik a.s. u svojim hadisima ističe da su propali mnogi koji su grobove svojih poslanika uzeli za svetilišta i kultna mjesta, pa kako da neko tvrdi da se može rješavanje problema ili pomoć tražiti od vlasi kose ili groba u kojem je ukopan neko, ma ko on bio, kad Poslanik a.s. ističe da u islamu nema posredništva, već se traži direktno obraćanje Allahu dž.š. za ono što se želi, a ukoliko se radi o bolesti, onda je obaveza traženje lijeka, jer Poslanik a.s. kaže da je Allah dž.š. za svaku bolest koju je stvorio dao i lijek kojim se ona liječi, samo se taj lijek mora tražiti, ali isključivo u halal stvarima.

Evo nakon hadisa o dzubi poslanika sws, nasao sam napokon i jedan hadis o ”dlaki” poslanika sws.
I na osnovu ovog hadisa kao i na osnovu hadisa o dzubi, mozemo vidjeti i uvjeriti se u ispravnost (ili neispravnost) ucenja nekih nazovi "alima” (Sukri Ramica, Rešad-ef. Plojovića) i ono sto oni danas propovjedaju, usporedjujuci to sa onim sto su ashabi nakon poslanika sws, kao i prva generacija muslimana vjerovali i radili

Pricao je Israil:
Osman, sin 'Abdullaha, sin Mauhaba je rekao:
Moji su me poslali sa jednim peharom za vodu ka Umu Selami - zeni poslanika sws. (Israel sakupi tri prasta (da bi ukazao na malu velicinu posude), ta posuda je bila od srebra, a u njoj nekoliko dlaka poslanika sws.)
Osman je nastavio: A bio je obicaj u narodu, da kada bi neko obolio od ”zlih ociju”, ili od neke druge bolesti, ta osoba bi onda poslala ka Umu Selami svoj sud da bi ona stavila dlake poslanika sws u taj sud, a da bi se blagoslovom tih dlaka postiglo ozdravljenje.
Nadvio sam se nad tom posudom (u kojoj se cuvala ta kosa poslanika sws) i u njoj sam vidio nekoliko crvenih dlaka

Sahih Bukhari, Volume 7, Book 72, Number 784

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

24

Esselamu alejkum

Bez da branim mišljenja Rešada Pojovića i Šukri Ramića, ne mogu a da ne primjetim način na koji im osporavaš znanje. Jer cilj nije nadmjetanje i dokazivanje tuđih grješaka, već iznalaženje istine. Otkud znaš na osnovu čega su oni donijeli takav sud. Pa ti si se, reče, potrudio da pronađeš hadis o dlaci. Vjerovatno si negdje čuo da on postoji, ili si ga možda već prije pročitao, pa ti je sada bilo potrebno da navedeš i njegov sened i zbirku i redni broj pod kojim se nalazi. A možda postoji još neki hadis koji ti nisi pročitao, ili su možda ovo hadisi koje dvojica koja odgovaraju na pitanja nisu pročitala. To je lahko riješit. Ono što su oni dužni je da ti odgovore ako ih upitaš prostim riječima „Daj dokaz“. Predstavi im ove hadise i reci da daju dokaz da je ovo stanovište koje su iznijeli ispravno UPRKOS OVIM HADISIMA ILI DA SE NE KOSI SA NAVEDENIM PREDAJAMA. Jer i jedno i drugo je moguće. Evo Šukri Ramić je čak i rekao da „svijetu to treba objasnjavati”, pa potraži mu da objasni, a i Rešada Plojovića imaš načina pitat.

Ovakav način govora, koji si ovdje započeo, me podsjeća na na načine i metode koje koriste neka druga braća. Na koji način? Ako si iz Pazara vjerovatno si primjetio da ima i onih koji svoje pantalone skraćuju do iznad članaka. Oni za to također nalaze dokaze u hadisima Božijeg poslanika s.a.w.s., štaviše upravo iz zbirke koju si i ti koristio. Pa ako su u pravu da ta predaja postoji (a u pravu su) reci mi onda da li trebamo svi tako skraćivati odjeću i ako ne treba ZAŠTO NE TREBA. Zašto ne treba uprkos ovoh predaji ili zašto se to ne kosi sa navedenom predajom.

Fetve koje ti osporavaš su na pravi način odgovorene. Kada to kažem ne mislim ni da je stanovište koje je u njima ispravno, a ne mislim ni da je neispravno. Jednostavno metod odgovaranja je ispravan. Oni nisu objašnjavali nadugačko i naširoko, oni su jednostavno odgovorili na postavljeno pitanje.
Kada odeš kod doktora koji ti prepiše lijek, on ti ne izrecituje historiju toga lijeka, od dana njegovog nastanka, pa testiranja koja su preduzeta, pa hemijske smese od kojih se dobija. Doktor tebi da lijek, kaže ti njegove indikacije, tj. za šta treba da ga koristiš, njegove kontraindikacije i njegova neželjena dejstva. To je ono što bolesnika zanima i ono što je njemu potrebno da zna. Sve preko toga je suvišno govorit. Ali ako ga ti upitaš da obrazloži svoju dijagnozu, jer je neki drugi doktor pripisao drugi lijek, onda bi taj doktor trebao biti dužan da ti objasni zašto je njegova dijagnoza ispravna ili da, ako to ne može i ako su ispravniji metodi drugoga doktora, da koriguje svoju dijagnozu.

Treća stvar je da je postavljeno konkretno pitanje o konkretnom mjestu i konkretnom ibadetu, tj. njegovoj ispravnosti ili pogriješnosti. Da li ti konkretni ibadeti prema dlaci i vjerovanja koja se za nju vežu imaju utemeljenja u hadisima? Ovo je takođe bitno pitanje, kao što je i bitno pitanje da li je to stvarno dlaka Božijeg poslanika s.a.w.s., jer šta ako nije. Ko je nju tamo donio, odakle je donio... sve su to pitanja na koja odgovora nema.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

• Poruku poslati

25

Sandzacki sine

Ja sam za potvrdu ispravnosti mojeg misljenja prilozio dva hadisa iz najcjenjenijih zbirki hadisa, iz sahih Muslima kao i sahih Buharije

Dali mi moze reci, na osnovu kakvih dokaza su Resad Plojovic i Sukri Ramic gradili svoje misljenje
Koliko ja vidjeh iz odgovora nasem bratu Muhamedu Alimu, kao i na stranici "islamske zajednice" osim nekakvih deklarativnih citata i proklamacija, ja neki dokaz od njih nevidjeh

Lahko je moj brate Sandzacki sine drzati ders lakovjernim i tvrditi neke stvari a bez dokaza, teze moj brate nastupa, kada se to sto se prica treba dokazati, ili kada se svoje misljenje treba odbraniti

Naravno, za one lakovjerne koji im zele vjerovati, za njih nema veze to sto ti "alimi" ma sta tvrdili, nemaju dokaza za svoje tvrdnje, ili to sto neko drugi ima cvrste dokaze protiv njihove tvrdnje. Lakovjerni ce im opet vjerovati, pa taman im takvi dokazivali da je zemlja ravna kao ploca

Kada se tice skracivanje pantolona, ako ima hadis da je poslanik sws to radio, treba uzeti u obzir zbog cega je to poslanik sws radio, kao i dali ima dokaza da onaj koji to neradi, radi nesto neislamski

Kada se tice stvari za koje ovi "alimi" (bez dokaza) kazu da one nemaju osnove u islamu, ja navodim hadise da su ashabi kao i prve generacije bas te stvari radili, i da te stvari imaju osnove u islamu

Sama ta njihova tvrdnja i fetva (bez dokaza) da to nema onove u islamu, u stvarnosti nema nikakvo pravno znacenje, a pogotovu onda kada ti neko donese dokaz da to bas i ima osnove u silamu

Kada se tice pomenutih hadisa, ja sam prilozio reference za njih, pa koga interesuje sened prenosioca ili neke druge stvari u vezi njih, to se moze pogledati i provjeriti

Dalje
Njihov metod donosenja fetvi i proglasavanja necega neislamskim po tebi je ispravan, mada oni nisu predstavili nikakav dokaz za svoju tvrdnju, dok ono sto ja tvrdim sa dokazom smatras neispravnim

Kada bi oni i zenidbu sa krscanskom ili jevrejkom na slican nacin proglasili neislamski i bez osnova u islamu (a opet bez ikakava dokaza), dali bi ti tako nesto smatrao ispravnim, pa cak ako bih ti ja donosio dokaze da je to Allah u Kur'anu odobrio

Neznam dali me opet shvatas. Ovdje nisam ja rekao da nesto nema osnove u islamu, vec su to oni tvrdili, a ja dokazujem da to ima osnove

Pominjes doktore i razlicite dijagnoze.
Ovdje imas dvije dijagnoze (pogleda) dali je nesto islamski ili neislamski. Jednu su oni bez dokaza tvrdili, a za drugu sam ti ja donio dokaze. Izaberi koju ces da slijedis

Kada se tice dali je ta dlaka u tom nekom mjestu od poslanika sws ili nije, ja u to neulazim.
Moja tvrdnja se ticala samo onog sto su oni tvrdili da je neislamski tj : ...."svako vjerovanje da ona donosi srecu i otklanja nesrecu je pogresno i toga se treba kloniti"
Ja samo pokusavam dokazati da ono sto oni tvrde da nema osnove u islamu, je bas naprotiv islamski, i da itekako ima osnove u islamu

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

26

Esselamu alejkum.

Citirano

Moja tvrdnja se ticala samo onog sto su oni tvrdili da je neislamski tj : ...."svako vjerovanje da ona donosi srecu i otklanja nesrecu je pogresno i toga se treba kloniti"

E pa sve "dokaze" koje si naveo naveo si ih u pogresnu svrhu. Pogledaj tu recenicu jos jedanput. Ti pravis gresku koja je sofizam - laz koja je dobro prerusena u istinu. I pravis tako jednu gresku koja se u logici zove sofizam a koja se dijeli na dijelove, al da ne zalazimo tu sad. Naime, ti koristis hadise (koji su bez sumnje vjerodostojni) kao dokaz da je bereket u onome za sta se sto posto znalo da je od Poslanika s.a.w.s. (a znamo da su se ljudi lijecili od sihra kada je aisa r.a. potopila njegovo dzube u vodu i dala im tu vodu da piju, kao i da su hadisi u vezi kose - koju je poslanik obrijo na hadzu i podijelio radi bereketa - vjerodostojni) sa onim za sta nema nijednog cvrstog dokaza da je od Allahovog Miljenika s.a.w.s. i time dokazujes da je nas Alim dr sukri ramic u krivu a ti u pravu. Pogledaj opet tu recenicu i ne budi slijep, vidis li da sam ja njega upitao za dlake koje su konkretno u crnoj gori za koje nema dokaza da su od Poslanika s.a.w.s. i da kaze da nema od njih nikakve koristi i stete po jedan narod kao sto je onaj u pljevljima, kao sto nije bilo od koristi ni cijelo Poslanikovo s.a.w.s. tijelo stanovnicima medine od smutnje jezidovih sluga koje su vrhljale po njoj i hadzadza. Ne koristi se vise tim logickim varkama i ne vuci ovaj narod za nos. Danas se za stvari kod nas niti bilo gdje u svijetu ne moze tvrditi da je od Poslanika s.a.w.s. uz neoborive dokaze, a ne moze pogotovo ono u crnoj gori, nemackoj ... (naravno ne misli se na Kur'an, hadise sto bi ti sad mogao upotrebiti u novoj logickoj varci -sofizmu). I ne budi o|
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

• Poruku poslati

27

Muhamede-Alime

Sukri Ramic kako ti citiras, u prvom dijelu svoje recenice kaze: ".....mala je vjerovatnoca da je to, uistinu, dlaka Poslanikova, s.a.v.s,"

Muhamede-Alime, Sukri Ramic ovim rijecima ne negira 100% da to nije dlaka poslanika sws, vec kaze da je to mala vjerovatnoca da jeste

Medjutim, iako on tim rijecima dozvoljava neki mali procenat vjerovatnoce da to jeste i stvarno dlaka poslanika sws, on dalje kaze:
"...a svako vjerovanje da ona donosi srecu i otklanja nesrecu je pogresno i toga se treba kloniti , a svijetu to treba objasnjavati.
Sukri

On ovdje za svaku pomisao da i ta mala vjerovatnoca da je to poslanikova sws dlaka (ako to mozda uistinu i jeste) kaze da ono vjerovanje da ona donosi korist ili srecu je pogresno, i treba ga se kloniti

Dali shvatas da iako je mala vjerovatnoca da to jeste poslanikova sws kosa, da Sukri Ramic (ukoliko to mozda i stvarno jeste poslanikova sws kosa) negira 100% da ona moze pomoci, donijeti korist ili srecu

Isti stav kao i Sukri Ramic ima i Resad Plojovic na onoj internet stranici, i bas bi zelio znati dali nalazis njegov stav pogrijesnim kada on kaze: "Poslanik a.s. u svojim hadisima ističe da su propali mnogi koji su grobove svojih poslanika uzeli za svetilišta i kultna mjesta, pa kako da neko tvrdi da se može rješavanje problema ili pomoć tražiti od vlasi kose ili groba ..."

Ti si nam sam rekao o nekoliko slucajeva oko lijecenja pomocu poslanikove sws djube ili obrijane kose na hadzu, a sto shvatam da se slazes da te poslanikove sws stvari nama mogu donijeti na neki nacin srecu, ili nas mozda ozdraviti

Dali se tim primjerima koje si sam ovdje pomenuo, mozes obratiti Resadu Plojovicu i Sukri Ramicu, pa tako mozda oni uz pomoc tebe shvate svoju zabludu

Brate pozovi ih u islam, sevab ti je

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

28

Ponedjeljak, 13. Decembar 2004

Esselamu alejkum

Citirano

Ja sam za potvrdu ispravnosti mojeg misljenja prilozio dva hadisa iz najcjenjenijih zbirki hadisa, iz sahih Muslima kao i sahih Buharije

Pa vidiš, nekako mi se čini da ti nisi ni iznio neke stavove, već samo da si kritikovao stavove dvojice alima. A zar je stav da je nečiji drugi stav pogriješan. Šta ti misliš o konkretnom pitanju? Ako ti ne bude teško reci nam kako ti vidiš zijaret dlaci u Pljevljima i ibadete koji se obavljaju i načine na koji se obavljaju.

Citirano

Dali mi moze reci, na osnovu kakvih dokaza su Resad Plojovic i Sukri Ramic gradili svoje misljenje
Koliko ja vidjeh iz odgovora nasem bratu Muhamedu Alimu, kao i na stranici "islamske zajednice" osim nekakvih deklarativnih citata i proklamacija, ja neki dokaz od njih nevidjeh

Pa ne mogu ti reći na osnovu kakvih dokaza su oni gradili svoje mišljenje. To nisam ni pokušao da ti kažem, već sam te uputio da ih sam upitaš. U startu sam rekao da nemam namjeru da branim njihove stavove. Zašto bih ih i branio? Upitaj njih za dokaz. To ti je najbolje. A dok tako ne učiniš nebi trebao da ih putem nekih deklarativnih citata i proklamacija optužuješ da dokaz ni ne mogu da iznesu. Jer ja ti već rekoh da mislim da je metod njihovog odgovaranja primjeren. Oni su upitani i donijeli su svoj sud o pitanju. Zašto bi ga dokazivali ako se to od njh ne traži? Da bi dokazivali svoje znanje? Pa izazovi ih da ti dokažu, neboj se.

Naravno ti možeš nastupati ovako i dalje, i govoriti da si ti kojega znamo kao E-B na forumu Novog Pazara opovrgao fetve i dokazao da neznaju ništa Rešad i Šukri. Ali tome mogu vjerovati samo lakovjerni.

Što se tiče pantalona ja sam to navjeo samo kao primjer jednog načina razmišljanja. Nisi morao konkretno na njega da odgovaraš, jer takvih primjera je puno.
Ali postoje i gore stvari. Najgore što sam do sada vidjeo je ponašanje onih koji postave pitanje i čekaju odgovor da bi donijeli sud o onome koji odgovara. To ponašanje je, barem po meni, blisko licemjerju. Jer kakav je onaj koji pita, predstavljajući se da traži znanje, a u svari već ima izgrađene stavove i traži prijatelje u onima koji su bliski njegovom viđenju i neprijatelje u onima koji drugačije misle. Oni koji pitaju samo da bi zbog toga odgovora nekoga opanjkali i ocrnili su u velikoj zabludi.

Nadalje ti si priložio reference za hadise koje si iznio. Tako si pokušao da daš težinu svojem pisanju, a na uštrb fetvi onih protiv kojih misliš da se boriš. Pa vjerovatno znaš i sam da hadiska znanost obuhvata mnogo više od prenošenja hadisa. Tu se tačno zna kada i gdje je konkretni hadis izrečen, da li postoje drugi hadisi koji govore o istoj tematici... pa eto možda ti i znaš to. Vidiš ti možda jesi neki alim, a mi to ne znamo. Kao što rekoh mi o tebi znamo samo da si E-B i znamo da si protivnik učenjima Karadawija, Ibn Tejemija,... i da si protivnik ovim fetvama. A čije stavove ti slijediš to ne znamo. Pa eto pozovi se i na mišljenje nekih od alima koje ti smatraš za alime a ne „alime“. To bi možda donijelo dodatnu težinu, a sigurno da bi unijelo neku drugu dimenziju u ovaj razgovor.

Vidim i da si kritikujući Šukri Ramića kao dokaz protiv njega uzimao i njega samoga. Reče da ni oni nije zanijekao verovatnoću da je to dlaka Božijeg poslanika s.a.w.s. Pa reci ti onda da li postoji šansa da to NIJE dlaka resulullaha s.a.w.s. Da li ima mjesta sumnji da je ona uistinu to. Da li to spada u „sumnjive stvari“ i ako spada potraži nam, ako ti nije teško, po tim knjigama, jer su ti dostupne, kakav stav musliman treba zauzeti o sumnjivim stvarima u vjeri.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

29

E-B-e!

Citirano

Orginalno od E-B
Dali se tim primjerima koje si sam ovdje pomenuo, mozes obratiti Resadu Plojovicu i Sukri Ramicu, pa tako mozda oni uz pomoc tebe shvate svoju zabludu

Zamolio bih te da mi objasnis odakle si zakljucio da gore pomjenuti alimi nisu muslimani (pozivajuci ih u Islam svrstao si ih van Islama).
Dalje, interesuje me kakav je stav Islama po pitanju prozivanja drugih muslimana kjafirima i odakle ti hrabrost da to uradis?

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

• Poruku poslati

30

Citirano

Orginalno od Root
E-B-e!

Citirano

Orginalno od E-B

Zamolio bih te da mi objasnis odakle si zakljucio da gore pomjenuti alimi nisu muslimani (pozivajuci ih u Islam svrstao si ih van Islama).
Dalje, interesuje me kakav je stav Islama po pitanju prozivanja drugih muslimana kjafirima, i odakle ti hrabrost da to uradis?

Mislim da si me pogresno shvatio.

Ja nisam nijednom rijecju rekao da su oni kafiri (nevjernici).
Ja sam rekao da su oni svojim neznanju u zabludi, jer oni za ono sto je po islamu dozvoljeno kazu da je zabranjeno.

Pozivom u islam, sam mislio na poziv ka ispravnom ucenju i proucavanju islama, kao i njegovom ispravnom slijedjenju

Brate nije isto dzahil (neznalica) i kafir (nevjernik)
Oba medjutim mozes pozivati u islam

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

31

Citirano

Orginalno od E-B
Mislim da si me pogresno shvatio.

Ja nisam nijednom rijecju rekao da su oni kafiri (nevjernici).
Ja sam rekao da su oni svojim neznanju u zabludi, jer oni za ono sto je po islamu dozvoljeno kazu da je zabranjeno.

Pozivom u islam, sam mislio na poziv ka ispravnom ucenju i proucavanju islama, kao i njegovom ispravnom slijedjenju

Brate nije isto dzahil (neznalica) i kafir (nevjernik)
Oba medjutim mozes pozivati u islam

Brate, ja ne mogu da vidim tvoj izraz lica, niti mogu da cujem boju tvojeg glasa, vec zakljucke donosim iz onoga sto napises. Ukoliko ti fitna nije cilj, onda budi jasniji i pazljiviji pri pisanju.
Posto sam pogrijesio i posto si sad jasniji stav zauzeo, pitam te kako si na osnovu jednog pitanja zakljucio da su gore pomenuti alimi dzahili (tvrdeci takodjer kako im je neispravno ucenje)? Zar se moze na osnovu jednog pitanja dovesti u pitanje CIJELO znanje jednog insana? Posto su oni poznati javnosti u svojem radu na polju Islama, molio bih te da nam objasnis na osnovu kojeg svojeg znanja si doveo u pitanje njihovo znanje?

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

32

Utorak, 14. Decembar 2004

Zelio bih iznijeti svoje misljenje po dva pitanja u diskusiji:

-da li 'dlaka' Muhammeda s.a.v.s. moze pomoci ljudima u bolesti

-da li je to ispravno prema mom shvacanju Islama

Sto se tice prvog pitanja mislim da dlaka Poslanika s.a.v.s. moze pomoci odredjenoj grupi ljudi. Lijecenje se u velikoj mjeri zasniva na sugestivnosti pacijenta. Na jednom mjestu sam procitao opit u kojemu su doktori jednoj grupi ljudi od iste bolesti polovini davali pravi medikalni lijek a drugoj polovini po obliku istu pilulu s tim sto je to u stvari bila obicna bombona, pacijenti iz obje grupe su ozdravili u istovremeno. Dakle ocigledno je da je umjesto lijeka ''radilo'' uvjerenje da ce lijek pomoci. Sto se bolje inicira ovo uvjerenje da ce ozdraviti covjek zaista brze i ozdravi. Ljudi koji dolaze da vide dlaku Poslanika s.a.v.s. ili posjecuju neko turbe upravo nose/traze ovo uvjerenje i zaista mnogi nalaze. Oni cak ne racunaju mnogo o autenticnosti objekta od kog traze pomoc. Kod psihickih tegoba skoro uvijek pomaze. Ovo nije samo slucaj kod muslimana vec i kod drugih vjera, pa cak i kod primitivnih civilizacija je uvijek postojao ''karizmaticni'' vrac.
Islamski alimi su svjesni ovog fenomena. Pitanje je da li se moze napraviti kompromis u Islamu u kojem po mom misljenju nema mjesta nprm medetu od dlake. Ali ako musliman osim Allaha dz.s. ilja trazi medet na drugoj strani bolje je omoguciti mu neku ''institucionalnu'' podrsku u okviru islama bilo to ''dlaka'' turbe ili sto drugo no ga prepustiti raznim imamima/vracevima a cesto i krscanskim svestenicima. Cini mi se da je pitanje ''dlaki'' pitanje ovog kompromisa.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

33

Uz malu ispravku:

Dlaka ne moze pomochi, samo Allah dz.sh. preko nje. Dlaka nije lijek, ona (moze biti!) je samo nosilac istog.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

merjem

Početnik

(10)

• »merjem« je muško
  • »merjem« je autor ove teme

Datum registracije: 30.11.2004

• Poruku poslati

34

ESSELAMU ALEJKUM

ESSELAMU ALEJKUM VE RAHMETULAHI VE BEREKJATUHU!

Draga braco i sestre u Islamu!

-Zelim da priupitam E-B-a, da li brate znas ko je Resad ef. Plojovic i dr. Sukri Ramic i gdje se ti brate nalazis u odnosu na njih u pogledu fikhskih i uopste islamskih znanosti?

-Pomenuti alimi su odgovorili uzimajuci u obzir i stanje danasnjeg umeta na ovim nasim prostorima, pogotovo u Pljevljima gdje sam ja i objasnio sami cin obavljanja tog 'ibadeta'. Zamisli se kakvog su imana bili ashabi Bozijeg poslanika a.s. a kakva je situacija u pogledu Islama sa ljudima u Pljevljima. Nekolicina ljudi su stalne dzematlije a kad se zijareti dlaka tu dodju svi da obave tu "casnu vjernicku duznost i smatra da je obavio sve za tu godinu". Znaci nema namaza, posta, a pogotovo nema zekata, nema hadza ... LJUDI NEMA ISLAMA U TOM GRADU !!!
I nemoze biti tu Islama kad se ne misli o ispravnoj akidi kod ljudi, samo se misli o novcu i prilozima koji ce ti ljudi dati kada dodju tu noc u dzamiju.
- Zar noc KADR, nije bolje provesti u pravom ibadetu u ucenju Kur'ana i padanja Allahu dz.s. na sedzdu?
BRATE NISI SE POTRAFIO NIKAD U PRELIJEPOJ HUSEINIJI DZAMIJI ZA VRIJEME TOG DOGADJAJA I DA VIDIS TU CEREMONIJU!
TAKO MI JEDINOG ALLAHA DZ. S. , TA CEREMONIJA ME PODSJECA NA PAGANSKA IZVODJENJA NJIHOVIH CEREMONIJA I OBICAJA.
-Zar je islamski da i muskarci i zene budu na cistim mjestima kao sto su dzamije pomjesani i nepropisno obuceni. Djevojke dolaze u minicima, -pa ashabi r.a. su istjerivali iz dzamije ljude koji su jeli bijeli ili crveni luk!!!! Pa kad bi vidjeli ovo u Pljevljima sve bi odreda pocev od imama sabljom posjekli !!! :P
SESTRO "utopljena u casi" kakvo ti je to ime, zar je to Islamski. Iskren savjet promjeni ovo ime i proucavaj svoju vjeru. Vjernicima ne dolikuje to ime a kamoli da se tako SUBHANALLAH ponasa !!!
ESSELAMU ALEJKUM MERJEM
Esselamu alejkum MERJEM

prasina

Početnik

(10)

• »prasina« je zabranjen

Datum registracije: 25.06.2004

• Poruku poslati

35

Selamu Alejkum i Pomoz Bog,

Lijepa tema, lijepa pitanja, mada eto govori o vrlo pojedinacnoj stvari a odgovor je u jednom generalnijem razumijevanju pojave.

Evo ja sam licno zijaretio Husejin pasinu dzamiju i dlaku Resululaha AS,

Merjem kaze:

Ta dlaka je inace donesena iz Turske prije stotinak i vise godina, neznam sa kojom namjerom ali znam da je ona navodno sa ogrtaca Bozijeg poslanika a.s. koji su Turci davno donijeli iz Meke.

Po mojim saznanjima, a moze se upitati neki istoricar, Poslanikove dlake na nasim prostorima imaju tri, a poklon su od jednog od Osmanlijskih sultana; dvije su i dalje u dzamijama gdje su prvobitno donesene: Husejin pasina dzamija u pljevljima i Husret Begova dzamija u Sarajevu( u njoj je poljubiti epruvetu u kojoj je poslanikova dlaka dozvoljeno samo ljudima koji se zatvore u Itikaf u istoj dzamiji-da se provijeriti)
Treca je bila u Sjeverinu, ali je zagubljena.

Merjem pita:
Da li je opravdan taj obicaj po vama, i da li se on moze opravdati time, da se sakupi sto vise priloga za Islamsku zajednicu, i da li se na taj nacin moze vrbovati muslimani koji ne dolaze u dzamiju da bar tad dodju u dzamiju, i da se mozda privuce sto vise vjernika i veze njihovo srce za islam i dzamiju?

Ja nisam dao prilog nikome, niti je ko trazio! masa naroda koja dodje samo sa tim ciljem, da vidi dlaku ulazi tek posle Lejletul Kadr manaza, tako da dok sam ja bio tu nije bilo "cura u minicima"
Nije mi prvi put da udjem u dzamiju te godine!

Merjem pita:

-Zelim da priupitam E-B-a, da li brate znas ko je Resad ef. Plojovic i dr. Sukri Ramic i gdje se ti brate nalazis u odnosu na njih u pogledu fikhskih i uopste islamskih znanosti?

-Pomenuti alimi su odgovorili uzimajuci u obzir i stanje danasnjeg umeta na ovim nasim prostorima, pogotovo u Pljevljima gdje sam ja i objasnio sami cin obavljanja tog 'ibadeta'.
A ja pitam merjema zar su Resad ef. Plojovic i dr. Sukri Ramic ALIMI? sta ih cini time? znas li ti sta su alimi uopste?

A ocigledno da gospodinu Merjemu ne trebaju misljenja vec on ima odredjen stav:

TAKO MI JEDINOG ALLAHA DZ. S. , TA CEREMONIJA ME PODSJECA NA PAGANSKA IZVODJENJA NJIHOVIH CEREMONIJA I OBICAJA.

Pa kad bi vidjeli ovo u Pljevljima sve bi odreda pocev od imama sabljom posjekli !!!

LJUDI NEMA ISLAMA U TOM GRADU !!!

Mozda bi trebo potraziti Islam u ljudima koji zive u Pljevljima a ne u zidovima, ulicama, radnjama... Ja ti kazem elhamdullilah u Pljevljima ima lijepih muslimana!

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

36

Citirano

Orginalno od prasina
Evo ja sam licno zijaretio Husejin pasinu dzamiju i dlaku Resululaha AS,

Eto ja sam licno zijaretio Meku i Medinu i tamo ne nadjoh nista slicno tome. Eto u Medini sam posjetio i Poslanikovu dzamiju i ne nadjoh nista slicno tome, iako je nas Poslanik s.a.w.s. tamo ukopan. Pa eto tavafio sam oko Kjabe pa ne vidjeh nit cuh nesto slicno ovome. Pa eto slusah tamo predavanja od razne arapske uleme (imali smo prevodioce) pa niti cuh, niti iko pomjenu ista slicno tome.
A inace svasta moze da se vidi po dunjaluku...

A sta bi sa E-B-om, ne odgovori mi na moje zadnje pitanje. Te prasino ako ga, eto, poznajes, poselami ga.

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

• Poruku poslati

37

Srijeda, 15. Decembar 2004

Citirano

Orginalno od merjem [SIZE=1]
Zelim da priupitam E-B-a, da li brate znas ko je Resad ef. Plojovic i dr. Sukri Ramic i gdje se ti brate nalazis u odnosu na njih u pogledu fikhskih i uopste islamskih znanosti? [/SIZE]

Nazalost, licno ne poznajem ni jednog od njih. O njima znam samo onoliko koliko se o njima moze saznati na internetu, prateci njihov rad, pisanja i odgovore koje daju u vezi nekih pitanja

Citirano

Pomenuti alimi su odgovorili uzimajuci u obzir i stanje danasnjeg umeta na ovim nasim prostorima, pogotovo u Pljevljima gdje sam ja i objasnio sami cin obavljanja tog 'ibadeta'. Zamisli se kakvog su imana bili ashabi Bozijeg poslanika a.s. a kakva je situacija u pogledu Islama sa ljudima u Pljevljima. Nekolicina ljudi su stalne dzematlije a kad se zijareti dlaka tu dodju svi da obave tu "casnu vjernicku duznost i smatra da je obavio sve za tu godinu". Znaci nema namaza, posta, a pogotovo nema zekata, nema hadza ... LJUDI NEMA ISLAMA U TOM GRADU !!![/SIZE]

Brate nemogu se tek tako mijesati stvari, i onda donositi fetve. A to je upravo ono sto pomenuta dvojica rade

Evo ti jedan primjer
Gledajuci kako "mozda" u nekom dzematu klanjaju muskraci i zene zajedno u istom safu, bez neke pregrade izmedju njih, pa onda na osnovu toga donositi fetvu da je neislamski klanjati namaze je pogrijesno
Brate, pogrijesno je to sto oni klanjaju tako zajedno u istom safu, a nije pogrijesno (neislamski) klanjati namaze

Tako i pomenuti dvojica "alima" mijesaju neke druge stvari, koje mozda i nisu islamske, sa vjerovanjem da dlaka, ili dzube poslanika sws moze Allahovom voljom pomoci. Pa tako ta dvojica proglasavaju sve to neislamskim, cak proglasavaju neislamskim i ispravno vjerovanje da te stvari zaista i mogu Allahovom voljom pomoci

Citirano

Nekolicina ljudi su stalne dzematlije a kad se zijareti dlaka tu dodju svi da obave tu "casnu vjernicku duznost i smatra da je obavio sve za tu godinu". Znaci nema namaza, posta, a pogotovo nema zekata, nema hadza ... LJUDI NEMA ISLAMA U TOM GRADU !!!

I nemoze biti tu Islama kad se ne misli o ispravnoj akidi kod ljudi, samo se misli o novcu i prilozima koji ce ti ljudi dati kada dodju tu noc u dzamiju. [/SIZE]

Brate, jos jednom, nemaju oni pogrijesnu akidu, oni vjeruju ispravno, a to sto se oni mozda nepridrzavaju propisa i obaveza o klanjanju, postu, zekeatu, hadzu, ispravnom oblacenju itd je druga stvar.
To nepridrzavanje imas pravo kritikovati, ali nemas pravo kritikovati i njihovu akidu, jer oni ispravno vjeruju
Nije pogrijesno vjerovati da nas poslanikova dlaka, uz Allahovu pomoc moze ozdraviti, ili nam na drugi nacin pomoci

Citirano

-pa ashabi r.a. su istjerivali iz dzamije ljude koji su jeli bijeli ili crveni luk!!!! Pa kad bi vidjeli ovo u Pljevljima sve bi odreda pocev od imama sabljom posjekli !!! [/SIZE]

Brate, za vrijeme poslanika sws jedan nevjernik je dosao u poslanikovu sws dzamiju, i popisao se u jednom dzamijskom cosku. Poslanik sws je zabranio ashabima da mu nesto ucine, vec im je rekao da donesu vode i da to operu. Ovakav poslanikov sws postupak je bio sebet da taj covjek kasnije primi islam.
A ti bi sabljom da sjeces muslimane. Nije to dobro brate

Citirano

Utopljena u Casi[SIZE=1]
Dlaka ne moze pomochi, samo Allah dz.sh. preko nje. Dlaka nije lijek, ona (moze biti!) je samo nosilac istog.
[/SIZE]

Tacno tako sestro. Dlaka samo po sebi nebi mogla pomoci, ali Allah cini da se njegovom voljom preko te dlake poslanika sws (ili preko nekih drugih stvari Allahovih odabranih slugu) neko spasi, ozdravi, nekom pomogne itd

Evo nesto i o kosulji Jusufa as, preko koje Allah cini da njegov otac ponovo progleda (Kur'an 12:93-96)

93. Ovu košulju moju odnesite i na lice moga oca je stavite, on će progledati , i svu čeljad svoju mi dovedite!"
94. I kada karavana napusti Misir, otac njihov reče: "Ja zbilja osjećam miris Jusufov, samo ne recite da sam pomatuhio."
95. "Allaha nam," – rekoše oni – "ti i sada kao i prije griješiš."
96. A kad glasonoša radosne vijesti dođe, on stavi košulju na lice njegovo i on progleda . "Zar vam ne rekoh: - reče – "da ja znam od Allaha ono što vi na znate."

Citirano

Root[SIZE=1]
Zar se moze na osnovu jednog pitanja dovesti u pitanje CIJELO znanje jednog insana? Posto su oni poznati javnosti u svojem radu na polju Islama, molio bih te da nam objasnis na osnovu kojeg svojeg znanja si doveo u pitanje njihovo znanje?[/SIZE]

Root, ne radi se ovdje samo na osnovu jednog pitanja, jer kako i sam kazes oni su poznati javnosti, i o mnogim njihovim stavovima moze se na internetu svasta ponesto naci.
Osnove na kojima sam doveo u pitanje njihovo znanje a u vezi njihovih stavova za poslanikovu dlaku sam unekoliko iznio, a prilozio sam i reference iz Kur'ana i hadisa

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

38

E-B

Ti uporno pokusavas kroz istinite dogadjaje (kao sto je slucaj kosulje) protnes ispravnost posjecivanja ove dlake. Uzeo si zdravo za gotovo, povjerovao da je to dlaka Poslanikova, s.a.w.s., iako za to nemas cvrstih dokaza. Spreman si (cudi me kako smijes) da neznalicama nazivas i u islam pozivas ljude koji su zavrsili islamske fakultete.
Ti vjerujes da je ta dlaka od Poslanika s.a.w.s. Nemam namjeru da te provociram kada te pitam jeli ti to neki sejh reko? Jeli to jedan on onih koji su "bezgresni"? Jer cvrste dokaze nikako ne mozes imat. Ukoliko je tako reci da batalimo ovu raspravu jer onda ne vodi nicemu.
Pitam te, takodjer, sta mislis zbog cega ne postoji nista slicno u Meki i Medini? Zasto ne postoji u Kudsu?

Kad si vec pomenuo ajete o kosulji Jusufa a.s. da se nadovezem da je Dr. Muhammed Abdul Basit na osnovu ovih ajete napravio lijek koji omogucava lijecenje mrene bez operativnoga zahvata.

"Tu se zamislih.Šta je to moglo biti u Jusufovoj, alejhisselam, košulji? Konačno sam shvatio da nije moglo biti ništa drugo negoli znoj.
Razmišljao sam o znoju i sastojcnima znoja. Nakon toga sam otišao u laboratorij i počeo sa opitima. Izveo sam niz proba nad zečevima. Rezultati su bili potvrdni. Kasnije sam postupak ponovio nad 250 pacijenata dajući im lijek dva puta dnevno u trajanju od dvije sedmice. Konačno sam došao do broja od 99% (uspješnosti), i tada sam rekao sebi:
‘Ovo je čudo Kur’ana!’"

http://www.znaci.com/art250_1.html

39

Da li je dlaka 'sahi'? Verujem moglo bi se i to utvrditi. Ali mislim da to nije i toliko bitno. Mislim da je bitnije to da se u ovom slucaju radi o ljubavi prema Bozjem Poslaniku. O iskrenoj, pravoj. Mislim da znacaj iste ne moze niko osporiti. A pogotovu ako se radi o ljubavi koja se radja iz znanja. A ljubav radja svijest i kod onih koji ne znaju. A neki su ucili od predaka kako se Bozji Poslanik voli.. Sve dok zijaret oslikava ljubav prema Bozjem poslaniku ja u svemu tome ne vidim nikakav problem. Problem bi bio ako bi ljudi posecivali dlaku radi dlake same..

A pozivanje na sjecu i sablje u sebi ni klicu ljubavi ne sadrzi. Bez ljubavi srece nikom nema. A ljubav se prava iz znanja radja. Ko ne zna, ne zna ni da voli..
mogu ja da se potpisem i bolje...

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

40

Citirano

Orginalno od fingersbroken
A ljubav se prava iz znanja radja. Ko ne zna, ne zna ni da voli..

Na zalost upravo se cesto puta iza ljubavi nalazi veliko neznanje. Sta mislis koliko ljudi klanja 5 dnevnih namaza od tih koji posjecuju dlaku? A znamo koliko je Poslanik s.a.w.s. volio namaz. Volio je toliko da bi Bilalu r.a. govorio: "Bilale obraduj nas njime" kada bi nastupio vakat namazu. Poslanik je po cijelu noc provodio u ibadetu i namazu tako da bi mu noge otijecale od stajanja. To je sve radio iz velike ljubavi prema Allahu dz.s. A ljubav prema Allahu dz.s. je na prvom mjestu. Pa tek onda ljubav prema Poslaniku s.a.w.s. Kako moze neko ko ne obavlja namaz da ljubav svoju prema Poslaniku dokazuje ako zijareti dlaku?
Ovo je samo jedan primjer koliko je besmisleno to sto se radi u Pljevljima. Nas narod jedva ceka da nadje neke "precice" kad je ibadet u pitanju, a da ne pominjemo haram (kao sto je npr. pijenje alkohola, blud, itd...) za koje, na zalost, slabo znaju nasi bosnjaci iz Pljevalja kao i kod nas.

Ima li ikakav dokaz da je neko od ashaba zijaretio dlaku ili ljubio???

I ne moze se ljubav uzimati kao dokaz ili opravdanje. Najbolji dokaz su danasnji krscani koji obozavaju Isa a.s. i klanjaju mu se i vole ga a od toga nece na Sudnjem danu imati nikakva haira.

Na kraju najveca ljubav prema Poslaniku s.a.w.s. se dokazuje upravo ako se slijedi njegov sunnet i to potpuno, bez biranja, ovo hocu - ovo necu.

Social bookmarks