Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško
  • »Giovanni« je autor ove teme

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

1

Subota, 11. Januar 2003

ZX Spectrum vs Commodore 64 (iliti Atari 800XL vs Amstrad 464)

Evo jos jedne nostalgicarske dileme (ako ukljucimo Amstradovce trileme ili Atarijevce - kvadrileme).
K'o sto biva red da tko je i zapoceo temu napise nesto prvi je li...

Mislim da su u zivotu rijetki trenuci prave srece. Jedan od mojih svakako jeste kad se pazario ZX Spectrum 48. Stara je podigla tek pristigli regres u Privrednoj Banci Sarajevo i onda pravac Mejtas sa jaranom koji se kao razumije u kompjutere kod neakvog Davora da vidimo to malo cudo...I kupih ga te 1984 godine u proljece i druzih se s istim dugi niz godina.

ZX ili zbog tastature zvan i gumica je dolazio u kutiji sa U/I ispravljacem, TV kablom, kablom za konekciju sa kasetofonom (i bez srafcigera dodacu :D) uputstvom i par bolesnih igrica. Izgledom je vise podsjecao na neku teku (svesku) nego na racunalo ali kako imah prilike ranije da upoznam i masine tipa ZX 81 (sa cijelih 1KB RAM), Galaksija tj uradi sam(kontam da ovo nije ni imalo 1KB ako grijesim ispravite), Orao (4KB) ovo je izgledalo nestvarno jako. Solidnih 48 KB RAM-a prosirivih na 80KB (ma koliko to smijesno zvucalo sada) , procesor Z80A sa veoma prijateljski nastrojenim asemblerom, Sinclair BASIC editor koji je mogu reci bio daleko ispred Commodore-ovog sto se tice lakoce koriscenja i naravno dugmad koja su iako gumice sadrzavale cijele komande i tako stedila vrijeme kucanja. Velika mana je bila nepostojanje reset tastera vec se moralo manuelno prekidati strujno kolo ne bi li se racunar restartovao(kasnije se ugradjivao vrlo lahko)...Druga mana je bilo pretjerano zagrijevanje ispravljaca (neki su se kleli da su mogli jaja ispec' na istom). Treca mana je da nije imao vise mana :] . No ovo cemo ostaviti Commodore-ovcima da opovrgnu.
Pa da cujemo i drugu (ili trecu) stranu.

Za ili protiv?
Zivili
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Gandalf

Početnik

(10)

• »Gandalf« je muško

Datum registracije: 16.01.2003

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 16. Januar 2003

"Debeljko" je ubedljivo najbolja masina ikad napravljena :))
Komp koji je 82-e prikazivao 16 boja i imao tri kanala za zvuk 8o

A uz to nije bilo drajvera, kompatibilnosti, windowsa i slicnih danasnjih gluposti. Jos samo da se nije morao podesavati ugao na glavi kasetofona za svaku kasetu posebno....

ZIVEO COMMODORE 64!!!!

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

3

Petak, 24. Decembar 2004

Commodre za sva vremena!

Definitivno Commodore 128!

Moj prvi racunar. Necete vjerovati da sam za njega dao motor! Naravno prevaren sam bio, mozda nenamjerno ali neise. Nisam ljut zbog toga.

Imam ga i dan danas (doduse neispravan). Eto zbog nostalgije. Kupljen je kod komsije. Sa njim sam dobio jednu knjigu na njemackom o programiranju u basicu i kablo za prikljucivanje na TV. I nista vise.
Prvi koraci u basicu. Onda dolazi kasetofon i otkrivanje 64 moda, prve igrice na kasetama (sjeca li se iko sarenog ekrana dok su se ucitavale igrice). Najvise sam haira video od Monitora (neka vrsta debagera, F7 taster) pomocu kojeg sam napravio prve korake u assembleru. Naravno, tada sam vec imao eksterni flopy od 5,25" na kojem sam snimao svoje progame pravljene u Bejziku. Rezolucija 320x200 i 40x25 u tekstualnom modu.
Najbolja knjiga ikad napisana za neki kompjuter je definitivno "Commodore za sva vremena". Knjiga koju sam na zalost izgubio (dao nekom) a koju bih sada volio nabaviti, sadrzi sve sto vam treba za opravku, odrzavanje, nadogradnju, programiranje na commodore 64.
Najzanimljivije mi je bilo kada sam otkrio da se on moze poterati na 2Mhz (inace radi na 1 Mhz). Za to sam morao napraviti posebno kablo koje je povezivalo video out sa scart konektorom na tv-u. Jeste da je slika bila crno-bijela ali sam dobio rezoluciju 640x200 i 80x25! u tekstualnom modu. Ah meraka za duplo vise mjesta u jednom redu. :D

Brzina programa pisanih u assembleru je bila fascinirajuca, naravno u odnosu na Basic. Dissasemblovanje demoa i introa :D je bila prava pustolovima. Prosto je bilo nevjerovatno sta su ljudi radili sa onako malo procesorske snage i memorije. Vjerujte da neke fore i dan danas koristim kod PC-ja! Cak sam uspio da prodam i nekoliko reklama video klubovima radjenih na Commodoreu u intro editorima! Posebno su bili jaki "Red sector demo maker" koji je najvise bio zastupan na Amiga demo sceni.

Poceo sam da ih popravljam, otkupljujem neispravne i prodajem polovne. Prvi kontakt sa firmom koja se bavim kompjuterima je bila upravo zahvaljujuci commodoreu. U "Trim", firmu iz BG, sam ponio moje mezimce i zamijenio memoriju.

Poslije commodorea dolazi Amiga, pa XT, ali nikada nisam osjetio vise takav merak kao kad sam pravio svoje prve programne na Commodore-u :)

Mogao bih ja pisat o Commodore 128 do sutra, ali sumnjam da to danas koga zanima. U svakom slucaju da ozivim temu, i naravno Commodore za sva vremena!

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

4

Utorak, 18. Januar 2005

Commodore 64 DTV

Ponovo radi commodore !!!!!

Commodore 64 DTV

:klanja: :klanja: :klanja: :klanja: :klanja:
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

Social bookmarks