Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

21

Četvrtak, 06. Novembar 2003

A izvini ko si ti da tebi ljudi podnose racune klanjaju li i izvrsavaju li farzove? Je li neko odgovoran pred tobom? I je li ti trazis halal ukoliko drugi rade nesto, ili ukoliko ti to ne radis? (ne moras da mi odgovoris samo razmisli).

Onaj koji ne ispunjava farzove odgovarace Allahu, a negativnih strana ima dosta tome, a jedna od njih je i ta sto ne adje primer, i umanjuje broj onih koji to cine. Onaj koji jos i govori kontra od ispravnog cini to duplom merom. Zar bi voleo da vidis ljude koji govore da ne treba klanjati i ne verovati u sudnji dan? Haj mi reci sta te goni da te nervira kad ljudi makar govore sta treba (a nije tvoje nikoga da proveravas da li ispunjava SVOJE obaveze prema Svevisnjem).

mogu ja da se potpisem i bolje...

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

22

Björne ovdje nije niko zaduzen da tebi polaze racune, kako sta radi, kako zivi.

Vecina nas ovdje pise kako bismo normalno trebali da postupimo i kojim putem da krenemo kako bih zasluzili Allahovo zadovljstvo. Mali je onaj koji se pokoravaju Allahu dz.s. i slijedze Njegove naredbe.

Devon

Početnik

(10)

• »Devon« je muško

Datum registracije: 17.08.2003

• Poruku poslati

23

Procit'o sam na jednom forumu da rec 'musliman' na arapskom jeziku znaci 'pokoran Bogu', 'onaj sto veruje u Boga'. To me je malo zbunilo. Znaci, sad su svi ljudi koji veruju u Boga muslimani? Cak i oni kojima vjera nije Islam?
It's this lyrical piranha- strapped with a grenade, in a pool with yo' mama, attack her by the legs, and pull her to the bottom, twit lettin' up like a condom, slappin' if you fuckas got a problem!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

24

Biti "pokoran Bogu" ,"verovati u Boga"a pri tom "negirati Božju objavu, njegovog poslanika i dr." ne ide jedno sa drugim, tako da musliman ne može biti neko ko negira Islam- i sigurno je da u arapskom jeziku- reč musliman označava upravo pripadnika Islama.

P.S. Ovo baš nema veze sa započetom temom, al eto odgovorih rad toga da bi zabuna bilo što manje...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

25

Petak, 07. Novembar 2003

a izvini fingersbroken koji je tebi onaj znas vec koji?ako ti se ne svidja preskoci post.huju kod baba :D
ako napisem nesto sto ne treba nek me administrator banuje i gotovo.
sam Allah dz.s kaze da je Njemu mrsko jako mrsko reci koja dela ne prate.citiracu i ajet insallah.eto to sam hteo reci.a ne da mi polazete racune.to mi ne treba niti me zanima.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

26

Petak, 07. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od Devon
Procit'o sam na jednom forumu da rec 'musliman' na arapskom jeziku znaci 'pokoran Bogu', 'onaj sto veruje u Boga'. To me je malo zbunilo. Znaci, sad su svi ljudi koji veruju u Boga muslimani? Cak i oni kojima vjera nije Islam?

Ljudska priroda - ("fitra"), (koju je Allah dz.s. podario svakom covjeku.) Na zemaljskoj kugli necemo naci ni jednog pojedinca i ni jednu zajednicu a da nema potrebe za vjerovanjem. Rekao je Ibnul Kajjim El-Dzevzijj: "Allah je u prirodi ljudi stvorio potrebu za bozanstvom, pa gledajte koga cete obozavati." Filolozi isticu: "Na svijetu nema ni jedne zajednice, a da u svom jeziku nema naziv za Uzviseno bice "BOG". S druge strane putopisci su zabiljezili da je: "Dovoljan dokaz postojanja potrebe za vjerom u prirodi ljudi, je to sto ne postoji ni jedna zajednica bez bogomolje." Ne osvrcuci se na ispravnost raznih vjerovanja, prihvatit cemo cinjenicu da svako ljudsko bice ima potrebu i volju za vjerovanjem. Zasto je to tako? Odgovor je u rijecima Uzvisenog Allaha dz.s.: "Ti upravi lice svoje cistoj vjeri, Allahovoj vjeri, prema kojoj je On ljude nacinio, ne treba da se mijenja Allahova vjera, jer to je prava vjera, ali vecina ljudi to ne zna." (Prijevod znacenja, Er-Rum, 30.) Ovaj ajet potvrdjuje potrebu za vjerovanjem, jer kako glad i zedj kod covjeka upucuju na postojanje hrane i vode, tako potreba za vjerovanjem upucuje na postojanje Onoga u koga se vjeruje - Allaha dz.s. Nakon ove konstatacije neko ce se mozda zapitati, pa zasto onda svi ljudi nisu muslimani? Odgovor na ovo pitanje lezi u hadisu Poslanika s.a.v.s. koji se prenosi od Ebu Hurejre: "Svako novorodjence se radja u prirodnoj vjeri, Islamu, pa ga njegovi roditelji ucine zidovom ili krscaninom

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

27

Petak, 07. Novembar 2003

uostalom ko prica a to ne sprovodi u delo zove se licemer.
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

28

Petak, 07. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od björn

Esselamu alejkum!

I ne samo licemer vec i munafik. svojstva munafika su prema rijecima nasega Poslanika s.a.v.s.: " Ko bude imao četiri osobine, biće potpuni munafik, a ko bude imao neku od njih, imaće osobinu munafika, sve dok je ne napusti: da iznevjeri kada mu nešto bude povjereno, da laže kada govori, da prekrši kada se obaveže i da pretjera i odstupi od istine kada se spori".

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

29

Petak, 07. Novembar 2003

e to da.to je bila poenta mog posta.bolje cutati nego pricati a ne delati.da ne bi potpali pod ovu kategoriju nedaj Boze.

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

30

Petak, 07. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od björn
e to da.to je bila poenta mog posta.bolje cutati nego pricati a ne delati.da ne bi potpali pod ovu kategoriju nedaj Boze.

Slazem se da u zivotu je najbolje ako mozes da cutis i ne govoris ono sto te se ne tice, medjutim ovaj forum posjecuje ogroman broj insana Bosnjackih i ljudi razlicitih pogleda na zivot i vjeru.
Korisno je nesto reci ako se ima sta reci a sve to treba da bude potkrijepljeno kur'anom i hadisom.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

31

Petak, 07. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od onajKojiTrazi
I ne samo licemer vec i munafik.

Koja je razlika između licemjera i munafika?
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

32

Petak, 07. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od onajKojiTrazi
I ne samo licemer vec i munafik.

Koja je razlika između licemjera i munafika?

Esselamu alejkum!

Haman nikakva, jedino je razlika u jeziku (bosanski i arapski).

33

Petak, 07. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od björn

Licimer je onaj koji govori jedno a RADI drugo, ili ti govori sto ne misli. Allah zna ko sta i zbog cega govori i on je taj koji zna ko je uistinu licimer a ko ne. Onaj koji druge tera na losa dela, ili prekidanje dobrih obavlja isto delo koje pokusava uciniti i sam sejtan (naljet ga bilo).
Da li neko radi ono sto govori da bi trebao je pitanje njegove prirode, a da li laze da bi trebao je njegovo delo (ili zlodelo ako laze). Ima ko to zna. Ispravnost necijeg govora ne mozes preispitivati time da li govornik sam sprovodi ono sto govori. Odgovori mi: je li dr licimjer zato sto ce ti reci da je pusenje stetno a sam pusi?
U svakom slucaju svako se cese tamo gde ga svrbi (ili boli). Ja ti samo kazem da si ti niko, ili nista, da bi ti neko polagao racune da li radi ili ne radi nesto. Jos jednom clanu sam jednom prilikom isto to rekao pa evo ponavljam to i tebi, iako me isprva nisi direktno pitao: ne tice se tebe. Nagrada je najveca onome ko radi dobra dela ne zbog toga da bi drugi to vidjeli.

Da ti dodam, licimer je (lazov) i onaj koji radi a ne veruje, vec nesto radi zarad drugih ljudi, ali ni takve, ti kao covek (i plus totalno nekopetentan tj bez ikakvog ovlascenja i autoriteta) nemas pravo da direktno preispitujes. Ono sto radis (i mislis) za sebe je tvoja stvar...

Te ako nisi siguran da je neko licimjer ne prozivaj ga javno ne gresi se bezveze..

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

34

Subota, 08. Novembar 2003

ne trazim ja da mi niko polaze racune,steta sto ne citas postove nego pises napamet.da slazem se ja da sam niko i nista a ko si ti da kazes da sam ja niko i nista?u tom si slucaju ti neko i nesto :D
<b>3. O, kako je Allahu mrsko kada govorite rijeci koje djela ne prate!</b>
As-saff(61)-Bojni red
ovo nisu moje reci i to je sve sto sam hteo reci svim ovim postovima.mozda se ne slazes sa gore navedenim ajetom ili imas nesto bolje?

35

Nedjelja, 09. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od björn
a ko si ti da kazes da sam ja niko i nista?u tom si slucaju ti neko i nesto :D

Brate ne kontas, ne kazem ti da si niko i nista u zivotu, i uopste, jer te kao prvo ne poznajem, niti bih ti to rekao i da te znam, ali ti kazem da nisi neko kome se daju odgovori na pitanja koja postavljas, i za samo to ti ponavljam da si niko da bi ti se davali odgovori, kao i svakome koji bez prava nastupa sa tim pitanjima.
Da ti nesto recem jos dalje: onaj koji pita tako nesto ponajprije bi morao povesti racuna o samom sebi, i pitati druge da li ispunjavaju nesto samo ako on sam to ispunjava (a i tada moj komentar bi ostao isti).

Odgovor koji te zanima vezan za ajet je: ne postoji ajet, a ni harf, iz Kur'ana u koji ne verujem.

Sellam.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

36

Nedjelja, 09. Novembar 2003

"masallah fini odgovori! haj sad nek da vidimo koliko ima onih koji redovno klanjaju posto sve ovo znaju? bas me zanima.haj da vidimo koliko ima pokrivenih devojaka od ovih sto su postirale ove postove? reci bez dela su prazna prica.ako gresim pa su sve hanume ispunile farz a muskarci klanjaju ja trazim halal."-originalno od Bjorn...

Možda sa malim zakašnjenjem, ali nikada nije kasno, rekoh da dam jednu malu repliku Bjornu...

Često, sam čuo ovo pitanje, ili bar njemu slična, od pojedinih ljudi, pogotovu u raspravama koje skrenu sa pravog toka, pa onda kao najjače oružje ljudi upotrebe pitanje, kolko i dali ovde ima klanjača, pokrivenih devojaka i tome slično...

Nebih se služio sa ovakvim pitanjima, iz razloga što ja išpak cenim ljude po njihovim delima, da ne pojašnjavam, normalno potrebno je i farz je, da se klanja, i da se pridržavamo određenih pravila i istina, no ne zaboravimo da živimo u nešerijatskom društvu, gde još nemamo svi uslove da ispunimo takve obaveze, odnosno, npr, ne studiramo svi u pazaru i na privatnim koledžima, gde čovek sebi može dozvoliti ( odnosno, nije mu uskraćeno ), da se ponaša i vlada u duhu Islama, u onim stvarima za šta je Bjorn postavio pitanje...

Sad bih još dodao i da se puno ljudi u skladu sa trenutnim trendom porasta broja klanjača i ljudi koji se vraćaju u veru (hlava Allahu dž.š. ), povremeno izgubi u svim tim "novim" stvarima, pa zaboravi, kakva volja i kakvo samopožrtvovanje treba da se čovek vrati na taj put i da istraje u njemu...

Sve u svemu mislim da su ovakva pitanja kontraproduktivna i da prestavljaju razlog za jednu odbojnost, što ne treba da bude cilj onome koji ih postavlja...

A u duhu teme, koja je započeta, mislim da dosta nas ne misli ozbiljno, ili bar se ne seća često života posle smrti, što nije baš dobro, jer je svaki naš korak, korak bliže tom budućem životu, i sve što ćemo poneti tamo, odnosno svo blago biće naša dela, po kojima ćemo se svi raspoznati na sudnjemu danu, bez obzira radili ovo ili ono, radili jedno, a govorili drugo, ili radnje slične ovim...

Pozdrav

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

37

Ponedjeljak, 10. Novembar 2003

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

Ja bih samo rekao da ko god ne obavlja Farzove po svim pitanjima (5 vakata namaza, Ramazan, Zekat, Šehadet, Hadždž, Džihad, Garderoba pravilna, itd.) veeeeliki je griješnik. Svaki će čovjek biti pitan za Farzove pa čak i ti Fingersbrokene (žao mi je), tako da ti je moj savjet (bratski) da ako ne obavljaš Farzove polahko kreneš da obavljaš iste. Jer kazne će biti strahobalne, nepodnošljive, vječne, da Allah sačuva. Džehennem se nemože ni zamisliti kolko je strašan. Jednom je jedan pitao: Odakle nam vatra koju imamo ovdje na zemlji. I dobio je odgovor. Da je jednom jedan od Poslanika a.s. (neznam tačno koji bijaše) zamolio Allaha dž.š. da mu dozvoli da uzme malo Džehennemske vatre i spusti je na zemlju, da bi imao da ljudima pokaže uzorak, da bi se uplašili. Allah dž.š. mu je rakao da ode do Džehennema i da uzme. Ode on do Džehennemskih vrati i kaže Meleku koji stoji na Džehennemskim vratima, da je došao da uzme vatre Džehennemske. Ovaj ga upita kolko želi, Poslanik reče, pa eto jednu šaku. Melek se zaprepasti pa kaže, gdje toliko pa to bi sve zapalilo, čitav svijet i svemir, Poslanik onda reče pa dobro onda barem eto jedno zrno, Melek i tad uzviknu i poče objašnjavati da bi to sve živo zapalilo. Onda ga Poslanik a.s. upita za savjet šta da radi i Melek mu reče da uzme jedno maaaaalo zrno i da ga ispere kroz svih 7 Džennetskih izvora (a poznato je da ti izvori nema šta nemogu ugasiti) i da tak onda to zrno spusti na zemlju. Poslanik a.s. tako i uradi opra zrno Džehennemske vatre u 7 Džennetskih rijeka i ode na zemlju. Taman što je spustio to zrno vatre na zemlju ono od veeelike vreline probi zemljinu površinu i krenu ka utrobi zemlje. Poslanik a.s. u brzini je skočio i zamahnuo rukom da dohvati barem malo i uspio je samo jedan mali tračak vatre uhvatiti i eto to je ostalo na površini zemlje i to je vatra koju imamo na zemlji, a ono zrno koje je ušlo u zemlju je zemljino jezgro usijano.

A ti znaš šta sve može da uradi ovosvjetska vatra Fingersbrokene. Zamisli sad Fingersbrokene (a i svi ljudi svijeta) kako li je tek u Džehennemu, nedaj Bože da odeš tamo. Ja Rabbi pomozi Fingersbrokenu (a i svim drugima) u obavljanju svih Farzova i duznosti prema Tebi i da se kloni svih zabrana.

Allahimanet.
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

38

HALOOO!!! Normalno je da prihvatam SAVET da razmislim, i normalno je da cu biti, kao i svi ostali, za sve sto sam radio pitan (ko je rekao da necu), ali mi niije jasno odakle ti rasudjujes da ja tako ne mislim. Ako ti prihvatas da te preispituje ko stigne, tj da tvoje obaveze prema Svevisnje pravdas pred ljudima onda samo nastavi mene se to ne tice, ali meni takvo nesto smesno. Ne umes da citas... a ni sada ti necu nacrtati: Allah sve zna a ono sto ti ne vidis ne znaci da ne postoji, ili da ako ti ne vidis nesto kod coveka ima Ko sve vidi i sve zna. A zbog tebe WALLAHI necu ispunjavati svoje obaveze koje nisam duzan zbog tebe ispunjavati. Cak eto i tebi kazem da nemozes reci TI da je neko gresnik. Mozes se pozvati na Kur'an i reci da Allah Sveznajuci gresnicima naziva takve i takve, ali one za koje ne znas da li su gresnici i ne, jer nisi u stanju nista utvrditi o njima, ako ih nazoves gresnicima ti si pogresio. Niti si ti taj koji sudi. Cak i greska je nekad relativna, ali u vecini slucajeva 99.99% slucajeva greska je greska (a u onom ostatku moze biti opravdana), ali te recimo ja ne mogu nikada prozvati gresnikom. Ti si uopceno postavio svoju tezu, ali opet ti kazem da nisi ti taj koji sudi. A ne pricam ti o sebi, jer to ti je mogu ti reci najpogresnije sto si postavio. Al opet..
Halali ali previse si dosadan sa TVOJIM egoizmom jer previse mislis da si u pravu, a sto je najgore uvijek pricas o stvarima koje i kad su ispravne daju kontra efekte pa ih ja ne nazivam lijepima. A nisu to stvari koje pomazu ljudima kao sto ti mislis... sasvim naprotiv.. takvi deluju kontra. Ako to zelis a ti nastavi..

Primer da mozda skontas: nepusaca (koji ne pusi naravno), mozes ukoliko mu se penjes na glavu sa tim da je pusenje stetno (iako te nista pitao nije) mozes naterati da pocne da pusi. Ali pazi: NEPUSACA.. sto znaci da je znao da pusenje je stetno (kontaj malo.. nije pusio). To su ti kontra efekti.

Razmisli sta kada pricas i kome pricas.

Ja ne pusim.. To i mozes znati ako me pitas. Za sve ostalo ne polazem racune tebi vec Onome pred Kojim ce svi biti o svemu ispitani. A to mislim zna svaki vjernik i o tome treba napominjati... ALI NA ISPRAVAN NACIN.

Primerom se najbolje govori..

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

39

o kaburskom ispitivanju i azabu Pripremio Nedzad ef. Becic 16.10.2003
BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM
El-Berra`ibn `Azib kaze :»Bili smo na jednoj dzenazi u Beqi`i el- Garqadu kad nam je prisao Vjerovjesnik a.s. i sjeo , te smo mi posjedali oko njega i bili nepomicni dok se onome kopao kabur.
«Boze, sacuvaj me kaburske patnje !» rekao je Poslanik i to ponovio tri puta. Zatim je dodao :» Kada covjek bude na prijelazu sa ovoga na onaj svijet dolaze mu meleki svijetlih lica , poput Sunca, i zaustavljaju se od njega tamo dokle mu oko seze.Potom mu pridje melek smrti i sjedne pored njegove glave.
-O, dobra duso!- rekne on-Izidji u oprost Boziji i zadovoljstvo Njegovo!-i ona pocne izlaziti , onako kako kapljica curi iz otvora na mjesini za vodu, i on je uzme. U svojoj ruci ne zadrzi je ni koliko je treptaj oka- od njega je odmah preuzmu drugi meleki i metnu je i metnu je u cefine i balzam , a od nje se stane siriti miris poput najljepseg miska na zemlji. Zatim se pocnu snjom uspinjati . Pored koje god skupine meleka prodju , oni uzviknu:» Kakav je ovo lijepi miris? «- i oni im odgovore:»To je taj i taj, sin toga i toga, i spomenu ga po najljepsim imenima kakvim su ga zvali na ovom svijetu.
Tako se uspnu do nadonjeg neba i zamole da joj se otvori, i bude joj otvoreno.Oni na svakom nebu , koji se nadju tu u blizini,
Sprovedu je do slijedeceg neba , sve dok ne stignu do neba gdje je Allah Uzviseni, koji rekne :» Upisite Moga roba u Illijjuunu i vratite ga na Zemlju, jer Ja sam njih od nje stvorio, u nju cu ih ponovo vratiti i iz nje ih ponovo izvesti!»
Njegova dusa potom bude vracena u tijelo i tada mu dolaze dva meleka i postavljaju ga u sjedeci polozaj.
-«ko ti je Gospdar?»- postavljaju mu pitanje , a on odgovara :»Moj Gospodar je Allah. «
-«Koja ti je vjera ?», pitaju dalje , a on odgovara:»Vjera mi je Islam!»
-« A ko je covjek koji vam je poslat ?»
-« On je Boziji Poslanik a.s.!»
-«Odakle to znas ?», pitaju oni a on odgovara:» Citao sam Kur`an i vjerovao i prihvacao ono sto je u njemu!»
Tad se sa neba zacuje glas:»Moj rob govori istinu, pa namjestite ga prema Dzennetu i otvorite mu jedan otvorprema njemu!»
Tako do njega dopre dio dzennetskog mirisa i ljepote, a kabur mu se prosiridokle mu pogled seze. Utom mu dolazi jedan covjek lijepog lica i odjece, sav mirisljav.
-«Veseli se onom sto te cini srecnim!», rekne mu.» Ovo je onaj dan koji ti je obecavan!»
-«A ko si ti?» -upita on .» Lice ti je kao kod onog koji dolazi sa necim dobrim!?»
-«Ja sam tvoje dobro djelo!», odgovri mu onaj , i on rekne: -«Gospodaru , daj da nastupi Sudnji dan , pa da se vratim svojoj celjadi i svome imetku!».
-A kad nevjernik bude na prijelazu s ovog a na onaj svijet, njemu sa neba dolazi meleki crnih lica noseci tkaninuod kostrijeti pa zastaju na krajnjoj tacki dokle mu oko seze, a zatim mu prilazi melek smrti i sjeda kod njegove glave.
-« O pokvarena duso!», rekne on.»Izlazi u srdzbu Boziju i bijes!»
Ona se tad raspe po citavom njegovom tijelu a on je povuce snazno , onako kako se povuce drnda (drnda= Alatka kojom se ceslja vuna) iz nakvasene vune, pa kad je uzme ne zadrzi je u ruci ni koliko za treptaj oka a oni drugi je preuzmu i metnu je u onu tkanunu od kostrijeti. Od nje pocne zaudarati kao od najgore lesine koja postoji na zemlji, i oni se snjome stanu uzdizati. Ne prodju ni pored jedne skupine meleka a da oni ne reknu : « Kakav je ovo ruzan smrad?» « To je taj i taj!», odgovore ovi i spomenu ga po najruznijim imenima kojima je nazivan na ovome svijetu.
Kada stignu do najdonjeg neba , oni zamole da joj se otvori, ali joj ne bude otvoreno.-Tu je Boziji Poslanik a.s.proucio:»Kapije nebeske im se nece otvoriti , i prije ce debelo uze kroz iglene usi proci nego sto ce oni u Dzennet uci!»
(El-Ea`raf 40) Tada Bog Uzviseni rekne: « Upisite ga medju one u Sidzdzinu, u najdonjoj zemlji» , i njegova dusa bude snazno bacena .- Zatim je proucio: « A onaj ko bude smatrao da Allahu ima ko ravan- bice kao onaj koji je s neba pao i koga su ptice razgrabile , ili kao onaj kojeg je vjetar u daleki predio odnio!»
(El-Hudzurat 31)
Tako mu dusa bude vracena u tijelo i utom mu dolaze dva meleka i pitaju ga ko je njegov Godpodar.
-« Ah , ah , ne znam !» , odgovori on, a oni ga dalje pitaju:
-« A ko je covjek koji vam je poslat ?»
-«Ah , ah , ne znam !» odgovara on i tada sa neba stigne glas :
-« Laze Moj rob, stoga ga namjestite prema vatri i otvorite mu jedan otvor prema njoj !»
-Tako do njega dopre dio dzehennemske vreline i zapahe a kabur mu se tako stijesni da mu se rebra pomijesaju. Onda mu dodje jedan smrdljiv covjek , ruznog lica i odjece, i rekne mu :
-«Raduj se onome sto ce te okahariti , ovo ti je onaj dan koji ti je obecavan.»
-«Ko si ti ?» upita on.» Lice ti je kao kod onoga koji dolazi sa necim ruznim!?»
-« Ja sam tvoje ruzno djelo»- odgovori mu on , i on rekne:
- Gospodaru, nemoj da ikad dodje Sudnji dan.
( Ovaj hadis biljezi Imam Ahmed , Ebu Davud, Nesai i samo njegov prvi dio Ibn Madze, a nalazi se i u «Sahihu» Ebu `Avane el-Esferanija--- , a komletan tekst preuzet iz –«Knjiga o Dusi»- Ibn Qajjim el –Dzewzi—u prevodu -Mustafa Prljaca-)

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

40

Utorak, 11. Novembar 2003

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

dragi brate Fingersbroken, drago mi je da si nepušač. Mada sam čuo da ako ne pušiš nemožeš u Turke. Kaže se kakav si ti to Turčin kad ne pušiš ko Turčin. A naravno niti sam sudio niti presuđivo već samo iznio da će svi biti pitani pa naravno i ti. Ovdje se takodje neradi o tome da je neko direktno napado tebe, pa da je reko Fingersbrokene da li ti klanjaš i jesi li pokriven. Već je čovjek ono ko kad bi u društvu sjedili i pričali o vjeri odjedna siom neko reko uh mi se slomismo pričajući o vjeri a hajde da vidimo kolko nas ovdje klanja i posti i drži se Šerijata, garderoba i to. Pa se onda svi tu zamisle o konkretnim stvarima, auu stvarno eto toliko pričamo o vjeri a uživo ništa. Tako sam ja barem skonto da je on to htio da bude, a ne da MU NEKO POLAŽE RAČUNE. Pretpostavljam da je poslije tvoja reakcija bila iz predrasuda koje si pokupio tamo-amo o tome da nekom polažeš račune. Ako kreneš od pretpostavke da je on dobro mislio time onda bi drugačije totalno skonto njegov post, ali šteta predrasuda je tu.

Allahimanet.
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

Social bookmarks