Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »annonimus« je muško
  • »annonimus« je autor ove teme

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

1

Petak, 31. Oktobar 2003

Zivot posle Smrti

Hteo bih da znam kako drugi razmisljaju o ovom.Hvala
" Bilen alemlere rahmettir "

lena

Početnik

(10)

• »lena« je žensko

Datum registracije: 29.10.2003

• Poruku poslati

2

Petak, 31. Oktobar 2003

Ja vjerujem u to, da postoji neki zivot posle smrti. Evo jedan jednostavan primer
Kada se zovu duhovi, zovete neko ime i ta se osoba javi ili neka druga mada je to sam necija dusa ali to je znak da ipak nesto postoji

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

3

Petak, 31. Oktobar 2003

Citirano

Orginalno od lena
Kada se zovu duhovi, i zovete neku osobu koja je umrla i ta se osoba javi, mada je to samo necija dusa ali to je ipak neki znak da postoji neki zivot posle smrti

zezas ili fakat vjerujes u ovo? ?(

love
I am a woman above everything else

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

4

Petak, 31. Oktobar 2003

da se zeza verojatno bi napisala po sekcijom vicevi :D
meni su drazi hriscani i drugi koji nisu na pravom putu nego ovi sto kazu 'ima nesto'.to mi uvijek izazove osmeh jer kako to 'ima nesto'.Zar to 'nesto' nema ime nego cemo ga zvati 'nesto'. :rolleyes:
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

5

Petak, 31. Oktobar 2003

Verujem u "vecni zivot" posle smrti. :]
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

Datum registracije: 22.10.2003

• Poruku poslati

6

Petak, 31. Oktobar 2003

Je li neko procitao knjigu "Zivot Posle Smrti"? Ko nije, nek' procita, meni se svidela.
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

7

Petak, 31. Oktobar 2003

1. Amentu Billahi - Ja vjerujem u Allaha dz.s.
2. Ve-Melaiketihi - Ja vjerujem u Bozje meleke
3. Ve Kutubihi - Ja vjerujem u Bozije kitabe
4. Ve Rusulihi - Ja vjerujem u Bozije Poslanike
5. Ve Jevmil Ahiri - Ja vjerujem u Sudnji Dan
6. Ve bil kaderi hajrihi ve serrihi minellahi te'ala - Verujem da sve sto se dogadja biva Bozijom voljom i odredjenjem

Smrt je rastanak duse i tijela. Nakon tog rastanka tijelo prestaje zivjeti, a dusa nastavlja samostalan i svjestan zivot u Berzehu .Pravo duhovno usavrsavanje covjeka ne zavrsava na zemlji vec se ono nastavlja posle smrti u Berzehu (svijetu dusa) kao drugoj fazi zivota a zatim na Ahiretu (nakon prozivljenja tijela) u trecoj fazi zivota. Ovo duhovno usavrsavanje u Berzehu i na Ahiretu pripada samo onima koji su slijedili put vjere u Allaha dz.s. za vrijeme zivota na zemlji do smrti.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

• Poruku poslati

8

Petak, 31. Oktobar 2003

Najvise ce nevernici da se uplase kad procitaju knjigu "Zivot Posle Smrti". U njoj je opisano kako dusa izlazi verniku i neverniku. Melek Azrail kad uzima neverniku dusu, nevernik oseca kako mu trn para jetru, dok vernik ne oseca nikakav bol.
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

9

Petak, 31. Oktobar 2003

Zivot posle smrti Kog zanima ova tema ovde moze naci odgovore na sva pitanja!!

Muki neznam dali si na ovu knjigu mislio ?( ?(

Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

• Poruku poslati

10

Petak, 31. Oktobar 2003

Da, to je ta knjiga, posjedujem je kod kuce. Postovanje za link Elvinov babo, nisam znao da se informacije o knjizi i autoru mogu naci na net-u.
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

11

Petak, 31. Oktobar 2003

Sve se moze kad se hoce.

Mnogo poucna knjiga,svidja mi se!! ;)
Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

12

Petak, 31. Oktobar 2003

Cini mi se hanuma je vec napisala ono sto ja htedoh. Ne moze se zvati muslimanom a da ne veruje u zivot posle smrti (ne ovaj isti naravno) i da ne veruje u nevidljivi svijet (meleke..)..
Suvisni su dalji komentari, jer je pokretac postavio pomalo anketnu temu. O tim stvarima covek ne moze govoriti iz svojeg znanja, o tome moze saznati samo iz Knjige Onoga Koji sve zna, Stvoritelja vidljivoga i nevidljivoga.

A za ono prizivanje duhova... o| Ne mogu da verujem. Lose je kad nekog ozbiljno neozbiljnog (ili neozbiljno ozbiljnog) uzmes za ozbiljno o| (Da to nisam ucinio sam imao bih tri cetiri posta manje na forumu (dokazivanje one ljubavi tamo.. )).
mogu ja da se potpisem i bolje...

apologet

Početnik

(10)

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

13

Petak, 31. Oktobar 2003

Sto se ove teme tice, verujem Onome koji je bio sa one strane granice zivota i smrti, a potom Vaskrsao - Gospodu Isusu Hristu. On je svojom krsnom smrcu i slavnim Vaskrsenjem potvrdio ne samo zivot posle smrti, vec zivot u svoj punoci - ono sto mi nazivamo zivotom je samo priprema za pravi zivot. Jer zivotom se moze nazvati jedino zajednica u punoci ljubavi sa Bogom i bliznjima.

Slava Gospodu Hristu, pobeditelju smrti!

apologet

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

14

Petak, 31. Oktobar 2003

apologet ova knjiga nije knjiga vaskrsenja ,to je Tefsir Kur"anskih Ajeta i Sahih Hadisa koji govore o zivotu posle smrti. Mislim da znas sta je Tefsir!!!
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

15

Petak, 31. Oktobar 2003

Mi znamo da cemo jednoga dana umrijeti. Allah ce nas ponovo oziviti nakon nase smrti i pitat ce nas kako smo se ponasali na zemlji. Oni ljudi koji su se pokoravali Allahovim naredzenjima bit ce nagradzeni Dzennetom, divno je to mjesto, a oni koji se nisu pokoravali Allahovim naredzenjima bit ce kaznjeni, Dzehennemom.

Nas zivot na zemlji je kratak. Stvarni zivot, koji je vjecan, je zivot posle smrti.

Da bismo prispjeli u Dzennet i postigli Allahovo zadovoljstvo, moramo stalno nastojati da slijedimo Allahovu uputu.

O BOZE, UCINI NAS DOBRIM MUSLIMANIMA,
PODARI NAM DZENNET
I SACUVAJ NAS DZEHENNEMSKE VATRE!

apologet

Početnik

(10)

• Poruku poslati

16

Subota, 01. Novembar 2003

Bux_Ld,

koliko sam primetio, anonimni sagovornik je postavio uopsteno pitanje o zivotu posle smrti, ne o nekoj knjizi. O tome i svedoci i nacin postavljanja pitanja. Covek je lepo rekao : "Hteo bih da znam kako drugi razmisljaju o ovom.Hvala". Jasno je da ga zanima pogled svih nas na zivot posle smrti, na nase glediste i eventualne argumente po tom pitanju.

Pozdrav
apologet

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

• Poruku poslati

17

Kao sto rece Hanuma_78, ne moze biti musliman ko ne vjeruje sest Istina vjere koji se zovu imanski sarti, a jedan od tih je i Vjerovanje u Sudnji dan.
Nevjernici misle da nema zivota osim na ovom svijetu i koriste ga maximalno, uzimajuci sve od ovog zivota, izlazuci se pri tom haramima. Ovaj svijet je samo tranzit u odnosu na vjecni zivot koji slijedi.
Ovaj prolazni dunjalucki zivot predstavlja njivu u kojoj sijemo raznovrsne biljke, cije cemo plodove okusiti na onom svijetu. Zato pazimo draga braco i sestre da bude sto manje korova na tim nasim njivama!

"Oni koji ne vjeruju da ce pred Allaha stati nastradace kad im iznenada Cas ozivljenja dodje, i reci ce:" O, zalosti nase, sta smo sve na Zemlji propustili!", i grijehe svoje ce na ledjima svojim nositi, a uzasno je ono sto ce uprtiti! Zivot na ovom svijetu je samo igra i zabava, a onaj svijet je, zaista, bolji za one koji se Allaha boje. Zasto se ne opametite?" (El-En'am, 31,32)
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

• Poruku poslati

18

Procitajte nesto vise o zivotu poslije smrti ovdje http://harunyahya.com/c_life_after_death.php
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

19

Srijeda, 05. Novembar 2003

jedna slika ,Zivota posle Smrti, je i ...SAN

selam i pozdrav ,...svima dobronamjernima !

Ovo mi je veoma interesantna tema,kako za razmisljanje,tako i za komentarisanje !

Naime ,da bi vjerovanje bilo ispravno kod vjerni-ka/ce,onda se mora vjerovati i u postojanje zivota nakon smrti, [AHIRETA ], a to HaNuMa..lijepo objasni u par rijeci:

Citirano

originalno od HaNuMe :

Smrt je rastanak duse i tijela. Nakon tog rastanka tijelo prestaje zivjeti, a dusa nastavlja samostalan i svjestan zivot u Berzehu
U okviru tog zivota nakon smrti,Berzah predstavlja vrijeme,koje dusa insanska ,odvojena od tijela ,provodi u iscekivanju Sudnjeg Dana ,i to vrijeme je konacno (ko i ovaj dunjalucki zivot),

A zatim slijedi dio Ahireta,koji je beskonacan ,nakon Sudnjeg Dana ...kad ce se Duse ponovo spariti sa tijelima ,...onda slijedi sakupljane svih bica stvorenih ,od Adem a.s. pa do Smaka svijeta, gdje cemo svi saznati ,sta smo pripremili u toku svojeg zivota,za pred Gospodara svih svjetova ,i nakon preciznog mjerenja na , Mizan ,ispravnim terezijama ,na osnovu cega ce nam biti odredjeno mjesto boravka Dzennet ( insa-Allah ) ili ...Dzehennem ( da nas Allah sacuva Njegove vatre ) .

aamiin

Ovo gore napisah u naslovu ,

Citirano

jedna slika ,Zivota posle Smrti, je i ... ''SAN''
pa da prokomentarisemo malo :

Kad posmatramo jedno tijelo insana dok spava,nekako je skoro ko i mejjt,jer je dusa jednim svojim dijelom napustila tijelo,i ostao je samo onaj dio duse...koji odrzava tijelo u zivotu.Znaci onaj dio duse,koji je napustio tijelo privremeno,nalazi se negdje van tijela.

Svjedoci smo da covjek,dok sanja ,prezivljava razne dozivljaje ,gdje svakako moze da osjeti i itekako i dozivi i srecu,i zadovoljstvo,kao ...naravno i muku i strah i uzas.Na primjer,ako sanjamo da nam neko odsijeca ruku,mi dozivimo i prezivimo ...i bol,...i sjekiraciju,...i razne stresove,kojih u tom momentu nijesmo svjesni da je to samo san,vec je u datom trenutku ,za nas, to zbilja ,otuda i osjecaj dozivljeni ostavlja traga na dusi ,kao da se to desilo i u stvarnosti ! Tek nakon budjenja postajemo svjesni da je to bio samo san,i postajemo svjesni da nam je i ruka tu,i da nije ni hvalila,niti krvarila,niti da nije doslo do ikakve fizicke promjene !

Zatim,ako nam neko u snu povrijedi osjecanja,..nama bude toliko hatar, na njega (bude nam zao ),kao i u stvarnosti,...i tada u tom momentu nijesmo svjesni da je to samo san ,vec nasoj dusi u tom trenutku predstavlja zbilju,i realnosti postajemo svjesni tek nakon budjenja.

Ovim sam htio malo pojasniti,da dusa moze i odvojena od tijela dozivjeti srecu,mir,i zadovoljstvo,...ili pak da moze patiti i muciti.To jest da u tom Berzahu ,...dok se iscekuje Sudnji dan,ko je bio iskren i dobar vjernik,svakako moze i uzivati u tom iscekivanju .Ili obratno...ko je bio kao nevjernik i pocinioc losih djela,moze vec iskusiti dio patnje.

A nakon Sudnjeg Dana,tj.nakon ponovnog sparivanja Duse i tijela,svijem nam je vec pozata mogucnost iskusivanja ,kako uzivanja....tako i kazne.To nam i Sarah u njenom izlaganju iznese sledece ajjete, ( mada bismo ih mogli jos mnogo i mnogo navesti ! )

Citirano

§ Oni koji ne vjeruju da ce pred Allaha stati nastradace kad im iznenada Cas ozivljenja dodje, i reci ce: '' O, zalosti nase, sta smo sve na Zemlji propustili! '' , i grijehe svoje ce na ledjima svojim nositi, a uzasno je ono sto ce uprtiti!
§ Zivot na ovom svijetu je samo igra i zabava, a onaj svijet je, zaista, bolji za one koji se Allaha boje. Zasto se ne opametite?
(El-En'am, 31,32)

P.S. ''No Ajjete nije dovoljno,samo navoditi ...vec trebamo o Njima cesce razmisljati ,pravilno razumijevati i primjenjivati Ih u zivotu '' !!!

M.S. .......meSSko....... selam svima
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 06. Novembar 2003

masallah fini odgovori! haj sad nek da vidimo koliko ima onih koji redovno klanjaju posto sve ovo znaju? bas me zanima.haj da vidimo koliko ima pokrivenih devojaka od ovih sto su postirale ove postove? reci bez dela su prazna prica.ako gresim pa su sve hanume ispunile farz a muskarci klanjaju ja trazim halal.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Social bookmarks