Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

41

Srijeda, 15. Decembar 2004

Ja fino samo rekoh da nije problem kad se radi o pravoj ljubavi... I samo o ljubavi i govorih. A to drugo sto ti dovodis u pitanje meni nije jasno otkud tebi pravo da se tim bavis. Naravno da su sve stvari u sklopu bitne, ali onaj ko ce o tome da sudi je Jedan a ti ni ne pokusavaj da se ravnas sa njim. Po logici po kojoj postavljas jedno djelo, mozemo za sve reci da je neispravno ukoliko nije ispraceno namazom. Ali niti to se tako rasudjuje niti je nase da rasudjujemo. Allah Dragi zna kome ce sta i kako primiti.. Mi ne znamo.. Znam samo da mogu reci da djela iz ljubavi, PRAVE LJUBAVI, nikom ne skode. A pogotovu ne djela iz ljubavi prema Bozjem Poslaniku, ili djela koja ukazuju na ljubav prema njemu. Jednostavno ljubav.. osecaj ljubavi..

I da ti razjasnim nesto. Znanje i ljubav nisu ono sto ti u tvojem textu navede.. Nisu u mojem shvatanju. Iza ljubavi, PRAVE LJUBAVI, ne moze da stoji neznanje. To je nesto drugo to nije ljubav, ali nazalost nas jezik za obije stvari koristi istu rijec. Ljubav, ako cu koristiti tu rijec, moze predstavljati samo nesto cisto i nesto ispravno.. nesto rodjeno iz znanja. A to sto se radja iz neznanja to zapravo i nije ljubav... I djela koja se radjaju iz toga drugog automatski nisu ispravna..

Dakle, dok se radi o onima koji znaju, i koji vole Bozjeg Poslanika (a naravno da se zna kog najvise vole), u iskazivanju te ljubavi nema nicega loseg. Mozda im ta ljubav tu srecu i donosi, jer ih Allah svemoguci moguce zbog nje i obilato nagradjuje. I da je srece da je stvarno rijec o ljubavi jer bilo bi divno imati grad, i mnoge gradove, u kojima su ljudi svijesni toliko da vole i da ne osecaju prijekor jedni prema drugima i da ne zele sablje vec zele mir i blagostanje i nije im nisko ljubiti dlaku Bozjeg Poslanika jer im je zelja samo da dotaknu nesto njegovo... Takvi znaju sta treba ciniti a sta ne i znaju granicu preko koje ne prelaze. Oni koji znaju ne klanjaju pred dlakom.. I njima je dovoljno da misle da je Poslanikova.. I ne moraju da preispituju to.. kao ni svoju vjeru..

Shvati: govorim o onima koji znaju dakle.. o ucenima. A za one koji ne znaju? Pa neces dlaku zbog njih unistiti.. bolje je njih necem nauciti. Uzrok grijesenja onih koji grijese nije dlaka, vec njihovo neznanje. A njih treba poducavati nacinu na koji oni djeluju a ne o dlaci samoj jer pricom o dlaci i vi se sami koncentrisete na pogresno djelovanje i pogresno djelujete i sami. Bez i malo ljubavi.. a govor bez ljubavi samo kod hladnih ljudi mozda pali..
mogu ja da se potpisem i bolje...

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

42

Citirano

Orginalno od merjem
-Zar je islamski da i muskarci i zene budu na cistim mjestima kao sto su dzamije pomjesani i nepropisno obuceni. Djevojke dolaze u minicima, -pa ashabi r.a. su istjerivali iz dzamije ljude koji su jeli bijeli ili crveni luk!!!! Pa kad bi vidjeli ovo u Pljevljima sve bi odreda pocev od imama sabljom posjekli !!! :P
SESTRO "utopljena u casi" kakvo ti je to ime, zar je to Islamski. Iskren savjet promjeni ovo ime i proucavaj svoju vjeru. Vjernicima ne dolikuje to ime a kamoli da se tako SUBHANALLAH ponasa !!!
ESSELAMU ALEJKUM MERJEM

Ja nechu rechi da vi lazete, ali ipak smatram da je pretjerivanje tvrdnja da u dzamiju djevojke ulaze u minichima, mislim da nash narod ima josh toliko soli u glavi da zna da je takvo shto chisto neprikladno.

Zatim, svoje iskrene savjete mozete iskreno zadrzati za sebe, zbilja ne trebam takvo shto, pogotovo shto se tiche odabira nicka. Sad mi se ne da objashnjavati preneseno znachenje, a i da objasnim, bojim se da ne bi svatili ( ne vrijedjam vam inteligenciju).
Shto je to u mom ponashanju shto tvas je zgrozilo i shto ne dolikuje vjernicima? Ne aminujem na vashe pisanje?
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

43

Citirano

Orginalno od E-B
Tako i pomenuti dvojica "alima" ...

Zbog ovog "alima" i druga opomena za E-B-a. Pokusaj da govoris o njihovim stavovima a ne o njima. Tako ces izbjeci da se neko bavi tobom vec onim sto pricas odnosno pises.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

merjem

Početnik

(10)

• »merjem« je muško
  • »merjem« je autor ove teme

Datum registracije: 30.11.2004

• Poruku poslati

44

ESSELAMU ALEJKUM

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekjatuhu!!!

Da vam priznam da sam i ja do prije tri godine ljubio dlaku iz ljubavi prema Bozijem poslaniku ali i iz neznanja, da se ljubav prema Bozijem poslaniku ne iskazuje na taj nacin. On se voli iz srca iz duse, da sam bio te srece pa da je dragi Allah dz.s. dao da sam njegov ashab tako mi jedinog Allaha dz s nebi se odvajao od njega i bilo bi mi veliko zadovoljstvo da poljubim bilo sta njegovo inebi se odvajao od njega !!!
Medjutim pri pomisli da je Boziji i nas Miljenik s.a.w.s je preselio na ahiret, mislim da nema nikakve svrhe to raditi sa njegovim tijelom ili dlakama, kao sto to rade ovi nasi ovde krscani edit sa tijelima svojih svetaca,, to je njihova praksa.
I oni to rade iz ljubavi ali iz neznanja o tome kako se iskazuje prava ljubav prema, prvo Stvoritelju, pa njegovim poslanicima i njegovim dobrim stvorenjima.
Njihova knjiga je puna "ljubavi" ali tu im se sejtan prokleti umjesao i rasturio im pravu ljubav prema svemu postojecem tako da su izgubili mjerilo prave ljubavi. Ja se bojim za ummet nas u Pljevljima da ne izgubimo sva mjerila jer smo uzeli njihove obicaje iskazivanja ljubavi. Vremenom mozemo postati kao oni a to se ne smije dopustiti.
Ako je danas situacija takva kao sto sam je naveo (sestro "utopljena u casi" kunem se Allahom da djevojke dolaze utegnute u farmerice i pantalone i kratkim maicama i kratkim suknama i sa razrezom iznad koljena, takve dolaze i na teraviju na namaz Jedinog mi Allaha. A kad kazem i muskarci i zene znaci jedni uz druge zbijeni u koloni pomjesani cekaju da poljube dlaku. Bilo je usijanih glava pa su dolazili i pijani i drogirani. Jedan nas "musliman " je se prekrstio pa je usao u dzamiju" ) to me stvarno razljuti pa ponekad nemam kontrolu pa neznam ni sta pricam. Znam da nije u redu da muslimani jedni na druge potezu sablje ali u takvim trenucima sramota me je pred Allahom dz.s. sto sam Pljevljak! Pljevlja i Huseinija ne zasluzuju ovo! Sta bi Husein-pasa rekao na ovo sto se desava u dzamiji koju je on uvakufio!
Esselamu alejkum MERJEM

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

45

Tuzno je to sto neki clanovi kad im se iznesu jasni dokazi potkrepljeni hadisima pocnu opovrgavat i koristit manipulativno-argumentativne tehnike. Pa jel toliko tesko reci NE ZNAM. A ustvari tesko je...

Sa jedne strane imamo dokaz sa druge strane imamo skakace sa malih na velike verovatnoce prema vlastitom misljenju.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

46

Citirano

Orginalno od E-B
Dalje
Njihov metod donosenja fetvi i proglasavanja necega neislamskim po tebi je ispravan, mada oni nisu predstavili nikakav dokaz za svoju tvrdnju, dok ono sto ja tvrdim sa dokazom smatras neispravnim

Da nesto razjasnimo. Bez obzira kakvim argumentima tj. dokazima raspolagao Ramic on nije bio duzan dati ih onome koji pita. Ovo ima utemeljenje u islamskoj praksi. Ucenjaci nisu nikada davali dokaze obicnoj raji jer obicna raja ih ionako ne razumije. Dokazi su za ucenjake i upucene u islamske znanosti. Dalje, iz iskustva znam da Ramic prima dnevno veliki broj pitanja te kada bi na svaki odgovor prikacio i listu dokaza namece se pitanje gdje bi mu bio kraj. To je jedna stvar. Drugo, E-B donosi hadis ali bez komentara ucenjaka vec ga sam komentarise. Da bi imao pravo ovako postupati trebao bi biti na stepenu mudztehida, onoga ko je neovisan i samostalan u donosenju pravnih rjesenja. On zna je li od tih ili nije. Ako jeste - masallah, a ako nije - ima razloga za zabrinutost, bez obzira bio u pravu ili ne.

Idemo dalje. Bujrum sa svim onim sto posjedujete a sto moze da nam ovo pitanje rasvjetli malo bolje.

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

47

Citirano

Orginalno od ed
Da nesto razjasnimo. Bez obzira kakvim argumentima tj. dokazima raspolagao Ramic on nije bio duzan dati ih onome koji pita. Ovo ima utemeljenje u islamskoj praksi. Ucenjaci nisu nikada davali dokaze obicnoj raji jer obicna raja ih ionako ne razumije. Dokazi su za ucenjake i upucene u islamske znanosti.

ed
Dali poznajes veceg ucenjaka od poslanika sws. Dali smatras da on nije davao dokaze i objasnjenja kad bi to pitala ta "obicna raja"
Mislis li da njegov postupak objasnjavanja svojih odluka (fetvi) izlazi iz okvira "islamske prakse" i nije dio nje

ed
Ucenjak za svoj odgovor nije duzan dati objasnjenje onom koji netrazi objasnjenje, onom koji trazi on je duzan objasniti, a da bi ta "obicna raja" kasnije izabrala dali da slijedi njega i njegovo objasnjenje, ili da mozda napuste njega i slijede nekog drugog, cije dokaze smatraju jacima

Mislim da je ovakvo misljenje i jedna od glavnih karakteristika onih koji sami sebe nazivaju "selefijama", jer oni u svom nastojanju da se neogranice na samo jedan mesheb to opravdavaju time kako sami kazu "da bi se priklonili jacem rjesenju"
A kako da se priklone nekom drugom rjesenju koje je jace, ako im se niti to koje je slabije - neobjasni

Ovo rjesenje koje Sukri Ramic daje je karakteristicno samo za jednu grupu, tj bas ove koji sami sebe nazivaju "selefijama".
Dali to znaci da oni ("selefije") mogu traziti objasnjenje za fetve drugih, a da bi kao onda mogli slijediti jaci dokaz, dok se za rjesenja njihovih sopstvenih alima nesmije traziti dokaz

Dalje, fetva i odgovor Ramica na ovo pitanje nije nesto cime je on razbijao glavu, prevrtao kitabe i trazio ispravno rjesenje. Ovakav stav oko ove (kao i oko slicnih) stvari je davno prije njega poznat medju selefijama i njihova je karakteristika. On je fetvu i misljenje oko poslanikove sws dlake samo preuzeo, ponovio i prilagodio za slucaj Pljevalja (a zbog male vjerovatnoce da je to dlaka poslanika sws :D ) , pa zato on i neobjasnjava na koji je nacin do rjesenja dosao

Zbog toga i grijesis kada njega nazivas mudztehidom, jer on to nije, niti je do ovog rjesenja i fetve dosao svojim znanjem, radom i trudom. Primjernije bi blio da ga nazovas propagatorom i prenosiocem "selefijskog" ucenja na nasim prostorima

Pa tako, kao i u slucaju Ramica, niti stav koji ja zastupam nije moj "licni" stav i "moja" fetva, vec je samo prijenos drugacijeg misljenje, mada ja nasuprot Ramicu, to misljenje i stav pokusavam i objasniti, a da bi ga ti i slicni tebi razumjeli, i onda odlucili dali ga trebate ili ga netrebate slijediti
U slucaju Ramica i te "njegove" fetve, ti nemas izbor jaceg rjesenja. Ili ga slijepo slijedis, ili ga svjesno odbacis. Treceg nema

Selefijski stavovi su predmet cestog njihovog razmimoilazenja sa vecinom uleme, a na ovoj stranici se mogu naci neki od tih razloga Religion reformers in Islam

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

48

Originalno od Ed:

Citirano

Dalje, iz iskustva znam da Ramic prima dnevno veliki broj pitanja te kada bi na svaki odgovor prikacio i listu dokaza namece se pitanje gdje bi mu bio kraj. To je jedna stvar. Drugo, E-B donosi hadis ali bez komentara ucenjaka vec ga sam komentarise. Da bi imao pravo ovako postupati trebao bi biti na stepenu mudztehida, onoga ko je neovisan i samostalan u donosenju pravnih rjesenja. On zna je li od tih ili nije. Ako jeste - masallah, a ako nije - ima razloga za zabrinutost, bez obzira bio u pravu ili ne.

HeHeHe E-B tesko tebi a verovatnocama svaka cast. Idemo dalje ako moze ovo neko bolje da nam razjasni... Pozeljno je da bude alim i da poznaje teoriju verovatnoce. :))

P.S. Dobar ovaj link za upoznavanje selefija i Abdul Vehaba. Smatro sam da su radikalni, ali ovoliko. Vise na gore pomenutom linku.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

49

fingersbroken-u

Citirano

Ja fino samo rekoh da nije problem kad se radi o pravoj ljubavi...

Sta je prava ljubav? Sta mislis ako neko ukrade tu dlaku. Ako neko toliko "voli" poslanika da je ukrade samo za sebe. Pa je svaki dan ljubi i tavafi... Eto covjek iskreno vjeruje da je to dlaka Poslanika s.a.w.s. pa gori od ljubavi prema njoj. Sta onda... Jeli to prava ljubav? Ljubav koja nikom ne Skodi. U tom svjetlu sagledaj konkretan slucaj, pa ces vidjeti da ljubavlju ne mozes pravdati obicaje koji se kose sa islamom i koji skode onako kako hrdja skodi metalu, tj. polako ga nagriza. Cijele generacije ce se radjati i odrastati u uvjerenju da ta dlaka pomaze. TO je skodljivo. Uzmi primjer covjeka koji oboli od gripa i vjeruje da ce ga kupanje u zaledjenoj rijeci ozdraviti. Da li mu to treba dozvoliti? Ako mozes da ga sprijecis sprijeci ga, ali ako ne mozes ostavi ga. To je njegovo pravo. Ali NIJE I NE SMIJE BITI njegovo pravo da to nazove medicinskim tretmanom, pa sve i da ozdravi, Sto je malo vjerovatno. Jer to vec prelazi granice zuluma prema sebi i predstavlja zulum prema ljudima koji bi, vjerujuci da je to stvarno medicinski ispravan nacin lijecenja, mogli sebi nanijeti teske povrede, pa i umrijeti.

Citirano

A to drugo sto ti dovodis u pitanje meni nije jasno otkud tebi pravo da se tim bavis. Naravno da su sve stvari u sklopu bitne, ali onaj ko ce o tome da sudi je Jedan a ti ni ne pokusavaj da se ravnas sa njim.

Nemoj brate ovako govorit. Nisam ja pokusao da se ravnam sa Allahom i nije ti lijepo sto si to uopste i pomislio, a kamo li ovako rekao. A mogao bi i preispitati granice do kojih ljudi imaju pravo pred Bogom da sude i rasudjuju.

Citirano

Po logici po kojoj postavljas jedno djelo, mozemo za sve reci da je neispravno ukoliko nije ispraceno namazom.

Pa zar necemo svi biti upitani za nas namaz. Pa se jos kaze da cemo PRVO za to biti pitani, pa ako nam namaz bude ispravan sva su djela ispravna, a ako on bude neispravan sva su djela neispravna.

Citirano

A za one koji ne znaju? Pa neces dlaku zbog njih unistiti.. bolje je njih necem nauciti. Uzrok grijesenja onih koji grijese nije dlaka, vec njihovo neznanje.

A zasto je Bozji poslanik s.a.w.s. porusio kumire iz Kjabe? Zasto ih nije ostavio? Jer i on je radio ovo sto ti predlazes da se radi, tj. poducavao je objasnjavao je, borio se protiv neznanja. Pa ipak je porusio kipove. Jer ti kipovi mozda nisu uzrok neznanja, ali jesu posljedica. A i posljedice, kao i uzroke treba otkloniti.

I jos nesto. Da bi se nesto prihvatilo da je od Poslanika s.a.w.s., bilo predaja bilo sta drugo, mora se imati pouzdan lanac prenosioca. I tacno se zna kakav je minimum pouzdanosti toga lanca da bi predaja bila prihvacena. Sve ispod toga minimuma se odbacuje. A sta reci za dlaku. Pa ona i nema lanac prenosioca. Ko je nju donio, odakle, kada...

Na kraju jos ovo

Citirano

I da ti razjasnim nesto. Znanje i ljubav nisu ono sto ti u tvojem textu navede.. Nisu u mojem shvatanju.

Na osnovu cega si ti formiro svoje shvatanje? Zapitas li se ikad koliko je zapadna kultura uticala na tvoje shvatanje? Brate zapitaj se i zabrini se za svoj nefs, jer mi se cini da ponekad strci iz tvojih tekstova.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

50

Esselamu alejkum

E-B, ti polako ali sigurno ovaj razgovor svodiš na sučeljavanje dva pravca, tj. sufijskog protiv vehabijskog. A nije to daleko od istine. Samo što sufije pokušavaju sebe da predstave kao alternativu vehabijama, a SVI ostali su im vehabije. Tvoj način je do sada najsmješniji. Bukvalno misliš da klin klinom izbijaš, pa se vehabijskim „forama“ boriš protiv vehabija.

Prvo kažeš da su to vehabijske fetve, pa potom daš nekakav link koji govori protiv vehabija. Nisi ni prvi ni posljednji koji je tako radio. Ali evo da malo promuhabetimo o različitim viđenjima. Naravno, pošto si ti uzeo da govoriš u ime onih koje nazivaš vehabije, da ja onda govorim u ime onih koji se nazivaju sufijama. Bilo bi pravo, jeli tako.

Autentičnost predaje u sufizmu nema nikakvu težinu. Nije bitno ni ko je prenio, ni od koga je prenio. To je shvatanje koje je kulminiralo upravo učenjem Ibni Arebija. Evo ti i konkretan primjer:

Citirano

„Obavijestio me je jedan od Božijih ljudi, koji se zvao Abdullah ibn El-Ustaz El-Mevruri, da je šejh Abdurrezak, ili neki drugi šejh – nisam posve siguran - vidio iblisa i pitao ga...

Dakle šejh Abdurrezak ili neki drugi šejh, nije posve siguran, ali i nebitno je. Kakve veze to ima onima koji vjeruju da primaju direktno od Allaha naredbe. A sufije kažu da primaju direktno od Allaha, pogledaj ovo iz jednog Arebijevog djela:

Citirano

„Znajte da mi je Uzvišeni Allah u noći u kojoj sam pisao ovo poglavlje predočio jednu stvar koju nisam znao, a to se djesilo u jednom mom doživljaju koji mi se dogodio dok sam bio u berzahu (međusvijetu).
U tom događaju bi mi rečeno: „Jesi li ti čuo da je Dunja majka koja budno prati?“ Rekoh: „Jesam“. Zatim bi mi rečeno: „Posveti u tom poglavlju jedan odeljak o tome!“ Prihvatih se Allahovog izbora i evo tog odeljka.“

A šta misliš o ovome njegovom doživljaju, kada je „govorio“ sa Idrisom a.s.

Citirano

„Rekoh mu: „Ja sam u jednom svom doživljaju prilikom obilaska Kjabe vidio jednu osobu koja mi se predstavila i rekla da je jedan od mojih predaka. Upitao sam ga kad je umro pa mi on reče „Prije četrdeset hiljada godina.“ Upitah ga za Adema a.s. imajući pri tom u vidu uvreženi stav o čovječanstvu u vremenu kada je on živio, a on mi reče „Za kojeg Adema pitaš? Je li za onog koji je vremenski najbliži“ Na to mi on (Idris a.s.) reče „Istinu je rekao.“

Pa kako ćemo sad da se postavimo prema tome da li je ova dlaka Poslanikova ili ne? Ima li veze to što niko nema pojma odakle je došla, kada je stigla, ko je donio. To jedino sufjiama može biti nebitno, a ako hoćemo pravilno da postavimo stvari odgovore na ova pitanja moramo znati.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

51

Četvrtak, 16. Decembar 2004

Roote, brate pazi: halali sto te ugnjavih nekim konceptima koji su ti strani pa ih videm ne razumes. Kazes da je moj termin ljubavi pod uticajem zapada a ja ti kazem da ti ljubav upravo posmatras onako kako je sav zapadni, tj sav nearapsko govoreci svijet, posmatra. Po vama iz ljubavi moze da se ucini losa stvar. Ti konstanto mastu koristis da se sjetis primjera kako bi pokazao da se iz ljubavi mogu ciniti lose stvari. A ja ti kazem NE! Iz ljubavi se ne cine lose stvari.. te se stvari cine iz neznanja, a ono sto potice iz neznanja nije ljubav.. to je nesto durgo, ali mi ga nazalost oslovljavamo istim terminom.. u tome je problem. Prava ljubav, koja dolazi iz znanja (ali pazi IZ ZNANJA), moze samo da navede osobu da se ispravno ponasa.. jer to je znak ljubavi.. jer to je znak znanja. A halali jos jednom na opterecivanju jer nismo duzni isto poimati... Ja o konkretnom slucaju cak i nemam neki stav. Pricam onako uopsteno.. o ljubavi (pravoj dakle.. IZ ZNANJAAA!!!) i delovanju koje potice od nje. A o dlaci.. ta nije na nama da odlucujemo. A u svakom slucaju, nije moranje da se slazemo, a tesko da cemo se inace oko bilo cega, vidim, i sloziti. Ostaj zdravo i halali jos jednom ako te nesto pogodilo il uvredilo.

mogu ja da se potpisem i bolje...

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

• Poruku poslati

52

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin
Esselamu alejkum

E-B, ti polako ali sigurno ovaj razgovor svodiš na sučeljavanje dva pravca, tj. sufijskog protiv vehabijskog. A nije to daleko od istine. Samo što sufije pokušavaju sebe da predstave kao alternativu vehabijama, a SVI ostali su im vehabije.

Mislim da nemas pravo u ovm sto tvrdis jer svi islamski pravci osim tih kako ih i ti nazivas wehabija vjeruju da stvari poslanika sws (dlaka, dzube, kosulja, pljuvacka itd) mogu pomoci, izlijeciti itd

Da bih shvatio tvoj stav i mogao ti biti koristan sugovornik, zelio bih te upitati, a u vezi teme koja se ovdje vodi

Koje od ove tri tacke su identicne sa tvojim shvatanjem?

* 1) "Dlaka" u Plevljima nije prava dlaka poslanika sws [SIZE=1](siguran si u to 100%, a ne kao Ramic da samo sumnjas i da je to malo vjerovatno)[/SIZE]

* 2) Dlaka poslanika sws nemoze pomoci, izlijeciti itd [SIZE=1](a kao i sto Ramic i ostali wehabije (kako ih ti vec sam nazva) misle)[/SIZE]

* 3) Neslazes se sa oboje, tj i onim da je to dlaka poslanika sws, i onim da ona moze pomoci izlijeciti itd)

O ibn Arebiju bih mozda nekom drugom prilikom, na nekojoj drugojoj temi - insalllah

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

53

E-B, Muhammed a.s. nije bio ucenjak, on je bio Poslanik. Za ucenjake je karakteristicno da razmisljaju, idztihade kako bi dosli do rjesenja. Poslanik je rjesenja u vjeri dobijao direktno od Allaha dz.s. Ta rjesenja su zapravo propisi islama. On za to nije davao nikakve dokaze iako bi ponekada objasnjavao Allahove propise. Njegov autoritet je bio njegov dokaz. Ljudi su povjerovali da je on Boziji Poslanik i tacka. Pazi sta pricas. Kakve fetve i Poslanik a.s.? Nemoj to neko da te cuje. Onaj ko se bavi idztihadom i donosi fetve moze da pogrijesi a Poslanik nikada nije pogrijesio. Ucenjaci, kao nasljednici Bozijih poslanika nemaju taj autoritet sto je i logicno jer oni ne dobijaju wahj (Objavu) te moraju mozgati u svom zivotu i moraju svoje stavove dokazivati.

U pravu si kada kazes da je ucenjak duzan dati dokaze za svoje rjesenje posto se isti zatraze od njega. No ja ne vidjeh da je neko od Ramica trazio dokaze vec samo odgovor. A i govorio sam o ustaljenoj praksi u islamu kada je u pitanju odnos ucenjak i obican svijet koji ne razumije te dokaze i samu metodologiju dokazivanja a sto mozemo da vidimo i ovdje na ovoj temi.

Citirano

Orginalno od E-B
Dalje, fetva i odgovor Ramica na ovo pitanje nije nesto cime je on razbijao glavu, prevrtao kitabe i trazio ispravno rjesenje. Ovakav stav oko ove (kao i oko slicnih) stvari je davno prije njega poznat medju selefijama i njihova je karakteristika.

Jesi li cuo za Mehmeda Handzica. Jedan od najvecih ucenjaka sto su ga Bosnjaci imali. Allah mu je uzeo dusu u mladosti a on je i pored toga ostavio brojana vrijedna djela. Sa selefijama ili ti vehabijama ima zajednickog koliko i ti. Pa ipak u svom djelu Zijareti sa’ri se’adet (Posjeta Poslanikove dlake) on je zestoko napao obicaj da se u Bosni zijareti nekakva toboznja dlaka od Poslanika a.s. Najprije je objasnio historijat te pojave u Bosni a zatim iz svog ugla dao stav islama po tom pitanju. Insallah objavicu to a ti se strpi do tada.

Citirano

Orginalno od E-B
O ibn Arebiju bih mozda nekom drugom prilikom, na nekojoj drugojoj temi - insalllah

Upravo tako.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

54

Fingers, sramota je nekome traziti tako nadmeno halal. Stavise to je oholo. Ti onako sa visine "halali, al ti to ne razumijes, ne znas, ti nemas znanje kao JA, ti nisi pametan kao JA, itd...". Necu da ti halalim. Kazes da nemas stav, sta je koga briga za tvoj stav. Bitan je stav islama. I niko se nije tebi ni jednom obratio niti te pitao za tvoj stav, iako si napao bez ijednog dokaza.
Slabo je tvoje znanje sto se tice islama. Kao dokaze trebas navoditi ajete ili hadise ili stavove ucenjaka a ne svoje licno znanje ili svoju logiku.
Mozes ti naglabati i filozofirati koliko hoces ali znaj da insan kod kojeg se nadje zrno oholosti nece osjetiti miris dzenneta. Ja ti jos jednom dobronamjerno ukazujem da je tvoja oholost vise nego ocigledna, a ti kako hoces.

Molim te ubuduce ignorisi moje postove (zaobidji me) kao sto cu i ja tvoje.

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

• Poruku poslati

55

ed

Neznam za tebe, ali za mene je poslanik sws bio najbolji poznavalac islama i islamskih propisa, tj onaj koji je "najuceniji" u islamu. Od rijeci ucen, je rijec ucenjak (onaj koji je ucen). Najuceniji u islamu je ucenjak koji je najbolji poznavalac islama. Taj najveci ucenjak nemora po tvome nekom pravilu da grijesi, a poslanik sws je dokaz toga
Istina je da je poslanik sws, svoje znanje dobijao vahjom, ali ga to necini robotom, koji je samo prenosio to ljudima, a bez razmisljanja i prosudjivanja

On nije samo "ponekad" objasnjavao Allahove propise, vec uvijek kad god bi se zato ukazala potreba. Svoje odluke - rjesenja - stavove - fetve (zasto ce se jedne godine ici na hadz a ne druge, zasto ce kopati odbrambeni kanal ovdje a ne ondje, zasto ce se ili zasto se nece nesto uciniti itd) je objasnjavao.
Ukoliko ti mislis da on to nije cinio, onda mislimo razlicito

Kada s tice Ramica i trazenja odgovora, zar zaista mislis da ce wehabije na svom sajtu objaviti da neko trazi dokaze za Ramiceve stavove i time stavlja pod znakom pitanja njihovu validnost, a pogotovu kada Ramic sam nije do tih stavova dosao, vec ih samo ponavlja i propagira

Bas bi bilo lijepo da nam preneses i stavove tog u mladosti preminulog Mehmeda Hondzica i onog sto je on u svom kratkom i plodnom zivotu shvatio iz islama

Allah zna, ali da je taj Mehmed pozivio duze, mozda bi nas stigao jos puno vise toga nauciti, kako nas tako i sebe samog

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

56

Petak, 17. Decembar 2004

Za Mehmeda Handzica kazu da se njegova smrt desila pod sumnjivim okolnostima. Umro je od posljedica operacije slijepog crijeva sto je prosto nevjerovatno obzirom na njegovo zdravstveno stanje, bez obzira sto se radilo o 1944. godini. Mnogi misle da je zapravo ubijen.

Za ovu priliku ja sam (dok uredno ne obradim tekst) na brzaka priredio par kopija teksta o kojem govorim. Na pocetku svog izlaganja on daje objasnjenje kako su dlake (ukupno tri) dosle u Bosnu i naglasava da je njihov dolazak kao i ponovno ozivljavanje ovog ‘ibadeta’ imalo politicku pozadinu. Taj dio nisam prenio (a po zelji mogu i to da sredim) vec samo drugi u kojem on daje stav islama po tom pitanju. Procitajte pazljivo tekst i ne donosite prebrze zakljucke. Tekst se inace nalazi u najnovijem izdanju Izabranih djela Mehmeda Handzica – knjiga III.

Zijareti sa’ri se’adet – Mehmed Handzic

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

57

Petak, 17. Decembar 2004

Neka Allah dz.s. nagradi Mehmeda Handzica za ovako lijepo objasnjenje.

Ed nadam se da ces nam dostaviti u tekstulanoj formi komplet tekst zajedno sa onim dijelom o politickoj pozadini.

Evo jedan dio prekucan:

"Veliki halifa hazreti Omer je ovakve i slicne stvari uvijek obarao i uklanjao. On je, prica se, dao posjeci i ono stablo pod kojim su se ashabi Alejhisselamu zavjerili na Dufejbijji i koje se u Kur'anu spomenuto, kad je vidio kasnije da se svijet tu skuplja i bereketa trazi.

"... jer ako je nesto zabranjeno ili mekruh, ono ne moze zbog nijjeta, koji na neznanju osnovan, postati u vjeri dozvoljeno i jos vise dobro djelo. Nijjet moze samo utjecati da se grijeh umanji ili da ga nema, i to samo u slucaju kad neko iz neznanja nesto radi, a nema koga upitati. Inace samo djelo opet ostaje zabranjeno ili mekruh, vec kako to serijatskih argumenti iziskuju."

"Zar nam nije dosta u vjeri ono sto nam je Alejhisselam ostavio? Ta ni to mnogi ne mogu da snose, a mi novo izmisljamo. Obicno ovakvi bid'ati pretegnu, pa idu na ustrb drugih vjerskih duznosti. Ima mnogo ljudi, a narocito seljaka kojima je ovaj zijaret preci nego namaz. On proda govece ili sto drugo, pa krene u zijaret, nimalo se ne brinuci dali ce mu putem proci koji namaz. E onda se jasno vidi da je to sejtanski posao."

Citirano

Orginal od E-B:
Allah zna, ali da je taj Mehmed pozivio duze, mozda bi nas stigao jos puno vise toga nauciti, kako nas tako i sebe samog

Mehmed Handzic rodjen je u Sarajevu 1906. godine. Zavrsio je mekteb i rudzdiju, a potom Serijatsku gimnaziju gdje je polozio maturu 1926. godine.
Po zavrsetku Serijatske gimnazije odlazi na „Al-Azhar“ gdje studira islamske znanosti. Diplomu o zavrsenom „Dzamiu l-Azher-u“ stekao je 1931. godine. Godine 1932. nakon odsluzenja vojne obaveze, Handzic je postavljen za nastavnika i prefekta Gazi Husrev-begove medrese i na ovom radnom mjestu ostaje sve do 1937. godine. Tada je dobio namjestenje u Gazi Husrev-begovu biblioteku gdje je postavljen za glavnog bibljotekara i upravitelja ove ugldedne ustanove. Godine 1939. Handzic je postavljen za vanrednog (ugovornog) profesora na Visoj islamskoj serijatsko- tehnickoj skoli. Na toj duznosti je sve do proljeca 1944. godine kada biva unaprijedjen u redovnog profesora ove ugledne institucije.

Sta treba alim da bude (da uradi) da bi se tebi svideo E-B???

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

58

Nedjelja, 19. Decembar 2004

Reko bih da i se od argumentativno-manipulativnih tehnika i dalje ne skrece. Sad pokusavaju hadisi od Bozijeg poslanika s.a.w.s i komentar Omera radialahu anhu da se eskiviraju i na prvo mesto da se stavi necija biografija.

Cudi me i to da Root na jednom mestu Fingersu kaze da nema mesta za svoj stav a na drugom forsira stavove i biografijenekih Alima. Ne znam stvarno sta se postize sa time.

Iz svega ovoga stice se utisak da je Time_Out jos uvjek prisutan. (Telepatija mozda :)) )
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

59

Citirano

Orginalno od PAUK_
Reko bih da i se od argumentativno-manipulativnih tehnika i dalje ne skrece.

Pa i kad se skrene sa tih "argumentativno-manipulativnih" tehnika tj. dođeš nam ti i povratiš nas na taj kolosjek.

Ako ne znaš šta se postiže forsiranjem biografija nekih alima zapitaj se šta se postiže forsiranjem nickova sa foruma. Zapitaj se da li možeš da umanjiš vrijednost nekog alima tako što ćeš napadati one koji podržavaju njegov stav.

A na sve to imaš odgovor u onome tekstu. I ne samo ti, već i svi koji su ovdje učestvovali u diskusiji. Samo treba da se pročita, moj Puče, no nekima je to veliki izazov!

I evo ti jedan savjet, ovako pred spavanje: Pametni ljudi govore zato što imaju nešto da kažu. Budale govore zato što moraju nešto da kažu.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

60

Vise sam se osvrnuo na nacin donosenja VLASTITOG misljenja od strane pomenutih alima i zeljojm pojedinih clanova da ista i opravdaju. Nije mi cilj bio nikom da pametujem, daleko od tog, samo da ukazem na neke kontradikcije i pokusaj opravdanja licnosti koje je u ovoj temi (cini mi se) bilo ispred zelje za znanjem.
A zavrsilo se iznosenjem djela i biografijom alima koji nije bio spominjan dosad. Ako se zavrsilo... jer to zavisi od onih koji mozda imaju nesto da kazu.

Originalno od sandzacki:

Citirano

Pametni ljudi govore zato što imaju nešto da kažu. Budale govore zato što moraju nešto da kažu.

Imacu to u vidu.

Ali samo se pitam kako dovodis ovu mudrost u vezu sa svojim potpisom i samim tobom? I voleo bih isto da mi navedes od koga si preuzeo tu mudrost. Pa da procitamo svi, moze bit postanemo pametni ko to TI, ili bar pola tebe.
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Social bookmarks