Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

1

Srijeda, 03. Oktobar 2007

Pokusaj puča u Islamskoj zajednici

Kada im se kaže: 'Ne remetite red na zemlji!' – odgovaraju: 'Mi samo red uspostavljamo!'
Zar?! A, uistinu, oni nered siju, ali ne opažaju.
KUR'AN
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

CRNI

Učenik

(10)

• »CRNI« je muško

Datum registracije: 28.11.2006

• Poruku poslati

2

Da li je samo pokusaj ili...?

Zna li neko nesto vise da nam kaze, posto mediji jos uvijek sute?

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

3

Sramota... stvarno im nista nije sveto !!!

----------------------

Politika - 04.10.2007.

Zilkić novi reis-ul-ulema

Sabor Islamske zajednice u Sandžaku koji pripada Islamskoj zajednici Srbije sa sedištem u Beogradu zatražio i ostavku glavnog muftije Muamera Zukorlića, koji kaže: „Moja navodna smena je savez Udbe, Sulejmana Ugljanina i porodice Jusufspahić u Beogradu”

Adem zilkić na konferenciji za novinare sa grupom imama u Novom Pazaru
(Foto Fonet)

Novi Pazar, Beograd – Za reisa-ul-ulemu Islamske zajednice Srbije, umesto dosadašnjeg vršioca dužnosti Hamdije Jusufspahića kome je istekao mandat, Sabor Islamske zajednice Sandžaka izabrao je imama Adema Zilkića, dosadašnjeg predsednika medžlisa (opštinskog odbora Islamske zajednice) u Tutinu.

Nekoliko desetina imama i verskih službenika iz više sandžačkih gradova održali su juče sednicu u Novom Pazaru i obnovili rad Mešihata Islamske zajednice Sandžaka. Sabor Islamske zajednice u Sandžaku, koji pripada Islamskoj zajednici Srbije sa sedištem u Beogradu, ujedno je smenio i glavnog muftiju Muamera Zukorlića, predsednika Mešihata Islamske zajednice u Srbiji, čime su samo produbljene podele među 150.000 muslimana u Srbiji.

Novoimenovani reis-ul-ulema, Adem Zilkić je novinarima rekao da je na ovoj način ispoštovana odluka Rijaseta Islamske zajednice Srbije sa centrom u Beogradu da se vrhovni poglavar bira rotaciono, pa ja ova funkcija sada pripala sandžačkom mešihatu. Za muftiju sandžačkog imenovan je Hasib Suljović, imam Altun-alem džamije u Novom Pazaru. Novoimenovani reis-ul-ulema Adem Zilkić je poručio da se ovim odlukama Islamska zajednica Sandžaka ne utapa u Islamsku zajednicu Srbije s centrom u Beogradu, već je samo deo te zajednice „pod krovom države sa kojom ćemo sarađivati”. Novi reis-ul-ulema je istakao da je isključena mogućnost da sandžački mešihat na bilo koji način bude pod okriljem Rijaseta Islamske zajednice u BiH, ali to to ne isključuje saradnju.

Na osnovu izmena člana 57. Ustava Islamske zajednice Srbije od 19. avgusta u naredne tri godine reis-ul-ulema biće biran na godinu dana. Kako objašnjava Eldin Ašćerić, sekretar Rijaseta sledeće godine reis-ul-ulema će biti iz beogradskog mešihata, a potom iz preševskog. Potom će vrhovni poglavar Islamske zajednice Srbije biti biran na četiri godine.

„U toku su poslednji dani meseca ramazana i do Bajrama, 12. oktobra, biće sprovedena procedura primopredaje dužnosti. Novi reis-ul-ulema treba da položi zakletvu pred Vrhovni saborom, a nove muftije pred saborima svojih mešihata”, kaže Ašćerlić.

S jučerašnjeg skupa članovi Sabora Islamske zajednice Srbije i drugi verski službenici iz Prijepolja, Nove Varoši, Sjenice, Tutina i Novog Pazara uputili su otvoreno pismo predsedniku mešihata i glavnom muftiji Islamske zajednice u Srbiji Muameru Zukorliću sa zahtevom da u roku od šest časova podnese neopozivu ostavku na sve funkcije. U pismu se navodi da Islamska zajednica u Srbiji koju predvodi Zukorlić već duže vreme ne funkcioniše po šerijatskim pravilima i da unutar institucija te zajednice vladaju duboka podeljenost i nepravda. Zukorlić je optužen da je uterivanjem straha ugrozio verska prava i prava imama da slobodno misle i da je „preferirao jednu političku opciju, a s drugom se sukobljavao”.

Reis Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić je još rekao da je na ovaj način muftija Zukorlić praktično smenjen, jer je svojim potpisima njegovu ostavku zatražilo više od 90 odsto imama i ostalih verskih službenika Sjenice, Nove Varoši, Prijepolja i Tutina i preko 50 odsto verskih službenika u Novom Pazaru. Novinarima su podeljene kopija potpisa imama koji traže Zukorlićevu ostavku.

Muamer Zukorlić je za agenciju Beta izjavio kako je njegova „navodna smena savez Udbe, Sulejmana Ugljanina i porodice Jusufspahić u Beogradu”.

„Javnosti je poznato da sam ja nedavno zatražio od predsednika Srbije i od premijera da nam dostave dosijee saradnika obaveštajnih službi u redovima imama”, kazao je Zukorlić. „Mi smo imali informacije da pojedini ljudi zaposleni u Islamskoj zajednici imaju takve saradničke dosijee. Upravo ti ljudi su sada glavni akteri ovih nelegalnih aktivnosti”, dodao je on.

Zukorlić je kazao da se njegova navodna smena odigrala po zahtevu predsednika opštine Novi Pazar Sulejmana Ugljanina.

Javnosti je, prema njegovim rečima, poznato da je Ugljanin u septembru 2006. godine objavio odluku da ukida mešihat Islamske zajednice Sandžaka i da će verska pitanja ubuduće biti u nadležnosti Bošnjačkog nacionalnog veća.

Kako je naveo, oni sada pokušavaju tu odluku da implementiraju, ali, smatra on, niko neće moći da uništi Islamsku zajednicu Sandžaka.

Odluke sabora IZ Sandžaka su u suprotnosti sa odlukama Objediniteljskog sabora Islamske zajednice u Srbiji sa centrom u Novom Pazaru koji je održan 27. marta u Novom Pazaru. Pre dvadesetak dana u Novom Pazaru je, u organizaciji Islamske zajednice pod vođstvom Zukorlića, osnovano Udruženje ulema. Saboru je prisustvovalo više od 130 imama i ostalih verskih službenika iz čitave Srbije što, ističe Zukorlić, potvrđuje da ga islamski verski službenici podržavaju.

--------------------------------------------------------------------------

Plojović: Kvarenje ramazana

Novi Pazar – Potpredsednik mešihata Islamske zajednice u Srbiji i novosadski muftija Rešad Plojović je, komentarišući jučerašnji skup i odluke imama u Novom Pazaru, rekao da „dok se glavni muftija u Srbiji Muamer Zukorlić nalazi u gostima kod kralja Maroka, povodom muslimanskog meseca posta ramazana, nekome je palo na pamet da pokuša da pokvari ramazansko raspoloženje muslimana”.

– U pitanju je saveznički trougao između Sulejmana Ugljanina, porodice Jusufspahić u Beogradu i Udbe – kazao je Plojović za „Politiku”.

On je podsetio da je pre nekoliko meseci muftija Zukorlić pismom tražio od predsednika Srbije i Vlade Srbije da dostave dosijea saradnika obaveštajnih i bezbednosnih službi iz redova imama. Plojović je za učesnike jučerašnjeg skupa u Novom Pazaru rekao da su glavni nosioci tih obaveštajnih aktivnosti koji „pokušavaju da implementiraju odluku Sulejmana Ugljanina iz septembra prošle godine da ukine mešihat Islamske zajednice”.

Plojović kaže da je predsednika mešihata Islamske zajednice u Srbiji moguće smeniti, ali isključivo u skladu sa Ustavom Islamske zajednice u Srbiji i u okviru nadležnih organa ove verske zajednice.

S. Bakračević - M. Pešić
[objavljeno: 04.10.2007.]

------------------

Danas - 04.10.2007.

Formiran novi mešihat Islamske zajednice Sandžaka

Muftija Zukorlić smenjen sa svih funkcija

Novi Pazar - U Novom Pazaru juče je formiran novi mešihat Islamske zajednice Sandžaka koji je deo Islamske zajednice Srbije. Za reisa IZ Srbije na jednogodišnji mandat izabran je Adem Zilkić, imam iz Tutina, a za vršioca dužnosti predsednika Mešihata IZ Sandžaka i muftiju izabran je Hasib Suljović, imam iz Novog Pazara. Na Skupštini kojoj su prisustvovali članovi Sabora medžlisa džep i imami iz Novog Pazara, Tutina, Sjenice, Prijepolja i Nove Varoši, sa svih funkcija smenjen je glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić. Kako je rečeno, muftiji Zukorliću je upućen zahtev da podnese ostavku i za to mu ostavljen rok od nekoliko sati. S obzirom na to što odgovor nije stigao, on je smenjen.
- Ovo je vraćanje onog mešihata koji je ukinut na objediniteljskom Saboru u martu ove godine u Novom Pazaru. Sva normativna akta su nam ostala ista - rekao je za Danas novoizabrani reis IZ Srbije, Adem Zilkić, čije je sedište u Beogradu, ali će imati i kancelariju u Novom Pazaru. On kaže da će nekoliko dana njihovo sedište biti u zgradi Mešihata Islamske zajednice u Srbiji, čije je sedište u Novom Pazaru.
- Zahtevamo od Zukorlića da napusti te prostorije - naglašava Zilkić i napominje da je na jučerašnjem skupu doneta odluka da Mešihat Islamske zajednice Sandžaka istupi iz sistema Mešihata IZ u Srbiji.
Povodom jučerašnjeg događaja glavni muftija IZ u Srbiji Muamer Zukorlić za naš list je podsetio na pismo koje je pre nekoliko meseci uputio predsedniku i premijeru Srbije Borisu Tadiću i Vojislavu Koštunici sa zahtevom da im se dostave dosijei imama saradnika obaveštajnih službi bivše Jugoslavije i sada Srbije.
- Zahtev je ostao bez odgovora. I ovo što se sada događa pokazuje koliko smo bili u pravu. Ovo je pokušaj implementacije odluke Sulejmana Ugljanina, saopštene u septembru prošle godine da Mešihat IZ Sandžaka ne postoji i da će sva verska pitanja Bošnjaka biti u nadležnosti njegovog BNV. Zato sada imamo trokut Ugljanin - porodica Jusufspahić - Udba, koji žele staviti kontrolu nad Islamskom zajednicom u Srbiji. Sama činjenica da se ovo događa u mesecu ramazanu govori da su u pitanju ljudi kojima ništa nije sveto i da se radi o vrlo nečasnoj pozadini - naglasio je za naš list muftija Zukorlić. Organi IZ u Srbiji, ističe, i dalje će se ponašati po Ustavu i drugim normativnim aktima i svi koji budu postupali mimo toga snosiće odgovornost za svoje postupke. Konačni stavovi biće saopšteni nakon zasedanja Mešihata i Sabora IZ u Srbiji.
S. Novosel

[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

4

ocajnicki pokusaj sulejmana ugljanina i njegovih piona, ali zamke munafika su kratkortajne

aka EmirAljovic

Zlatna sredina

(10)

• »aka EmirAljovic« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

5

Sta rade ljudi dok je nas precasni muftija u gostima kod kralja Maroka.
Interesantno da su takodjer nase vlasti pokusale da postave kamen temeljac za medicinsku skolu na vakufskom zemljistu, dok je Zukorlic bio po Turskoj.
@Jastreb, u pravu si, ovo je vise nego ocajnicki pokusaj.
Boze, daj mi strpljenja, ali brzo. :D

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

6

Ja mislim da ovo danas ne podrzavaju cak ni oni koji mrze muftiju. Danas je dan kad se i sam Suljo zasramio.

Mada su mediji stvrili malo konfuzije, jer se ne radi o tome da je muftija Zukorlic smenjen, vec da je napravljen (ili je pokusano pravljenje) paralelnog mesihata Sandzaka islamske zajednice sa sedistem u Beogradu. Danas je bilo okupljanje onih ciji je poglavar Hamdija Jusufspahic, a ja jos nisam upoznao nikog iz Pazara za koga je ovako nesto prihvatljivo.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

7

chast izuzecima,i nekim imamima,i nekim sluzhbenicima iz te IZ,a meni su oni,kao i ovi od danas shto su pokushali da osnuju to neshto,shto ni sam ni znaju shta su hteli,i jedni i drugi su mi isti,osim kako rekoh,par nekih chasnih izuzetaka...

rastegnuce se diskusija bash puno ako budem svoj stav obrazlago...
uglavnom,nisam za osnivanje tih pararelnih institucija...dosta je i ova jedna shto postoji,kakva da je...

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 04. Oktobar 2007

Ovo je dobra prilika da se Zukorlic konacno zapita koliko je svojim ponasanjem i postupcima doprineo danasnjim desavanjima.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Nisam Kriv

Početnik

(10)

• »Nisam Kriv« je muško

Datum registracije: 09.07.2007

• Poruku poslati

9

Citirano

Orginalno od Jastreb
ocajnicki pokusaj sulejmana ugljanina i njegovih piona, ali zamke munafika su kratkortajne
Interesantno, ko god ne misli kao bivsi muftija, odmah je pristalica Sulejmana Ugljanina, malo nelogicno to znaci da u pazaru ne moze biti niko treci, da imaju samo dva navijena nacina razmisljanja.
Sto me sve vise brisu sve sam jaci!

• »Dipche_boy« je muško

Datum registracije: 27.04.2005

• Poruku poslati

10

Ovo ne treba komentarisati, uporedi sabore i gotovo:)
ovo je ja mislim samo pokusaj da se unisti ono jedino sto funkcionise u Sandzaku a to je Islamska Zajednica.
No videce se, vreme pokaze sve!
Ovo je moj zadnji komentar na ovu temu, jer mislim da je suvisno govoriti o ovome...
Esselamu Alejkum
NIJE BITNO STA KAZU LJUDI, BITNO JE DA ZNAS STA TI PRICAS!

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

11

Okupise se ljudi i iz hotela smenise muftiju. :)) :)) :))
Te iste tkz. ljude obezbedjivahu pazarski giljipteri i propaliteti na celu sa Škrbom i slicnih njemu. Nije izоstalo ni obezbedjenje RTV-a a vrzmali su se i Suljovi cuvari.

Medjutim:

Muamer Zukorlić rekao je danas beogradskim medijima da je njegova "navodna smena savez UDBE, Sulejmana Ugljanina i porodice Jusufspahić u Beogradu". "Javnosti je poznato da sam ja nedavno zatražio od predsednika Srbije i od premijera da nam dostave dosijee saradnika obaveštajnih službi u redovima imama", kazao je Zukorlić. "Mi smo imali informacije da pojedini ljudi zaposleni u Islamskoj zajednici imaju takve saradničke dosijee. Upravo ti ljudi su sada glavni akteri ovih nelegalnih aktivnosti", dodao je on. Zukorlić je kazao da se njegova navodna smena odigrala po zahtevu predsednika opštine Novi Pazar Sulejmana Ugljanina. (http://www.radiostoplus.com)

Samo nikako ti novoizabrani reisovi i muftije da dodju na posao. :D

Mono

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 19.03.2007

Lokacija: https://www.facebook.com/profile.php?id=100000235183433&sk=info

• Poruku poslati

12

http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=42963&lang=2

citat iz teksta;

Novoimenovani reis-ul-ulema Adem Zilkić je poručio da se ovim odlukama Islamska zajednica Sandžaka ne utapa u Islamsku zajednicu Srbije s centrom u Beogradu, već je samo deo te zajednice „pod krovom države sa kojom ćemo sarađivati”. Novi reis-ul-ulema je istakao da je isključena mogućnost da sandžački mešihat na bilo koji način bude pod okriljem Rijaseta Islamske zajednice u BiH, ali to to ne isključuje saradnju.

????

• »Ez_Zehra« je žensko

Datum registracije: 16.07.2007

• Poruku poslati

13

Izjava glavnog muftije Muamera-ef. Zukorlića povodom pokušaja formiranja "novog mešihata"

NOVI PAZAR - Predsjednik Mešihata Islamske
zajednice u Srbiji i glavni muftija Muamer-ef. Zukorlić komentarišući okupljanje imama oko Adema Zilkića i konferenciju za štampu u holetu “Tadž” rekao je da je sve to što se dešava “savez UDBE, Sulejmana Ugljanina i porodice Jusufspahić u Beogradu.”

“Javnosti je poznato da sam ja nedavno zatražio od predsednika Srbije i od premijera da nam dostave dosijee saradnika obaveštajnih službi u redovima imama. Mi smo imali informacije da pojedini ljudi zaposlni u IZ imaju takve saradničke dosijee. Upravo ti ljudi su sada glavni akteri ovih nelegalnih aktivnosti”, rekao je Zukorlić.

On je dodao da se njegova navodna smena odigrala po zahtevu Sulejmana Ugljanina.

“Javnosti je poznato da je Sulejman Ugljanin u septemru 2006. godine objavio odluku da ukida Mešihat IZ Sandžaka i da će vjerska pitanja biti u nadležnosti Bošnjačkog nacionalnog vijeća. Oni sada pokušavaju tu odluku da implementiraju, ali [SIZE=3][SIZE=4]niko neće moći da uništi Islamsku zajednicu[/SIZE] [/SIZE] ”, rekao je Zukorlić.

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

14

Citirano

Orginalno od Nisam Kriv
kad nismo u stanju da odvojimo religiju od politike.

da sluchajno ne chuvash josh crveni pasosh ?
chuvaj se ovakvih izjava realni choveche...bratski ti savetujem...

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

15

Ovi ne da odvajaju vjeru od politike, nego odvajaju vjeru od vjere. Sta reci za ljude koji poslije ponoci u kafani osnivaju IZ, za muftiju ciji sin se kocka, za sefa kabineta koji raskopava grobove...
evo saopstenja Islamske zajednice
http://www.islamskazajednica.org/aktueln…a-medije-3.html

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

16

Odlicna prilika da svako od njih razmisli o sebi: ovi koji se bore za vlast - zbog cega se bore, a ovi koji ne daju vlast - zbog cega je ne daju.
Isto tako i simpatizeri obe ove strane.
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

• »Dipche_boy« je muško

Datum registracije: 27.04.2005

• Poruku poslati

17

Dje je radno mesto ovim ljudima?:)
Hteo sam da odem da im se ponudim posto pozvali su vernike pa eto ko zna mozda i meni daju neku funkciju...:)
Zna li mi iko to rej?
NIJE BITNO STA KAZU LJUDI, BITNO JE DA ZNAS STA TI PRICAS!

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

18

Ozbiljno ko je sad Reis???
Jeli onaj iz beograda ili onaj iz sjenice? Mada moze bit da je i onaj iz bosne jer je nesto ovaj NAJnoviji trazio od njega nekakvu podrsku ili nesto tako. Mislim ko je lud a ko zbunjen ovdje :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Haman Ljosu iz rukava prosipa ove rijasete. :)) :)) :))

Ali bolje da ih mnogo ne pominjemo, zamjerit cemo se novom demek-reisu, pa lijepo je covjek rekao - nedam nikom za pravo da svojata Suljovu Islamsku zajednicu (sa sedistem u hotelu Tadz) :)) :)) :))
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

aka EmirAljovic

Zlatna sredina

(10)

• »aka EmirAljovic« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

19

Hasibu je nudjeno da bude muftija, al covek nije smeo da se lati posla kad je bilo najteze, nego je to preuzeo Muamer Zukorlic. Svaka mu cast.
Morao je da vlada kako vi kazete "gvozdenom rukom" jer sa nasim narodom ne moze drugacije, jer smo stoka.
Da nije tako vladao, da nije imao obezbedjenje svi bi ga samarali po ulici i maltretirali i to svi dobro znaju i svi cute.
Kukavice, coveku rade iza ledja.
Boze, daj mi strpljenja, ali brzo. :D

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

20

Ja protiv Hasiba kao covjeka nemam nista, ali da bude muftija stvarno nije kompetentan. Mislim come oooooon maaaaaan :rolleyes: Za Adema Zilkica samo znam da je koautor ilmihala, zajedno sa Mevludom Dudicem, nesto vise o njemu nisam istrazivao, tako da ne znam dal je kompetentan za bilo sta, ali kako god okrenes, nekako im je sve to neozbiljno. Mislim brate, iz hotela Tadz smijeniti Zukorlica i poslati mu pismo da napusti prostorije mesihata :rolleyes: da ne znam da su ljudi, rekao bih da se to neka djeca igraju tutomisha :)) sasvim nepotrebne fitne.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

Social bookmarks