Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Turabi

Početnik

(10)

• »Turabi« je muško
  • »Turabi« je autor ove teme

Datum registracije: 07.06.2006

• Poruku poslati

1

Srijeda, 07. Juni 2006

Zlatno Tele

Selam svima vama boemima koji zele da se bave ljudskom svescu i podsveshcu i ostalim segmentim ljudske duse ili kako bi rekli nasi veliki poznavaoci islamske filozofije malo modernisticko-hrvatski nastrojeni (poput Resida Hafizovica) ljudskom zbiljom i njenom ontoloskom realnoscu.
No da se vratim glavnoj svrhi moje teme.
Ja sam novi na ovom forumu i pravo da vam kazem na forumima nemam neka velika iskustva ali ove teme su me privukle zbog moje nekadasnje pasionirane ljubavi prema psihologiji i psihijatriji u svim njenim oblicima i kada sam onako letimicno razgledao ove teme koje su ovde postavljene moram reci da su vecina koji su u njima ucestvovali imali laicki i pragmaticki pristup tematici.
No to nije bitno bitna je svrha, zbog cega se vodi prica inace sama bez svrhe prica postaje olicenje intelektualne bede.
Kakva je svrha poznavanja Rona Habrda,Dejla Karnagija,Rudolfa Stajnera i ostalih a medju njima kao sto vidim najcitiranijeg od svih na ovom forumu Karla Gustava Junga.
Sta to od njih treba da naucimo???Kakva je njihova idejna podloga zivota?To je najbitnije sve drugo je periferno.A ovde se vodi rasprava i odobravaju samo njihove periferne ideje dok se zaboravlja na samu svrhu i zadnji ideal njihovog ucenja o zdravom psihickom zivotu.
Nemam nameru da razlazem ucenja zapadne psihologije i psihijatrije (namerno kazem zapadne) jer je to i kao pomisao dovoljno da bude turobno a kamo li da uzmem nesto takvo na sebe umesto komplikovanih fraza i termina kao i bezpotrebnih psiholoskih premisa ispricacu vam jedan dogadjaj iz vremena Musa a.s. a to je dogadjaj sa zlatnim teletom.
Ali ima tu nesto sto niste znali (ili bar vecina vas) a to je da Samirija kad je sacinio svoje zlatno tele sakupio prah koji je padao sa krila Dzibrila a.s. koji je leteo prema sinaju i pomesao ga sa materijalom t.j zlatom od kojeg je sacinio tele zapravo taj prah je bio ono carobno i uzviseno u tome teletu - idolu sto ga je nacinio Samirija.
Ne zaboravite da su pre toga jevreji vec bili osvedoceni u Bozja cuda i Musaovo poslanstvo ali ipak prihvataju tele, lako nam je reci da su jevreji takvi i zatvoriti svaku iskru razmisljanja kojima treba da nas poduce slicni slucajevi.
Znaci tele je imalo nesto uzviseno u sebi ali je ipak bilo idol poput idola koje su prihvatali okolni paganski narodi ali ipak ne obican vec nekako magican idol. Znaci da su oni sa tim ipak postali politeisti.
Neka vam ovo bude reper za razmisljanje kad su slicne tematike u pitanju mozda i dodjete do odgovora cilja i svrhe svega onoga sto je vec receno.
Al steta je sto ljudi imaju potrebu za fenomenalnoscu inace bi nam zivot bio puno lepsi jer bi bez velkog utrosenog truda shvatili realne pozicije i totalnu glupost i destrukciju takvih umova.
Sto se mog licnog stava tice sve psihijatre i psihologe evrope pocevsi jos od Paracelzusa pa sve do ovde citiranog i hvaljenog Junga kada bi ih skupio na jedno mesto i imao moc sinteze ljudskih umova i dusa pa probao od svih njih da sastavim nesto sto je bar po svom vrednosnom smislu nalik covjeku mislim da ne bih uspio ni pola coveka da sklopim od svih njih.
Kakav je taj lekar koji je i sam bolestan i ciju bolest vidis u celim poglavljima negovih dela.
Zar ce me taklav leciti??? Ne hvala radije cu umrijeti bar ce proces biti prirodan i bezbolnij.
Razmislite....

p.s. izvinjavam se na svim pecatnim greskama pospan sam...

Gyerzelez

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 08. Juni 2006

Selam i tebi Turabi - bujrum.

Lijep pecetak, ali ocekuj najmanje gramaticke isprave tako da, kad se odmoris malo, radi sebe, da nebi gubio vrijeme braneci se i ono sto si htio rec' itd, vidi pa namiri malko ovaj tvoj prilog.

Treba se podosta skoncentrisati da bi se procitalo izmedju redova ta bi se skontala sustina onog st si htio rec' a posto je ovo malo ozbiljnija tema, vecina ce pogledati i sutice da nebi bili i oni pogrijsno shvaceni.

Znaci, ako ti je stalo do disksije, potrudi se malo, da ne bude ili potpuno ignorisano ila da se pocnu tamo neki ozbiljni momci zafrkavati na puno nacina. Vecinski, ozbiljnije stvari nisu bas tol'ko popularne.

U medjuvremenu, procitaj pravilnik i bar koji post u rubrikama koje te interesiraju da bar sebi das do znanja sta je za ocekivat, fakticki da ne gubis vrijeme bezveze ili budes upozoren, a bogami zna se i da padnu batine , t.j. bude ti, bas na pocetku, udarena zabrana.

Nadam se da ces imati strpljenja i dovoljno sansi da ispoljis svoje ideje i zdravo diskutiras o njima, jer svi, na svoj nacim trosimo djelice slobodnog vremena uglavnom na stvari koje trebaju da budu popravljenje u nama i o kojima bi da muhabetimo.

I vidi malko, pa dodaj (u sljedecem prilogu), jos kakav primjer pored ovog vec stavljenog.

Za one koji su u stanju pricati i diskutirati s' ljudima na zapadu, mozda bude kratica i pomogne im u mogucim, buducim diskusijama o ovakvim stvarima.

Mos' isto postavit broj Sure i Ajeta, kakav URL koji vodi do clanka odakle je ovo preneseno ili do cijelog djela da ljudi provjere i sl.

Sve najljepse, pa cujemo se 'vako, ovim nijemim eljektronskim putem i trudimo se da nebudemo puno bucni . Nije red da se sad deremo :] .

Social bookmarks