Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

21

Četvrtak, 21. Novembar 2002

Budite inspirativni prema svom detetu. Uvek ga obasipajte novim znanjima i priredjujte mu shto vishe lepih uspomena. Pri tom nesmete biti ni prestrogi ni preblagu. Tako se stvaraju zdrave licnosti.
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

22

Petak, 29. Novembar 2002

ogovarale dvije pazarke trecu ona ovo ona ono ona ovakva ona onakva nju ov nju ono ..........................................................bla bla bla bla i na Kraju Haj ti ona se udade a mi sedimo :)
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

23

Nedjelja, 01. Decembar 2002

:) 8) ;( :) ;) xx(

Elma Sinanovic, City Records

...Moje drugarice srecu ste nashle...
tanananananannana...igraju , pevaju..tananan.. ;)

Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

24

Utorak, 10. Decembar 2002

ZASTO DA JOK.....taman cu se sklonit terora koji sprovode na meni... sta u 11 kuci u DRUGE GRADOVE SE IZLAZI U 11.... kada sam ja iz srednjeg veka....mh...... :O ) UDACU HIM SE PA NEK SE....
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

Posmatrač

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.12.2002

• Poruku poslati

25

Utorak, 10. Decembar 2002

hm,
po meni ima više razloga za tu ranu (preranu) udaju:
1. Učenica ima jednu ili više jedinica, a ima i stroge roditelje kojima to nesme da saopšti i izlaz iz situacije nalazi u udaji,
2. Učenica iz nepažnje ostane u drugom stanju što je još gore i naravno problem se rešava udajom,
3. Zaljubi se do te mere da u tom perijodu misli da "sve što leti to se i jede", da posle njega neće imati nikog drugog , da je on za nju centar sveta i naravno to se završi brakom, ali retki su brakovi koji tako počnu da i ostanu brakovi u pravom smislu te reči, jer "ko ne prodje u mladosti mora u starosti".
Hoću reći da u braku kasnije mora doći do velikih trzavica, uspona i padova..........

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

26

Petak, 13. Decembar 2002

Interesantno da skoro samo muskarci diskutuju o ovoj temi. :)

Ja mislim, kao sto je i vecina vas navelo, da je prerana udaja greska. Odrasla sam manje vise u inostranstvo, gde studiram i radim. Imala sam prilike da posmastram sta se cak i studiranim devojkama Pazara desi. Studira, uda se, ne stigne da uradi diplomu, rodi dijete sto znaci, da ce sedet kuci.

Mislim da je jako vazno da u danasnje vreme, prije formiranja familije, svako obezbedi svoj zivotni standard. Sta mi znaci cinjenica sto sam studirala kad ne mogu nigde da radim i da prestavljam ono sto za sta sam godinama "grijala stolicu".

Ona devojka koja se iz navedenih razloga, kao lose ocene ili lose finansijsko stanje uda je sama kriva. Udaja je po meni losa alternativa.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Vancouver

Početnik

(10)

• »Vancouver« je zabranjen

Datum registracije: 05.03.2007

• Poruku poslati

27

Subota, 23. Juni 2007

Citirano

Orginalno od Ertan
Dok kucka ne mahne repom ni kerovi se iza nje ne skupljaju.

Malo za moj ukus prejako receno, puno je primitivizma. Ove je mozda trebalo dati akcenat na zabradjene devojke, one su u svakom pogledu u prednosti nad onim koje nisu zabradjene.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

28

Subota, 23. Juni 2007

Citirano

Orginalno od Vancouver
Ove je mozda trebalo dati akcenat na zabradjene devojke, one su u svakom pogledu u prednosti nad onim koje nisu zabradjene.

A ovo bi značilo... Šta?
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Vancouver

Početnik

(10)

• »Vancouver« je zabranjen

Datum registracije: 05.03.2007

• Poruku poslati

29

Subota, 23. Juni 2007

Citirano

Orginalno od Ertan
Dok kucka ne mahne repom ni kerovi se iza nje ne skupljaju.

Ako razumijes ovo bolje, zuti cvijetu... onda neka tako ostane ;)

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

30

Subota, 23. Juni 2007

Kakve veze imaju sad kučke, repovi i zabrađene djevojke?
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

31

Subota, 23. Juni 2007

Evo samo da postiram ono sto mi je rekao Edin Tule:

"Najbolje je da se covjek ozeni jos daok nista i ne izgradi, bez pare u dzepu... Nakon sto zavrsi fakultet, sredi stan, kola itd. nikad nece biti siguran zbog cega se neko udao za njega. Zato se zeni dok nemas nista i zajedno se snalazite za sve sto slijedi. Ta zajednicka borba najbolje produbi ljubav i pokaze iskrenost prijateljstva. Najveca je greska zeniti se namkon sto rijesisi sve potrebno za pristojan zivot, jer si tada interesantan velikom spektru zena, koje ne vide dalje od lijepog odjiela, udobnog doma, kola itd. Bitno je da se ima ispravan cilj, a sredstva ce Allah nakuciti. Ja sam se ozenio i otisao sa zenom u maleziju sa 500 maraka u dzepu, a nismo bili ni primljeni, bez stipendije i bilo kakve garancije za studij. Poslije je Allah dao sve. Imam prijatelj sa kosova koje se ozenio sa 19, krenuo sa zenom koja je bila u 7 mjesecu da studira u maleziju, medjutim imao je pare da kupi karte samo do turske, u turskoj je sreo dobre ljude koji su im platili karte do malezije, tamo smo se i upoznali. Oboje su zavrsili fakultet, dibili djecu itd... Za te korake je potrebno puno hrabrosti i rizika. U biti covjek kad se osvrne unatrag cijeni samo one stvari u svom zivotu gdje je rizikovao, ostalo je blijedo i nezanimljivo.

Covjek u biti ne moze ni siriti granice svog kapacitet ako ih ne dotakne..."

I Edin i njegova zena su zavrsili fakultet, i sad drze predavanja shirom evrope, i organizuju mnoge seminare, razne zanimljive akcije, rade na budjenju kreativnosti i originalnosti kod Ummeta, itd...

:D
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

32

Subota, 23. Juni 2007

Ja smatram da brak nosi veliku dozu odgovornosti. Sam pocetak je izuzetno bitan i zavisi od onih vestina (zrelosti, strucne spreme i sl) koju dvoje ljudi unesu u taj brak. Mislim da je veoma tesko da se neko u braku skoluje (mada znam za izuzetke) s` obzirom na druge obaveze koje ga/je ocekuju (pogotovo u nasoj sredini)! Sto se bolje covek pripremi pre braka u smislu koji sam naveo sigurno ce imati vece sanse da u zivotu nesto i uradi. Ja u svojoj familiji imam x primera tako zenidbe i udaje "bez kuceta ni maceta" pa ti brakovi izgledaju kako izgledaju ;( .

Kako nas narod kaze: "Kad sirotinja zakuca na vrata tad ljubav izlazi kroz prozor"!

A sa druge strane Muhammed_Alim i Edin Tule prdedstavljaju svetle primere i drago mi je da ste uspeli ali mislim da je malo onih koji mogu da preuzmu takav rizik!
Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

33

Subota, 23. Juni 2007

Ne znam gdje me uporedi sa Edinom Tuletom, ja jos nisam ozenjen :D Edina Tuleta sam naveo kao primjer, a ne sebe, jer mi je njegov slucaj on naveo kao primjer. A naravno da imaju uvjeti koji se trebaju ispuniti da bi ti brak bio u ime Allaha. ako je brak radi Allaha, kolko god rano da se ozenis, nece biti problema. A svi naizgled problemi koji naidju su ustvari samo uzdizanje na vise deredze. Zar dijamant ne nastaje od uglja, usljed jakog pritiska zemlje?

Znaci ozeni se sto prije, ali sa ispunjenjem uvjeta da bi tewekkul ( oslonac na Allaha ) bio primljen od strane Allaha, a onda pomoc od Njega dolazi neminovno. ja znam puuuuno brakova koji su sklopljeni bez igdje icega ( ali su to jaki vjernici sve ), a u braku im Allah dao bereket, i nit su gladni nit su zedni nit im sta fali. Tako jedan od njih dobio prvo dijete, povecala mu se plata. hehe, dobio jos jedno, ono mu se jos povecala plata (a nije to trazio, nego tako ispalo). tako i treci put :)

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

34

Subota, 23. Juni 2007

Oprosti mi za gresku. Ja sam citao citat u kome se pominje "Ja sam krenuo za Maleziju......." pa sam to permutovao zato sto si ti to postovao.

Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

35

Nedjelja, 24. Juni 2007

Mislim da je velika steta za djevojku ako se uda prije tamo neke 23-24 odnosno prije nego zavrsi nesto od skole ili ne nadje neki poslic, odnosno opet, prije nego sebi ne obezbijedi makar i minimalnu egzistenciju koja je nece stavljati u inferioran polozaj kada stupi u brak jer najveci a mozda i jedini problem zbog kog zene trpe torture i maltretiranja u braku je nedostatak samostalnosti i egzistencije da bi mogla i sama da opstane i bez doticnog skota- izvinjavam se na izrazu.

No, djevojke o tome ne kontaju kad je vakat nego kad lupe glavom o zid. Ali, iako lupis glavom o zid ne treba misliti da iza tog zida nema nista i da je tu kraj. Naprotiv, za onog ko boravi u cetiri zida ta prostorija je cio svijet - za crva u jabuci jabuka je citav svijet. A posto to nije tako i posto nije smak svijeta opasuljiti se pa makar i sa zakasnjenjem, treba se maksimalno izboriti za ili solidan brak posto idealng nema ili begati iz loseg braka.

Mlade djevojke teze povlace taj potez, trpe jer bivaju sputavane od strane muza i njegovih, plus tu su i nizovi drugih razloga, ali zrele djevojke, svjesne zivota,sebi nikad nece to dozvolit.

Mislim da je "zivotna greska" ipak prestrogo receno. Zivotna greska jeste za onu koja ostane da pati iako je nezadovoljna svojim brakom, ali....ostane pod uticajem razloga koje ne bih da nabrajam. Ali, za onu koja se opasulji na vrijeme ili sa zakasnjenjem nije "zivotna greska" nego samo pogresan izbor.
Stoga.... samo tjeraj dalje:O
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

ESSENA85

Početnik

(10)

• »ESSENA85« je žensko

Datum registracije: 24.06.2007

• Poruku poslati

36

Nedjelja, 24. Juni 2007

Pa prosto ne mogu da verujem!

Pa da,puno je takvih slucajeva,zaista je zalosno...Ne znam,mislim da je to uglavnom nametanje ovih primitivnih shvatanja okoline,nisam ja sad za neki razvrat pre braka,ali u zivotu inace nisu legalizovane stvari dok nisu postale masovne pojave...Tako po prvim probudjenim pubertetskim nagonima,one pomisle da je to to,da nikad vise takvog neceg biti nece,nemaju sad nekog razumevanja od strane roditelja,da ih podrze,posavetuju,saslusaju i one misleci da sve najbolje znaju naravno urade sve na svoju stetu...
Takvo je vreme da nema vise autoriteta roditelja,ja sam sad kao nesto mnogo opasan i ti sad mene kao treba da slusas,vec prijateljstva i bliskosti,beskrajnog razumevanja...Jer samo na taj nacin je moguce dete zadrzat...
To su te lude godine,kasnije Boga mi i da ih sekirom jure one nece da se udaju hehehe :D

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

37

Nedjelja, 24. Juni 2007

Citirano

Pa da,puno je takvih slucajeva,zaista je zalosno...

Da, cure se udaju tek poslije 20-e. To je zalosno.

Citirano

Ne znam,mislim da je to uglavnom nametanje ovih primitivnih shvatanja okoline.

Da, kao na primjer da je bolje da sebi obezbijedi skolu, posao, karijeru, pa onda da se uda.

A to sto se zalete djevojke za pogresnog, to je problem roditelja koji ih nisu vaspitali u duhu islama, da im NIJJET bude bogobojazan insan, za brak ALLAHA radi. U takvom slucaju, Allah ih nece ostaviti na cjedilu, to nek znaju. Nijjet, to je najvaznije, jer ko je iskren u tome, Allah ga na cjedilu sigurno ne ostavlja. Zbog iskrenog i jakog nijjeta je Allah upucivao ljude na monoteizam u najgorem dobu mnogobostva ( npr monoteisti u vrijeme prije nego sto je rodjen Muhammed a.s., najgorem dobu mnogoboshtva ), a da ne uputi djevojku u hairli brak. A ako nam brak ne bude valjao, onda smo sami krivi, ne zato sto nismo odlozili brak (katastrofalan brak se moze desiti i prije i kasnije), nego treba da preispitamo razlog zbog kojeg smo stupili u brak sa doticnom osobom, koja su nam MJERILA bila pri odabiru, da li nam je nefs bio vodic ili smo imali ispravna mjerila, kao i da li smo imali grijeha prije braka sa doticnom osobom, bilo u djelima, bilo u rijecima, bilo samo u mislima! Sve se to vrednuje, bez obzira sto mi ne opazamo. I sve se to vraca, prije ili kasnije.

Sto kaze Imam Gazali, zurba je u svemu pokudjena, osim u 5 stvari: Nosenju mejta u mezar, udaji djevojke... (i ostalih se ne sjecam :) ). :)

A takodjer nisam ni za to da djevojke napustaju skolu kad se udaju. Kolko ima udatih zena, i to sa po 3, 4 djece, pa dobiju zelju da upisu fakultet, zavrse ga, pa i postdiplomske zavrse mnoge. Jos Allah dao sad ovaj Distance Learning, mozes da zavrsis fax, a iz kuce da ne mrdnes :)

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

38

Nedjelja, 24. Juni 2007

Citirano

Orginalno od Altuna
Mislim da je velika steta za djevojku ako se uda prije tamo neke 23-24 odnosno prije nego zavrsi nesto od skole ili ne nadje neki poslic, odnosno opet, prije nego sebi ne obezbijedi makar i minimalnu egzistenciju koja je nece stavljati u inferioran polozaj kada stupi u brak jer najveci a mozda i jedini problem zbog kog zene trpe torture i maltretiranja u braku je nedostatak samostalnosti i egzistencije da bi mogla i sama da opstane i bez doticnog skota- izvinjavam se na izrazu.

Moram da primjetim da se na drugoj strani ovog (feminističkog) ekstrema nalazi onaj mačoistički kojeg se Altuna takođe dotakla. U sredini je ono što nam gore ispriča onaj Tule - dakle, ljubav u ime Allaha i zajedničko hrljenje Njemu u susret. Naravno, bez preračunavanja, jer...

"...Ljubav se ne piše tako:
oko za oko, zub za zub..."

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

777

Početnik

(10)

Datum registracije: 28.05.2007

• Poruku poslati

39

Ponedjeljak, 25. Juni 2007

Cesto se ovde spominje da zena mora bit samostalna da ne bi ovisila o doticnom 'skotu'. Ja samo pitam zasto bi se uopste udavala za skota? Ako skota bira onda je sama kriva. Onda tu ljubavi nema, vec samo interesa, il cega vec.

Moje misljenje je da za srecu treba samo ljubav. Ljubav u ime Allaha bi jos najdivnija i najuzvisenija bila. Oni koji to ne znaju da osete ili skontaju cesto pricaju o ovim materijalnim stvarima ispred svega jer misle da ce im to srediti zivot i ljubav osigurati. Nazalost njihovu nije tako. Zdravlja i svega, al ljubavi najvise, jer bez ljubavi sve je ovo drugo prazna prica.

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

40

Ponedjeljak, 25. Juni 2007

Slažem se :D
Sa ovim posebno ...ljubav se ne piše tako ...
oko za oko zub za zub...

Žalosno jeste rano se (nesrećno) udat,baš zato što će se iz usta mnogih posle tog neuspeha čuti-skota sam morala trpet'!,ali je i još žalosnije ne udati se uopšte!Ženama je ostavljeno da rađaju i budu nastavljači umeta...ali šta onda kada stvarno ne mogu naići na pravu osobu?Ne možemo poreći da ambicioznost današnjeg svijeta umnogome zahvata kako žene tako i muškarce,pa onda oni žele savremenu,lepu,mladu ženu pored sebe(baška to sve što su u Islamu oboje),pa onda u braku-ženidba po drugi put ,pa muke pa fiskovi...
I sve to utiče na nas bre!Pa onda hoćemo da se usavršimo da im budemo dovoljne ,da ne budemo "robovi"(ma šta to značilo) i tako dalje...što kaže nevidljivi al se sad upetljah al mi mučno da brišem...
Hele nejse-ja bih sad rado našla osobu svog života samo kad bih mogla da je nađem :D

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

Social bookmarks