Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko
  • »iMan-a« je autor ove teme

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 18. April 2005

Zločin prema djetetu

[SIZE=3]ABORTUS[/SIZE]

" Kad sam bila manja od jajeta, nisam znala ništa.
Nakon nekoliko dana sam bila manja od jabuke
u stomaku svoje majke.
Počela sam da se razvijam.
Malo kasnije sam bila sve viša i viša.
Slušala sam otkucaje srca moje majke.
Bila sam radosna djevojčica,
jer ću moći da živim i da vidim ljepote
ovog svijeta. Dani su prolazili, sve sam se više razvijala.
Jesi li srećna, mamice?!
Za neko vrijeme porasle su mi ruke i noge i počeli su
i prsti da mi rastu.Jesi li srećna, mamice?!
Željela sam da imam oči kao moja majka
i da njima gledam drugu djecu kako se igraju.
Ali, jednog dana moja draga mama ode doktoru
i kad joj on reče da je trudna, ona zajedno
sa mojim ocem odluči da abortira.
Tada se ja rastuži govoreći joj:" Ne čini to, draga mamice!
Ne uskraćuj mi život! Ja toliko čeznem da vidim ljepote ovog svijeta!"
Ali, ona mi život uskrati...
"Ali majko..."- govorah joj, ali uzalud bješe. Ona me ne ču.
I tako mi život oduze moja draga majka..."

Dok na jednoj strani imamo one koji nemaju djece, koji usvajaju djecu iz domova, koji se brinu o njima i vole ih kao svoju rođenu, na drugoj stani imamo one koji svoju rođenu djecu ubijaju, svjesno.

Nimalo je rijedak slučaj abortusa u našoj zemlji i u inostranstvu. Nažalost, pored ne muslimana to rade i muslimanke, smatrajući da time olakšavaju život i sebi i toj bebi. Uglavnom je izgovor da žena nije spremna za to dijete, da je došlo iznenada ili da ga nije planirala....

Neznam kakav je stav zakona u našoj zemlji po pitanju abortusa, ali znam kakav je stav islama: UBISTVO!!!

Šta mislite:
- koji su pravi razlozi abortusa?
- kako spriječiti dalji razvoj ovog, mogu slobodno reći, poroka?

"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

ZAMBAK

Učenik

(10)

• »ZAMBAK« je muško

Datum registracije: 24.08.2002

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 18. April 2005

Na nekoliko km od Novog Pazara u mjestu Murovcu patrola saobracajne policije pronasla je pored puta ostavljenu zensku bebu-novorodjence. Beba je zbrinuta na djecjem odjeljenju Z. centra.
Policajac je izjavio da je beba bila zamotana u staro cebe, a ljekari su potvrdili da je beba najvjerovatnije rodjena u privatnoj kuci i da porodjaj nisu obavili ljekari.
Ovo je prvi put da se u Novom Pazaru pronadje ostavljena beba. Ovo je jos jedan pokazatelj vremena u kojem zivimo.
[SIZE=4][SIZE=3]"Interes (ma kakav on bio) je jedini motiv ljudskih postupaka"[/SIZE] [/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

3

Utorak, 19. April 2005

Citirano

Orginalno od iMan-a
Neznam kakav je stav zakona u našoj zemlji po pitanju abortusa...

Upitaj neke ginekologe iz Pazara koji u svojoj karijeri imaju na hiljade intervencija, sto u ranom sto u kasnom stadijumu trudnoce.

Citirano

...ali znam kakav je stav islama: UBISTVO!!!

Jeste, ali postoje slucajevi u kojima nije zabranjeno izvrsiti abortus. Na primjer, kada bi nastavak trudnoce realno mogao izazvati majcinu smrt. Pravnici ovo objasnjavaju time da je majka uzrok zivota djeteta a ne obrnuto te se uzroku (majci) daje prednost u odnosu na posljedicu (djetetu).
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

green

Učenik

(10)

• »green« je žensko

Datum registracije: 19.04.2005

• Poruku poslati

4

Utorak, 19. April 2005

Za ovaj slučaj o kome je ZAMBAK pričao sam čula juče ali nisam bila sigurna da je istina.Ali sinoć na vijestima je bilo, i tačno je. Beba je stara samo 6 dana. O ovom slučaju je pričao doktor sa pedijatijskog u NP-u.

A što se abortusa tiče verovatno kad žena ode da abortira ona i ne razmišlja, i ne pomisli da čini ubistvo, već kao eto, olakšava tom detetu da se ne "muči". Mislim da to kod nas nije zakonski zabranjeno, sigurno nije jer ne bi doktori ni prihvatali da to rade, osim ako nije život majke ugrožen.
Ne znam kako se ti doktori osećaju to kad rade, ali sigurno i nisu svesni šta to znači. A ima naravno, i onih koji su odbili da se time bave!

UŽAS!!!
Zatvori oci, zelenooka...

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

5

Utorak, 19. April 2005

Vala ed, predpostavljam da nema nikakvog zakona po tom pitanju,( a trebalo bi da ima) da ima sigurno to ne bi smeli raditi u državnoj bolnici, ( ili možda bi) a u svojim privatnim... možda i bi.

A što se ovog drugog tiče, pa to se podrazumijeva ne samo u pravu nego i u islamu.
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

6

Utorak, 19. April 2005

Ja osetih nedostatak naseg Googlj-mana, Sansa, kako je samo on dobro znao otkrit sve te zakone, ja se ubih trazeci ali nista. :D Zakon naravno postoji.

Pravo na podnosenje zahteva za prekid trudnoce ima trudna zena. Zahtev se podnosi odgovarajucoj zdravstvenoj organizaciji sa dokazima da trudnoca nije presla 10 nedelja i da prekid trudnoce nece neposredno ugroziti njeno zdravlje. To su lekarska uverenja koja se dobijaju u zdravstvenoj ustanovi, najduze za 2 dana. Lekar, ginekolog, moze pristupiti izvrsenju prekida trudnoce ili odbiti zahtev, a trudnicu uputiti komisiji za prekid trudnoce. Takodje, komisiji se obraca zena cija je trudnoca starija od 10 nedelja. Komisija se obrazuje u odgovarajucoj zdravstvenoj ustanovi (ginekolosko-akuserska odeljenja i klinike) i sastavljena je od 2 lekara i jenog specijalnog radnika.

Indikacije za prekid trudnoce koja je starija od 10 nedelja su sledece:
1. medicinske-postojanje oboljenja koje bi moglo ozbiljno ugroziti zdravlje i zivot zene,
2. eticke ili pravno-kriminogene-trudnoca uzrokovana silovanjem ili obljubom nad nemocnom ili maloletnom osobom, obljuba zloupotrebom sluzbenog polozaja i incest,
3. biolosko-geneticki fakori koji ostecuju plod, oboljenje majke u prvom tromesecju trudnoce od rubeole, upotreba tetraciklina, nepodudarnost krvnih grupa i
4. socijalne-lose materijalno stanje, veci broj dece, vanbracna trudnoca.

Secam se svoje prve vezbe na ginekologiji. Odvedose nas u neku kasapnicu, doktorka je radila kiretazu devojcici od 15 godina (nikad gori prizor ne vidoh). Kiretaza, se radi na slepo, znaci specijalnim instrumentima se struze unutrasnji zid materice, a posto se tacno ne zna gde li se jajasce, embrion ugnezdio, mora se ocistiti ceo endometrijum. Radi se u kratkotrajnoj, opstoj anesteziji, a nakon intervencije koja ne traje duze od 20-tak minuta, devojcicu surovo prevrcu na neka kolica i onako opijenu odvode... Po zavrsetku vezbi prodjosmo pored sobe u kojoj je bila devojcica, sada vec budna, jecala je i cupala kosu... Secam se da se tad sve moje koleginice i ja slozismo da bi svaku devojku trebalo dovesti da vidi sta se radi i na koji nacin. Jezivo zaista, tad pomislih da nikada ne bih mogla biti ginekolog (no kad spoznah cari porodjaja zaljubih se u tu granu medicine).

Naravno kad otkrih lepote ginekologije, tacnije akuserstva, poceh se i raspitivati o kiretazi, upitah asistenta dal je moguce da budem ginekolog a da ne radim ovo i dobih negativan odgovor. Jos uvek nisam sigurna za stav islama, neko kaze da postoji vreme od toliko i toliko nedelja, dok je u materici samo ugrusak, dok mu jos dusa nije udahnuta, i tada je dozvoljeno, neko je izricit i strogo zabranjuje.

Kazu da jedan ginekolog u toku svog zivota ubije jedno Smederevo. ;(

@iMan-a: Prelep tekst. (o)
Pazi koju igru igras.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

7

Utorak, 19. April 2005

Citirano

Orginalno od kiki
Ja osetih nedostatak naseg Googlj-mana, Sansa, kako je samo on dobro znao otkrit sve te zakone, ja se ubih trazeci ali nista. :D Zakon naravno postoji.

Sigurno da postoji ali sta je u zakonu je drugo pitanje :D . Evo na primjer, Zakon o zdravstvenoj zastiti koliko ja mogu da vidim nista ne govori o tome. Medjutim, Odluka o sadrzini i obimu zdravstvene sadrzine govori o nasilnom prekidu trudnoce u takvom kontekstu iz kojeg se moze zakljuciti da je to zakonski potpuno legalno, bez obzira na motive.

Ako neko ima vremena neka proceslja i ostale zakone, mozda sta nadje interesantno.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

8

Utorak, 19. April 2005

@ kiki puno, puno ti hvala za ovaj tekst, prelijepo si nam sve objasnila. I trebala nam je koja riječ nekog stručnog ( koliko sam ja razumjela ti studiraš akušertstvo?). Samo imam jedan problemčic u razumijevanju, KIRETAZA je ovo o čemu mi pričamo?

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

9

Utorak, 19. April 2005

Kiretaza je metoda kojom se vrsi abortus, dakle, struganje unutrasnjeg zida materice kako bi se uklonio plod. :D
Takodje se moze raditi i vakuum aspiracija ploda i posteljice sto je jenostavnije i krace traje.

RIZICI ABORTUSA

Infekcija

Infekcija je jedna od najčešćih komplikacija. I pored korišćenja sterilnih instrumenata i antiseptika postoji mogućnost da bakterije dospeju do materice. Znaci infekcije su visoka temperatura, bolovi u stomaku i/ili vaginalna sekrecija neugodnog mirisa. Leči se antibioticima. Posle lečenja treba otići na kontrolni pregled da bi se utvrdlo da li je infekcija izlečena i da nema zaostalog tkiva u materici. Ako se ne leči, infekcija može prouzrokovati ozbiljna oboljenja, sterilitet, pa i smrt.

Zaostalo tkivo

Pošto lekar koji izvodi abortus ne može da vidi unutrašnjost materične duplje, može se desiti da u materici ostane izvesna količina tkiva ploda ili posteljice. Znaci zaostalog tkiva su jako krvavljenje, izbacivanje komada zgrušane krvi, jaki grčevi, krvavljenje koje traje više od 3 nedelje ili čak znaci trudnoće (nabrekle grudi, mučnina, zamor), koji traju više od jedne nedelje. Velika je verovatnoća da će se ostaci tkiva u materici inficirati.

Ponekad se daju lekovi koji izazvju kontrakcije mišića materice i izbacuju preostalo tkivo. Druga mogućnost je uklanjanje tkiva postupkom aspiracije ili kiretažom.

Perforacija (probijanje)

Do perforacije materice dolazi ukoliko instrument probije zid materice. Veći rizik za perforaciju materice postoji u poodmakloj trudnoći nego kod abortusa u prvom tromesečju. Ako je žena budna, verovatno će osetiti oštar bol ili grč. Ukoliko do perforacije dođe, medicinsko osoblje prati puls, krvni pritisak, grčeve i krvavljenje. Materica predstavlja veoma jak mišić i često zaraste sama u veoma kratkom vremenu. U svakom slučaju, ako postoji sumnja da je povređen neki veći krvni sud ili drugi organ, potrebna je hospitalizacija i najčešće operacija. Ako abortus nije završen pre perforacije materice, biće završen kasnije u bolnici.

Krvarenje

Jako krvarenje iz materice u toku abortusa i posle njegovog završetka najčešće se dešava kod abortusa koji se rade u trećem tromesečju trudnoće. Ponekad prekomerno krvavljenje može biti znak zaostalog tkiva, perforacije ili nemogućnosti materice da se kontrahuje (skupi).

Pomažu lekovi za izazivanje kontrakcija materice ili se može izvršiti aspiracija da bi se smanjio odliv krvi.

Neuspeo abortus - nastavljena trudnoća

Postabortalni sindrom (krv u materici)

Do ove komplikacije dolazi kada se materica ne kontrahuje normalno, pa se krv zadržava u materičnoj duplji ili kad zgrušana krv blokira izlaz. Nakupljena krv pojačava bol, grčeve i izaziva mučninu. Ponekad je moguće istisnuti zgrušanu krv jakom masažom direktno iznad materice (pritisnuti jako prstima tačno iznad stidne kosti). Ako ovo ne uspe, ugrušci se moraju ukloniti ponovnim izvođenjem aspiracije.

@Ed: Hvala na trudu. ;)
Ma zakon je ono sto ja napisah vec u prethodnom postu (ali nemam dokaz). :D

Pazi koju igru igras.

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 21. April 2005

Citirano

Orginalno od iMan-a
Šta mislite:
- koji su pravi razlozi abortusa?
- kako spriječiti dalji razvoj ovog, mogu slobodno reći, poroka?

iMan-a za onaj text (o) (o) (o) (o)

Kao 1-vo Porok nije jer je Porok (zavisnost od necega) a da se spreci nemoze!!!!!
A ovo (koji su pravi razlozi abortusa) imas onaj spontani i namerni abortus.Za ovaj prvi boze moj nije bilo sudbine da se rodi to celjade ali za ovaj drugi nema drugog odgovora osim Ubistvo.A imas X cinjenica sto dovode do toga.Evo ti si pripadnica neznijeg pola i razmisli zbog cega dolazi da se na takav korak odluci devojka,zena a da ti kazem jos ovo pri Abortusu,Migrena ti dolazi kao GRATIS.

Evo vam jedan mali primer.Kod nas u Skoplju je pronadjena mrtva bebica bacena u kontejneru.Pa se pitam kakva je to majka i kakav je to otac kad su mogli takvo nesto da urade????????????????

" Bilen alemlere rahmettir "

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

11

Petak, 22. April 2005

STAV ISLAMA PO PITANJU ABORTUSA

Neka islamska ulema donosi svoj stav po pitanju abortusa i njegovoj zabrani nakon 42 noci zivota ploda na osnovu hadisa u kojem kaze Resulullah, sallallahu 'alejhi ve sellem: "Kada se navrsi 42 noci nakon oplodnje, Allah, dzelle sanuhu, posalje meleka koji ga oblikuje, dajuci mu sluh, vid, kozu, meso i kosti, a zatim kaze: "O Gospodaru, musko ili zensko?" I tvoj Gospodar odredi sta hoce, a melek zapise. Zatim kaze: "O Gospodaru, koji je njegov edzel (cas smrti)." I tvoj Gospodar kaze sta hoce, a melek zapise. Zatim kaze: "O Gospodaru, koji je njegov rizk (opskrba)?" I tvoj Gospodar odredi sta hoce, a melek zapise. Zatim melek izadje sa stranicom, ne dodaje nista na ono sto mu je naredjeno, niti oduzima."
Ova ulema smatra da dusa biva udahnuta nakon cetvrtog mjeseca, tj. nakon 120 noci, te su donijeli fetvu o zabrani namjernog abortusa nakon tog perioda. Oni su zabranili namjerni abortus nakon udanuca duse. Tom njihovom stavu se niko ne protivi od islamske uleme, tako da se namjerni abortus nakon udahnuca duse kategoricno zabranjuje.

Sto se tice pitanja abortusa prije udahnuca duse, veoma mali broj islamske uleme dozvoljava abortus u tom periodu i to pod odredjenim uslovima koje Serijat precizno odredjuje. Oni smatraju da je abortus dozvoljen uz opravdani razlog koji je vezan za majku, dijete ili porodicu, kao u slucaju da trudnoca predstavlja opasnost po zivot majke koja je osnova zivota djeteta, a dijete je ogranak. Zato se ne zrtvuje osnova zbog ogranka i to prihvata Serijat, zdrav razum, moral, medicina i zakon.

Po šerijatu, nad osobom koja unisti plod nakon udahnuca duse treba izvrsiti kaznu ubistva, jer je bespravno i namjerno izvrsila ubistvo nad drugim. Takodje se ista kazna izvrsava nad osobom koja je sa nijjetom unistenja ploda u utrobi majke udarala u stomak trudnice i na taj nacin ubila dijete.

green

Učenik

(10)

• »green« je žensko

• Poruku poslati

12

Subota, 23. April 2005

iMan-a, svaka čast, baš si sve lepo objasnila, ali mene interesuje da li ima neki posebni stav islama ukoliko osoba nenamerno ubije bebu u stomaku? Dešava se i to!

I ova prva pričica ( da je tako nazovem ) je jako interesantna, i tužna ;( , i za nju imaš plus (o) (o) (o)

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

13

Subota, 23. April 2005

green, hvala ti za pohvale. Odgovorit ću na tvoje pitanje:

Citirano

mene interesuje da li ima neki posebni stav islama ukoliko osoba nenamerno ubije bebu u stomaku?

Osoba koja nenamjerno uništi plod, bio to otac, majka ili neko drugi, dužan je dati sadaku u iznosu 212,5 grama zlata ili 1785 grama srebra ili da oslobodi roba muslimana, a ako ne nađe onda je dužna postiti dva mjeseca, dan za danom, tražeći oprosta od Allaha.

"...Onaj ko ubije vjernika nehotice, mora osloboditi ropstva jednog roba, vjernika i predati krvarinu porodici njegovoj, oslobodjen je krvarine jedino ako oni oproste..." (Kur’an, IV/92)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

14

Utorak, 26. April 2005

Na sajtu ministarstva za dijasporu stoji tekst koji kaze da su u XX vijeku u akuserskim klinikama ubijene tri Srbije. Procitaj cijeli tekst.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

15

Utorak, 26. April 2005

Prenerazio sam se citajuci ovaj dokument sa zvanicnog sitea vlade drzave ciji sam gradjanin. Autor teksta u svom fasistickom pamfletu koristi Albanski narod i njihov natalitet kao jedan od glavnih argumenata da ubijedi svoje sunarodnjake da se mnoze. Autor ovaj ozbiljnu socijalni problem koristi dalje u svom nacionalistickom zanosu i kaze na jednom mjestu:"Postali smo ravnodusni, razocarani sumnjicavi sve jedno nam je da li ce ovdje zivjeti Englezi ili Kinezi, Albanci ili Bosnjaci..." Dakle mi smo ti ovdje nesto kao Kinez ili Englez stranci, uljezi. Ludjak dalje dolazi do zakljucka: "Samo ako se brojcano uvecamo imacemo sansu da se vratimo u one srpske zemlje koje su nam silom otete, a narocito Kosovo". Hmm, ovom manijaku je ponestalo zive sile, radjajte i dajte mu svoju djecu da ponovo osvaja te famozne srpske zemlje.
Dobro, naslusao sam se ovog lupanja lijevo desno, no ovo je zakaceno na zvanicnom siteu vlade moje drzave. To mi kvari raspolozenje.

Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

16

Utorak, 26. April 2005

Dobro muhadzer, imam i ja primjedbi na tekst ali nema osnova da se nazove fasistickim pamfletom. A i nije mi bila namjera da skrenem temu sa svog toka vec da ukazem na abortus i iz jednog specificnog ugla. Nadam se da ces i ti imati takav pristup ovom tekstu te ako imas potrebu razgovarati i o drugim aspektima istog, moze se uvijek otvoriti nova tema.

prasina

Početnik

(10)

• »prasina« je zabranjen

Datum registracije: 25.06.2004

• Poruku poslati

17

Utorak, 26. April 2005

Interesantan tekst od vlade srbije. Iz ovoga se moze vidjeti kakvu opasnost ubijanje djece moze izazvati.
[SIZE=2]"Najvise se za svoj Ummet plasim dobrih govornika (oratora)"[/SIZE]

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

18

Utorak, 26. April 2005

Zambak, nije to po prvi put da se jedno novorodjence baci u Novom Pazaru i okolini. Mozda je prvi put da ti cujes. Ja sam za slican slucaj prvi put cula prije pet godina koliko se sjecam,od svoje strine koja radi kao vaspitacica u drzavnom obdanistu kada je ona nasla pred obdanistem bebu zavijenu u novinsku hartiju.Nakon toga sam cula od svog komsije djecijeg lekara, da je takodje jedna beba bila ostavljena pred porodilistem i da je ostala tu kod njih skoro godinu ili dvije dok se nije javio neki bracni par koji ju je usvojio.

Prije neki dan sam na arapskoj televiziji pratila emisiju o zabrani abortusa u Spaniji. Tamo je to zakonom regulisano ali postoje neki lekari iz Holandije (cini mi se) koji pokusavaju da "pomognu" zenama kojima se na ovaj nacin zabranjuje "sloboda izbora'' tako sto su organizovali brodove kojima se ove bijednice prevoze do druge strane obale na kojima im se ilegalno izvrse abortusi.

i-Mana, svaka cast za temu! (o)
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

green

Učenik

(10)

• »green« je žensko

• Poruku poslati

19

Srijeda, 27. April 2005

Heejjj, meni nikako nece da se otvori ovaj text sto je ed spomenuo, pa bih te, ed-e, zamolila da stavis link sa kojeg je taj text. Bas sam volela da ga procitam

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

20

Srijeda, 27. April 2005

Link je vec dat u mom gornjem javljanju i preko njega se otvara jedan pdf dokument. Ako nemas Acrobat reader instaliran onda neces moci da otvoris i procitas tekst.

Social bookmarks