Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Ertan

Učenik

(10)

• »Ertan« je muško
  • »Ertan« je autor ove teme

Datum registracije: 07.11.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 11. Novembar 2002

Zivotna greska ili nesto drugo?

Cesta pojava u Novom Pazaru je udavanje veoma mladih devojaka. Medju njima, najvise je nesvrsenih srednjoskolkih, ali nije ni zanemarljiv broj osnovki koje su rekle svoje sudbonosno DA. Nije redak slucaj da se udaju ili za muskarce koji su takodje nedozreli kao one (mozda i nedozreliji) ili za muskarce koji iza sebe vec imaju nekoliko brakova.
Da li je samo fizicko sazrevanje dovoljno za brak? Da li su ovakvi brakovi moralni? Da li imaju buducnosti? Kakvi su ti brakovi uopste? Koji su razlozi koji pokrecu ove mlade devojke da se tako rano udaju?
Ovu pojavu u Novom Pazaru razliciti ljudi razlicito tumace i misljenja su oprecna. Kakvo je vase misljenje o ovome?

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

2

Gledaj da uhvatiš prvi voz jer može bit da je poslednji...
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

3

POZDRAV

Pa vidis Ertane. Ovu situaciju mozemo ovako protumaciti.Bar je moje misljenje ovakvo:
U zadnjih deset godina smo pretrpeli mnogo ruznih stvari i nasa muska omladina je bila primorana da napusti svoje rodno mesto i odu negde daleko u svijet koji ih je svojom svakodnevnicom progutao tako da nemaju vremena i snage da se vrate i nadju sebi pristojnu hanumu sa kojom bi podelili zivot.Naravno i ja sam jedan od njih meni je zena Turkinja.
Cuo sam da na jednog muskarca u pazaru dolazi 7-8 devojaka sto je totalno los odnos za devojke.
U ovakvim situacijama sta se desava mnoge devojke ostaju neudate i ne uspevaju da osnuju porodicu.Zbog nedostatka mladica koji stasali za zenidbu devojke su primorane da se udaju za starije ljude kao sto kazes koji iza sebe vuku par brakova ili za neke mladje nedozrelije. Primetljivo je da u gradu jedna generacija devojaka je ostala neudata i one su presle neku starosnu granicu za kojom nasi mladici ne pokazuju interesovanje.Zasto da uzme neku od 28-30 godina kad ima tonu devojka koje su izuzetno zgodne i izazovne od 17 - 18 godina.Za muskarce je ovo pravi dzenet ali za devojke bas i nije jer nemaju prilike da izaberu za sebe coveka svog zivota tako da mladje devojke po meni krecu se ovom logikom kao sto kaze djordje red moze da joj voz pobegne pa sta ce onda znaci sto je mladja to je bolje i lakse ce se udat i onda se bez velikog razmisljanja odlucuju za svoje sudbbonosno DA sto rezultira kratkotrajnim brakovima i velikim broje udovica po nasem gradu koje se kasnije iskoristavaju za neke druge namenske upotrebe.

TO JE TO BAR PO MENI.....

A IMA I ONIH NASIH MODERNIH SNAHA NECE SA SVEKRVOM NECE SA SVEKROM SVI JOJ SMETAJU OCE DA JOJ COVEK BUDE DOKTOR ILI DIREKTOR DA IMA KUCU KOLA I TONU PARA DA SE ONA RAZBACUJE ..... E TAKVE JA NE MOGU DA SMISLIM BRATE :evil: :evil: :evil:
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

4

Poštovanje

E, ovo ja zovem analiza. Ne slažem se jedino sa ovim:

Citirano

Orginalno od juskos
Zasto da uzme neku od 28-30 godina kad ima tonu devojka koje su izuzetno zgodne i izazovne od 17 - 18 godina.

Ko voli zaleno i slinavo, nek izvoli. Nije ni čudo što posle, kad dođu neke godine i iskustvo, prave ršum po mahali. Ne kažem Jusko, većina muškaraca razmišlja tako, ali postoje razlozi zbog kojih treba razmišljati o starijim osobama (odnosi se na oba pola, o oba pola).

Al' k'o što rekoh: ko voli...
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

5

POZDRAV

Djordje red u pravu si kad tako razmisljas ali uvijek u svakodnevnom zivotu pokusavamo da uzmemo nesto ciji je rok upotrebe duzi.Uzeti neku zreliju ciji je rok upotrebe kratkotrajan bas i nije mnogo pohvaljeno medju muskarcima. Ne znam ovo je tema za raspravu ili je nekako usko vezano za subjektivno misljenje pojedinca ako uopste razmislja glavom ili kojom glavom?????? :P :P :P :]

6

Nemam pojma

Iako sam i sama zenkso nikako ne mogu da shvatim te devojke (moje sugradjanke) !!! Sta li i o cemu razmisljaju one dok se odlucuju na takav jedan korak ? Da li one uopste razmisljaju? ?(

Zao mi ih je .... :O
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

7

Probajte i ovako....

Generacije koje su sazrevale u poslednjih 10ak godina sad su u periodu, recimo, 18-22 godine... te su devojke-devojcice u 90% slucajeva rasle bez "postojanja" oca jer je stari morao da radi i po dve smene da bi imalo da se jede... zivelo se teshko a s druge strane svi mediji su emitovali i propagirali zapadni "nacin" zivota koji, ruku na srce, deluje primamljivo, posebno za nezrele dushe ili postaje reper ispravnog i klasicnog za njih...

S druge strane, skola kao pojam linerano gubi vrednost u poslednjoj dekadi te mladi po principu WYSIWYG (sta vidish to i dobijesh) "zdravorazumski" zakljucuju da nema potrebe gubiti godine u skolovanju... bashka pritiskani lokalnim imucnim facama kroz imanje-nemanja... a mlada dusha zeljna svega...

Dakle, rezimirati: novi muski lik u njihovom zivotu ako ima para, par zuba, kola i neshto kuce automatski biva #1 na skali pozeljnog jer ostalih 5-6 koji stoje u redu npr. zive u zajednici a u americkim filmovima snaha uvek ulazi u dvorac u kojem je gazda sam :)

Da Vas, cujem... ;)
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

8

Nezdrav odnos Majka-Ćerka

Pozdrav za sve na ovom forumu, a ujedno da čestitam i ovako javno mom drugu Jusku na prinovi.
Elem, ja sam čuo ova mišljenja, mogu reći da su interesantna, i dosta istinita, al mislim da treba pomenuti i odnos majke i čerke, koji je po meni dosta zapostavljen u našoj sredini.
Šta hoću da kažem, mislim da je majka ta osoba koja treba da svojoj mezimici ukaže na neka bar osnovna pravila ponašanja i postupaka u pojedinim situacijama, a među njima i ovo o čemu pričamo.
Mislim da su majke dužne da iztgrade odnos sa decom, naročito ženskom, u vezi svih da kažem škakljivih tema i situacija, što kod nas nije slučaj.
Da se opet vratim na onu priču o tome da su jedini dostovi ljudima roditelji, mislim da se dosta ovakv ih promašenih brakova, ili brakova sklopljenih na brzinu krije iz lošeg odnosa ćerke i majke, koja nije u stanju da je pravilno savetuje, ili nije izgradila pravi drugarski odnos sa svojim detetom, pa je ona za savetnika uzela, drugaricu, koleginicu sa posla, komšinicu i dr.
Pozdrav

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

9

Citirano

Cuo sam da na jednog muskarca u pazaru dolazi 7-8 devojaka sto je totalno los odnos za devojke.

Vođen ovom glasinom, pokušao sam da nađem relevantne podatke , na mestu gde je i logično tražiti takve podatke, tj. na sajtu Republičkog zavoda za statistiku . Na žalost , podaci popisa 2002.god. još nisu prezentovani, ali i na osnovu podataka koji jesu mogu se izvući odgovarajući zaključci...

-Broj stanovnika prema popisu 1991. u N. Pazaru je 85.249 , a na osnovu popisa iz 1981. i 1971. godine se može zaključiti da je taj broj stanovnika rastao za desetogodišnjom stopom od nekih 15% . Očekivani broj stanovnika u 2002. u opštini Novi Pazar bio bi nekih 100.000 stanovnika...
-Broj stanovnika ispod 14 godina (po popisu iz 1991.)je 24.477, a od 15-27 godina 19416. Radno sposobnog stanovništva 1991. god. je bilo 51784, od čega 26500 muškaraca (od 15- 64 god.) i 25284 žena (od 15-59.god) što ukazuje na činjenicu da je broj muškaraca i žena 1991. godine bio prilično izjednačen. Predpostavimo da je broj dečaka i devojčica do 14. godina takođe bio bar u približnom odnosu kao i ovih "starijih" i možemo zaključiti da sada , 11 godina kasnije, nikako ne može biti 7-8 devojaka na jednog muškarca...
Neko će reći: Da, ali masa mladih muškaraca je otišla "trbuhom za kruhom", i to baš u ovih 10-11 god...Kad se i to uzme u obzir, i pretpostavi da je polovina od ovih mladih muškaraca otišlo... maksimalan odnos opet može biti samo 2-3 devojke po jednom muškarcu, a nikako 7-8.
Sve ovo sam napisao, ne da bih negirao Juskovu teoriju, već iz prostog razloga da ukažem na to da glasine o 7-8 devojaka ( neki čak pričaju i o celih 14!!!) koje kruže čaršijom bar u poslednjih 15 godina nemaju nikakvu podlogu, i bespotrebno stvaraju jednu psihozu kod mladih devojaka i na taj način ipak utiču da je broj onih koje se "pre vremena" odluče za brak povećava s jedne strane, i opet s druge utiču na jedan "pomalo arogantan" muški stav: Ako neće ona, ima koja hoće ( ostaje mi onih 6-7 drugih)... što opet dovodi do većeg broja neuspelih veza, brakova i svega što to sa sobom nosi...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Ertan

Učenik

(10)

• »Ertan« je muško

• Poruku poslati

10

Vidim da je bilo razlicitih komentara na uzroke ove pojave u Pazaru. Jedan od njih je bio da je to zato sto nema dovoljno muskaraca, pa pojedine devojke pozure zbog toga sa udajom, sto mislim da nije tacno. Prvo: Sans je dao statisticke podatke iz kojih mozemo da zakljucimo da nece biti da je bas na svakom muskarca 7-8 devojaka. Drugo: vecina devojaka koje se udaju ipak nisu tako mlade. Kada sam pokrenuo temu rekao sam da ima puno mladih nevesta, ali nisam rekao da su u vecini, iz cega vidimo da vecina devojaka ne razmislja o tome da se nece udati kada poraste. Trece nisam dosada video ni jednu osobu (pogotovu ne devojku) koja razmislja tako daleko u buducnost. Koja devojka od 17-18 godina razmislja o tome da se nece udati kroz 7-8 godina? Poznaje li neko devojku koja se zato udala?
Verujem da vecina ljudi koja nije iz Pazar, a koja prodje carsijom kada Ekonomska ima odmor, pomisli da su upali u sred nekog vasara ili u najboljem slucaju svadbe. Dosta devojaka se ne oblaci u skladu sa svojim godinama i u zelji da izgleda starije cesto preteraju. Kada ih covek vidi tako nakicene i nasminkane da bljeste, stvarno pomisli da su zrele za brak. Ovde bih upotrebio onu narodnu, bez zelja da nekog uvredim (govorim samo figurativno): Dok kucka ne mahne repom ni kerovi se iza nje ne skupljaju.
Verovatno da razlicite devojke se udaju rano iz razlicitih razloga, ali mislim da se vecina devojaka rano udaje zato sto su neobrazovane (da ne kazem glupe). Scenario kod ovakvih brakova je skoro uvek isti. Ili dodje do razvoda ili taj brak nije nikakav. Udata devojka nema zavrsenu skolu (ne moze nista da radi), cime gubi svoju samostalnost i licnost. Ona je tu samo da radja decu, niko je nizasta ne pita, zarobi sebe, postaje zavisna od muza. Sa 18 godina nije formirana kao licnost, a posle u takvom okruzenju ni ne moze, vec samo pocinje da se degradira. Zakljucak je dakle da ove udaje iz hira ne vode nicemu.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

11

Srijeda, 13. Novembar 2002

Ipak

Posle svega izrečenog Ertane, mislim da bez obzira kako su obučene te devojke kako ti reče iz ekonomske škole, na odmoru, ako su dobro vaspitane, i upućene kako da se ponašaju u društvu momaka, onda su problemi manji.
Pozdrav

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

12

Srijeda, 13. Novembar 2002

Citirano

orginalno od Ertana
Verovatno da razlicite devojke se udaju rano iz razlicitih razloga, ali mislim da se vecina devojaka rano udaje zato sto su neobrazovane (da ne kazem glupe).

Ne slažem se sa ovakom kategorizacijom. Ako je neko neobrazovan, ne mora da znači da je i glup/glupa, a oko je glup/glupa opet ne mora da znači da će se "prevremeno" upustiti u bračne vode,a ako se "prevremeno" (privremeno) odluči da stane na"ludi kamen" opet ne mora da znači da je neobrazovan/neobrazovana ili da to neće postati baš zahvaljujući tom svom opredeljenju za brak...

U svakom slučaju, otvaranje Univerziteta u Novom Pazaru će nesumljivo doprineti i smanjenju ove uzročno-posledične veze. Mnoge devojke, stešnjene između patrijahalnog vaspitanja i materijalne krize nisu imale mogućnosti da nastave školovanje. Kad se tome doda još i jedno zdravorazumsko razmišljanje da ih nakon 7-8 godina ne čeka ništa drugo, pa još efekat prikrivanja pravih razloga neproduženog školovanja (mnogo "romantičnije" zvuči kad kaže: napustila sam školu jer sam se zaljubila, nego: nemam para da se školujem, ili: roditelji mi ne daju da idem na studije i sl.) mislim da će ova pojava biti sve ređa i da će se svesti na pojedinačne slučajeve.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 14. Novembar 2002

POZDRAV

Pre svega se zahvaljujem sansu na iscrpnim podacima i drafgo mi je da si uspeo da ih pronadjes jer smo razmisljali sasvim pogresno. Naravno podatak 7-8 devojaka na jednog muskarca je samo glasina koju sam cuo ne oslanjam se na nikakve zvanicne podatke i dobro je da si me ispravio.

Kao drugo hteo bih da ukazem na pojavu koju je nas doktor izuzetno dobro uocio odnos majke i cerke.
Kao sto kazu nasi stari nema vise dobro vaspitanih devojaka ili bolje reci veoma ih je malo. Naravno majka zenskom celjadetu treba da bude uzor u svemu da je uputi u tajne dobrog i dugotrajnog braka ali na zalost nase se majke ne bave time nego napuca cerku "ti si zgodna ti si premija za njega ti si super" i tako to i onda cerke pocinju umisljat kako su stvarno izuzetne. Naravno kad dodje do raspada braka ne sve ali bar jedan mali broj devojaka uoci sta je uradila sa svojim zivotom i pokaje se ali naravno ti novi bracni odnosi vise ne mogu biti cvrsti i jaki i u svakom malom nesporazumu dolazi do raspada porodice.

Ja ovako mislim majke su svoj zivot odzivele i imale su dobar ili manje dobar brak ali su ga ocuvale i danas uredno zive sa svojim muzevima ali svoje cerke teraju u propast umesto da ih poduce osnovnom domacinskom vaspitanju, kao sto sam naveo ona je digne u visine pa se onda cerke spustaju bez padobrana na zemlju.

Ovo je steta i za nas i za nase drustvo i bruka i :evil: steta :evil: ;) :evil:

Ertan

Učenik

(10)

• »Ertan« je muško

• Poruku poslati

14

Petak, 15. Novembar 2002

Citat od Sans:

Citirano

Ne slažem se sa ovakom kategorizacijom. Ako je neko neobrazovan, ne mora da znači da je i glup/glupa.

Slazem se sa tobom da ako je neko neobrazovan ne znaci i da je glup. Ti si me pogresno razumeo. Nisam mislio da ako je neko neobrazovan onda je i glup, vec sam odvojio te dve stvari, ali me ti nisi razumeo.

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

15

Petak, 15. Novembar 2002

Citirano

Juskos velji : Djordje red u pravu si kad tako razmisljas ali uvijek u svakodnevnom zivotu pokusavamo da uzmemo nesto ciji je rok upotrebe duzi.

Ja ne mogu da verujem, kasno se prikljucih ovoj Temi, al ti bate pricas ko da se radi o Batacima il Pavlaki, ene rok trajanja, stace ti mlada zenska kad neces imat nista od nje, ima da otegnes papke 30 godina prije mlade "Statistika ionako kaze da zene duze zive od muskaraca" i ostavices nju i tvoju Decu da se muce sami.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

16

Petak, 15. Novembar 2002

Dvaput meri, a jednom seci

Pozdrav za tebe Pazarac, ali mislim da si ti malo zamenio teze, naš drug Jusko, je vrlo lepo i slikovito pojasnio, težnju današnjih momaka, koji preferiraju da sebi pribave mlađu žensku osobu, iz razloga samo njima znanim, a pri čemu nije koristio nikakve izraze tipa, bataka ili piletine, ili šta već.
Elem, on je po meni hteo da objasni paradoks na konto kojeg se danas kod nas sreće sve veći procenat razvedenih brakova, i našao opravdan i to veoma opravdan razlog u tome.
No nisam ja Juskov advokat, pa će ti on mislim to bolje pojasnit.
P.S.
Koliko sam razumeo tvoj post, nisam našao ništa suprotno onom što je Jusko rekao.
Pozdrav

Datum registracije: 29.08.2002

• Poruku poslati

17

Nedjelja, 17. Novembar 2002

ja bih tu pojavu kod nas vezao njvise za kucni odgoj.
kad god cujem takve stvari,automatski mi je u glavi devojka sa nesvrsenom srednjom skolom,a sve cesce i bez srednje.neki strah,neka zurba da se uda da ne bi zakasnila na udaju,stvara jos veci problem nego da se ne uda u tim nezrelim godinama.ona se uda sa nekih 16,a jos nije isfurala ni kvantitet.i onda se to u braku odrazi,i onda dolazi do pucanja zajednice.sto je veci problem nego da je ostala neudata do svoje 30-te.a inace brak u sadasnjem svetu nije ono sto je nekad bio,znaci ljudi u drugim sredinama na to malo drugacije razmisljaju.a sve to naravno potice od kucnog odgoja!

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

18

Ponedjeljak, 18. Novembar 2002

Na ovu pojavu se može gledati i na drugačiji način.
Recimo ovako.
Danas te devojke ranije sazrevaju fizički i možda
je bolje da ranije stupaju u brak nego da stupaju u vanbračne odnose i upuštaju se u blud.
Bolje da se rađaju deca u braku nego vanbračna.
To bi mogao biti pozitivan aspekt ove pojave.

O negativnim ste ostali već dosta rekli... ;)

Datum registracije: 29.08.2002

• Poruku poslati

19

Ponedjeljak, 18. Novembar 2002

Da,u pravu si,za decu i to.
ali kako naci sredinu,model koji ce odgovarati nasem mentalitetu a isto tako da odgovara savremenom drustvu.
ja bih rekao da nas narod u vecini slucajeva ide u krajnost,a kada odes u jednu krajnost automatski postoji i druga krajnost.neznam da li me shvatas!?8))

P.S.Super je ona prica na tvom homepage-u,svaka cast! :)

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

20

Srijeda, 20. Novembar 2002

POZDRAV

Pazarac samo sam hteo da na slikovit nacin prikazem stanju u gradu po ovom pitanju.
Naravno ni ja ne svrstavam te devojke u neku potrosacku robu i ne govorim o pilicima batacima i pavlakama.
Ali ako se ne poprave ja i ti cemo pazarac imati da razgovaramo o curkama i guskama.Mozda one nemaju rok trajanja .

Social bookmarks